24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

FRANCIE: Když se dva mají rádi…

Francouzská policie zatkla exprezidenta Sarkozyho. Je už delší dobu vyšetřován kvůli masivnímu porušení volebního zákona. Měl přijmout od libyjské vlády několik milionů eur na kampaň.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 22.3.2018 19:53

Re: Jak mám k panu Kechlibarovi obvykle sympatie,

Blábolíte, to dlužil nám, případně dalším zemím byvšího východního bloku. Jemu zase bylo dluženo a vládl nad koncesemi, co měly vypršet ...

J. Jurax 22.3.2018 19:51

Re: Jak mám k panu Kechlibarovi obvykle sympatie,

Ehm, ze Sýrie jich nebyl milion, ač každý uprchlík se za Syřana vydával ... a diktátor Asád čelil "demokratick" opozici poňoukané a živené zvenčí leckýms, jíž se povedlo destabilizovat zemi a částečně se přerodit v islámský stát, takže teď tam bojuje každý z každým a kdo má letadla bombarduje si ty své rebely, které jiný zase podporuje. Ze Sýrie mimochodem zdaleka ne všichni prchali před Asadem - ale říkali to, na Západě se to rádo slyšelo ...

A Kaddáfí - masakroval nejen své civilisty už dřív, a přesto byl vážený přítel západních politiků, pak zas nebyl, pak byl, až ho zbombardovali. Je tam holt nafta a jsou tam zájmy - to Kim taky masakruje své civilisty, ale nikdo ho nebombarduje - v Korei si není co vzít ... politika je složitá a často nechutná věc.

P. Pavel 22.3.2018 18:19

Re: Jak mám k panu Kechlibarovi obvykle sympatie,

Opět blábol. Jestli někdo dlužil, tak to byl právě kaddáfí. Nebyl schopen zaplatit ani dluhy z dob východního bloku.

P. Pavel 22.3.2018 18:17

Re: Jak mám k panu Kechlibarovi obvykle sympatie,

Blábol. Jakých milion uprchlíků? Milion uprchlíků šlo rovnou do Evropy nikoli z Libye nýbrž ze Sýrie, a to právě proto, že masový vrah asad měl volné ruce. Z Libye prchali lidi po tisících dávno před rokem 2011 a dnes je situace úplně stejná, počty nenarostly. Nejhorší to bylo právě v době kdy kaddáfí masakroval civilisty, před tím než ze západ rozhoupal k zásahu.

https://www.brookings.edu/blog/markaz/2016/04/12/everyone-says-the-libya-intervention-was-a-failure-theyre-wrong/

P. Pavel 22.3.2018 18:06

Re: Jak mám k panu Kechlibarovi obvykle sympatie,

Znova, neměl bys čumět do zrcadla, když píšeš komentáře. :-)

P. Pavel 22.3.2018 18:04

Re: Jak mám k panu Kechlibarovi obvykle sympatie,

neměl bys čumět do zrcadla, když píšeš komentáře.

J. Jurax 21.3.2018 22:18

Re: Jak mám k panu Kechlibarovi obvykle sympatie,

Jojo, takže se Libyi humanitárním bombardováním pomohlo - a milión uprchlíků šel rovnou do Evropy - z Libye i přes Libyi a nemá je kdo zastavit, protože připrchlíky už humanitárně bombardovat nelze ...

J. Jurax 21.3.2018 22:13

Re: Jak mám k panu Kechlibarovi obvykle sympatie,

No, politických rozbrojů - ovšem hlavně šlo o politické rozbroje skrzevá ropu a zemní plyn ...

EU a USA dlužili tehdy Libyi za dodávky ropy skoro 200 miliard dolarů. V roce 2012 měly končit koncese velkých naftových společností, které měly právo na těžbu libyjské ropy. Kaddafí požadoval zaplacení dluhů, jinak chtěl uzavřít mezistátní smlouvy s jinými zeměmi a společnostmi. Třeba Čínou ... takže po letech bratříčkování byl Kaddáfí najednou zase odpudivý diktátor, jehož trpícímu lidu je třeba neprodleně pomoci ...

J. Jurax 21.3.2018 21:55

Re: "Syn by to zvládl taky - nebýt pitomého vměšování Západu

Ehm ... v islámských státech severní Afriky a blízkého Východu nediktatury nevydrží. Ledaže by byly podporovány masivní cizí vojenskou silou tzv. Západu - a i tak ovládají s bídou hlavní město a přilehlé okolí. Irák, Afghánistán ... a stabilizace je v nedohlednu ...

Nakonec celé slavné arabské jaro - Libye je rozvrácená (s vydatnou pomocí Západu), v Egyptě jeden diktátor s podporou armády byl zaměněn jiným diktátorem, ovšem s podporou armády, protože volby vyhráli islamisté, v Sýrii se to jaro díky různým zájmům nejen tzv. Západu jaksi zvrhlo z tzv. demokratické opozice v islámský stát a válčí se tam vcelku nepřehledně. Akorát Tunisko to jakž takž zvládlo - zaplatilo ovšem ztrátou sekularity (což je obecně pro tzv. Západ důsledek nemilý), islám byl vyhlášen za státní náboženství, nicméně země zůstala jakž takž stabilní.

A když si připomeneme ještě Turecko, které od sekulární diktatury armády díky pošetilému požadavku demokratizace míří k islámské diktatuře, zůstávajíc stále formálně demokratickým ...

Mimoto Libye a sousedé a okolí - Írán, Turecko, Katar, Emiráty i Saúdové jsou okolím celkem dost vzdáleným. Libye sousedí s Egyptem, Alžírskem, Tuniskem, Čadem a Nigerem+ nezdá se, že by se někdo z nich výrazněji či vůbec vměšoval ...

Takže skoro si myslím, že opozici v Libyi by Kaddáfí zvládl, kdyby nebyla krmena zvenku - ono v Lybii byla nejvyšší životní úroveň z okolních států - a kdyby se do toho pod průhlednou záminkou ochrany civilního obyvatelstva nzamíchaly mezinárodní (především západní) síly a humanitárně si nezabombardovaly. To civilní obyvatelstvo - vzhledem k současné situaci rozvráceného státu se dvěma vládami a řadou mezi sebou válčících warlordů - je jim nejspíš nehynoucně vděčné.

J. Holíček 21.3.2018 21:52

Re: Jak mám k panu Kechlibarovi obvykle sympatie,

Chocholoušek vás pustil na vycházku? Nebo dokonce paní učitelka?

J. Holíček 21.3.2018 21:25

Re: Jak mám k panu Kechlibarovi obvykle sympatie,

Čím méně budete psát, tím méně se budete ztrapňovat. :-)

J. Jurax 21.3.2018 21:14

Re: Jak mám k panu Kechlibarovi obvykle sympatie,

Jojo, dobrý muži, jmenovitě Putin ... a za nás univerzální zloduch Kalousek, není-liž pravda?

J. Jurax 21.3.2018 21:12

Re: Článek jako tradičně

Pochopte, to je Rudolf, zbytečno s ním polemizovat ... krmíte trolla ...

M. Prokop 21.3.2018 21:02

Re: Jak mám k panu Kechlibarovi obvykle sympatie,

Asi jste, to vám neberu.

Ropovod je třešnička na dortu dlouholetých náboženských i politických rozbrojů.

M. Prokop 21.3.2018 21:00

Re: "Syn by to zvládl taky - nebýt pitomého vměšování Západu"

To požehnání poněkud přeceňujete. Nejsou zase až tak podřízeni USA. A s tím okamžitě - okamžitě se vmísil hlavně Irán, před všemi ostatními a nejvíc. Na straně Asada, ovšem.

Jo, USA předstírají - vy to ale máte jednoduché. Jak zamlada.

M. Prokop 21.3.2018 20:56

Re: Související článek od odborníka na Blízký Východ:

Tureček je trochu moc doleva, ale přehled má velice slušný. Problém je občas s interpretací.

I. Hil 21.3.2018 20:43

To už se přece psalo hned když Francie

na Libyi zaútočila. Kaddáfí tehdy řekl že promluví a Sarkozy na něj poslal bombardéry

K. Janyška 21.3.2018 20:40

FRANCIE NEBO NĚMECKO, TO JE SKORO JEDNO.

Šroub zločinného socialismu Evropské unie se samoutahuje a je utahovám těmi, kde se myšlenky socialismu, tedy zločinu lidstva na sobě samém, zrodily. Tedy Francií a jejich pilným žákem Němci. Viz slavná Kontrarevoluce vědy od A.F Hayeka.

Socialismus, tedy i EU, je napadením jediné možnosti existence lidstva na evropském světadíle, tedy spontánního řádu jeho lidského světa. To šlo vždy Němcům a Francouzům výborně. Ale těch mrtvých a zmaru u toho.

Ano, EU může být, jedině však za předpokladu, že se všichni, včetně Francouzů, dobrovolně prohlásí za Němce, nebo všichni, včetně Němců, se dobrovolně prohlásí za Francouze. Pak vznikne stát Francie na evropském kontinetu nebo stát Německo. To je vyzkoušené, to by fungovat mohlo. A všichni Evropané by museli zavrhnou svoji vlastní národnost a státní existenci. A to dobrovolně.

Cožpak si už nikdo nepamatuje, že SSSR, kde vládl tzv. sovětský člověk a ČSSR, kde vládli umělí Čechoslováci, se rozpadly ? Proč asi ?

Je vůbec možné, abyste vy, lidé s tituly i bez, byli tak naivní ? Dzp.

P. Pavel 21.3.2018 20:17

Re: "Syn by to zvládl taky" a pak se novák probudil s rukou

v nočníku. "Syn" zvládl tak akorát zmasakrovat 400 000 vlastních občanů a vyslat miliony uprchlíků na cestu do Evropy. Bláboly o vměšování si cucají z prstu tak akorát magoři, kteří hledají strkají hlavu do písku před zjevnými fakty a hledají omluvy pro blízkovýchodní diktátory, kteří jen a pouze vlastní rukou zdevastovali vlastní země. Vždycky "za to" může někdo jiný. :-)

P. Pavel 21.3.2018 20:10

Re: Jak mám k panu Kechlibarovi obvykle sympatie,

Kaddáfímu se nic nebouřilo, tedy do té doby, když bylo z čeho uplácet populaci, nováku. Když v 90. letech kaddáfí přišel o možnost odebírat zbraně za dumpingové ceny z těžkoslovenska, cena ropy spadla pod stůl a dlouhé roky se tam držela a projevily se desetiletí nulových investic do infrastruktury poklesem těžby a rozkladem základní občanské vybavenosti, takže ten psychopat zjistil, že nemá z čeho brát a lidi nemají co žrát, tak teprve nastal čas na to pravé bouření. Proto kaddáfí vydíral Evropu, protože dobře věděl, že bez masivních finančních injekcí se mu rozpadne stát a přesně to se stalo. Kaddáfí v 21. století nebyl schopen ničeho, leda totálně rozesrat vlastní zemi bombardováním civilistů, jak to udělal masový vrah asad. Tomu naštěstí zabránili spojenecké nálety, jinak by EU musela řešit krom syrské genocidy a tím vyvolané uprchlické vlny ještě genocidu libyjskou a milion uprchlíků, kteří by šli rovnou do Evropy.

P. Pavel 21.3.2018 19:47

Re: Za destabilizaci Libye je zodpovědný jen a pouze

Měl jste se přihlásit, že to zatáhnete a ještě přidáte něco masovému vrahu asadovi.

P. Pavel 21.3.2018 19:42

Re: Kaddáfí si vlastní osud připravil sám,

Když už si, nováku, díky alzhaimru nepamatujete pár let staré události, tak si snad ještě zvládnete přečíst článek z roku 2010. Zvláštní pozornost věnujte tabulce s vývojem počtu uprchlíků, kteří přistáli na Sicílii od roku 2001 do roku 2008. Viz http://www.mei.edu/content/italy-and-its-libyan-cooperation-program-pioneer-european-union%E2%80%99s-refugee-policy

J. Lepka 21.3.2018 19:41

Re: Článek jako tradičně

Převezměte, zformulujte a uveřejněte milý Rudolfe, ale nezáviďte, máte přece stejné možnosti, jako p. Kechlibar. Nebo ne?

P. Pavel 21.3.2018 19:23

Re: Související článek od odborníka na Blízký Východ:

Tureček, nováku, je především zdatný lezec do prdeIí uctívačů pedofila. Zkus si vyhledat nějaký jeho článek na téma Izraelsko-palestinský konflikt. Uvidíme, jak se pak budeš tvářit.

V. Kolacik 21.3.2018 18:37

Když jsme u té Francie

... zdá se, že se něco děje; možná jen plivanec, možná nějaký náznak:

L'appel des 100 intellectuels contre le «séparatisme islamiste» (Výzva stovky intelektuálů proti "islámskému separatismu", Figaro, 19.03.2018 večer). v.

J. Holíček 21.3.2018 17:49

Re: Jak mám k panu Kechlibarovi obvykle sympatie,

Hezké, jen bych k tomu poslednímu odstavci poznamenal, že tam šlo a pořád jde kudy a komu potáhne ropovod. Je signifikantní, že Assad se nejvíc blížil Evropě, ale Evropě o sekularitu ani demokracii nejde. Jinými slovy, patříme do ní a jsme tudíž také pěkná verbež. :(

V. Novák 21.3.2018 17:36

"Syn by to zvládl taky - nebýt pitomého vměšování Západu"

Vměšovat se začaly hlavně Katar, Emiráty a Saúdové - a nikdo z nich by si to nedovolil bez požehnání Západu, hlavně USA.

A Západ se vmísil okamžitě, byť hlavně pasivně - tedy tlakem na Asada, aby proti arabskojarníkům nezasahoval (a to už byla zkušenost z Libye i Egypta!) a uvalením embarga, které samozřejmě platilo jenom pro vládu - na "bojovníky za svobodu a demokracii" se sice vztahovalo taky, ale neplatilo.

Až když se od An-Nusrá odtrhl Daeš - a hlavně když začal podřezávat Američany skoro v přímém přenosu - bylo sdělovadlům povoleno připustit, že někteří tamní "bastardi nejsou až tak naši bastardi" a Amerikou vedená koalice začala předstírat útoky na IS.

M. Prokop 21.3.2018 15:58

"Syn by to zvládl taky - nebýt pitomého vměšování Západu"

Nezvládl. Protože dřív než Západ se začali vměšovat sousedé a okolí. Irán, Turecko, Katar, Emiráty, Saúdové, všichni si z nějakého důvodu omočili dřív, než Rusko nebo Západ.

V Libyi by to nedopadlo jinak.

Nediktatury mají více funkčních zpětných vazeb, takže obvykle vydrží déle. Ne do nekonečna, ovšem. Zablokování zpětných vazeb v diktarurách ze začátku pomáhá, vláda je pevná, ovšem časem nutně vede k zaostávání nebo revoluci, případně revoluci z důvodu zaostávání.

M. Prokop 21.3.2018 15:53

Re: Proč mne to u toho francouzského skutra

Ten už nenaškodí, teď mají nového, nadšeného mlaďase, který kouká, jak s pomocí EU vysmejčit pokladny jiných států, hlavně Němců.

V. Novák 21.3.2018 15:14

Re: Jak mám k panu Kechlibarovi obvykle sympatie,

Kaddáfímu "se TO tam bouřilo" průběžně - a vždy TO dokázal zvládnout. Třeba ty neslavné demnstrace proti karikaturám Proroka, proti nimž dokázali západní politici akorát tak slintat si na pentli, zvládl velmi rychle. Bojovní islamisti se ocitli v Benghází v base dřív než stačili říct Alláhu Akbar.

Kdyby se do vzbouření v Benghází (zajímavá "shoda okolností", že) západní politici nemíchali, zvládl by TO Kaddáfí jako vždy.

Nejen diktatury nevydrží. Nevydržel Egypt (a to vydržel dost dlouho - ale dynastie se tam střídaly jak apoštolové na orloji), nevydržela Babylonie ani Asýrie (dtto), nevydržel Řím, nevydržela Čingischánova říše ani ta Svatá národa německého, britská ani francouská, portugalská, španělská,... Vydržela Čína, ale když si člověk promítne její historii, tak vlastně nevydržela jedna Čína, ale je to spousta Čín na sebe navazujících. A někdy ani to ne. Takže váš poslední odstavec je sice pravdivý, ale zbytečný. Diktatury nevydrží a nediktatury taky ne.

Pro Evropu byl Kaddáfího pitoreskní režim užitečnější než současný nestát se dvěma vládami a několika desítkami warlordů. Stejně jako Asadovská Sýrie, kde tatík zlikvidoval každé povstání muslimských bráchů dřív, než se stačilo rozrůst do náboženské války. Syn by to zvládl taky - nebýt pitomého vměšování Západu a jeho hloupé snahy Západu vyhovět.