24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

PRÁVO: Je možné považovat pacienty za méněcenné?

Údajně se to někdy přehání s informacemi o výskytu hulvátství ve zdravotnictví. Ozval se rozhořčený hlas. S dotyčným bylo zacházeno ve zdravotnických zařízeních slušně a s veškerým taktem. Hulvátství proto údajně ve zdravotnictví neexistuje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Alda 13.4.2018 10:49

V době, kdy jsem vystudoval já,

bylo vysokoškoláků v populaci pouze necelých 11 %.

A Vaše informace o cizině nejsou pravdivé - doktorských titulů si tam všude náležitě váží. Takoví američané z USA před doktorským titulem přímo poklonkují. On ho u nich skoro nikdo nemá, všichni jsou bakaláři a spousta těch bakalářů ani neví, kde je Evropa, protože bakalářský titul získali za to, že dobře hráli nějaký sport a přečetli si knihu Jana Eyrová.

A. Alda 13.4.2018 10:45

Naprostý souhlas, pane.

Mám stejné zkušenosti.

L. Olšáková 13.4.2018 10:33

Re: Celý zdravotní systém u nás pro sebe doslova ukradla

Uznávám, že to je velmi těžké :-). Při pokusu o jakoukoliv změnu vždy začně někdo prskat. Ale Ministerstvo zdravotnictví a lékařští úředníci by měli polevit ze své bohorovnosti a snahy vše ovládat stylem příkaz-zákaz.

O. Prokop 13.4.2018 10:30

Re: Celý zdravotní systém u nás pro sebe doslova ukradla

Zkopírovat např. rakouský systém (kromě jiného i připojištění, zvýšení spoluúčasti...) Ale to by se voličům nelíbilo a strana, která by to zavedla, by určitě pak prohrála volby. Měl to udělat Klaus v devadesátých létech. Od té doby to jde setrvačností do háje....

K. Janyška 13.4.2018 10:02

Re: Celý zdravotní systém u nás pro sebe doslova ukradla

Jaký máte návrh, když to víte ? Je v systému, ale kde ? Dzp.

K. Janyška 13.4.2018 10:01

Re: V Česku neumíme žít bez titulu, říká český profesor z Cambri

To je to poslední, co by mně trápilo. Kdo chce něco věsět, stejně musí za světovými mistry a ne za pomatenými oborovými pedagogy... Dzp.

L. Olšáková 13.4.2018 9:57

Re: Celý zdravotní systém u nás pro sebe doslova ukradla

Ano, jádro problému je v systému. A doplácejí na to jak pacienti, tak i obyčejní lékaři (ti co slouží v ordinacích).

Č. Berka 13.4.2018 9:55

rekord

Prof. PaedDr. ThDr. MUDr. et MUDr. Jaroslav Maxmilián Kašparů, Ph.D., dr.h.c.

S. Ševeček 13.4.2018 9:54

Re: V Česku neumíme žít bez titulu, říká český profesor z Cambri

taky bych se za "bakaláře" styděl.

S. Ševeček 13.4.2018 9:53

Nelze, ale

děje se to velmi často - většinově.

Č. Berka 13.4.2018 9:48

V Česku neumíme žít bez titulu, říká český profesor z Cambri

Myslí si to emeritní profesor Univerzity v Cambridge Rudolf Haňka, který byl hostem polední diskuze České televize. „V České republice neumíme žít bez titulu. Přijedete do anglosaské země, kde třetina lidí má bakaláře a nikdo nikde neříká, že je bakalář,“ řekl.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1007009-v-cesku-neumime-zit-bez-titulu-rika-cesky-profesor-z-cambridge

Jevem, který by si zasluhoval podrobnější zkoumání, je česká obliba titulů.2) Akademický titul pro mnohé představuje nejen doklad o práci, kterou jeho nositel musel vykonat, ale také doklad o společenském postavení. V naší zemi je akademický titul zároveň důkazem společenského vzestupu.3) To mohlo mít platnost v době Marie Terezie, kdy univerzitu vystudoval zlomek procenta populace. Avšak v době, kdy nějaký titul získá polovina celého populačního ročníku, může mít titul takovou funkci jen stěží. Tahle masovost ho do značné míry devalvuje https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2011/cislo-7/titulomanie.html

O. Prokop 13.4.2018 9:41

Re: Celý zdravotní systém u nás pro sebe doslova ukradla

částečně souhlasím. Pár poznámek: Práva pacienta jsou v zákoně napsány na cca 2 stránky. Práva a povinnosti lékaře na 2 řádcích. Co se týče článku, tak je potřeba třeba 1 den prožít s tím lékařem a sestrou na oddělení, aby si každý "zkusil" , v jakých podmínkách zdravotníci pracují. Nedodržování Zákoníku práce ( např. 330 hodin měsíčně v práci), přetížení, únava, syndrom vyhoření, a být pořád vstřícný, usměvavý, mít čas na vysvětlování desítky minut na pro x-desíek pacientů atd. atd. Pak administrativní práce, která zabere i 50% pracovní doby, neudělat chybu, být jednou nohou v kriminále, k tomu často hulvátství až dokonce napadání pacientem ... atd A to vše při personální devastaci. Ano socialismus ve zdravotnictví přetrvává, ale politici, kdyby alespoňdo ambulantní sféry dali trocha trhu- tedy smlouvu s pojišťovnou by měl občan- volič- pacient, tak by se stal váženějším ve vztahu k lékaři, stav by se opravdovým klientem.

F. Svoboda 13.4.2018 9:35

Malé doplnění.

V dobách budování světlých zítřků se , jak autor uvádí byla snaha skutečně nivelizovat společnost i zamlčováním titulů. Mnozí soudruzi ( tedy nejen s rudou knížkou, ale i s rudým myšlením )však dobře věděli, zda ten či onen titul má nebo ne. Velmi často jej však používali s určitým pohrdáním, neboť oslovovali dotyčné "inženýre, udělej to ... ", nebo " doktore, dej mně něco, abych byl rychle zdráv ... ". Vyznívalo to jako kdyby volali " vole ... ".

K. Janyška 13.4.2018 9:20

Celý zdravotní systém u nás pro sebe doslova ukradla

zdravotnická lobby, složená ze všech, co mají se zdravotnictvím co společného. A občan, tedy jeho plátce, ostrouhal. Věc se musí změnit v jeho prospěch.

Můj návrh pod zapamatovatelným a trochu bulvárním názvem, Tržními lvy na tržní vlky, počítá s likvidací VZP a výpovědní lhůzy klientů pojišťovnám. Každý nemocný by tím držel systém k klinči, neboť při jakémkoliv kvalifikovaném problému by prostě pojišťovnu, která platí lékaře, poslal do háje ze dne na den a s tím i průměrná svůj podíl na českém zdravotnictví. A kterákoliv jiná by ho povinně musela vzít. Samozřejmě, jen jedna. To by bylo strachu z občana, to by kvalita zdravotnictví vzrostla. Pojišťovnám by šlo o holý života jejich počet by se snížil na správnou míru.. Dzp.