28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Marxovo výročí zabilo marxismus

Karlu Marxovi odhalili v rodném Trevíru pomník a z mohutných oslav výročí jeho narození se může zdát, že marxismus společensky výrazně posiluje. Ale je to tak opravdu? Vždyť je v tom tolik momentů, které jsou s myslitelovým učením v tak hrubém rozporu, že se z toho Marx v hrobě bez ustání otáčí o sto sedm.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Jandáková 16.5.2018 12:49

Re: Glorifikace nezabíjí.

Přesné.

M. Prokop 16.5.2018 11:55

Re: Byl Marx marxistou?

A on Marx vyprodukoval něco užitečného?

J. Jelínek 16.5.2018 10:42

Re: Byl Marx marxistou?

Určitě půjdu k šikovnému chirurgovi - hajzlovi. Ale rozhodně nebudu volit jemu podobného zdatného technologa moci, politika. Čtu Tolstého, i když v osobním životě to byl neskutečný bastard. Obávám se, že F.X. Šalda tou "produkcí" rozuměl spíše literaturu, ale mohu se mýlit, zas tak mě tenhleten salonní levičák nezajímá.

J. Fridrich 16.5.2018 10:36

" Marxovo výročí zabilo marxismus " - kéž by to

" Marxovo výročí zabilo marxismus " - kéž by to tak bylo, ale není. Na celém světě bohužel platí, že " vstanou noví hlupáci "..

T. Hraj 16.5.2018 10:05

Re: Glorifikace nezabíjí.

Excelentní vystižení podstaty, paní Jandáková.

Je zřejmé, že Marx je opět v (T)revíru.

D. Polanský 16.5.2018 10:05

Jaký je rozdíl mezi špičkovou a

nešpičkovou vědeckou úrovní?

D. Polanský 16.5.2018 10:03

Re: Byl Marx marxistou?

Kritik F. X. Šalda napsal, že ho nezajímá, jak dotyčný žije, jaký ma charakter, ale pouze to, co vyprodukuje. Komu se dáte operovat: slušnému, ale nešikovnému chirurgovi, nebo šikovnému chirurgovi, jenž je děvkař, bezcharakterní člověk?

K. Janyška 16.5.2018 10:02

Důkazem nesprávnosti marxismu je pád SSSR a jeho

tzv. světové socialistické soustavy. Bohužel to lidé nevědí a na tzv. západě, sami v těchto věcech hrubě nevzděláni, se pokušejí o jeho rehabilitaci.

Vůbec netuší, že lidský svět je spontánním řádem a že marxismus je i teoreticky zcela nesprávný. Vyučování kompozitivní teorie, která všechno osvětluje na špičkové vědecké úrovni ve školských systémech světa, zablokvali rudí a černí socialisté, neboť ona je hází do jednoho zločineckého pytle... Dzp.

D. Polanský 16.5.2018 10:00

Těch

omylů bylo. Věda neexistuje, jsou jenom vědecké postupy jak se dopracovat výsledku. Bohužel ve filozofii, ekonomice apod. žádné vědecké postupy nejsou používány. Jak říkají ekonomičtí analytici v oblecích: cena benzínu bude možná vyšší, nebo stejná, nebo je možné že i klesne.

T. Hraj 16.5.2018 9:55

Byl Marx marxistou?

Dle "logiky" autora článku, se Marx musí otáčet v hrobě především kvůli sobě samému. Jeho život byl totiž naprosto vzdálen od toho, co hlásal.

D. Polanský 16.5.2018 9:54

V době Marxe tak radikální učení

mohlo spatřit světlo světa proto, že k tomu byly vytvořeny ekonomické a politické podmínky: těžké postavení proletariátu, dětská práce atd.

Marx hrubě podcenil dopady vědeckotechnického pokroku na společenský život, to je jeho nejslabší místo. Ovšem v jeho době, nikdo z politiků, ekonomů ani filozofů tento aspekt nedocenil. Marx se spíš soustředil na negativní dopady VTR.

Ovšem dívat se na učení K. Marxe očima dneška je úsměvně směšné. Vždy je potřeba najít historické kořeny daného činu. Bohužel to všem článků dnes chybí, spíš je to bušení do prsou.

Také nemůžeme vyloučit, že pokud se svět zkomplikuje, křesťanství prohraje, ateisti zalezou do děr, islám ovládne celý svět, že nevznikne politický názor, který za dané situace bude logický, ale s odstupem času bude jevit zcela nesprávný.

K. Janyška 16.5.2018 9:49

Re: autor má představu o tom, co psal Marx

Marx, se mýlil se úplně ve všem. Zejména ve vysvětlení lidské mysli. Domníval se, že je to jakási entita seslaná shůry, řídící kosmos lidských záležitostí jako figurky na šachovnici. Vůbec nebral do úvahy, že figurky mají také lidskou mysl.

Ona je ve skutečnosti vnitřním adaptačním a informačním uzlem spontánního řádu lidského světa, coby jediné možnosti existence lidstva... Dzp.

K. Janyška 16.5.2018 9:45

Re: Poslyšte, Kovanda, co je to spontánní řád lidského světa

Neboť on se vědcem tvářil. Mistr Hayek: Marxovo a Freudovo dílo jsou dva největší vědecké omyly historie s těmi nejtěžšími dopady pro lidstvo... Dzp.

J. Fridrich 16.5.2018 9:43

Re: autor má představu o tom, co psal Marx

S. Berka byl jistě na VUMLU jedničkář - a vše si dobře zapamatoval..

Č. Berka 16.5.2018 9:33

Re: autor má představu o tom, co psal Marx

http://casopisargument.cz/2018/05/14/jeste-par-slov-k-marxove-vyroci/

Marx také tvrdil, že kapitalismus vytvoří armádu lidí, kteří budou přebíhat z jedné práce do druhé. V období po druhé světové válce se to zdálo být nesmyslem. Zdaleka nešlo o to, že by měli pracovníci ztratit své okovy, naopak, začali bohatnout a mohli mít vlastní doby a stálá zaměstnání. Jenže i zde, upomíná Economist, se znovu zjevuje Marx. Tzv. gig ekonomika vytváří rezervní sílu atomizovaných pracovníků, kteří čekají, než budou svoláni (elektronicky), aby dodávali jídlo, uklízeli domy, nebo byli řidiči. V Británii, připomíná Economist, jsou ceny domů tak vysoko, že lidé pod 45 let nemají šanci si je pořídit. A většina amerických pracovníků má v bance jen pár stovek dolarů. Marxův proletariát se zrodil znovu: jako prekariát...„Měli by (liberální reformátoři) využít 200. leté výročí narození Karla Marxe, aby se s tím velkým mužem obeznámili – nejen s vážnými chybami, které tak brilantně v systému odhalil, ale také proto, aby si připomněli, jaká hrůza se může stát, když těmto chybám nebudou čelit.“

F. Navrátil 16.5.2018 9:28

Furt stejný

Rozdíl mezi marxismem a neomarxismem není v tom, že ten první byl záležitostí dělníků a ten druhý intelektuálů, ale v tom, že ten první je brutálně přímý a ten druhý je sofistikovaný vetřelec.

J. Jelínek 16.5.2018 8:57

Re: Poslyšte, Kovanda, co je to spontánní řád lidského světa

Omyl ano, ale proč do toho taháte vědu?

M. Prokop 16.5.2018 8:52

K tomu zatřetí,

Čína hájí volný obchod a prohlubování globalizace podle „neoliberální“ šablony, pokud obchoduje ona. Chce-li někdo obchodovat v Číně, žádný volný obchod to není.

O Marxovi, marxismu a marxistech nemá cenu meditovat, leda jako výzkum, jak efektivně zblbnout lidi, aby se měli hůře a radovali se, že někomu něco ukradli.

K. Janyška 16.5.2018 8:50

Poslyšte, Kovanda, co je to spontánní řád lidského světa

a proč je marxismus největším omylem vědy s těmi nejtěžšími důsledky pro lidstvo... Dzp.

J. Jelínek 16.5.2018 8:44

Re: autor má představu o tom, co psal Marx

Jazyk a myšlenky německých filozofů 19. století a jeho vrchol rozpatlanosti - Hegel, přežvýkáno druhořadým pisálkem Marxem a navíc přeloženo do češtiny. Co lze kromě ezoterické pochmurnosti očekávat?

R. Langer 16.5.2018 8:00

Re: autor má představu o tom, co psal Marx

To jsou strašné bláboly... :-(

Č. Berka 16.5.2018 7:42

autor má představu o tom, co psal Marx

z nějakých brožurek.

"Při zkoumání takových převratů musíme vždy rozlišovat mezi materiálním převratem v ekonomických výrobních podmínkách, který se dá přírodovědecky přesně zjistit, a mezi právními, politickými, náboženskými, uměleckými nebo filosofickými, zkrátka ideologickými formami, v nichž si lidé tento konflikt uvědomují a vybojovávají ho. Jako neposuzujeme individuum podle toho, co si samo o sobě myslí, právě tak nemůžeme takovou epochu převratu posuzovat podle jejího vědomí, nýbrž naopak, toto vědomí musíme vysvětlovat z rozporů materiálního života, z existujícího konfliktu mezi společenskými výrobními silami a výrobními vztahy. Společenská formace nikdy nezaniká dříve, než se rozvinuly všechny výrobní síly, jimiž poskytuje dost prostoru, a nové, vyšší výrobní vztahy nikdy nenastupují dříve, než se materiální podmínky jejich existence vylíhly v lůně staré společnosti samé. Proto si lidstvo ukládá jen takové úkoly, které může řešit, neboť při přesnějším zkoumání se vždycky ukáže, že úkol sám vzniká jen tam, kde jsou materiální podmínky k jeho řešení už dány nebo kde jsou alespoň v procesu vznikání.“ (K. Marx – B. Engels: Spisy, sv. 13, Praha 1963, str. 36 – 37).

M. Pivoda 16.5.2018 7:34

Marxismus prokázal životaschopnost za všech okolností

"Marxismus možná opravdu posiluje, ale spíše jen v rámci mocensky neškodné akademické sféry nebo jako póza. ..."

Jako pamětník připomenu, že i obnovovaný český kapitalismus po roce 1989 začal na VUT Brno udělením profesury za marxismus Karlovi Křížovi, marxistovi a současně také členovi Charty 77 (morální obrody českého národa).

Karel Kříž, po roce 1968 vyloučený z KSČ. po listopadu 1989 přerušil své intenzivní vykupování králíčích kožek (které do té doby provozoval pro svou obživu), dostavil se na VUT Brno, a tam mu byl slavnostně udělen profesorský titul za marxismus.

Poznámka: Povýšení Karla Kříže na VUT Brno zorganizoval agent StB Alexandr Čestnější, vyškrtnutý z KSČ po roce 1968 (za svou sexuální nezdrženlivost vůči sekretářce jednoho pána z Ministerstva školství). Alexandr Čestnější, který v dobách českého reálného socialismu provozoval podvody ve státním ekonomickém výzkumu, byl po listopadu 1989 na VUT Brno také povýšen z hodnosti CSc na hodnost Doc. Tak probíhala obroda českého vysokého školství. Marxismus byl u toho také přítomen.

O. Uživatel 16.5.2018 6:51

Uživatel požádal o vymazání
R. Langer 16.5.2018 6:21

Re: Glorifikace nezabíjí.

Nemluvě o tom, že autor jaksi zapomíná, že marxismus dříve glorifikovala stejná pakáž jako dnes, tedy rádoby intelektuálové z řad buržoazie, co rozhodně nesmrdí korunou a mezi nimiž se Marx celý život pohyboval, takže jemu by to naopak připadalo naprosto přirozené, a ne že by se obracel v hrobě. O Číně ani nemluvě. Ten článek je slátanina.

M. Jandáková 16.5.2018 2:03

Glorifikace nezabíjí.

Kyne, zdraví, omlouvá, vymlouvá, upozorňuje, ale nezabíjí.