27.5.2019 | Svátek má ValdemarDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SVĚT: Stále stejná klimatická chybaŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 138, poslední: 23.5.2018 4:49, přehled diskusí

Naprostý souhlas:
Autor: J. Bartoň Datum: 13.4.2018 18:47

a k tomu "škodlivé" diesely a je vymalováno.

Ve VB o 20 000 mrtvých následkem zimy:
Autor: P. Zinga Datum: 13.4.2018 18:32

více, než "normál".

– Hayley Coyle, Daily Star, 7. April 2018

Paráda! Narazili na sebe Rada a Janyška!:
Autor: V. Novák Datum: 13.4.2018 17:05

Prostě paráda...

Re: Paráda! Narazili na sebe Rada a Janyška!:
Autor: K. Janyška Datum: 13.4.2018 17:40

Fakt jo ? Dzp.

Re: Paráda! Narazili na sebe Rada a Janyška!:
Autor: M. Prokop Datum: 13.4.2018 21:14

Ještě by si na to mohli vyhradit nějaký chlívek bokem.

Dámy a pánové, přírodní vědci. jste jen oboroví specialisté.:
Autor: K. Janyška Datum: 13.4.2018 16:18

To nastačí !!! Každý váš závěr jen jen změřeným a zváženým faktem v oboru. Ale on je v interakci s úplně vším, kde se se vyskytne a je nutno najít princip, jak strom vědění a také dění, to je jedno a totéž, vzniká a vznikl. Musíte, a to všichni bez rozdílu, ovládat teorii spontánního řádu. Jinak se k celostnímu náhledu, který je tak podstatný, nedostanete. I Einsteina to svedlo z cesty... Dzp.

Einsteina bych sem netahal. Je sice autorem tohoto výroku,:
Autor: K. Janyška Datum: 13.4.2018 14:54

ale také eseje Proč socialismus ?, která onen jeho postulát zcela znehodnocuje.

Jinak ale souhlasím. Lidstvo musí pracovat na posílení své adaptabilnosti na budoucí neznámé, tedy i špatné. Musí mít dostatek adaptačních zásob a prostředků k tomu, aby přežilo. Protože je klimatickými změnani, a je možné, že vesmírného charakteru, zasažena celá planeta (také je možné, že je to jen výkyv, který se sám vrátí k dlouhodobému normálu), musíme mluvit o lidstvu jako celku a jeho zastupující instituci v této věci, ne o jednotlivcích. To, snad jako jediné, prostě sami nezvládnou. Jen, že by přicházeli ze skvělými nápady. Ale myslím, že ono to tak i nakonec dopadne.

Znovu opozorňuji, jde o adaptaci na změny, ne poroučení větru - dešti, tedy celému vesmíru. Tak to mají jen hloupí socialisté... Dzp.

Re: Vesmír bych sem netahal.:
Autor: P. Rada Datum: 13.4.2018 15:14

Kosmické klimatické vlivy bezpochyby existují ale celá fyzika jak ji známe by zřejmě neplatila, nekomunikovali bychom ted přes internet... pokud by za klimatickými vlivy byly dnes ze znašné části změny vesmírných příčin a nikoliv člověk.

Re: Vesmír bych sem netahal.:
Autor: M. Prokop Datum: 13.4.2018 15:27

Hlavně ty kosmické vlivy nejde vydírat a okrádat, kdežto člověka jo.

Re: Vesmír bych sem netahal.:
Autor: P. Rada Datum: 13.4.2018 15:54

Člověk má totiž pane Prokope tak bujnou fantazii a tak emotivní základ, že mu lze nabulíkovat cokoliv. Na tuti tragikomickou vlastnost ale právě začíná doplácet. Věda se tomu vyhybá měřením a opakováním testů.

Migrační vlnky jsou toho předzvěstí a s nárůstem klimatických dopadů budou nejspíše eskalovat. Zvídaví laik si ale změn v okolí může všimnout i sám.

https://www.novinky.cz/veda-skoly/431157-zmeny-klimatu-jaro-na-severni-polokouli-prichazi-driv.html

https://www.novinky.cz/domaci/385720-klimatolog-cilek-je-to-teprve-zacatek-do-pohybu-se-mohou-dat-stamiliony.html

Re: Vesmír bych sem netahal.:
Autor: K. Janyška Datum: 13.4.2018 15:59

Zejména vám, kteří neznáte vědeckou kompozitivní teorii, která mimochodem také popisuje vznik a funkci lidské mysli... Dzp.

Migrační vlny jsou důsledkem naší zbabělosti a z ní:
Autor: P. Vaňura Datum: 13.4.2018 16:18

vyplývající neschopnosti střílet nežádoucí vetřelce na hranicích! A samozřejmě přemnožení primitivů v Třetím světě!

Re: Migrační vlny jsou důsledkem naší zbabělosti?:
Autor: P. Rada Datum: 13.4.2018 16:53

Pane Vanuro zastavte především svou přebujelou osobní spotřebu - třeba i "střelbou".

Za zbabělé považuji totiž to, že jako průměrný evropan se zřejmě i Vy chováte jako energeticko-otrokářské monstrum se zhruba stovkou stejně silně dýmajících za zády. Nabádáte přitom atakovat ty pravidelně řádově slabší na hranicích které mnohde vyhnalo sucho způsobené ale právě i Vaší nadspotřebou. Nebo je nalákala přebujelá reklame o beztarostném žití ve vaší domovině?

Jen na základě soběstačnosti v daném území lze totiž vytyčit prakticky nepřekročitelné hranice. Uvnitř těch svých už jsme ale ledacos vydrancovali a tak jaksi nezbývá než spoléhat na obchod až globalizaci ke kterým ale pohyb lidí patří a čím více obchodu tím více lidí k tomu.... Ti nejbohatší a nejbezohlednější "otrokáři" ale přitom přilétají pravidelně letadly a tak mají velmi spolehlivé až anesestřelitelné převaděče placené i s Vašich daní.

Jeli obecný pohyb druhů v přírodě neobvykle velký, bývá to známkou závažných změn - třeba v úrodnosti nebo válek... - a toho se stabilita klimatu právě týká. To podstatné (osobní spotřeba) se vám ale asi ovlivnovat nechce podobně jak autorovi dnešního klima-úvodníku - že?

Re: Migrační vlny jsou důsledkem naší zbabělosti?:
Autor: J. Schwarz Datum: 13.4.2018 18:16

To, co píšete jsou nesmysly, kterými si chcete zdůvodnit svoje pseudonáboženské předsudky. Pokud by v zemích, odkud přicházejí migranti byla desetina dnešního stavu obyvatelstva, žádné sucho ani "klimatické vlivy" by je nevyhnaly, a už vůbec ne odněkud z Bangladéže, Eritreje nebo Afghanistanu rovnou až do Evropy...

"...že mu lze nabulíkovat cokoliv.":
Autor: M. Prokop Datum: 13.4.2018 21:13

O to se poctivě snažíte, ne však příliš úspěšně.

Re: Vesmír bych sem netahal.:
Autor: K. Janyška Datum: 13.4.2018 15:51

No, Země byla už minimálně jednou ledová koule. A nemůžeme tušit, zda nebude zase. Na řadě je totiž cyklická malá doba ledová a ta je vždy uvozena oteplením. A nejsem nejmladší a tak mohu srovávat také už docela dlouhou řadu osobně zažitých různých období a podivných teplých i studených zim a lét. Tehdy se na to však kašlalo a ono se to zase samo srovnalo. Světe div se... Dzp.

Re: Vesmír bych sem netahal.:
Autor: P. Rada Datum: 13.4.2018 16:00

Nejspíše se mýlíte pane Janyško a to prostě proto, že precese jako jeden s Milankovičových parametrů už ztratil svůj vliv a v nejbližší době cca 10tis let pokles oslunění není pravděpodobný - spíše naopak!

Období kdy Země byla sněhovou koulí skutečně nastalo a pravidelně skončilo v důsledku hromadění uhlíku v atmosféře kam ho dál dodávala sopečná činnost. Dnešní antropogenní vliv ale zprůměrovanou sopečnou činnost přesahuje více jak 100 krát !!!

Re: Vesmír bych sem netahal.:
Autor: K. Janyška Datum: 13.4.2018 16:10

Všechno se vyvíjí, i vesmír. I když pomalu a protože je obřím spontánním řádem, pak relevantní vědci ho musejí posuzovat pod tím ohledem. Platnější neexistuje. I Einstein se hluboce mýlil, když si myslel, že když objevil teorii relativity, že objevil všechno. Kdepak. Věci mají tendenci se řadit v řád zejména tehdy, jestli pravidla, která je řídí, mají alspoň podobnou charakteristiku a jsou-li v dosahu. Takže i Země a celá sluneční soustava je jen prvkem vesmírného spontánního našeho okolí, respektiva spontánního řádu který nás drží v "klinči". Z toho vyplývá, že jen měřením a vážením na Zemi nejsme schopni určit prakticky vůbec nic. Měříme prvek spontánního řádu a poměry na něm, ne spontánní řád a jeho účinky... Dzp.

Re: Vesmír bych sem netahal?:
Autor: P. Rada Datum: 13.4.2018 16:24

Pane Janyško nechme E. stranou. Spíše Vy se totiž mýlíte opakovaným připomínáním fantazijně-vágního vesmírného řádu.

Základ vesmíru sice spočívá v platnosti fyzikálních zákonů kam až dohlédneme a to ve formě jakéhosi jednotícího atraktoru - ale jinak je vše pod silným vlivem nahodilostních procesů - tedy chaosu ze kterého se naopak život vymanuje lokálním poklesem entropie.

Dnešní člověk žel dělá zatím naopak vše spíše pro růst entropie a tím se řadí stále více mimo linii života. Nyní to vypadá, že se takto už zanedlouho naplní vysvětlení Fermiho paradoxu.

Re: Vesmír bych sem netahal?:
Autor: K. Janyška Datum: 13.4.2018 16:37

Nemáte pravdu. Spontánní řád má povahu abstraktní, ne fyzikální. Hrají v něm roli i jiné faktory, než meřitelné a vážitelné. Jejich interakce je výsledkem jeho konečného, i když proměnitelného, tvaru a vlastnosti jakéhokoliv spontánního řádu, tedy seberegulace, sebepořadatelnost a sebezáchovnost z něho dělají hlavní fenomén úplně všeho v jsoucnu. Na lidech vůbec nezáleží. Oni jsou prvkem spontánního řádu lidského světa a jsou jím řízeni. Nemají žádnou šanci řídit jeho. Jeho evolučně vyvínutá pravidla nekoordinovanou lidskou aktivitou totiž tvoří jejich mysl a ta se může změnit jen na základě změny spontánního řádu... Dzp.

Re: Vesmír bych sem netahal?:
Autor: P. Rada Datum: 13.4.2018 16:58

Fantazie lidská je opradu mocná čarodějka a Vy ji zřejmě navíc velice rád věříte jako v absolutno.

Já věřím předně tomu co je ověřitelné a až potom hypotézám atd.

Re: Vesmír bych sem netahal?:
Autor: K. Janyška Datum: 13.4.2018 17:46

Já jsem výhradně propagátorem vědy. Ale té špičkové - společenské, tedy kompozitivní teorie. Ta vysvětluje lidský svět a možnost lidí cokoliv studovat, tedy lidskou mysl, rozum, inteligenci, abstrakci, spontánní řád lidského světa, civilizaci lidí obchodem, jediné právo pravé, tedy právo soukromé, které lidi 24 hodin denně řídí atd. Více lidstvo neví... Dzp.

-------------------------------------------------------------------

CO JE TO KOMPOZITIVNÍ TEORIE ? JSOU TO "STANOVY" LIDSKÉHO SVĚTA, OBJEVENÉ VĚDOU.

Metoda relevantních společenských věd je výhradně kompozitivní, tedy skladná. Viz slavná Kontrarevoluce vědy od nositele Nobelovy ceny A.F. von Hayeka. Vědecké informace jí získané, navzájem provázané a neodporující si, tvoří kompozitivní teorii. Myslíme zásadně a vždy v teoriích, tedy jinak se takový obří soubor nebo dokonce koridor souvisejících vědeckých informací o lidském světě nazvat ani nedá.

Co tedy obsahuje ? Úplně všechno, co věda ví o kulturní evoluci i jejich počátcích, tedy o oddělování našich lidských prapředků ze zvířecí říše a kulturním vývoji světa lidí, tedy světa týkajícího se jen lidského rodu, tedy světa lidského, a principů, na kterých vyrostl a stojí. A to jen a výhradně bez pověr a mýtů, tedy bez náboženských a okultních ohledů, tedy na vědecké bázi.

Re: Vesmír bych sem netahal?:
Autor: K. Janyška Datum: 13.4.2018 17:47

Čím se tedy zabývá konkrétně ? Vysvětlením motoru kulturního vývoje lidstva, tedy objevem obchodu, coby generátorem zisku a důsledky z něho. Tedy vysvětlením procesu civilizace, coby nástroje přeměny divocha, nejprve v samostatného, od kmene odděleného, jednotlivce a návazným procesem masívní emancipace lidí od kmenového způsobu života vůbec, v občana.

Studuje principy, které k takovému pohybu v čase a v prostoru vedly a vysvětluje je. Vysvětluje vznik civilizačních pravidel chování, lidské mysli, inteligence, lidského rozumu, abstrakce, soukromého práva a zejména vznik a vývoj neustále se souběžně od civilizovaných více k civilizovaným méně rozšiřujícího v čase a v prostoru generátoru všeho lidského, spontánního řádu lidské interakce a lidského světa.

Z toho jasně vyplývá, že člověk není vědomým konstruktérem vývoje lidstva, ale že to je jen jeho aktivita a jsou to spontánní síly, které ovládají vesmír a cokoliv na Zemi. Jejich neosobní souhra určuje svými regulačními, záchovnými a pořádacími vlastnostmi to, co bude a co ne. Nepředstavitelná složitost jejich interakce člověku stanoví meze toho, na co má vliv a co musí ponechat k "řešení" na nich.

.

Re: Vesmír bych sem netahal?:
Autor: K. Janyška Datum: 13.4.2018 17:47

Kompozitivní teorie je tedy vždy nejvýše možným věděním lidstva, neboť je neustále vědou verifikována a aktualizována a je česky řečeno skladná a celostní, tedy zahrnující všechny vědecké poznatky z obou větví vědy a tvoří neustále vědou upřesňovaný koridor relevantních vědeckých informací o lidské situaci. Jsou to tedy jakési vědou určené stanovy lidského světa.

Měli bychom vždy, a za každých okolností, respektovat to, co tento nejvyšší intelektuální výkon lidstva, tedy vědy, přinesl.

Bez takového vzdělání, které odhaluje nastavení hranic, které nám spontánní síly neosobně stanovují a určují tedy i možnosti vývoje lidského světa, se neobejdeme. Už proto, že vývoj jde jinudy, než si lidé myslí a nerespektují ho. Proto ony války a proto onen zmar.

Začít se vzděláváním kompozitivní teorií je bezpodmínečně nutné. Vždyť každou aktivitu lidí je nutné tímto věděním poměřovat. Více lidstvo totiž neví a nikdy vědět nebude... Dzp

jenže pane Smrčko:
Autor: V. Povolný Datum: 13.4.2018 13:11

jsou lidé, co považují za vědecky prokázané, že probíhající změny jsou způsobené lidskou činností. A jejich víra je tak silná, že vás budou považovat za barbara a nevzdělance. Jen nevzdělaný člověk tomu totiž nerozumí. A nemají nejmenší zábrany říkat to veřejně. To by se snad dalo ještě pochopit. Co se ale pochopit nedá, to je fakt, že pro tyto lidi je vědeckým důkazem, že se na tom shodla většina vědců. Jinak řečeno, co si odhlasujeme, to je pravda a hotovo. Jako v parlamentu.

Re: jenže pane Smrčko:
Autor: J. Kavalír Datum: 13.4.2018 13:25

Ten, kdo bere skleníkový efekt za prokázanou skutečnost, ví, že 40% nárůst CO2 plus následné kladné zpětné vazby, se musí na klimatu projevit. Hlupáci pouze doufají, že za oteplováním může být něco jiného, ale netuší co.

Re: jenže pane Smrčko:
Autor: V. Povolný Datum: 13.4.2018 13:36

To je pořád dokola. Vědecké dokazování má svá pravidla a ani ono samo není 100% zárukou pravdivosti.

Hypotéza, i ta nejpravděpodobnější, je prostě hypotéza a ne vědecký důkaz. Věrohodnosti nepřidá ani označování oponentů za hlupáky a nevzdělance, to vypovídá spíš o autorovi takových poznámek.

Celé je to spíš o politice a politické ideologii, ne o vědě.

Re: jenže pane Smrčko:
Autor: V. Braun Datum: 13.4.2018 13:58

V tak komplexních systémex se 100% potvrzení hypotézy prokazuje těžko. Zatím se vědci shodli myslím na pravděpodobnosti, že za oteplování může člověk, někde nad devadesáti procenty.

Zda je hlupák ten, kdo říká, že pravděpodobnost je dost vysoká na to, abychom se tím seriozně zabývali, nebo ten, kdo říká že to není stoprocentní a proto na to můžeme kašlat, ponechám na vás.

Re: jenže pane Smrčko:
Autor: M. Prokop Datum: 13.4.2018 15:29

Seriozní zabývání nevadí, seriozní zlodějna vadí.

Re: pane Prokope:
Autor: P. Rada Datum: 13.4.2018 16:10

Ohledně té "zlodějiny" Vám dávám zapravdu. Dnes totiž právě nejbohatší lidstvo žije dominantně na fosilní dluh a dopady nechce respektovat jak zloděj co si "seriozně" nakradl .... a po nás potopa.

Tu "serioznost kradení" totiž umožnuje jeho společenská legislativa. Počínaje dotací fosilních paliv:

http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/fosilni-paliva-dostavaji-pres-pul-bilionu-dolaru-na-dotacich-1136671

a konče neexistence fosilního zákona resp neexistence adekvátních daní za znečištění a dlouhodobou devastaci životního prostředí přes vypouštění CO2, Metanu, NOx....