28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

POLITIKA: Důchodová reforma jako podvod století

Důchodová reforma bývala kdysi velkým tématem. Pak načas nějak vysublimovalo. A náhle se opět vrací. Mluví o něm vláda. A nedávno o něm mluvil i guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kratochvíl 23.4.2018 20:37

Jen žádné důchodové reformy

Důležité je zachovat a ne zpochybňovat průběžný důchodový systém je geniální, prověřený mnoha desetiletími, mnoha generacemi, válkami a totalitními režimy v minulém století Spoření na důchod je pouze doplněk průběžnému systému a každý to pochopitelně dělá individuálně.Kontrolu nad důchody musí si zachovat stát, jako se stará o zdravotnictví, bezpečnost a další činnosti.

M. Prokop 23.4.2018 21:20

Re: Jen žádné důchodové reformy

Průběžný důchodový systém funguje při dostatečně malém rozdílu mezi věkem odchodu do penze a věkem smrti. Také při dostatečně velkém počtu dětí.

Nyní není splněno ani jedno, pročež průběžný systém směřuje do (_!_).

Pochopitelně, neumíte-li počítat, nepřijdete na to.

Kontrola státu - korupce úředníků.

J. Kratochvíl 24.4.2018 10:32

Re: Jen žádné důchodové reformy

Vy nejenže neumíte počítat, ale chcete tvrdit, že vidíte do budoucnosti. Nevidíte, náfuko.

D. Polanský 23.4.2018 20:09

Kdo si spořit bude, zapláče, neboť

mu stát nic nedá. Kdo nebude, bude se smát, stát mu dá.

K. Novák 23.4.2018 20:05

Souhlasím s p.Khailem,

že "autorka bude zřejmě naháněčkou nějakého penzijního fondu". Rusnok svým výrokem také připomíná, že je bývalým prezidentem Asociace penzijních fondů. Podstatou "penzijní reformy" je zařídit, aby ekonomicky aktivní lidé nedávali peníze do účtu administrovaného státními úředníky, ale (povinně) do fondů vlastněných soukromými finančníky. Říká se tomu dobývání renty. Obávám se, že výplaty důchodů z těchto soukromých fondů po mnoha desetiletích a mnoha změnách majitelů by byly velmi nejisté. Konec konců nepovinně si lze spořit na důchod v nějakém soukromém penzijním fondu už teď nebo je možné si zařídit, když na to někdo má, svůj vlastní "penzijní fond" nákupem něčeho, co může v budoucnu zase prodat. Samozřejmě s nadějí, že ceny se nepříznivě nezmění. Jedná se o finanční spekulaci a ta je vždycky riskantní.

J. Jurax 23.4.2018 20:05

A k tomu Vašemu odkazu

a) - Budiž. Ono je to ovšem pojištění. Může se stát, že fakt si nedokážete za čtyřicet let aktivní kariéry získat tolik, abyste dalších dvacet let z toho vydržel. Takže byste se stejně nějak pojistil - akorát možná ne u státu s jeho průběžným systémem.

b) - Ale někteří lidé opravdu jsou hloupí a/nebo nezodpovědní, bez státu by všechny své příjmy „projedli“ a na stáří by zůstali „na suchu“. A protože jsme humánní společnost, i o ty hloupé a nezodpovědné bychom se starali za prachy těch chytrých a zodpovědných.

c) Protože starý člověk si již nemůže vydělávat a neměl by z čeho žít - jenže on by, nezabezpečiv se nějak, opravdu neměl z čeho žít. A jeden ze způsobů onoho zabezpečení je nějaký typ důchodového pojištění. U nás je to vynucené státní, ale kdyby jej nebylo, stejně by se každý, kdo není blbec či vychcanec viz b) nějak pojistil; pravda, měl by širší výběr než jen prosté pojištění. Mimochodem argument "Spousta důchodců má výrazně větší majetek, než ti, kteří na jejich penzi vydělávají" je mimořádně pitomý, až bolševický - oni si platili pojištění (jež arciť v průběžném systému šlo hned na tehdejší důchody) a teď dostávají povinné plnění; jejich případný majetek s tím nesouvisí.

d) Protože ne každý má hodné děti, které se o něj postarají. Ale on opravdu ne každý má takové děti, a ty děti mohou být sice hodňoučké, ale když se svými dětmi žijí z ruky do huby, na stařičké rodiče jim moc, případně nic nezbývá. Případně někdo nemá děti, a to i bez vlastního zavinění.

e) Celý život jsem pracoval a PLATIL SI DŮCHODOVÉ POJIŠTĚNÍ do státního povinného systému a teď na stáří mi stát nic nedá - odmítne pojistné plnění? Z toho byla celkem oprávněně revoluce, již by se zúčastnil každý, kdo pracuje déle jak měsíc (protože i ten má nebo bude mít rodiče v důchodě), natož ti, kdož pracují a platí už desetiletí. V našich krajích by byla na místě tradiční defenestrace na kopí a sudlice na§raných davů dole - nebylo-li by sudlic, stačila by tvrdá dlažba, domy jsou dnes vyšší ... :-)

J. Jurax 23.4.2018 20:07

Re: A k tomu Vašemu odkazu

Pardon - patří v této diskuzi pod Z. Frys Datum: 23.4.2018 15:54

K. Janyška 23.4.2018 19:43

Slovo reforma je zaklínadlem neznalců. Vyřvávání slova

reforma žádným reformováním a reformou není. Když slyším, že musíme reformovat EU a nikdo neřekně jak, neboť věci prostě nerozumí, vždyť nezná teorii spontánního řádu řádu lidského světa v Evropě a jeho důsledky, je mi na blití z těch hlupáků.

I reforma důchodová musí vycházet ze stejného vědění. Pak teprve může být účinná a efektivní. Kdo se nevyzná v tom, že děj teče v čase je jen hloupý, jako miliardy jiných. Pro mne je to miliard... Dzp.

P. Grigar 23.4.2018 20:12

Re: Slovo reforma je zaklínadlem neznalců. Vyřvávání slova

..jděte k šípku s vaším novonáboženstvím "spontánního řádu". Jste jenom krůček od teorie výběrovosti revoluce nebo kterékoli náboženské doktríny. Vědění pouze pro zasvěcené .. von Hayek a Janyška..ostatní jsou stádo, miliardové.. Tak mysleli i bolševici v Rusku.

Spontánní ..znamená samovolný, bezprostřední ...

Řád může označovat:

pořádek – opak chaosu, zmatku či nepořádku

Jak jdou tyhle dva pojmy k sobě, Vy jedno ťululum..

K. Janyška 23.4.2018 20:59

Re: Slovo reforma je zaklínadlem neznalců. Vyřvávání slova

No, člověče, jste v pořádku ? Víte co je to věda ?

To je vrcholný intelktuální vákon lidstva, z jehož závěrů a prokázaných výsledků jsou ve školách zkoušeny děti a studenti dlouhá staletí.

Takže jít k šípku, jak vy říkáte s vědou, nelze. Je to právě naopak. Kompozitivní teorie, tedy nezpochabnitelné špičkové vědění o lidském světě, samozřejmě v první řadě o jeho podstatě, tedy jeho spontánníkm řádu, se musí dostat do osnov. Jinak bude s lidstvem zle a začíná už být. Ignoruje záměhně to, co je neoignorovatelné... Dzp.

P. Grigar 23.4.2018 22:03

Re: Slovo reforma je zaklínadlem neznalců. Vyřvávání slova

..a je to tady, oháníte se vědou kompozitivismu stejně jako bolševici vědeckým marxleninismem, potom stalinismem, masáží vemene i orbou s předradličkou, Hitler se zase opíral o vědecké důkazy superiority germánské rasy a skončilo to u vědecké konference ve Wansee, kde s konečnou platností sjednali konečné řešení židovské otázky.

Pořád jste mi neobjasnil ten váš základ..spontánní řád.. nebude to něco jako "deus ex machina"..?

P. Grigar 23.4.2018 19:15

Dejte možnost volby..

..jestli se občan bude účastnit stáního důchodového systému nebo se o sebe postará sám. bral bych druhou volbu, jenže tuto možnost jsem nikdy neměl (ročník 58..), ale v devadesátých letech mi došlo, kam se to všechno sune a z měšťáka se po zralé úvaze stal venkovan s domečkem postaveným vlastníma rukama na vlastním pozemku(2500 m2..) a za vlastní peníze, tudíž žádný milionář..ale taky žádné dluhy. Úroveň bydlení podstatně lepší, náklady podstatně nižší s výraznou možností jejich ovlivnění..samozřejmě vlastní prací, ale to na venkově bereme jako normální.Dnes z mého pohledu jediná reálná investice. Může mě tak akorát štvát, že jsem 42 let strkal peníze do bezedného chřtánu a teď se od nějakého socialistického mudrce dozvím, že je to tak nanejvýš na neupadnutí do bídy.

M. Pivoda 23.4.2018 19:22

Ekonom Václav Klaus vám na to sdělí, že

nikdy jsme se neměli tak dobře, jako se máme dnes.

K. Janyška 23.4.2018 19:41

Re: Ekonom Václav Klaus vám na to sdělí, že

Tady má pravdu... Dzp.

M. Prokop 23.4.2018 21:22

Re: Ekonom Václav Klaus vám na to sdělí, že

A co na tom nechápete?

M. Pivoda 23.4.2018 19:12

Jak je na tom ekonomka Šichtařová s vhledem do budoucnosti?

Stav (z 19.dubna 2018), který je označován doslova jako soumrak dieselů. To je situace, která se aktuálně odehrává v Německu. Pravděpodobně ho odstartovala aféra Dieselgate, na kterou se navázala řada jiných věcí. Je to třeba stále větší nabídka vozů s alternativními palivy, fakt že ne každému se dieselové auto vyplatí, nebo i plánovaný zákaz spojený s vjezdem do německých měst. Obyvatelé Německa dieselová auta zkrátka a jednoduše téměř nechtějí. https://autozine.cz/do-nemecka-pro-diesel-proc-kvuli-ohromnym-slevam/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Z listopadu 2015 od ředitelky Next Finance:

Kdyby zelených šílenců nebylo, zcela dominující většina spotřebitelů by s prominutím kašlala na to, jestli jsou emise jejich auta takové či makové; mnohem víc by je zajímala spotřeba a výše jejich pojistky. Kdyby zelených trotlů nebylo, nedostal by Mezinárodní panel pro čistou dopravu (ICCT) do ruky hůl, kterou mohl Volkswagen bíti. ... a nemuseli bychom se teď bát, co když hysterické prognózy o zpomalení německého i našeho hospodářského růstu nejsou hysterické, ale realistické.

http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekologie-dieselgate-0qp-/p_ekonomika.aspx?c=A151101_161248_p_ekonomika_wag

M. Pivoda 23.4.2018 18:32

Proč se ekonomové nejsou schopni dopočítat

Šichtařová: " ... A jak jsme se dopočítali*) – je to pro český státní rozpočet naprosto neufinancovatelné, má-li to fungovat tak, jak si zastánci garantovaného příjmu představují. Respektive nemá-li se idea garantovaného příjmu smrsknout jen na jakési životní minimum. Ještě jinak řečeno: Garantovaný příjem je nesmysl."

Nebudu zde v diskusním příspěvku vysvětlovat všechny možné problémy a možná řešení, ale napovím, že zásadní problém ekonomky Šichtařové spočívá v tom, že nikde v účetniství se nevyskytuje posloupnost: 1,2,4,8,16,32,64,128,256,512, 1024, ...

A. Hrbek 23.4.2018 17:08

autorka zatím neví

že Finsko od experimentu ustoupilo.

M. Pivoda 23.4.2018 18:45

Čekají nás systémové změny

Nestudoval jsem ten finský záměr, ale zřejmě tak velká změna v systému bude průchozí až později. Velmi pravděpodobně se to bude muset vyřešit na fóru OSN. Státní úroveň (ač pokrokového státu) v tomto případě asi nestačí.

M. Prokop 23.4.2018 21:25

Re: autorka zatím neví

Nicméně má pravdu v tom, že je to nesmysl.

P. Khail 23.4.2018 15:39

Jedna z posledních

autorčiných vět - kdo si nebude spořit zapláče. Já se znalostí věci dodávám - kdo si bude spořit zapláče též a ještě si bude nadávat jaký byl truhlík, že neutrácel. Pro ty kdo zapomněli, roční inflace v letech 1990 až 1993 byla v procentech 9 - 56 - 11 a 21. Autorka bude zřejmě naháněčkou nějakého penzijního fondu. Jediné co může pomoci ke zlepšení životní úrovně ve stáří je vlastní byt a nějaký pozemek, na kterém je možno vypěstovat některé vlastní potraviny. Případně ještě nějaká aktivita umožňující finanční příjem. Komu se to nezdá nechť si vzpomene na světové války, měnové reformy a podobné dějinné zvraty a porovná si výnosnost svého penzijního spoření. A nezapomeňte z něj odečíst státní příspěvky.

P. Vaňura 23.4.2018 15:42

K tomu ovšem potřebujete ještě kulomet na ochranu

před těmi, kteří vše utratili a vodíkovou bombu na ochranu před státem. Jinak do vašeho bytu nastěhují "potřebnější" přemnožené migranty, jako jsme toho svědky v Itálii!

A. Hrbek 23.4.2018 17:05

Re: Jedna z posledních

Bylo a je dosud slušnou investicí fyzické zlato. Dá se sice investovat i do vybraných uměleckých předmětů, ale to je spíše doménou úzké vrstvy skutečných odborníků.

Jak ukázala zkušenost, tak prakticky na všech fondech si mastí kapsy především jejich vlastníci.

O zhodnocování úspor v bankách je lépe nemluvit.

M. Prokop 23.4.2018 21:27

Re: Jedna z posledních

Dost spolehlivě a dlouhodobě fungují akcie. Zlato je "mrtvá investice".

J. Vintr 23.4.2018 14:36

Dopadne to nejspíš jinak

Politici podlehnou nátlaku Bruselu a začnou po desetiletích přijímat "uprchlíky". Stát jim bude podle nařízení Bruselu vyplácet "kapesné' ve výši cca 25000 měsíčně na osobu (a samozřejmě jim vedle toho bude platit stravu a ubytováni). Vzhledem k tomu, že díky slučování rodin se počty příjemců rozrostou na stazisice, bude muset stát řešit, kde na to vezme. Na to konto budou zcela zrušeny státní důchody a lidé budou pracovat až do smrti. Těm, kteří to nebudou zvládat, pomůže mezi tím uzákoněná eutanazie.

P. Vaňura 23.4.2018 15:30

Unsere letzte Hoffnung:

V. Braun 23.4.2018 18:24

Re: Dopadne to nejspíš jinak

Jak to bude s migrační politikou se teprve ukáže po jednáních všech stran. A na společné "kapesné" se ani žádný návrh nepřiptravuje, to jen pan Vintr šíří bludy.

J. Vintr 23.4.2018 18:47

Re: Dopadne to nejspíš jinak

A jak myslíte, že jinak můžou udržet ty přerozdělené "uprchlíky" v chudších zemích jako jsme my? Za ostanaté dráty se zavírat nesmějí, na to je rozsudek Evropského soudu.

M. Pivoda 23.4.2018 14:20

Řešení důchodů je v kontrolovaném průběžném systému

Ten "systém" musí být průběžně občany kontrolován a systémovými inženýry technicky aktualizován. V budoucnosti nás čekají velké systémové změny.

Závěr: Důchod i minimální (nepodmíněný) příjem je PODMÍNĚN občanskou aktivitou. Jínak budete okradeni (jako ovce o své rouno).

Jestliže je historie velkou učitelkou, pak toto je její nejdůležitější lekce. A to i navzdory tomu, že dnešní lidé ve vedení státu (prezident i premiér) kdysi přísahali věrnost ideálům sociální rovnosti a spravedlnosti. Nebo právě proto, že přísahali?

A. Alda 23.4.2018 13:39

Když jsem před 38 lety nastoupil do prvního stálého

zaměstnání, uzavřel jsem tím se státem dohodu. Měl jsem odejít v 60 letech do penze s tím, že její výše mně bude vypočtena z nejlépe placených 5 let z posledních 10 let před odchodem do penze. Do splněných let pojištěný mně měla být započtena celá doba od 18. let, kdy jsem se připravoval studiem řádně na budoucí povolání (tedy bez opakovaných ročníků a nedokončených škol).

Jakkoli tato smlouva nebyla příliš spravedlivá a ani moc slušná, počítal jsem s tím, že ji dodržím já i stát.

Stát ji však nedodržel. V pensi jsem už měl být a přitom nesmím být. A její budoucí výše je mně zcela neznámá a neohadnutelná.

Jakkoli ta smlouva nebyla spravedlivá, přesto ani tuto nespravedlivou a nevyrovnanou smlouvu stát neodržel.