18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

SVĚT: Kdyby byl Marx za vodou

Je to dvě stě let, co se v Trevíru narodil Karl Marx. Na zahájení výstavy k jubileu pohovořil předseda Evropské komise Juncker, odhalil také třítunovou filozofovu sochu, kterou jeho rodnému městu darovala Čínská lidová republika. Působí to přinejmenším jako zvláštní dějinný paradox. Co kdyby to ale všechno bylo jinak?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Valenta 9.5.2018 10:15

Re: Socha versus zkutečnost

Co je tedy horší - obdivovatel Marxe či podporovatel jeho současných následovníků?

M. Valenta 9.5.2018 10:11

Re: Socha versus zkutečnost

To netvrdím, ten s tou sochou pouze účelově přefouknutý.

K. Janyška 9.5.2018 10:05

Je i vaší vinou, autore, že nejste schopen vysvětlovat, proč

je Marxovo dílo zcela zvrácené a neodpovídá tomu, čím je lidský svět ve skutečnosti. Tedy spontánním řádem, coby jedinou možností existence lidstva... Dzp.

J. Klepal 9.5.2018 10:03

jen zápis na desce rodinné hrobky

"Nakonec po Karlu Marxovi zůstal jen zápis na desce rodinné hrobky v Trevíru..."

Ve skutečnosti má Marx díky svým fanouškům celkem působivý hrob v londýnském Highgate.

V. Církva 9.5.2018 9:29

Re: Dobré.

Pane zajeďte si do USA ale do USA to znamená jak university, tak i poznání života občanů. Co se týká vedení universit přečtěte si články Ulče. USA které vyráběly skvělé polovodiče, zavedli hromadnou výrobu aut, Ford, Intel, Apple... ty mi nevadí, ty v lecčems obdivuji. Podnikavost také. Současný neomarxismus, gendrismus, jehož zakladatel psycholog zavinil smrt jednoho ze svých důležitých pacientů i jeho bratra mi vadí moc. Feministky které podporují zabíjecí bestii Mandelovou vadí každém, kdo není ignorant a má alespoň trochu logického myšlení a rozumu.

To že jste si vysnil USA bez problémů stejně jako pravděpodobně neomarxismus neznamená že realita je dnes jinde než v 70tých letech. USA to asi přežijí, ale v současné době jsou plné rasismu na ruby, extrémního feminismu i neomarxismu. Je celkem reálné že Rusové ovlivňují americké volby, o totéž se snažili USA různě ve světě (i když to bylo někdy dobře). To ale změní banánové republiky. Silnou demokracii ale takové věci neohrozí, proto je evidentní že ruskou kartu v USA zneužívají, nebo jsou opravdu hloupí pokud jinberou vážně. Jen je pořád hodně zaslepenců, kteří nepochopili, nechtějí pochopit, že svět je jinde než v 70tých letech. Evidentně jste zastydl před 40 lety. Evropa ekonomicky i politicky zaostává, USA částečně taky a Rusko je imperialistické, pro sousedy nebezpečné, ale komunismus už nevyváží. Kritické myšlení vy určitě nemáte, proto rozhodně nedovedete posoudit zda ho mají Američané.

J. Pernica 9.5.2018 9:25

Re: Socha versus zkutečnost

Za chvíli postaví sochu Hitlerovi a budou se vracet sochy Lenina. Na to se fakt těším.

Z. Rychlý 9.5.2018 9:24

Re: Socha versus zkutečnost

Obdivovatel Marxe.

M. Prokop 9.5.2018 9:23

Re: Vymyšlené to mají dobře

Souhlas.

M. Prokop 9.5.2018 9:22

Re: Socha versus zkutečnost

Problém je obé. Není to buď/nebo.

M. Valenta 9.5.2018 9:19

Re: Socha versus zkutečnost

Junker není moje kafe, ovšem tím že odhalil sochu dávno mrtvému teoretikovi,( o realizaci se postarali Ti co je do vlády vehementně tlačí páprda na Hradě) z něho nedělá marxistu. Přečtěte si Junkerův životopis.

A otázka k hodnotám. Co je podle Vás škodlivější - mávající živý komunista z hradního balkónu, živý komunista podporující vládu nebo pomník historické figury v rodném městě?

Z. Rychlý 9.5.2018 9:13

Re: Co Marx

Svět mění myšlenky a ideje, pane Polanský. Jsou to ideologie, co mění svět. Vědeckotechnický pokrok je pouhým vyvíjejícím se nástrojem, který lze použít tak, či opačně - k dobrému, či zlému. Pouhý nástroj.

Marxismus svět změnil, pro mě osobně je to slepá ulička jako socialismus a komunismus, ale průzkumníci slepých uliček stále hledají a vymýšlejí. Kapitalismus se zdráhám nazývat ideologií, protože je tak velice blízký přirozenému lidskému řádu, že je mi zatěžko ho přirovnávat k těm ostatním -ismům, co jsou povětšinou umělé protestní výtvory, jakožto reakce na nedokonalosti kapitalismu. Po tragediích různých -ismů se vždy pokorně vracíme ke kapitalismu (viz Čína), jako k nedokonalé formě uspořádání světa, ale oproti ostatním ideologiím jakž takž snesitelným s nejvyšší mírou svobody jedince, co znám.

Z. Rychlý 9.5.2018 8:54

Re: Socha versus zkutečnost

Srovnejte si hodnoty. Předseda komise ovlivňuje naše životy velmi, zatímco páprda na hradě vzrušuje jenom vás a vám podobné moralisty. Dopady jeho pomstychtivých kydů mají pramalý vliv na náš život, kdežto Juncker je důležitá osoba ovlivňující miliony eurohujerů. Jste to vy, kdo odvádí pozornost od problému, kterým je fakt, že předsedou evropské vlády je marxista.

Z. Rychlý 9.5.2018 8:45

Re: Dobré.

Tvrzení, že Amíci si cosi nechtějí přiznat opíráte o jaké argumenty? Amíci jsou zmatení, to berete kde? Amíci nevědí, že genderistky jsou komunistky? To je zajímavé tvrzení. Rusko je pro USA zhmotnělé zlo? Není to spíš soupeř? Amíci nejsou schopní samostatného a kritického myšlení? Uff.

Příliš mnoho jednoduchých a černobílých tvrzení, abych tomu uvěřil. A trochu z vašeho příspěvku čiší, že vám USA leží hodně v žaludku, tak nevím.

M. Valenta 9.5.2018 8:28

Socha versus zkutečnost

Co je to jedna socha v Trevíru proti skutečnému prezidentu kolaborantovi.

P. Götze 9.5.2018 8:26

Bylo by prima, kdyby junckera na pude europarlamentu nekdo vyzval, at ten svuj nazor o marxovi rozvine. Vazne bych si to rad poslechl. Mozna by i jemu, az by se sam slysel, nakonec doslo jake blbosti mluvi.

V. Církva 9.5.2018 8:26

Re: Dobré.

Je to tak jen si to nechtějí v USA přiznat chtějí tlouct do komunistů, ale protože jsou zmatení neví, že jsou to ty gendristky z protitrumpovských průvodů. Proto šijí do Ruska, každý blb pochopí že to je pro USA zhmotnělé zlo. Přiznat si, že je ve vlastních řadách už vyžaduje samostatné a kritické myšlení.

Jinak Rusko je samozřejmě určitým problémem pro Ukrajinu, Litvu či Lotyšsko. USA a předvším Západní Evropa rozloží sami sebe určitě bez Ruska

V. Církva 9.5.2018 8:18

Re: Co Marx

Jasně a místo světové války proti Němcům vznikla občanská s ještě větší počtem obětí. Jste se asi zbláznil. Svět skutečně něco potřeboval a to například demokratizaci, ale ne Marxe.

Souhlasím jen s tím že ta válka byla katalyzátor. K revolucím ani vzniku národních států by nedošlo kdyby lidi nenahnali zabíjet anechat se zabíjet, pak už bylo jedno jestli se obrátí proti svým vůdcům a to se samozřejmě pochopit dá. Ani rozpad Rakouska se všemi důsledky nebyl jednoznačně dobrý, ale pokud Vás vládce nažene do války, “odměníte” ho

V. Církva 9.5.2018 8:11

Vymyšlené to mají dobře

Ať už ten “gendrismus”, multikulturalismus, feminismus vyplývají z marxismu nebo ne, vymyšlené to mají skvěle a podle a proto je to o to nebezpečnější. Komunisté jasně řekli o co jim jde a že to budou muset vybojovat. Bojovali proti kozákům USA a dalším a pak vytvořili SSSR, Čínskou lidovou, či Německou Demokratickou Republiku. A bylo jasné kdo vládne a má za to zodpovědnost.

Dnes si nátlakové skupiny vytvořily “lidskoprávní” a jiné zákony. Osoby skryté v parlamentní demokracii pak zákony proti Hate Speech, tedy cenzuru a nikdo neví kdo za vše může. Soudci dohlíží nad těmito zákony které nevytvořili, takže za nic nemůžou. Zákony nikdo taky změnit nemůže a ten kdo je za ně zodpovědný je nějaký nevolený neomarxista z Bruselu, který za pár let odejde třeba do OSN a nikdo zákony nereviduje a tvůrce nepožene k zodpovědnosti. Ale občané je dodržovat musí i kdyby to byla sebevětší pitomost. Musí zapřít svoji přirozenost, pomáhat středověké kultuře posilovat moc, podporovat genderové kvóty a rezignovat na zájmy svých dětuí. Když se nějaký politik té absurditě vzepře, je nazván xenofobem, populistou, demokratickým nebezpečím. Prostě nechutné. Komunisti naši zemi pěkně likvidovali, ale alespoň bylo jasné kdo je kdo.

P. Hlosta 9.5.2018 8:02

Utopie tu bude vždy nějaká.

Od věků je střídaná demokracie s diktaturou. Byli i osvícení diktátoři a demokraté otrokáři. Lidé se v dějinách utíkali k utopiím v kterých hledali východiska z nouze reálných cílů. Ta nouze spočívala v pokládání si cílů vyšších, než bylo v možnostech člověka. Lidé jsou jen lidé a s tím se nedá nic dělat(vzal jsem citát Werichovi;-).

Dalším pokračováním lidských dějin bude totéž, jen v technologicky vyšší formě, jako bylo kdy v dějinách. Člověk se mozkem nevyvíjí už třicet tisíc let a prokazatelně i vědecky. Není proto očekávatelné, že se společnost lidí dostane na úroveň Ráje, že budou jaksi křesťansky dobrovolně a všichni na sebe hodní, nebudou páchat zločiny proti ostatním, že si budou prostě rovni mezi sebou a nebude hladu a pracovat se bude s radostí a chutí.

Utopie je kravinimum, ale vždy si to lidé znovu a znovu vymyslí. Jakýsi únik od možné reality to je, no a pak přichází pád a kocovina z toho.

P. Lenc 9.5.2018 7:46

Re: Dobré.

Ano.

D. Polanský 9.5.2018 7:38

Co Marx

Kdyby v Rusku v roce 1917 po březnové revoluci (podle jejich tehdejšího kalendáře únorová) Rusko nepokračovalo ve válce. Ale Kerenského vláda: Žádné takové, ještě budete pěkně hladovět a umírat, holoto jedna! Uznejte, že když vám někdo takhle na podnosu naservíruje předpoklady k další revoluci, neudělejte ji.

Také za Marxe stačilo zakázat dětskou práci, ale kdepak, děti líné, my kapitalisté vám dáme, hrát si a užívat si dětství.

Jo, jo, krásně se to vše hodnotí v bačkůrkách u počítače, kafíčko, kroasantek na talířku po málem 200 letech.

Kdepak kapitalistický svět v té době Marxe potřeboval, a tak přišel. Což je jenom dobře. Svět nakonec nezměnili hodní kapitalisté, ale vědeckotechnický pokrok a nároky na kvalifikaci lidí. Ale kdo to v době Marxe mohl tušit.

Z. Rychlý 9.5.2018 7:34

Dobré.

A ta rudá záře nad Kalifornií - to sedí! Zasmál bych se, ale je to příliš realistické. Pořád dokola - jak zrealizovat Utopii.