21.5.2019 | Svátek má MonikaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


GLOSA: Velcí záměrně ničí maléŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 75, poslední: 16.5.2018 11:23, přehled diskusí

Podpora prodeje e dvora?:
Autor: V. Braun Datum: 12.5.2018 22:08

Jak jsem to tak sledoval tak v okolních zemích s prodejem ze dvora nemají problém, viz konkrétně Rakousko. Takže, pane Valento, za problémy Českých živnostníků můžou spíše České vlády, nikoli EU. Že byste to jako senátor nevěděl?

Re: Podpora prodeje e dvora?:
Autor: V. Kotas Datum: 13.5.2018 6:26

Řekl bych, že s tím problémem kolem prodeje ze dvora zde, může především státní správa/úřednictvo. A co se týká živnostníků ( a nejen jich ), tam je vinna první garnitura polistopadových politiků. Kteří si mysleli, že jsou nejchytřejší na světě a proto nepřevzali od sousedních států ( A, D )léty prověřené zákony. Ty jejich paskvily fungují dodnes.

Re: Podpora prodeje ze dvora?:
Autor: P. Rada Datum: 13.5.2018 8:01

Jsem rozhodně pro posilování "prodeje ze dvora". Rozumím tím ale mít i vedle možnosti použití obchodních sítí i svého stabilně hospodařícího a ozkoušeného dodavatele alespon některých potravin jako jsou brambory.

Opakovaný konzum od fakticky osobně známého a tu a tam odbornější dohled higienika či potravinářů zde může nahradit štítkování ba kolkování, které je naopakpravidelně nutné u všelijak distribuovaného zboží s původem odkudsi. Navíc může "prodej ze dvora" posilovat základní stabilitu v potravinové soběstačnosti při nouzi podobně jak rajčata která jsi pravidelně sázím.

Giganti marketingu tedy opravdu mohou ty drobné s trhu vystrnadit - v tom má autor pravdu - ale na druhé straně bych si od potulného prodejce kterého vidím poprvé vodu na pití a další v neznačeném balení nekoupil a proto nutnost štítkování chápu.

Re: Podpora prodeje ze dvora?:
Autor: V. Kotas Datum: 13.5.2018 8:20

Prodej ze dvora( jak funguje v Rakousku ), je prodej přímo na statku a to všeho, co sedlák vypěstuje, vychová ( vlastní porážka ), bez sáhodlouhých úprav k prodeji. Co si vymýšlela zdejší státní hygiena. Žádný pokoutní prodej u silnice, na trzích.

Re: Podpora prodeje ze dvora?:
Autor: P. Rada Datum: 13.5.2018 14:56

Státní hygiena má u nás největší opodstatnění právě vůči "pokoutnému" prodeji resp.vzhledem k celé řadě provozoven které kdosi provozuje v nájmu (třeba na živnost) kde ale také pracují lidé s všelijakou kvalifikací i původem a faktický majitel přitom bývá nezastižitelný až nedohledetelný.

V Rakousku prodej ze statku praktikuje každý třetí farmář.(http://www.asz.cz/cs/zpravy-z-tisku/ekologie/lokalni-musi-byt-znovu-blizke.html) Funguje to lépe už díky tradici, majitel je někdo dlouhodobě místní a známý.

V ČR je 80% půdy obděláváno v nájmech s dodávkami velkoodběratelům a často se hospodaří systémem po nás potopa. Podle toho mnohdy vypadá i složení produkce a tím spíše je třeba dohled státní nebo dokonce EU.

Re: Podpora prodeje ze dvora?:
Autor: L. Novák 475 Datum: 13.5.2018 19:16

Člověče, přestaňte blábolit nesmysly! ČOI a státní kontrola má teď úplně jiné starosti! Stíhá vysokými pokutami ty, kdož mají otevřené obchody v době, kdy to parta pitomců z ČSSD, KDU-ČSL, KSČM a spol. zakázala (o svátcích)... :-P

EU je socialismem a ti co ji podporují jsou socialisté a :
Autor: K. Janyška Datum: 12.5.2018 19:44

živnostníci jsou jejich prvními nepřáteli.

Nedivte se tak hloupě, senátore. A studujte kompozitivní teorii... Dzp.

Re: EU je socialismem a ti co ji podporují jsou socialisté a :
Autor: V. Kain Datum: 12.5.2018 20:11

Do které skupiny bychom asi zařadili Babiše,ten to přece myslí s podnikateli a živnostníky dobře.Taky proto je bere u huby kde může.

Re: EU je socialismem a ti co ji podporují jsou socialisté a :
Autor: K. Janyška Datum: 13.5.2018 9:12

Mezi socialisty. Tam skutečně hodně pohatí patří. Myslí si, že když umějí zorganizovat své obří firmy, že to jde i s lidským světem. Nejde to však. Jsou většinou v těchto věcech velmi hloupí... Dzp.

Obávám se,:
Autor: P. Skřivan Datum: 12.5.2018 16:08

že co chodí zatím z EU, je ve srovnání s tím, co si zařídíme sami, docela fajn. Tím nemyslím, jen opatření, ale zejména české bonusy k nim. Jako třeba když začne platit GDPR a čeští politici se svému národu pomstí tím, že nezajistí jeho promítnutí (fakticky závazný výklad), do české legislativy. Však proč ne: ať si ho každý vyloží sám a náš úřad mu to pak spočte, ne ? :-)

Když si vzpomenu na super podvod s energetickými průkazy, tak bych řekl, že je velký rozdíl toto požadovat pouze pro novostavby (EU), nebo pro vše (české plus). To první se už fakticky dělalo za dob komunismu a není to žádný problém, to druhé je naprosto nesmyslný výdělek za výpočty v podstatě teoretických nesmyslů.

Autorova svéprávnost?:
Autor: P. Rada Datum: 12.5.2018 14:29

... "pod pláštěm ochrany zdraví svých nenasytných a zřejmě již nesvéprávných zákazníků prosadí, že každá potravina bude muset na svém obalu mít „semafory“ s cukry, tuky či

kaloriemi"....

Jak by to pane autore asi dopadlo pokud by si "taky-živnostníci" v oboru potravinově- lihovarném mohli dělat co chtějí? Typuji, že např. i slepotou u části Vašeho slováckého obyvatelstva. Jeví se mi to totiž tak, že k ledačemus už "slepý" jste. Běžněji přeci leckdo slepě konzumuje i obyčejný cukr v kdejakém výrobku, nápoji ... ale jen do doby než je u něj indikován diabetes atd.

Chápu přitom, že může být vašim ideálem vyjít jen s několika známých typů potravin a jíst je s vírou, že dobré je to co chutná a nebýt přitom zatěžován přemítáním nad složením potravin které provádl někdo dospělejší - svéprávnější. Realita nepřeberného množství typů potravin nejrůznějšího původu, názvu aložení.... ale navozuje nutnost jejich podstatu deklarovat. Kdo kdy cestoval po světě - ten se musel podle nějakých příznaků - popisů/semaforů... rozhodnout co pít či vzít do úst.

Dnes je to ale naopak i o tom, že potraviny kdovíjakého původu najdete i v nejbližší obchodě. Nesvéprávné dítě by ale asi neváhalo, nečetlo, neuvažovalo... - podobně jak Vy.

Re: Autorova svéprávnost?:
Autor: J. Svoboda Datum: 12.5.2018 16:01

Pane, to, co píšete může napsat jen nesvéprávný (toto slovo je velmi pravděpodobně nadbytečné) marxista, nebo přímo kovaný komunista Jnckerova ražení.

Re: Autorova svéprávnost?:
Autor: P. Skřivan Datum: 12.5.2018 16:10

Co tvrdíte by platilo za předpokladu, kdybychom potraviny měli lepší než v EU. Opak je bohužel pravdou a nejen že je nemáme lepší, ale ani levnější. Takže EU bych nechal EU a staral bych se hlavně o sebe.

Re: Autorova svéprávnost?:
Autor: J. Svoboda Datum: 12.5.2018 16:55

Starejte se pane o koho chcete a o koho se budu starat já, nechte prosím na mně. O žádné EU jsem nepsal. Doufám, že EU se zlikviduje sama i bez mého přispění.

Re: Autorova svéprávnost?:
Autor: P. Skřivan Datum: 12.5.2018 17:03

Tak to asi byste tady rád znovu rusáky. No nic proti Vaší volbě. Asi jste se měl dobře.

Chápu, že jsou fajn: mají horší výsledky jak my, tak stačí držet hubu a krok a člověk se moc nenadře. Na západ od nás jsou nároky nepatrně vyšší a výsledky objektivně taky. ... ale je fakt, že se musí makat a ještě k tomu myslet. To první je leckomu nepříjemné, to druhé přímo bolestivé. :-)

Pokud se chcete podívat, jak to vypadá mimo EU, zajeďte si na UK a budete čumět, jak se žije v ruské kolonii.

Pokud se domníváte, že bychom mohli přežít sami, mimo EU a mimo ruskou gubernii, tak jste něco jako utopický socialista ... . Jo, Švýcaři fakt nejsme. To jsme možná mohli být v roce 1945. Dneska sotva.

Re: Autorova svéprávnost?:
Autor: J. Svoboda Datum: 12.5.2018 17:25

To je bohužel ta současná a nepravdivá mantra, že buď EU, nebo Putin. Poznámka: celé Rusko se určitě neskládá za samých Putinů. Je mnoho případů, kdy byl bolestivě vymyšlen jakýsi nesmysl. Krásným případem je, nebo byl Marx.

Protože jsem v Rusku prožil (a pročuměl) dva roky, vím docela dobře, že není zlato všechno, co se třpytí.

Švýcaři rozhodně nejsme, to je svatá pravda. Jsme předpodělaný národ. Je to vidět například na rozdílu mezi námi a Maďarskem. Zatímco Orbán jedná, naši političtí "elitáři" v Bruselu leští kliky a nasazují psí hlavu Orbánovi. Víte, proč Babiš nedávno podepsal fiskální pakt? Co mu to vyneslo? Že by nějakou subvencičku?

Re: Autorova svéprávnost?:
Autor: P. Skřivan Datum: 12.5.2018 17:29

Mantra to není, to je tvrdá realita. Nebo co byste jako nabídl Vy ? Víru v naše politiky ? :-))) ... a atomovku někde máte ? :-))) Asi ne, že ? Máte armádu, která nemá ani letadlo vhodné na přepravu do nebezpečných zón, kde by něco mohlo hrozit. :-)))

No jelikož většina špatností je zjevně domácího a ne evropského původu, tak bych to s tou vírou opravdu nepřeháněl. :-))) Komunistický ksindl tu zakořenil dobře.

Re: Autorova svéprávnost?:
Autor: J. Svoboda Datum: 13.5.2018 12:03

To, že tady kom. ksindl zakořenil pevně mi také hrozně pije krev. Rozhodně však díky tomu nechci z národa dělat nesvéprávnou chásku a spoléhat na jinou a možná horší chásku z Bruselu, že nás zachrání a ochrání. Je to cesta do pekla.

Armáda se všemi letadly je obr na hliněných nohách. Přeprava do nebezpečných zón je na smysl. Kde ty nebezpečné zóny v ČR jsou?

Myslím, že by moc pomohlo se postavit převzdělaným a přesto hloupým lidem jako absolventům a profesorům ze společensko vědních univerzit, jako jsou např. pánové Halík a Putna.

Pravým jejich pakem je prof. Rejnuš. Pokud vaše rozhorlení myslíte vážně, podívejte se na youtube na jeho přednášky. Tam uzříte, co je politika a to i evropská za svinstvo.

Re: Autorova svéprávnost?:
Autor: J. Svoboda Datum: 13.5.2018 12:50

A ještě doplnění pane. Podíváte-li se na EU nezaujatě, uzříte, že v EU a hlavně v EK komunizmus zakořenil nepoměrně lépe než u nás. Politika EU je svinská a o komunistické kořeny vydatně pečuje.

Re: Autorova svéprávnost?:
Autor: P. Skřivan Datum: 13.5.2018 21:06

:-) Vy děláte, jako bych tvrdil, že ti v Brusele mají svatozář. To nemají, akorát je tu malý problém v tom, že tu u nás nevidím nic výrazně lepšího. Co je lepší ? Trestně stíhaný premiér původem Slovák ? :-)))

... takže: pokud bych věřil tomu, že našim politikům jde o náš stát, proč ne. Bohužel bych řekl, že jsou vlastenci asi tak jako ti z Bruselu a jediný důvod, proč proti tomu Bruselu jsou, není že by věděli jak jinak a lépe, ale jednoduše proto, že by nás rádi prodali jinam, protože Brusel by jim nic nedal. Za to díky, ale nechci.

Re: Autorova svéprávnost?:
Autor: J. Lepka Datum: 12.5.2018 17:08

Aletovítežejo, milý Rado, oni jsou zákazníci úplně blbí, že ani netuší, že se chleba dělá z mouky a vyrostli v přesvědčení, že pomazánkové máslo se dělá z másla ( a tuzemský rum z tuzemců).

I když některé výrobky z portfolia našeho premiéra v demisi jsou tak inovativní, že i ČOI je z toho zmatená, ovšem to nějaký seznam příloh a kalorické tabulky nevyřeší, pokud se nebudou dodržovat principy produkce potravin prověřené staletími, že? Ale na těch se zase nedá vydělávat.

Re: Autorova svéprávnost?:
Autor: P. Skřivan Datum: 12.5.2018 17:17

No největší tragédie je, že ty výrobky našeho premiéra, patří mezi ty lepší.

Re: Autorova svéprávnost?:
Autor: J. Lepka Datum: 12.5.2018 17:23

Nejsem schopen posoudit, výrobky ze sójových prasat stále ignoruji.

Re: Autorova svéprávnost?:
Autor: P. Skřivan Datum: 12.5.2018 17:32

Třeba je jíte a ani o tom nevíte. :-)))

Re: Autorova svéprávnost?:
Autor: P. Rada Datum: 12.5.2018 22:43

Pane Lepko pokud si vyjedete/vyletíte někam do vzdáleného zahraničí a budete si chtít koupit chléb.... prostě to na co jste stravováním doma přivykl - nejspíš to neseženete a budete se muset poptat po ekvivalentu nebo si stravitelnost zjistit s etikety?

Běžnější problém mohou tvořit poživatelné tekutiny a je možné, že by jste si dal rád tu práci a pročetl si před konzumem složení. Tuplovaně pokud máte bezleplovou dietu a pod. Možná se ale mýlím a Vy osobně se raději v lepším případě jen pos...te - že?

Zanedlouho ale může nastat situace, že nebudete - nebudeme - ani muset cestovat. S rostoucím žravostí i četností lidstva prostě začnou ubývat už za pár desetiletí dnes běžné potravinové zdroje. Je tedy nabíledni, že se za ně začnou hledat všelijaké náhrady a ta se budou dopravovat kam to půjde.... a to i legislativně.

Zejména za takové situace by bylo ideální mít už zaběhaný informační systém který umožní potravinovou přispůsobivost a tím právě může být povinnost deklarovat složení výrobků na potravinářském trhu.

Re: Autorova svéprávnost?:
Autor: J. Lepka Datum: 13.5.2018 10:37

Poněkud mi unikají souvislosti, např. jak může složení popsané na ceduli větší než sám výrobek zabránit takřka jistému přelidnění, stejně jako nápis Chléb z cvrččí mouky může někoho přesvědčit, že se A) jedná o chleba B) mouka se mele z cvrčků. Obávám se, že problém bude spíš ve vašem (a vašich následníků) komplexním vidění světa.

Problém potravin v jiných částech světa je poměrně triviální, pokud trpím celiakií, musím si buď odpustit cestování do oblastí nedostatečně civilizovaných, případně si základní proviant vézt sebou (pravda, s rizikem, že pokud mi nepoletí éro, asi budu mít problémy, ale to se týká i jiných poměrně běžných chorob. Pokud byste chtěl nějaký exemplární příklad, mohu vám posloužit jednou japonskou turistkou s chronickým selháním ledvin, přesto projela celou Evropu, jen jí cestovka musela zajistil pravidelnou dialýzu).

Co se týká vašeho expresívního vyjádření poruchy látkové výměny, mohu vás upozornit, že průjmová onemocnění jsou zcela běžná u turistů i v severní Africe, tak oblíbené destinaci a vzdálené cca 2-3 hodiny letu a nemá to nic společného se složením potravin, ale s výměnnou střevní mikroflóry, díky tomu zhusta spojené s avitaminózou na vitamíny skupiny B. Řešení je ale velmi, velmi snadné. I v té nejzapadlejší oblasti je v současnosti k dostání pivo, takže si ani nemusíte sebou vozit B-komplex, byť se to nevylučuje. Tuto převratnou informaci si zájemce může vygooglovat za pár minut a získá informace nesporně rychleji a snadněji, než studiem jakkoliv obsažné etikety, leč psané pro nás nečitelným písmem.

Re: Autorova svéprávnost?:
Autor: B. Rameš Datum: 16.5.2018 11:23

Když tak čtu váš příspěvek, divím se velmi, jak se mohlo lidstvo vyvinout a přežít. S takovými exempláři ve svých řadách, to je velký zázrak evoluce.

Stavební inženýr Šejna:
Autor: J. Kyselková Datum: 12.5.2018 13:59

s manželkou přežili ta strašná léta, kdy jsme neměli na každé potravině podrobný tiket výroby poživatiny. Konečně se dožijou doby, kdy se eticky nají.

stavební analfabetka Kyselová:
Autor: M. Šejna Datum: 12.5.2018 15:48

stavební analfabetka Kyselová nechápe, že betonárky vyrábějí různé druhy betonů jen a pouze podle norem ČSN. A podle norem tyto betony nabízejí stavebním firmám. A stavební firmy kupují betonové směsi na základě jejich normovaných vlastností. Díky tomzu se používá na stavbách ten správný beton.

A bude analfabetka Kyselová stavět dům, tak ať řekne stavební firmě, že Kyselové je zcela u zadele, jaký beton firma použíje na stropní konstrukci. Muže si být jistá, že pokud pak použijí beton s nesprávnou pevností neodpovídající ČSN, nedožije se Kyselová ani toho, aby mohla stavební práce reklamovat, protože strop jí spadne na její dutou palici.

Re: stavební analfabetka Kyselová:
Autor: P. Skřivan Datum: 12.5.2018 16:20

Zase jí to ale nebude trápit. :-)

U softwaru žádné normy nejsou a kvalita českého softwaru se bohužel pozná, takže si opravdu nemyslím, že u nás žádné spodní limity nejsou třeba.

Za totáče jsme možná měli zlaté ručičky, dneska je ovšem problém sehnat toho, kdo místo haldy keců odvede kvalitní práci. Bohužel a řekl bych, že ani nezáleží na oboru. Prostě tzv. levná pracovní síla, tj. snadno, rychle a hlavně levně. Dobře už sotva a správně ? To snad ani ne. :-)