24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Problémy státní lesní politiky

K akutním problémům státní lesní politiky, názorovým rozporům v koncepcích lesního hospodářství a k hrozivému vývoji naší demokracie se svobodou slova.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pavlíček 23.4.2018 21:21

Pane Rado, Vy jste lesnik, nebo prirodozpytec amater? A z akych zdroju cerpate ty sve zarucene udaje? Vite, ona kazda vec ma sve, a vyzaduje svoji odbornost. V CR je sice 10.000.000 odborniku na kde co, od fotbalu pres politiku, ale les je - i kdyz se to nezda, docela sofistikovana zalezitost, a ceske lesnictvi ma vynikajici tradici. Bohuzel dnes ( pocinaje tzv. transformaci lesu v 90. letech umocneno nastupem ekoteroristu) je tezce degradovano z nejruznejsich stran a kazdy, kdo ma kamsi diru, si mysli, ze do nej muze kecat. Od kurovce pres x dalsich veci.

P. Rada 23.4.2018 16:30

Re: Lesů je u nás dnes víc?

Rozlohu lesa podle katastální mapy lze zvyšovat či snižovat co je jen libo.

O něčem docela jiném ale vypovídá parametr defoliace u smrkových porostů či čísla o vynucené těžbě. Mnohahektarové holiny které zůstávají odkryaté erozi jsou mementem které ale Vám si nic neříká. Stačí když na papíře je uvedena klasifikace "les" . že?

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/stopka-pro-lesniky-stat-zakazal-tezbu-dreva-nejdrive-se-maji/r~8cdeb304992811e7aec7002590604f2e/?redirected=1524493698

https://ostrava.idnes.cz/kurovcova-kalamita-lesy-bruntalsko-db4-/ostrava-zpravy.aspx?c=A170926_354273_ostrava-zpravy_woj

P. Rada 23.4.2018 16:21

Re: Výborný článek?

Pane Rybáku cestoval jste někdy trochu světem? Možná ano ale v takovém případě jste se kolem sebe zřejmě moc nedíval nebo máte špatnou pamět i pozorovací schopnosti dohtromady.

Zkuste se tedy alespon dodatečně podívat na obrázky s oblastí kde jsou podobné roční srážky ale o 4C vyšší průměrná teplota. Takový stav se totiž udává jako nejpravděpodobnější v konci století. U nás jeden stupen oteplení znamená odpar o cca 100

mm vyší a to při celoročních srážkách 600mm už znamená příliš mnoho. Možná takto i bez nákladů na cestování zjistíte, že i v oblastech s průměrnou teplotou jen o stupen jiný vypadá dotyčná krajina docela jinak a právě scénář náhlého přechodu na jiný režim za dobu kratší než je život většiny stromů tuto zemi a celou planetu čeká.

Výraznou závislost na teplotě lze ale odpozorovat i u nás např při výstup na hory. V jisté úrovni náhle končí les, pak i kleč...(0.65C/100m výšky).

Migrační vlnky s olastí kde jsou dopady změny klimatu ještě výraznější pro změny typu proudění vzduchu jsou ale asi spíše příznakem toho co se městského člověka dotkne dřív, protože jak vidím, přírody kolem a jejich vazen na klima si obecně lidé jako vy nevšímají.

P. Rada 23.4.2018 15:49

Re: Jde jen problém státní lesnické politiky?

Je na Vás pánové vidět, že máte iluzi o světě který lze spadit škatulkováním podle barviček. Na tuto dětinskost v přístupu, kterou předvádíte za mnohé podobné ale právě tato civilizace nejspíše doplatí.

Smutné je, že na řadě jsou ted lesy kterých žalostný stav přehlížíte ačkoli dali lidem šanci na lepší život.

B. Rybák 23.4.2018 14:56

Výborný článek!

Naše nádherné lesy jsou výsledkem symbiózy člověka a přírody, která princip bezzásahovosti naštěstí neznala! Jejich užitečnost pro (tamní) lidi byla zárukou jejich ustavičné obnovy, která by pro současnou vědu byla mnohem menším problémem než kdykoliv v minulosti!

Největším nepřítelem našich lesů je proto současný ekologismus prosazující princip bezzásahovosti navzdory skutečnosti, že vytváří pouze "smetiště" kulturní krajiny (ty nejcennější rostliny, hmyz a živočichové přežívají především ve stopách lidské činnosti)!

PS. Eventuálním klimatickým změnám by se příroda (s pomocí člověka) snadno přizpůsobila a lesy ubránila!

Moc kazí i ekologisty! Umožňuje jim vydírat i budovatele prospěšných projektů a prosazovat zájmy EU-kratů a EU-kapitálu!

A. Alda 23.4.2018 11:52

Lesů je u nás dnes víc,

než za ranného středověku.

A jejich rozloha se stále zvětšuje. Ne jen pěstěním, ale i "divočením" dříve zemědělských ploch. Ne že bych byl proti tomuto vývoji - naopak. Ale za největší nepřátele lesů u nás považuji všeliké ekoteristy typu Hnutí Duha či Děti Země nebo Arnika apod.

J. Chaloupka 23.4.2018 11:10

Jedinou změnu na dobříšsku, kam jezdíme na houby

od konce 50. let minulého století je, že zabránili vjezdu na parkoviště uprostřed lesa. Jinak je to tam pořád stejné a doufám, že to vydrží, než umřeme.

P. Lenc 23.4.2018 10:37

Re: Jde jen problém státní lesnické politiky?

Jo, když se smíchá zelená a rudá, tak vždy vznikne odporná hnědá.

M. Prokop 23.4.2018 9:33

Re: Jde jen problém státní lesnické politiky?

Melouni zasáhnou a vše sežere kůrovec! :-P

K. Janyška 23.4.2018 9:18

Jen doufám, že místní zemská oblast ne určena Bilderbergem

jiným. Těm, kteří mají rádi teplo a vyrostli tam... Dzp.

P. Rada 23.4.2018 7:22

Jde jen problém státní lesnické politiky?

Autor toho napsal dost oprávněně kritického na téma udržitelnosti lesnické politiky ale přitom mnohé velmi vágně a publikoval to až v době kdy to mají naše lesy už jen s klimatického hlediska "sečteno". U článku od člověka reálně dlouhodobě zaiteresovaného na zisku s dřevařského průmyslu, je ta opatrnost formulací pochopitelná. Pokud totiž lesy produkují zisk - lze z něho hradit i lesnický výzkum atd.

Nejvíce mě ale zaráží, že autor i přes to, že je angažován v širokém spektru organizací má zřejmě doposud za to, že jen změnou státní politiky ČR - tedy změnou přístupu k lesům jako dominantnímu zdroji dřevoprodukce - naopak na zdroj "nenahraditelnoé složky životního prostředí" lze problém z větší části vyřešit. To dnes už sotva!!!

Pokud totiž nákladovost údržby lesů vzroste nad zisk - pak zákonitě les zanikne se vším co podminuje a co k němu patří - tedy i s civilizací pro které byly dlouhodobě stabilně rostoucí lesy existenční podmínkou. Hranice lesa (smrti) se ale klimaticky extrémě rychle přesouvá.

Lze sice spekulovat o tom, že údržbu lesa by bylo možné pojmout jak udržbu městského parku ale tomu by musel odpovídat ekonomický potenciál města nezávidlého jak na dřevu rostoucím nad zemí tak i na surovinové základně pod povrchem a na existenci dalších růstových limitů. Spíše to tady vypadá, že rozpad lesů předznamenává i rozpad civilizační a to, že v ČR jsme za rozvinutějšími zeměmi i s hlediska lesnictví v závěs na globálních dopadech mnoho nezmění - leda, že by lidstvo jako celek zásadně změnilo své chování. Dojde k tomu ještě zavčas? Fermiho paradox naznačuje, že sotva.