19.1.2019 | Svátek má DoubravkaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


PRÁVO: Je možné považovat pacienty za méněcenné?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 44, poslední: 15.4.2018 9:40, přehled diskusí

Re: Nemáte pravdu, pane Vodvářko.:
Autor: M. Steiner Datum: 15.4.2018 9:40

Pan MUDr. Tomáš Vodvářka skutečně četl velmi nepozorně článek. Jinak by si musel všimnout, že všechny odpovědi na jeho dotazy a připomínky jsou v uveřejněné článku vyčerpávajícím způsobem obsaženy!

Například hned v úvodě jsem občanovi nevyvracel jeho zkušenosti se zdravotnictvím ale správně jsem zdůraznil, že je zcela vyloučeno, aby se seznámil se situací ve všech zařízeních v ČR. Atd. viz obsah článku.

Jen mne udivuje, kde se u pana doktora berou tak citově podbarvená slova.

O hulvátství:
Autor: M. Mikulec Datum: 14.4.2018 9:49

v severočeském zdravotnictví bych mohla napsat 3 knihy. Podle posledních zpráv se tam mnoho nezměnilo, jen vyhřezla na povrch i neprofesionalita, kterou zakrývala nadutost. Navíc v takto třídně rozeštvané společnosti to nemůže dobře fungovat.( "Já pracuju na 150% za mizerné peníze a otitulovaní jen manažerují a vlastní).

Další věc- starat se o své zdraví je dnes příliš pravicové, odevzdali jsme se do rukou Institucí. Ty vědí všechno nejlépe a zaměstnávají kdekoho. Šetří se všude, že?

Re: Abyste se z těch titulů nepokakal, autore.:
Autor: M. Steiner Datum: 13.4.2018 21:08

Oprava: Měl bys vyměnit za lékaře, kterého bys oslovoval bez titulu.

Re: Titul, to zní hrdě !:
Autor: M. Steiner Datum: 13.4.2018 20:53

Ale, ale, ale. Pokud neznáte jména ošetřujících lékařů, je to Vaše chyba. Je Vaším právním nárokem vědět, kdo Vás ošetřuje. Neznáte ani jméno obvodního lékaře? Pokud byste znal jména, pak nebudete lékaře oslovovat pane doktore? Akademické tituly jsou přežitkem feudalismu, což bylo správně pochopeno za diktatury proletariátu.

Re: Bcl et Bcl et Bcl:
Autor: M. Steiner Datum: 13.4.2018 20:39

Asi Rakousko nebo Německo nejsou civilizované země. Pan profesor nic nezdůrazňuje. Má to v lékařské dokumentaci, kde je na to příslušná rubrika.

Doporučuji si pročíst velmi pozorně článek. Nepochopil jste jeho obsah. Věcnou připomínkou by byl návrh změny právní úpravy, pokud jste toho schopen.

Bcl et Bcl et Bcl:
Autor: P. Zinga Datum: 13.4.2018 20:14

i to jsem již viděl. V civilizovaných zemích se akademické tituly užívají pouze v profesním styku.

V nemocnici je pan Novák panem Novákem. A jestliže zdůrazňuje, že je profesor, tak ať se nediví, když "se nám pan profesor pos*al".

Re: Abyste se z těch titulů nepokakal, autore.:
Autor: M. Steiner Datum: 13.4.2018 18:11

Nic celkem proti obsahu článku. Jenom z nadpisu vyplývá, že chceš urážet.

Když jdeš do lékařské ordinace například svého obvodního lékaře, pak oslovuješ pane doktore nebo paní doktorko. Proč? Vždyť podle tebe vyžadování titulu spíš vypovídá něco jiného o kvalitě člověka. Měl bys vyměnit lékaře, kterého bys oslovoval bez titulu. Tak si zajistit kvalitního lékaře. Ale kde?

Re: pokud se domnivate, soudruhu Steinere, ze slusnost:
Autor: M. Steiner Datum: 13.4.2018 17:51

Čti moje připomínky. Znovu ti doporučuji pozorně si přečíst článek. Není o empatii apod. Jen jsem poukázal na právní úpravu. Pokud tato se ti nelíbí, pak navrhni smysluplnou změnu. Toto je věcná argumentace. Toto nedokážeš! Není proto výmluvou a argumentem, že je hloupé přidávat další kraviny.

Ve vztahu k tobě nejsem soudruhem. Znovu opakuji, že jsem nebyl v NSDAP či KSČ. Lustrační osvědčení mám negativní.

Re: Celý zdravotní systém u nás pro sebe doslova ukradla :
Autor: K. Janyška Datum: 13.4.2018 16:50

Celý zdravotní systém u nás pro sebe doslova ukradla

zdravotnická lobby, složená ze všech, co mají se zdravotnictvím co společného. A občan, tedy jeho plátce, ostrouhal. Věc se musí změnit v jeho prospěch !!!

Můj návrh pod zapamatovatelným a trochu bulvárním názvem, Tržními lvy na tržní vlky, počítá s likvidací VZP a výpovědní lhůty klientů pojišťovnám. Každý nemocný by tím držel systém v klinči, neboť při jakémkoliv kvalifikovaném problému by prostě pojišťovnu, která platí lékaře, poslal do háje ze dne na den a s tím by jí odebral i průměrný svůj podíl na českém zdravotnictví. A kterákoliv jiná by ho povinně musela vzít. Samozřejmě, jen jedna. To by bylo strachu z občana, to by kvalita zdravotnictví vzrostla. Pojišťovnám by šlo o holý život a jejich počet by se mimochodem snížil na správný.. Dzp

Celý zdravotní systém u nás pro sebe doslova ukradla :
Autor: K. Janyška Datum: 13.4.2018 16:46

zdravotnická lobby, složená ze všech, co mají se zdravotnictvím co společného. A občan, tedy jeho plátce, ostrouhal. Věc se musí změnit v jeho prospěch !!!

Můj návrh pod zapamatovatelným a trochu bulvárním názvem, Tržními lvy na tržní vlky, počítá s likvidací VZP a výpovědní lhůzy klientů pojišťovnám. Každý nemocný by tím držel systém k klinči, neboť při jakémkoliv kvalifikovaném problému by prostě pojišťovnu, která platí lékaře, poslal do háje ze dne na den a s tím i průměrná svůj podíl na českém zdravotnictví. A kterákoliv jiná by ho povinně musela vzít. Samozřejmě, jen jedna. To by bylo strachu z občana, to by kvalita zdravotnictví vzrostla. Pojišťovnám by šlo o holý života jejich počet by se snížil na správnou míru.. Dzp

Re: Titul, to zní hrdě !:
Autor: L. Severa Datum: 13.4.2018 16:14

Ještě doplněk. Oslovení "pane doktore" je od pacientů jedině možné, protože jména ošetřujících zpravidla neznají.

Titul, to zní hrdě !:
Autor: L. Severa Datum: 13.4.2018 16:08

Ležel jsem po operaci srdce a vedoucí vizity se mne zeptal jak se mně daří, při čemž mne oslovil jménem. Na oplátku jsem mu řekl pane doktore. Když jsem vzápětí zjistil, že jde o nejvyššího-profesora, tak jsem se mu omluvil. "My jsme těmi tituly nějak posedlí, pracoval jsem pár roků v Americe a tam bylo běžné oslovení jen jménem. Já jsem vás také neoslovoval titulem", odpověděl ten pan doktor, se světovou proslulostí.

Vždy se představuji příjmením-bez titulu. Znám totiž spousty lidí bez titulu kterých si vážím a také dost s tituly u kterých si nedovedu představit jak jej získali.

Re: Celý zdravotní systém u nás pro sebe doslova ukradla :
Autor: P. Khail Datum: 13.4.2018 16:03

Zdá se mi, že váš návrh trestá pojišťovnu a nikoliv zdravotníka. To by asi moc nepomohlo. Možná by pomohlo, kdyby pacient věnoval trochu času na zjištění, kde je poskytování péče kvalitnější a tam se nechal léčit. To už je možné dnes.

Re: Celý zdravotní systém u nás pro sebe doslova ukradla:
Autor: I. Novák 763 Datum: 13.4.2018 15:12

Právě proto to dosavadní konglomerát nikdy neudělá. Jen při současném stavu nás drží v hrsti a my musíme tancovat jak on píská. A hlavně platit, platit... .

pokud se domnivate, soudruhu Steinere, ze slusnost:
Autor: M. Pesat Datum: 13.4.2018 15:10

pokud se domnivate, soudruhu Steinere, ze slusnost/ohleduplnost/empatii si vymuzete pravni upravou, potom je mi vas lito, nic jste nepochopil, byt/soude podle fotografie/ nejste zadny zajic. Pravni rad CR je /dle meho nazoru/ tak zaplevelen, ze mi prijde hloupe pridavat dalsi kraviny. A hlavne, postradam u vas nadhled a smysl pro humor.

Cest :-)

Abyste se z těch titulů nepokakal, autore.:
Autor: I. Novák 763 Datum: 13.4.2018 15:07

Vždy když slyším o takové "neslušnosti" při oslovování, vzpomenu si na svého tatínka, stavebního ing., narozeného ještě za císaře pána. Ten prvorepublikovou posedlost tituly, zřejmě jako náhradu za zrušené tituly šlechtické, vztahované dokonce i na manželky úředníků a vzdělanců, karikoval oslovením: Milostivá paní vrchní jízdní nadstrážníková.

Svůj akademický titul používal pouze v profesní souvislosti, v civilním životě nikdy. Zastával totiž názor, že titul je jen osvědčením o úspěšném dokončení školy či splnění dalšího odborného požadavku, mající v civilním životě význam snad pouze při oslovování při jednání v rámci jeho profese. Jinak zastával pouze běžnou slušnost danou civilizačním konsensem, bez rozdílu formálního vzdělání.

Tuto přirozenou zvyklost jsem mohl pozorovat i u své celoživotní záliby v elektronice. Na př. vysílači amatéři po celém světě se nikdy neuváděli ani neoslovovali plným jménem a příjmením, pouze jménem a volací značkou. Ač mezi nimi byli i hlavy pomazané, prezidenti států, králové, arabští emíři... . Podobně to bylo i s konstrukcemi v oboru. Nejzdařilejší byly podepsány pouze jménem a příjmením ač jim titul náležel. Autoři krkolomných fantasmagorií si uváděli tituly před i vzad.

Z toho plyne, že kvalitního člověka žádný titul neudělá. Pouze jeho práce. Vyžadování odborného titulu kdykoli spíš vypovídá něco jiného o kvalitě člověka. A zpravidla se to velmi brzy ukáže.

Celý zdravotní systém u nás pro sebe doslova ukradla:
Autor: K. Janyška Datum: 13.4.2018 15:04

zdravotnická lobby, složená ze všech, co mají se zdravotnictvím co společného. A občan, tedy jeho plátce, ostrouhal. Věc se musí změnit v jeho prospěch.

Můj návrh pod zapamatovatelným a trochu bulvárním názvem, Tržními lvy na tržní vlky, počítá s likvidací VZP a výpovědní lhůty klientů pojišťovnám. Každý nemocný by tím držel systém k klinči, neboť při jakémkoliv kvalifikovaném problému by prostě pojišťovnu, která platí lékaře, poslal do háje ze dne na den a s tím i průměrný svůj podíl na českém zdravotnictví. A kterákoliv jiná by ho povinně musela vzít. Samozřejmě, jen jedna. To by bylo strachu z občana, to by kvalita zdravotnictví vzrostla. Pojišťovnám by šlo o holý život a jejich počet by se snížil na správnou míru.. Dzp.

Nemáte pravdu, pane Vodvářko.:
Autor: A. Alda Datum: 13.4.2018 13:49

Vůbec nemáte pravdu.

Jako starší člověk mám i starší kamarády a starší příbuzné a tak ty nemocnice musím navštěvovat. A je to děs. Děs běs.

Zbytečně se rozčilujete:
Autor: A. Uhlíř Datum: 13.4.2018 13:40

Zdravotníci, až na výjimky, pacienty tituly neoslovují. To je ale to nejmenší. Mám bohu díky zkušenosti pouze z jedné krátké hospitalizace v roce 2002. Děsivý zážitek, jak to může ve fakultní nemocnici vypadat a jak si tam představují "nadstandartní" pokoj. Napsal jsem o tom článek Hulvátství je v Česku nornou (5. 9. 2013). Ne ale zde na Psu, je na BL. Dá se snadno vyhledat. Nikdo kvůli něho nepodal žalobu ani se nebránil "špinavé pomluvě". Od té doby uplynulo 16 let. Nevím, zda to je tam nyní lepší nebo horší. Nebo že by to patřilo k ostravskému koloritu? Raději se vyhnout. Jak říká jedno rčení "Lépe je být zdravý a bohatý než nemocný a chudý".

Re: soudruh Steiner jeste zapomnel na soudrzky manzelky:
Autor: M. Steiner Datum: 13.4.2018 13:12

S tebou rozhodně soudruhem nejsem. Nikdy jsem nebyl v NSDAP či KSČ nebo kandidátem těchto stran. Lustrační osvědčení mám negativní.

Zcela opomíjíš, že článek hovoří o právní úpravě. Titul paní doktorová apod. je mimo právní úpravu. Z tohoto titulu nikdo neposkytuje léčebnou péči a ani tento titul není není uváděn v lékařské dokumentaci. Rovněž nejde o akademický titul.

Věcná argumentace by navrhla úpravu zákona. To v tvém příspěvku zcela a úplně chybí. Doporučuji nové a pozorné pročtení článku.

Re: Článek považuji za kopanec:
Autor: O. Prokop Datum: 13.4.2018 12:55

Kdyby se dodržovalo právo- tedy Zákoník práce v nemocnicích, tak by práce nadčas skončila všude v dubnu každého roku, kdy dochází k naplnění 416 hodin přesčasové práce( služby)- tak jak se stalo v Mělníku. Mít 2 pracovní smlouvy s jedním zaměstnavatelem, je po právní stránce správné? Jednu na 8,5 hodinový pracovní den a 416 hodin zákonem daným počtem přesčasů ročně a druhou nad tento limit- jako dohodu o provedené práci.

Dal byste se operovat chirurgem v pondělí ráno, který je v práci od pátku rána a na sobotu, neděli, pondělí toho moc nenaspal?

Re: Článek považuji za kopanec:
Autor: M. Steiner Datum: 13.4.2018 12:22

Je třeba zdůraznit, že jde o dodržování práva. Proto není argumentem, že se najde někdo, kdo na dodržování práva netrvá.

Věcná připomínka směřuje k návrhu na úpravu zákona. Toto zde zcela a úplně chybí.

Re: Článek považuji za kopanec:
Autor: M. Steiner Datum: 13.4.2018 12:17

Pokud by lékař byl pro sestru apod. jen panem Novákem, nikoliv

panem doktorem, pak pacient počká až si s ní udělá pořádek. Proto rozpor, kdy univerzitní profesor je ve zdravotním zařízením nulou a lékař bez akreditace váženým panem doktorem. Dále věcná připomínka by měla směřovat k návrhu na změnu právní úpravy. Nejde o věcnou připomínku. Doporučuji nové a pozorné pročtení článku.

Re: Článek považuji za kopanec:
Autor: M. Steiner Datum: 13.4.2018 12:10

Nejde o pomluvu. Mimo jiné zjištění ombudsmana.

Zde pan doktor by měl vyžádat o nahlédnutí do materiálů.

Já jsem si s dotyčnou již tuto záležitost vydiskutoval a

zůstávám v lékařské péči. Nevím proč bych měl uvádět v NP

jméno.

Článek považuji za kopanec:
Autor: T. Vodvářka Datum: 13.4.2018 11:39

Je možné, že existují výjimky, které autor popisuje, kde se k nemocnému chovají přezíravě, ale rozhodně nejde o zásadní celospolečenský jev. Představa oněch "děd, babin, posraných či pochcaných profesorů" patří do minulosti či bulvárních médií, se skutečností však mají málo společného. Absolventi lékařských fakult jsou eticky školeni a nikdo si nedovolí svého pacienta takto nazývat.

Stran titulů: Máme v oblibě tituly, avšak lidé s opravdovou úrovní na svém nijak nelpí a nevadí jim oslovení "pane, paní".

Pakliže má autor nějaký konkrétní příklad, měl by jej uvést. Jinak jde o docela špinavou pomluvu.

soudruh Steiner jeste zapomnel na soudrzky manzelky:
Autor: M. Pesat Datum: 13.4.2018 11:35

soudruh Steiner jeste zapomnel na soudrzky manzelky, ty take zasluhuji uctu v osloveni, napr. pani doktorova/inzenyrova/juristova, nebo jako ve filmu Postriziny, pani sladkova.

Cest :-)

Re: hm:
Autor: R. Szewczyk Datum: 13.4.2018 11:33

no máte pravdu, ale je třeba začít od počátku, to jest pokud jste zdravý a lékaře nepotřebujete, ovšem vtej chvíli to nikoho ze zdravých nezajímá, a pokud jste fakt nemocnej, tak nemáte sílu řešit to dochtorské zlo, a pokud jste tedá nemocný, tak dochtoři dobře ví že jste ten slabý

Re: hm:
Autor: K. Janyška Datum: 13.4.2018 11:15

Bohužel, nám tzv. zdravotníci šéfují. To si nesmíme nechat líbit. Tlačme na změnu, která občana posadí do vládcovské pozice. Dole mám velmi zhruba popsaný návrh, aby to nebylo příliš dlouhé, pod názvem TLTV... Dzp.

Re: Celý zdravotní systém u nás pro sebe doslova ukradla :
Autor: K. Janyška Datum: 13.4.2018 11:13

Problém je skutečně v tom, že systému nevládne plátce, tedy ten komu patří, tedy občan České repuubliky, ale všemožné lobby, včetně lékařské.

Tržní lvy - tedy soukromé zdravotní pojišťovny, na tržní vlky - tedy zdravotnické služby, kterým vládne občan nakopáním do zadku v případě nespokojenosti přenesením svého podílu jinam. To je cesta. Pojišťovny, potažmo lékaři, se ho musejí bát... Dzp

hm:
Autor: R. Szewczyk Datum: 13.4.2018 10:51

hm, než se dostanu ke svojimu dochtorovi, tak sem si udělal takový součet zákazů a příkazů, které si přečtu po cestě k němu,na vysvětlenou , zákaz je zákaz, do kterého jsem nezahrnul nápis typu ,,zde není povoleno stát,, ale je zahrnut výraz ,, pacient je povinen, tak oněch zákazů je 41, Jako nejabsurdnější se mi jevil výraz ,,Vyčkejte příchodu sestry,, kdy tedá přišlo mnoho zdravotních sester, aniž si mně jakkoliv některá všimla, pak jsem přemohl koktejl bolesti, ostychu , trapnosti , ale i svoji nevědomosti jak to zařízení funguje, ono při něčem jako žlučníkový zachvat se ani není co divit, a zeptal se, že moje sestra bydlí ve Francově Lhotě a dorází ve středu , že jestli tedá mám přijít za ty dva dny s ní, odpověd byla, že estli nejsem debil, tak jsem řekl, že jo , ovšem , ať mi prozradí to pečlivě hlídané tajemství, jak se pozná příchod sestry, a co mám jako dělat po příchodů tej sestry, dostalo se mi poučení, že příchod sestry se odehraje v tom případě , že která si z těch příchozích se podívá na pacoše a vybere kartičky, no, dotaz, jaké kartičky, ,,,,,,no systém kartiček a podobných docházkových systému by zasloužil vědeckou studii , kterýž nápad tím dávám zdarma k řešení jako diplomovou práci pro doktorandy,