19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

HISTORIE: Jak Herzl potkal Masaryka

Sedmdesát let Izraele nám připomíná, že dějiny moderní české a židovské státnosti se prolínají. Ale pozor na přehnané paralely.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 17.4.2018 15:36

Výborný článek, díky

M. Pavlíček 17.4.2018 15:26

Vyborny clanek, jako ostatne vzdy:-) Dekuji, p. Petracku

H. Lukešová 17.4.2018 14:34

Fungující odkaz o chování propalestinských aktivistů

https://vimeo.com/247680980

M. Pesat 17.4.2018 13:35

obcansky princip

„V prosinci 1789 pronesl hrabě Stanislas de Clermont-Tonnerre v ústavodárném shromáždění řeč za rovnoprávnost Židů. Na dobové poměry působila průlomově, ale obsahovala větu, která naznačila příští problémy: „Židům jako jednotlivcům – všechno. Židům jako národu – nic.“

Ta věta odráží rousseauovské pojetí rovnosti: ve správně řízeném společenství platí jediná legitimní a přípustná náklonnost, k obecnému dobru. Jakákoliv zvláštní – k cechu, politické straně či církvi – narušuje schopnost občana ztotožnit se s obecným dobrem. Bralo se to přísně: v radikální fázi byly postaveny mimo zákon i dělnické odbory a padl požadavek odebrat zvláštní postavení i katolické církvi. Pro Židy z toho plynulo, že nezískají ochranu zákona jako společenství, jen jako jednotlivci – když splynou s většinovou společností.“

————————————————-

To mi ale prijde jako nejvetsi odkaz francouzske revoluce, obcansky princip, presny opak toho ce deje dnes, tedy, ze cim dale tim vice dochazi ke fragmentaci spolecnosti na ruzne „mensiny“, ktere z titulu „mensiny“ pozaduji/extra/ prava nad ramec obcansky. Cikan nebo muslim, to jsou obcane jako kazdy jiny, se vsemi pravy, ALE POZOR !!!!!!!!!!!!! i POVINOSTMI.

Cest :-)

M. Krátký 17.4.2018 8:41

Zkusím si to přečíst ještě jednou pomaleji

moc zajímavý rozbor a tak jen malá poznámka - vítači a kavárna prská, že USA ( + VB i Frantíci ) bez požehnání OSN odpráskly pár rachejtlí do Sýrie - když předtím Rusy informovaly kam a kolik. Ale že Arabové v roce 1947 nerespektovali rozhodnutí OSN o vzniku dvou států v tehdejší Palestině a naopak Izrael ihned brutálně napadli - to je podle lidskoprávníků a pod idiotů OK ???

M. Prokop 17.4.2018 8:49

Re: Zkusím si to přečíst ještě jednou pomaleji

Dialektika, přece! :-P

S. Netzer 17.4.2018 10:16

Re: Zkusím si to přečíst ještě jednou pomaleji

O "kovbojském projektu" mluvil Zeman nebo "vítači a kavárníci"?

M. Valenta 17.4.2018 14:13

Re: Zkusím si to přečíst ještě jednou pomaleji

To pan Krátký v zápalu boje asi přehlédl.

J. Skála 17.4.2018 5:51

Děkuji za článek,

četl jsem ho jedním dechem. Utvrdil mne v mém dříve jen tušeném přesvědčení, že přátelský vztah Izraelců k Česku je vítaný, ale vznikl jaksi omylem nebo náhodou. Ona pomoc v roce 48 byla určitě potřebná i účinná, ale mezi lidmi moc reflektována nebyla. Měli jsme tenkrát úplně jiné starosti.

Pro mne osobně je obdivný vztah k Izraeli dán rozumově (byl jsem tam třikrát) i iracionálně (žiji v bublině, která bere Židy normálně). Proto mne vždy překvapí i vytočí, když se setkám s primitivním antisemitismem, který u nás stále někde přetrvává.

P. Lenc 17.4.2018 8:34

Re: Děkuji za článek,

Dovolím se připojit, velký dík.

H. Lukešová 17.4.2018 0:32

Příznivci tzv. Palestinců se vysmívají vysmívají vyvražděným

Židům za druhé světové války, jiní holocaust popírají, či další holocaust oslavují.

https://www.youtube.com/watch?v=dCTa8CMW20c

Příznivci tzv. Palestinců, muslimů, multikulti a neomarxismu hlouběji klesnout nemohli...