19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

SVĚT: Podumání o emocích (2)

Něco málo jsem se dočetl o průzkumu soustředěném na zjištění odpovědi pouze jedné otázky: „Máte možnost stát se manželkou nikterak zámožného solidního muže, nebo být milenkou milionáře či dokonce miliardáře problematického charakteru. Co zvolíte?“ Dotázané osoby nereagovaly jednoznačně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Houžňák 3.5.2018 14:18

Takže jeden kasuár má cenu

mínus 137.5 dolarů, nebo neumějí Papuánci počítat?

V. Lunák 1.5.2018 14:10

Ta údajná data OSN, která prezentuje Ulč,

nesouvisí se skutečnými daty OSN: https://unstats.un.org/unsd/gender/timeuse/

Předně v dané věci OSN nemá data ani za pětinu afrických států a z těch dat, která má plyne, že z celkového času odpracovaného v domácnosti na jedné straně a v zaměstnání či sebezaměstnání na straně druhé, ženy odpracují 81 % z celkových hodin práce doma a 38 % z celkových hodin v (sebe)zaměstnání a muži 19 % hodin doma a 62 % v (sebe)zaměstnání.

Pro srovnání v USA ženy z celkového počtu hodin domácí práce mají 76 % a v rámci (sebe)zaměstnání 51 % a muži pak doma 24 % a v (sebe)zaměstnání 49 %.

F. Houžňák 3.5.2018 14:19

To je skvělé, jak se vyznáte,

měl byste pro nás prosím ještě nějaké takové zajímavosti?

V. Lunák 3.5.2018 22:39

Re: To je skvělé, jak se vyznáte,

Mně to vůbec zajímavé nepřijde, pouze opravuji kraviny, které o kravinách píše Ulč.

K. Janyška 1.5.2018 8:36

To byli dva hlupáci a ten kdo se k nim vrací je nutně

potřebuje. Jiné vysvětlení není... Dzp.

---------------------------------------

CO JE TO RODINA A MŮŽE PŘEŽÍT NÁPOR CIVILIZACE ?

Ať chceme nebo ne, pro odpověď na tuto otázku musíme zajít až k samotným kořenům vzniku lidského světa. Až k samotné kmenové společnosti, kde tento název pro skupiny našich předků, skutečně odpovídá tomu, jak byla uspořádána. Byly to malé skupiny velikosti 40 - 60 jedinců, na sobě zcela závislých a jestli se shodu okolností stalo, že tento počet začal přerůstat, taková skupina své členy zabíjela, neboť byl ohrožením jejího uživení se, tedy přežití.Tam kdesi v dávných dobách byl geneticky zdokonalován a dodnes předáván biologický nástroj přežití skupin, altruismus, tedy vnitřní zařízení mozku nutící živé tvory a lidi ke starosti o svá mláďata, o svůj rod a jeho přežití. (Mimochodem, i to je sebezáchovným projevem spontánního řádu, ale tady zvláštního, tedy organismu.) Můžeme klidně říci, že takový kmen byla jedna širší rodina, která jen v tomto uspořádání mohla přežít v konkurenci s ostatními.

K. Janyška 1.5.2018 8:37

Re: To byli dva hlupáci a ten kdo se k nim vrací je nutně

Dále se jím však už nezabývejme, není to pro výklad důležité. Co však důležité je přímo kruciálně je objev obchodu. Ten totiž započal úplně novou éru vývoje lidského světa, tzv. otevřené společnosti nebo také společnosti velké, nazvané tak proto, aby tomu lidé lépe rozuměli. Slovo společnost bylo úmyslně ponecháno. Avšak správným názvem je spontánní řád lidského světa, který osamostatnění jednotlivci začali svojí aktivitou, nekoordinovanou s ostatními, vždyť na to ani mentálně i inteligencí neměli, neosobně produkovat a produkují ho dodnes.

Ti, kterým se podařilo třeba i jen náhodou vyměňovat různé věci mezi různými kmeny zjistili, že mají z této aktivity prospěch a že rozdílná hodnota věcí pro různé kmeny jim přináší zisk. A oddělovali se samovolně od nich a započali žít samostatné životy bez kmenové závislosti. Protože však i jejich pud sebezáchovy a altruismus mají podstatu genetickou, zakládali nové rodiny a nové skupiny, kterým samozřejmě svým nabytým bohatstvím vládli. A se svým ziskem si už uměli počase, což značí dlouhá období lidského starověku, poradit. Investovali, i když užití zisku tak samozřejmě nenazývali, a budovali. V závislosti na životních podmínkách, kde se nacházeli byli v tom méně nebo více úspěšní. Proto také první lidské úspěšné velké skupiny se prosadily tam, kde ony podmínky pro život byly nepříhodnější. Civilizace z účinků z obchodu, tedy vyšší a vyšší individualizace a subjektivizace původních divochů a souběžný vývoj jejich myslí a rozumu, započala.

K. Janyška 1.5.2018 8:37

Re: To byli dva hlupáci a ten kdo se k nim vrací je nutně

A kde zůstala rodina a její sebezáchovná funkce ? Tam, kde ve skupinách původních, tedy altruismem řízená v mozcích lidí pokračovala jako základ jakékoliv prosperity a možnosti lidí se množit a efektivně přežívat. Civilizace je nekonečným neosobním dělením a zároveň lidským záměrným spojováním. Spojené se však znovu a znovu rozdělí. Viz obří starověké říše a v nedávné minulosti Rakousko-Uhersko. SSSR, Jugoslávie, ČSSR a tak dále. Tento neosobně vyvolaný trend spontánními silami vývoje zasahuje už i USA, Velkou Británii, Německo a další a další obří státy, včetně Číny, Indie a arabského světa.

Vraťme se však zpět do nejnižších pater lidského světa k jednotlivům a jejich rodinám. Tady probíhá tentýž vnitřní proces vyšší a vyšší individualizace a subjektivizace jednotlivců obchodem, tedy emancipace jednotlivců z jejich příjmů, tedy jejich emancipace od kolektivního rodinného života. Už malé děti jsou vedeny k samostatnosti a to bez ohledu na pohlaví, a tím se civilizované lidstvo dostává do úplně nové situace. Ženy, ještě nedávno prakticky zcela závislé na pracujících a obživu rodině obstarávajících mužích, jsou najednou v situaci úplně jiné. Jsou schopny samostatného života úplně stejně jako muži. Jsou k tomu nejen vedeny, ale podmínky pro takové osamostatnění jsou přímo zakódovámy v tzv. sociálních systémech civilizovaných moderních států. A rodinu k přežití najednou nikdo nepotřebuje.

K. Janyška 1.5.2018 8:38

Re: To byli dva hlupáci a ten kdo se k nim vrací je nutně

Co s tím ?

Lidi s procesem vývoje, který táhnou spontánní síly, ne oni, nic nenadělají. Mohou se dušovat, moralizovat a přikrašlovat funkci rodiny, ale do ženění a vdávání se jim nechce. Jsou vychováni jako svobodní lidé a tak to i zůstane. Kdo má chuť a touhu se oženit nebo vdát udělá to, jiný zase ne. A těch druhých přibývá. Ne proto, že by chtěli, ale proto, že jsou tak modelováni vývojem a doslova do takové pozice vtlačeni. Je-li to dobré nebo ne, není na nás, na lidech. Každá akce budí reakci a musíme počkat, zda v tomto případě nastane a jaká. Do té doby nám nezbývá, než se s vývojem smířit.

Mimochodem, to platí úplně ve všem. My, lidé, lidský svět neřídíme, jsme jím plně řízeni my a to prostřednictvím jeho kulturní evolucí vyvinutých pravidel chování, která tvoří naši mysl. Na tom, že to miliardy lidí nevědí, tedy prakticky nikdo, přitom vůbec nezáleží... Dzp.

P. Grigar 1.5.2018 8:58

Re: To byli dva hlupáci a ten kdo se k nim vrací je nutně

..zatímco jiní vědci se o vámi uváděných faktech pouze "vědecky domnívají", vy máte díky kompozitivní teorii jisto a jasno. Váš svět musí být plný slunce...nebýt těch zatrachtilých miliard.

K. Janyška 1.5.2018 10:23

Re: To byli dva hlupáci a ten kdo se k nim vrací je nutně

Mám, více, než z vědecké kompozitivní teorie nikdo neví a nikdy vědět nebude. Ani vědci. Kdo se domnívá, ho !vno ví... Dzp.