29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

POLITIKA: O peripetiích demokracie

Demokracie to neměla nikdy lehké. I sám Winston Churchill o ní říká, že demokracie je nejhorší způsob vlády, s výjimkou všech ostatních způsobů, které jsme vyzkoušeli.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Portwyn 11.3.2018 8:12

Populismus?

Nasekat politické chyby a pak prohlásit, že občané jsou hloupí a naletěli populistům, je klasická havlovina. Zavedlo to do hrobu OH, X-koalici a další podobné formace, našlápnuto má TOP09. Ovšem to by v tom byl čert, aby se to konečně nějak nezařídilo...

Občané volí špatně (tj. jinak, než chce vrchnost), tak se holt demokracie bude muset zrušit. Jako odůvodnění se hodí třeba ruský útok, který sice nikde není vidět, ale to jen proto, že je hybridní ;o) Možná i islámská migrace by mohla být důvodem, ale nezdá se mi, že by vedení EU bylo schopno takhle komplikované a dalekosáhlé strategie.

J. Kanioková 11.3.2018 16:18

1*****

M. Bílý 10.3.2018 18:08

Autor v článku připomíná, že příslib zrušení ....

.... 30korunového poplatku ve zdravotnictví navýšilo sociální demokracii před časem ve volbách počet hlasů. Má vnučka jedenáct let pracuje na veterinární klinice v Řepích, kde se za vyšetření domácích mazlíčků "tvrdě" platí. Běžně v tisícikorunách, přitom (posuzováno podle oblečení a ojetí aut) tvoří dosti značnou část klientů lidé nijak zvlášť mohovití. Škoda, že nelze zjistit kolik z nich přivítalo zrušení poplatků a volilo podle toho.

Jsou tam na klinice občas smutné případy. Přišel onehdy postarší ošumělý pán s velmi starým nemocným pejskem. Vnučka ho předběžně vyšetřila a verdikt na konci zněl: "... a stálo by to devět tisíc." "To nevadí, paní doktorko, já mám jenom jeho..."

Musím ovšem připomenout, že se nechodí nikam na vyšetření jako u humáňáků, vše je na místě v ordinaci, nebo hned vedle, od rozborů krve, přes RTG, až třeba po magnetickou resonanci. Při jedné návštěvě vyřídíte vše.

Omlouvám se, je to trochu mimo článek.

M. Prokop 10.3.2018 21:08

Re: Autor v článku připomíná, že příslib zrušení ....

Jo, to je známá věc.

Ve veterině je jasné, kdo je zákazník a plátce.

P. Portwyn 11.3.2018 8:08

Re: Autor v článku připomíná, že příslib zrušení ....

A platí ti lidé taky povinné zdravotní pojištění za mazlíčky? Čtyřciferné částky měsíčně?

Nemám nic proti poplatku 30 Kč, klidně mohlo být i víc (napoprvé, ne opakovaně), jen si myslím, že spoluúčast byla špatně provedená, přístup ministra a jeho mluvčího byl arogantní a lidé měli pocit, že jimi vláda pohrdá. Výroky typu "kdybychom řekli, co chceme zavést, nikdy byste nás nevolili" jsou politicky sebevražedné.

Sám jsem tehdy ODS volil, a později jsem si za to nadával. Kvůli 30 korunám to fakt nebylo...

J. Jurax 11.3.2018 13:43

Re: Autor v článku připomíná, že příslib zrušení ....

Výroky typu "kdybychom řekli, co chceme zavést, nikdy byste nás nevolili" jsou politicky sebevražedné, leč naprosto pravdivé. Protože řada věcí potřebných, ba nezbytných, je mezi volícím lidem vrcholně nepopulárních.

Krev, pot a slzy mohl národu slíbit akorát Churchill a to ještě musela být válka a pro sichr to řekl až už byl tři dny předsedou vlády ...

P. Portwyn 12.3.2018 12:29

Re: Autor v článku připomíná, že příslib zrušení ....

Nojo, jenže se to dá říct i jinak.

On výrok typu "jasně že jsi přibrala a vypadáš blbě" taky může být pravdivý, ale nedoporučuje se říkat :o)

Politik se nemá chovat jako slon v porcelánu. Má voliče získat, ne urážet.

J. Jurax 12.3.2018 12:52

Re: Autor v článku připomíná, že příslib zrušení ....

Jistě. Má si je získat.

Takže v nejlepším případě neříká všechno, v běžném bezuzdně lže. A pak řekne, že sliby se nevešly do ekonomického rámce nebo tak ... a sprostný lid ho stejně volí dál ...

P. Portwyn 12.3.2018 20:45

Re: Autor v článku připomíná, že příslib zrušení ....

Víte co... já chápu, že politik neřekne všechno. Ale když arogantně dává najevo voličům, že jsou banda pitomců, tak ať jde někam.

Zmíněný Churchill byl aristokrat, ale vůli voličů respektoval.

J. Jurax 12.3.2018 21:44

Re: Autor v článku připomíná, že příslib zrušení ....

No jo, nejlepší argument proti demokracii je pětiminutový rozhovor s průměrným voličem - copyright zmíněný Winston Churchill ... :-)

P. Portwyn 13.3.2018 13:42

Re: Autor v článku připomíná, že příslib zrušení ....

A zdroj? Nehádám se, třeba to opravdu řekl.

Fakt je, že on sám nikdy voliče neurážel. Jeho paměti jsem četl.

V každém případě se možná konec té demokracie plánuje. Kampaň v médiích už začala. Ona Anděla s Emanuelem (nemyslím motýla z večerníčku) vědí líp, než hloupý volič, tak bychom je neměli zdržovat.

J. Jurax 13.3.2018 17:37

Re: Autor v článku připomíná, že příslib zrušení ....

Zdroj třeba https://citaty.net/autori/winston-churchill/citaty-o-demokracii/ . google Vám promptně dodá další ... :-)

Ono to taky není urážka, nýbrž konstatování ...

P. Portwyn 14.3.2018 7:40

Re: Autor v článku připomíná, že příslib zrušení ....

Díky.

Nojo, ale druhá varianta je, že bude rozhodovat někdo jako Juncker. To Vám přijde lepší?

J. Jurax 14.3.2018 19:06

Re: Autor v článku připomíná, že příslib zrušení ....

Nikoliv. Ono si moc nevyberete ... zřídka lid ve volbách demokraticky rozhodne tak, aby mi to vyhovovalo, a u volených zastupičů se tak stane též vcelku výjimečně.

"V tomto hříšném a žalostném světě se zkoušely a budou zkoušet mnohé způsoby vlády. Nikdo nepředstírá, že demokracie je dokonalá nebo samospasitelná. Říká se dokonce, že demokracie je nejhorší způsob vlády, s výjimkou všech ostatních způsobů, které jsme vyzkoušeli.“ - taky Churchill :-)

P. Portwyn 14.3.2018 19:45

Re: Autor v článku připomíná, že příslib zrušení ....

To je pravda.

Já u demokracie vidím hlavní výhodu ve vyvažování moci. Rovnováha sil, střídání u koryta atd.

Ale zas je fakt, že horizont 4 roky je nevýhoda pro koncepční práci, to jo. Ovšem zas když vidím, jakou koncepci bez hrozby vystřídání vyplodil Brusel... :o(

J. Jurax 14.3.2018 21:27

Re: Autor v článku připomíná, že příslib zrušení ....

Tak to ano. Dalo by se říct, že v bruseli plodí jen hovadné koncepce.

F. Navrátil 10.3.2018 13:45

Tři sloupy

Demokracie stojí na třech rovnocenných pilířích, které se navzájem ovlivňují a kontrolují. Moc zákonodárná má schvalovat zákony, moc výkonná vládnout podle těchto zákonů a moc soudní posuzovat dodržování zákonů. Jakékoliv porušení této rovnováhy se projeví deformací demokracie. Klasickým případem je tzv. parlamentní demokracie, jak o ní fantazírují lidé, jejichž mysl bloudí mimo prostor a čas. Vládu jmenuje prezident a parlament by neměl mít právo ji schvalovat. Pouze ji kvalifikovanou většinou odvolat nebo sám sebe rozpustit a vyvolat nové volby. Poslanci mají schvalovat zákony a ne vysedávat v desítkách placených funkcí a ve správních radách státních podniků a institucí.

V. Kotas 10.3.2018 14:13

Re: Tři sloupy

Doufejme, že se k tomu nakonec propracujeme. I když za těch 28let, toho mohlo fungovat více z požadovaného.

P. Lenc 10.3.2018 10:26

Demokracie

jako systém ano, problém je občan.Lidé jsou ve svém myšlení stále stejní.Což dřív nebo později vede k diktaturám.Historie se prý neopakuje, ale to historické kolečko se opakuje.EU je toho dokladem.

B. Jelínek 10.3.2018 15:04

Re: Demokracie

Odstraňte "problém" a bude to super! Nevede k diktatuře jen tak náhodou vlastně sama demokracie?

J. Jurax 11.3.2018 13:52

Re: Demokracie

No, k diktaturám vedou spíš neschopní demokrati. Viz Rusko 1917, Německo 1933, Španělsko 1936 - 1939, ČSR 1948, Řecko 1967. A v přítomnosti pomalu a nenápadně Turecko.

A někdy tamtéž vedou i jen "demokrati", taky případně neschopní. Jako v EU ...

J. Fridrich 10.3.2018 9:39

Demokracie - celkem dobré řešení-vedení občanů

Demokracie - celkem dobré řešení-vedení občanů v civilizovaných zemích.. Je tam ale v ní, té demokracii zakomponovaný velký problém - VĚTŠINA nemusí mít vždy pravdu a schopnost nalézt nejlepší řešení nějakého problému té-které země.. Osvícený-moudrý monarcha, nyní vůdce země může udělat správná rozhodnutí téměř okamžitě - ale kde je vzít ?

Tak asi tak, vážení..

B. Carina 11.3.2018 7:10

Mluvíte o osvícené diktatuře. Ta se ukázala jako funkční v malých uskupeních. (Statisíce lidí.) Je alternativou demokracie a stejně jako ona je náchylná k sebezničení. Osvícený diktátor se stane diktátorem.

J. Pražák 10.3.2018 8:49

Badeniho reforma by byla potřebná i dnes

Váha voličského hlasu byla úměrná voličem odvedeným daním. Tím se zabránilo plýtvání na nesmysly, protože více hlasů měli ti, kteří odváděli vyšší daně. A 5. kurie zajišťovala, že se nezapomene ani na dobrý nápad, který přijde od nemajetných.

Janečkova metoda se záporným hlasem je na první pohled líbivá, ale byla by katastrofou. Jak by dopadla např. SPD, když by jí všichni Sluníčkáři dali záporný hlas? Ta strana, kterou ostrakizují tzv. "veřejnoprávní média" by neměla šanci.

Z. Rychlý 10.3.2018 7:41

Jak píše pan Dlouhý níže,

demokracie má jediný problém, a tím je občan-volič. Když o zacházení s vybranými daněmi může rozhodovat kdekdo, kdo má v zadku díru, a který do společného v životě nepřispěl a nepřispěje, pak se nelze ničemu diviti. Bez omezení volebního práva to nepůjde. Takže to nepůjde.

J. Dlouhy 10.3.2018 1:22

Dnesni forma demokracie

jako zpusob vedeni statu, je odsouzena k zaniku.

Zeny nemely nikdy dostat volebni pravo. V jejich mysleni prevladaji emoce nad rozumem. Jsou pricinou vsech dnesnich problemu. Do politiky zeny nepoustet...

Volebni pravo by meli mit jen obcane, kteri plati dane. Ti jedini maji zajem na tom, jak bude s jejich penezi nalozeno.

Volebni pravo by nemeli mit zamestnanci placeni statem, vezni a lide pobirajici socialni podporu.

To uz tady bylo a fungovalo to. Jedine takova forma demokracie ma moznost prezit.

V. Kotas 10.3.2018 6:41

Re: Dnesni forma demokracie

Volební právo by neměli mít zaměstnanci placeni státem, vězni a lidé pobírající podporu. To znamená že i politici, starostové, vojáci, policisté? Úřednictvo státu, osazenstvo politických neziskovek, tomu bych rozuměl. V reálné životě podnikají, mají živnost i ženy, takže ty by měly volit. Ale víš, co by bylo řevu zde a po světě, kdyby se to prosadilo.

Z. Rychlý 10.3.2018 7:32

Re: Dnesni forma demokracie

ano, je to tak. A nic by se nestalo. Pokud bych použil Babišův teorém o řízení státu jako firmu, pak to znamená, že zaměstnanci nemají co kafrat do řízení státu pomocí voleb.

Taky by zaměstnanci státu neměli odvádět daně, když už jsou z daní placeni. Je to hloupé přelévání peněz z kapsy do kapsy.

V. Kotas 10.3.2018 8:16

Re: Dnesni forma demokracie

Když bude toho úřednictva 1/3, tak proč ne.

Z. Rychlý 10.3.2018 7:35

Re: Dnesni forma demokracie

S těmi ženami přeháníte. Taková Margareta T. to byl panečku chlap! A někteří Makroni jsou horší, než soudružka Kabrhelová.