24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

POLITIKA: Mezi Beranem a papouškem

Kardinál Josef Beran, komunisty pronásledovaný a vypuzený, se vrátil do vlasti. A byť fyzicky mrtvý, vyvolal – nepřímo – docela rozruch. Téhož dne se totiž v Nymburce konal sjezd českých komunistů, kam zavítal i prezident Miloš Zeman.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 26.4.2018 21:17

Pragmatická, ano, tedy socialisticky motivovaná.

Socialismus jen pragmatismem bez principů. Proto ho nelze realizovat, jen hrubou silou a krátkodobě a pokoutně. Lidé jsou totiž hloupí a nerozumí tomu, co je to za hrůzu.

Máme prezidenta tak hloupého a zločinného, že dokonce preferuje jakýsi a tzv. demokratický socialismus. Tedy zločin na druhou. Totalitu většin a centra zároveň... Dzp.

K. Luboš 26.4.2018 13:03

Lepší pragnatik,...

...než romantik. I takový Pol Pot byl vlastně jenom romantický snílek.

J. Urban 26.4.2018 12:59

Soudruzi z KSČ tedy budou podporovat

velkokapitalistu a vykořisťovatele Babiše. Wow, ta dialektika, to by snad i Marx čuměl. No, ale přece, když soudruzi z KSČ mohli podporovat soudruha Hitlera (tedy jen než napadl SSSR, pak je to přece jen přešlo)... prostě je to banda de6í1ků.

J. Fridrich 26.4.2018 10:03

Zeman je zeman....

Zeman je zeman.. U tohoto člověka očekávat velkorysost a nadhled nelze.

P. Lenc 26.4.2018 9:17

Všeho dočasu...

A ten čas se i Zemanovi krátí.

R. Langer 26.4.2018 12:37

Re: Všeho dočasu...

Tak hlavně kdo místo něho...

J. Urban 26.4.2018 13:01

Re: Všeho dočasu...

Už nám z krysích děr vylézají: Klaus junior, Okamura, V. Dlouhý (horký kandidát, neb absolvent kágébácké líhně "prognosťák" jako současný i minulý préza - a už nyní poraděnko Ovara).

P. Lenc 26.4.2018 13:10

Re: Všeho dočasu...

Klaus junior vylézá z krysí díry? Zvláštní...

M. Zikmund 26.4.2018 8:46

Pak jsou marxisté všichni

Když chce autor psa bít, hůl si už najde. Teď si našel "mocenský pragramatismus" jako důkaz o marxismu prezidenta. Budiž, jen by si neměl tak okatě naběhnout na argumentační vidle. Kde ve světové politice není a nebyl mocenský pragmatismus? Mocenským pragmatismem byla Mnichovská dohoda stejně jako pakt Molotov-Ribentrop, podpora Talibánu proti "ruské agresi v Afgánistánu" a boj za "osvobození Afganistánu" proti Talibánu, boj proti Al-Kajdě stejně jako "přeměnu" Al-Kajdy v "demokratickou opozici", kamarádšoft se Saudskou Arábií či Pakistánem, podpora Pinocheta, podpora odtržení Kosova stejně jako sankce za odtržení Krymu atd. atd. atd... Kdyby autor chtěl, tak za marxistu může tímto metrem považovat jakéhokoliv amerického prezidenta včetně Reagana, stejně tak německé kancléře, britské předsedy vlády a francouzské prezidenty.

M. Prokop 26.4.2018 9:01

Re: Pak jsou marxisté všichni

Máte pravdu, Zeman není marxista, ale prachsprostý oportunistický exhibicionista.

J. Jelínek 26.4.2018 10:52

Re: Pak jsou marxisté všichni

což je totéž....

M. Valenta 26.4.2018 8:22

Prozření jednoho kardinála.

Že by podivný vztah kardinála s komunistickým exponentem byl u konce? Asi ano, neboť Zeman už, kromě podpíračů, nepotřebuje nikoho.

V. Čermák 26.4.2018 11:11

Re: Prozření jednoho kardinála.

Hlavně že má Vás....

I. Kozák 26.4.2018 1:49

"mocensky pragmatizmus" se nejspís neomezuje na komunisty.

"Vždyť mocenský pragmatismus tvoří výstavní rys komunistického hnutí. Stalin se přece dokázal dohodnout s Hitlerem ... "

S Hitlerem se snazili dohodnout uplne vsichni, co byli u moci (protoze meli zodpovednost), a nemecka politika za Brandta se taky chovala "realisticky" vuci CCCP (realpolitik). Az "experiment" dokazal, ze se s Hitlerem mylili, a k moci se dostal Churchill. Neco podobneho ve vztahu k ZSSR se stalo po nastupu Reagana.

Tim chci rict, ze "mocensky pragmatizmus" se nejspís zdaleka neomezuje na komunisty.

Z. Lapil 26.4.2018 8:11

Re: "mocensky pragmatizmus" se nejspís neomezuje na komunisty.

Podle H. Kissingera v knížce Dějiny diplomacie se Stalin s Hitlerem byl ochoten domluvit mj. proto, že si byl jist "dějinnou nutností vítězství komunismu", takže tak trochu - říkám už já - účel světil prostředky. Takže "mocenský pragmatismus tvoří výstavní rys komunistického hnutí" není tak úplně nesmysl.

"Demokratické státy" Hitlera spíš tolerovaly (= nebyly schopny/ochotny) jít kvůli němu do války) s tím - teď už zase interpretuji Kissingera - že Mnichov byl zlomovým okamžikem ve smyslu "nic jsme s tím udělat nedokázali, ale už toho bylo dost, začněte vyrábět tanky.

NStalina ani Hitlera "nikdo neměl rád", takže si ti dva vlastně zbyli.