19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Marxovo výročí zabilo marxismus

Karlu Marxovi odhalili v rodném Trevíru pomník a z mohutných oslav výročí jeho narození se může zdát, že marxismus společensky výrazně posiluje. Ale je to tak opravdu? Vždyť je v tom tolik momentů, které jsou s myslitelovým učením v tak hrubém rozporu, že se z toho Marx v hrobě bez ustání otáčí o sto sedm.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 16.5.2018 8:50

Poslyšte, Kovanda, co je to spontánní řád lidského světa

a proč je marxismus největším omylem vědy s těmi nejtěžšími důsledky pro lidstvo... Dzp.

J. Jelínek 16.5.2018 8:57

Re: Poslyšte, Kovanda, co je to spontánní řád lidského světa

Omyl ano, ale proč do toho taháte vědu?

K. Janyška 16.5.2018 9:45

Re: Poslyšte, Kovanda, co je to spontánní řád lidského světa

Neboť on se vědcem tvářil. Mistr Hayek: Marxovo a Freudovo dílo jsou dva největší vědecké omyly historie s těmi nejtěžšími dopady pro lidstvo... Dzp.

D. Polanský 16.5.2018 10:00

Těch

omylů bylo. Věda neexistuje, jsou jenom vědecké postupy jak se dopracovat výsledku. Bohužel ve filozofii, ekonomice apod. žádné vědecké postupy nejsou používány. Jak říkají ekonomičtí analytici v oblecích: cena benzínu bude možná vyšší, nebo stejná, nebo je možné že i klesne.

K. Janyška 16.5.2018 14:23

Re: Těch

Aha, už jsem se lekl, že existuje. Co je to s vámi, člověče ? Dzp.

R. Langer 16.5.2018 15:07

Re: Poslyšte, Kovanda, co je to spontánní řád lidského světa

Protože jde o vědecký komunismus. ;-)

K. Janyška 16.5.2018 21:07

Re: Poslyšte, Kovanda, co je to spontánní řád lidského světa

Ano, tak tomu říkali. Ale na tom nezáleží. Věda je jen jedna. Ta, která popisuje skutečnost relevantně... Dzp.

Č. Berka 16.5.2018 7:42

autor má představu o tom, co psal Marx

z nějakých brožurek.

"Při zkoumání takových převratů musíme vždy rozlišovat mezi materiálním převratem v ekonomických výrobních podmínkách, který se dá přírodovědecky přesně zjistit, a mezi právními, politickými, náboženskými, uměleckými nebo filosofickými, zkrátka ideologickými formami, v nichž si lidé tento konflikt uvědomují a vybojovávají ho. Jako neposuzujeme individuum podle toho, co si samo o sobě myslí, právě tak nemůžeme takovou epochu převratu posuzovat podle jejího vědomí, nýbrž naopak, toto vědomí musíme vysvětlovat z rozporů materiálního života, z existujícího konfliktu mezi společenskými výrobními silami a výrobními vztahy. Společenská formace nikdy nezaniká dříve, než se rozvinuly všechny výrobní síly, jimiž poskytuje dost prostoru, a nové, vyšší výrobní vztahy nikdy nenastupují dříve, než se materiální podmínky jejich existence vylíhly v lůně staré společnosti samé. Proto si lidstvo ukládá jen takové úkoly, které může řešit, neboť při přesnějším zkoumání se vždycky ukáže, že úkol sám vzniká jen tam, kde jsou materiální podmínky k jeho řešení už dány nebo kde jsou alespoň v procesu vznikání.“ (K. Marx – B. Engels: Spisy, sv. 13, Praha 1963, str. 36 – 37).

R. Langer 16.5.2018 8:00

Re: autor má představu o tom, co psal Marx

To jsou strašné bláboly... :-(

J. Jelínek 16.5.2018 8:44

Re: autor má představu o tom, co psal Marx

Jazyk a myšlenky německých filozofů 19. století a jeho vrchol rozpatlanosti - Hegel, přežvýkáno druhořadým pisálkem Marxem a navíc přeloženo do češtiny. Co lze kromě ezoterické pochmurnosti očekávat?

R. Langer 16.5.2018 14:57

Re: autor má představu o tom, co psal Marx

Asi tak.

Č. Berka 16.5.2018 9:33

Re: autor má představu o tom, co psal Marx

http://casopisargument.cz/2018/05/14/jeste-par-slov-k-marxove-vyroci/

Marx také tvrdil, že kapitalismus vytvoří armádu lidí, kteří budou přebíhat z jedné práce do druhé. V období po druhé světové válce se to zdálo být nesmyslem. Zdaleka nešlo o to, že by měli pracovníci ztratit své okovy, naopak, začali bohatnout a mohli mít vlastní doby a stálá zaměstnání. Jenže i zde, upomíná Economist, se znovu zjevuje Marx. Tzv. gig ekonomika vytváří rezervní sílu atomizovaných pracovníků, kteří čekají, než budou svoláni (elektronicky), aby dodávali jídlo, uklízeli domy, nebo byli řidiči. V Británii, připomíná Economist, jsou ceny domů tak vysoko, že lidé pod 45 let nemají šanci si je pořídit. A většina amerických pracovníků má v bance jen pár stovek dolarů. Marxův proletariát se zrodil znovu: jako prekariát...„Měli by (liberální reformátoři) využít 200. leté výročí narození Karla Marxe, aby se s tím velkým mužem obeznámili – nejen s vážnými chybami, které tak brilantně v systému odhalil, ale také proto, aby si připomněli, jaká hrůza se může stát, když těmto chybám nebudou čelit.“

J. Fridrich 16.5.2018 9:43

Re: autor má představu o tom, co psal Marx

S. Berka byl jistě na VUMLU jedničkář - a vše si dobře zapamatoval..

K. Janyška 16.5.2018 9:49

Re: autor má představu o tom, co psal Marx

Marx, se mýlil se úplně ve všem. Zejména ve vysvětlení lidské mysli. Domníval se, že je to jakási entita seslaná shůry, řídící kosmos lidských záležitostí jako figurky na šachovnici. Vůbec nebral do úvahy, že figurky mají také lidskou mysl.

Ona je ve skutečnosti vnitřním adaptačním a informačním uzlem spontánního řádu lidského světa, coby jediné možnosti existence lidstva... Dzp.

R. Langer 16.5.2018 14:59

Re: autor má představu o tom, co psal Marx

Cože? 8-o

M. Pivoda 16.5.2018 7:34

Marxismus prokázal životaschopnost za všech okolností

"Marxismus možná opravdu posiluje, ale spíše jen v rámci mocensky neškodné akademické sféry nebo jako póza. ..."

Jako pamětník připomenu, že i obnovovaný český kapitalismus po roce 1989 začal na VUT Brno udělením profesury za marxismus Karlovi Křížovi, marxistovi a současně také členovi Charty 77 (morální obrody českého národa).

Karel Kříž, po roce 1968 vyloučený z KSČ. po listopadu 1989 přerušil své intenzivní vykupování králíčích kožek (které do té doby provozoval pro svou obživu), dostavil se na VUT Brno, a tam mu byl slavnostně udělen profesorský titul za marxismus.

Poznámka: Povýšení Karla Kříže na VUT Brno zorganizoval agent StB Alexandr Čestnější, vyškrtnutý z KSČ po roce 1968 (za svou sexuální nezdrženlivost vůči sekretářce jednoho pána z Ministerstva školství). Alexandr Čestnější, který v dobách českého reálného socialismu provozoval podvody ve státním ekonomickém výzkumu, byl po listopadu 1989 na VUT Brno také povýšen z hodnosti CSc na hodnost Doc. Tak probíhala obroda českého vysokého školství. Marxismus byl u toho také přítomen.

L. Písařík 16.5.2018 14:10

Re: Marxismus prokázal životaschopnost za všech okolností

PŘEHMATY SE DĚJÍ. Schopný člověk dokáže přežít. Otázka - byl to přehmat nebo záměr?

M. Pivoda 16.5.2018 14:29

Pan Písařík je jen takový drobný písařík

A ani nedokáže jasně zformulovat svou otázku, na kterou by se dalo smysluplně odpovědět.

L. Písařík 16.5.2018 16:09

Re: Pan Písařík je jen takový drobný písařík

Milý Pivodo, aniž pochybuji o vaší velikosti, nepochybuji o vaší neschopnosti přečíst otázku a odpovědět na ni. Pokud jste toho schopen.

M. Pivoda 16.5.2018 16:52

Takže polopatě pro pana Písaříka

Písařík: "... Otázka - byl to přehmat nebo záměr?" Přehmat koho? Záměr koho? --- V archivu VUT Brno lze určitě dohledat záznam o té neslavné události. A motivy udělení vysokých akademických hodností by nejlépe mohla vysvětlit tehdejší vědecká komise.

Písařík: "Schopný člověk dokáže přežít." Kdo? Máte-li na mysli mne, pak vězte, že jsem tu událost skutečně přežil. Celý kontext událostí kolem roku 1989 jsem popsal a umístil na svou webovou stránku. Lidem, kteří se představí, pošlu odvolávku e-mailem. Musím ale dopředu sdělit, že já (na základě pro mne dostupných informaci) vyvozuji, že tzv. Sametovoá revoluce 1989 byla předem připravena jako cesta k ekonomické moci. Čeští historici se, bohužel, ale toto nedomnívají.

Jako absolvent povinného studia marxismu na vysoké škole se domnívám, že Marx si za svoji intelektuální práci pomník zaslouží. Velká říjnová socialistická revoluce 1917 do Marxova rámce ale vůbec nezapadá. To byla zcela jiná revoluce, která se dodatečně ozdobila Marxovými teoriemi.

S. Kalužík 16.5.2018 15:39

Re: Marxismus prokázal životaschopnost za všech okolností

V 90. - 91. to byl jasný záměr, komanči si mezi sebou udělovali třituly, jen to hvízdalo a tak v podstatě ovládají VŠ do teď :)

O. Uživatel 16.5.2018 6:51

Uživatel požádal o vymazání
M. Jandáková 16.5.2018 2:03

Glorifikace nezabíjí.

Kyne, zdraví, omlouvá, vymlouvá, upozorňuje, ale nezabíjí.

R. Langer 16.5.2018 6:21

Re: Glorifikace nezabíjí.

Nemluvě o tom, že autor jaksi zapomíná, že marxismus dříve glorifikovala stejná pakáž jako dnes, tedy rádoby intelektuálové z řad buržoazie, co rozhodně nesmrdí korunou a mezi nimiž se Marx celý život pohyboval, takže jemu by to naopak připadalo naprosto přirozené, a ne že by se obracel v hrobě. O Číně ani nemluvě. Ten článek je slátanina.

M. Jandáková 16.5.2018 12:49

Re: Glorifikace nezabíjí.

Přesné.

T. Hraj 16.5.2018 10:05

Re: Glorifikace nezabíjí.

Excelentní vystižení podstaty, paní Jandáková.

Je zřejmé, že Marx je opět v (T)revíru.