11.12.2018 | Svátek má DanaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


PRÁVO: Platit, nebo neplatit první tři dny nemoci?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 42, poslední: 8.3.2018 21:44, přehled diskusí

Od té doby:
Autor: Z. Frys Datum: 8.3.2018 21:17

co nemusím povinně platit nemocenské "pojištění", ho neplatím a jsem spokojený. Zajistil jsem se jinak. Ještě kdyby mě stát propustil z platby povinné důchodové a zdravotní daně, byl spokojený ještě daleko víc, byl bych daleko menší nevolník...

řešení:
Autor: P. Aron Datum: 8.3.2018 15:57

Řešení není jednoduché, ale některé velké firmy mají tzv. sick days. A menší firmy pokud tam jsou dobré vztahy, jde to zaměstnanec také tři dny vyležet bez neschopenky a bez krácení příjmů.Ono k tomu přistupuje i to, že když na Vás skočí pořádná viroza tak vám jen cesta k lékaři nepřidá a v čekárně opět nakazíte další lidi.

Re: řešení:
Autor: Š. Hašek Datum: 8.3.2018 17:00

S tím "bez krácení příjmů", bych byl opatrný. Zamyslete se nad tím, kolik profesí je možno vykonávat pouze tak, že práci musí udělat ihned někdo jiný - i třeba v přesčase a tedy dráže.

Jinak souhlas s tím, že beze mzdy je možno ponechat zaměstnance s chřipkou krátce doma, lepší než ho vláčet po čekárnách a platit mu potom nějakou nemocenskou podle lékařského papíru.

Re: řešení:
Autor: M. Prokop Datum: 8.3.2018 21:44

Jistě. Ovšem k tomu je třeba mít zaměstnance na nějaké té úrovni.

V jedné takové firmě jsem pracoval přes deset let, už v devadesátých. Možnost jsem nevyužil ani jednou.

To je nějaký komouš či co, ten Lanz.:
Autor: M. Prokop Datum: 8.3.2018 15:45

"Tím ovšem pojištěnec přijde o ne nevýznamnou část své odměny za práci."

O žádnou odměnu za práci nepřijde. Nepracuje.

Mohl by přijít o pojistné plnění, u toho ovšem záleží na definici. A definice říká že nastává po třetím dni.

Jelikož jsem pracoval v továrně, navíc kamarád je praktický lékař, od něhož jsem o simulaci taky dost slyšel, tak ty tři dny dost chápu.

K meritu článku o tom, jak poslanci řeší naši nemocenskou:
Autor: A. Pakosta Datum: 8.3.2018 14:35

...považuji za potřebné podotknout, že páni poslanci sami v nemoci berou dále plný plat včetně všech náhrad. A nejen v nemoci - klidně mohou půl druhého roku absentovat v práci bez udání důvodu - a pořád za plný plat - viz pan ČUBA. Rovněž pan doktor RATH, když byl ve vazbě, dál pobíral plný poslanecký plat včetně cestovních (i ostatních) "náhrad"

Prostě někteří jsme si rovnější...

Takže buď platí, :
Autor: J. Schwarz Datum: 8.3.2018 9:29

že český zaměstnanec je takový žebrák, že bez náhrady třídenní mzdy bídně zajde hlady, nebo, a to se mi skoro nechce věřit při všech těch žvástech - že levičákovi jde na prvním místě o peníze, zase peníze a nic jen peníze. Jinak si nedovedu vysvětlit že člověk, který vyhodí desetitisíce za dovolenou bude kvůli dvěma tisícovkám "riskovat zdraví".

Re: Takže buď platí, :
Autor: P. Lenc Datum: 8.3.2018 9:43

Ano, ale to je na těchto levičácích krásné, jak umí hrát na city.Divím se, že tam není nějaký chudobou donucený pracující důchodce.

Re: Takže buď platí, :
Autor: Š. Hašek Datum: 8.3.2018 10:02

Přesné.

A znovu připomínám - oddělit záchranu života/zdraví od "náhradního platu" (kdy mám chřipku!!!). Plat je plat, pracuji. Jinak mám mít našetříno!!! Tento fakt, tuto variantu stejně ale přijme jen 18% procent voličů, tak nic.

Já bych dokonce zavedl neplacenou dovolenou. To by se děly věci s naší ekonomikou a štrasbrusel by jen zíral! No nic.

Re: Takže buď platí, :
Autor: P. Lenc Datum: 8.3.2018 10:18

Přesné, stejný názor můj i mé ženy.A k tomu byl vychováván i syn.

Re: Takže buď platí, :
Autor: B. Rameš Datum: 8.3.2018 10:48

Proč tak málo? Dvanáctihodinová pracovní doba a volno jen v neděli, na pracující lid musí bejt přísnost. Povinné brigády samozřejmostí.

Re: Takže buď platí, :
Autor: Š. Hašek Datum: 8.3.2018 14:02

Špatně jste četl moji poznámku.

A nenadávejte, že je "všechno tak drahý"! A asi si myslíte, že úhrada placené dovolené je "zadarmo" od socialistů.

Re: Takže buď platí, :
Autor: J. Holíček Datum: 8.3.2018 11:09

Vzhůru do Severní Koreje! To by se tak socanům líbilo, dávat si k večeři Andrejovu kachničku. A ještě v hospodě!

Re: Takže buď platí, :
Autor: I. Schlägel Datum: 8.3.2018 11:22

I ty dvě tisícovky jde ošéfovat. Rozumnou formou zdravotního připojištění. Problém je v tom, že státní zdravotnictví stejně jako ostatní státem provozované kratochvíle rozumnou svoji formu z podstaty nemají a mít nikdy nebudou.

Otázka je, KDO má ty první tři dny platit? :
Autor: J. Chaloupka Datum: 8.3.2018 9:23

Snad poslanci, kteří schválili ty zákony, které přehazují platit nemocenskou prvních 14 dní na zaměstnavatele?

Mlžení, mišmaš.:
Autor: Š. Hašek Datum: 8.3.2018 8:45

V tom zápalu "zadarmo zdraví z pojištění" si lid levicový a politici tzv. pravicoví ani nevšimli, že "politikum zdravotní daně" není operace či choroba závažná, smrtící! Ale politikum socanské je teďkonc náhrada mzdy za práci, povlečení, strava, ........ atd. A hned a nejlépe sto procent!! Pro osoby i daň neplatící!

Takže se zamysleme. Podívejme se na komerční tarify náhrady mzdy v nemoci. Tam se stím pojišťovny nemažou!

A žeňme ti socialisty svinským krokem. Znal jsem kolegy, kteří neřešili nemoc, dobu nemoci, zdravotní problémy - ale řešili a radili se, jak se jim to vyplatí "hodit se marod", aby nebyli moc škodní. Jednalo se o zaměstnance. Zkráceno.

Mám rád pořádek v pojmech, dříve neexistovalo nic zadarmo - obchodník řekl zákazníkovi, že "to je již v ceně". Sakra rozdíl. A náklady za operaci nejsou mzdou po dobu nemoci. Kdo by to řekl.

rozhodování pro a proti je jednoduché:
Autor: V. Václav 053 Datum: 8.3.2018 7:35

statistika věda je, dá nám přesné údaje a v tomto případě nám statistika říká, že v období kdy platíme nemocenskou bez omezení, tak máme největší nemocnost v eu. Hodit se marod je běžné české specifikum.

Skvělý příklad toho, proč vládne Babiš bez důvěry.:
Autor: J. Holíček Datum: 8.3.2018 6:47

Přestože zas o tolik nejde, tak takzvaná praviceprostě jen tak z plezíru hledala důvody jak by ušetřila na lidech. Odůvodňuje to státním rozpočtem a zadlužováním budoucích generací. Tohle Andrej nedělá, protože ví, že je to finanční marginalita a jen tím lidi popudí. Pak Kalouskům a Fialům nezbýva nic jiného, než hledat koho z čeho odvolat, protože on má 30 a oni....

Re: Skvělý příklad toho, proč vládne Babiš bez důvěry.:
Autor: J. Kulheim Datum: 8.3.2018 7:37

Nemám nic proti tomu, aby kdokoliv a kdykoliv šel k doktorovi vytáhnout třísku z prstu nebo zůstal doma, když bude mít kašílek nebo soplík. Nechal odvést do nemocnice rychlou, když se potřebuje dostat do nemocnice na rehabilitaci. Proč by pálil svůj benzín, když nemusí? Proč by platil doma za jídlo, když ho dostane v nemocnici zdarma?

Já jsem pro, ale nech si to zaplatí. Má to jednu podmínku. Stát nesmí lidi obrat o peníze. Slušný sociální stát by se měl postarat o spoluobčany, kteří se nemohou nebo neumí o sebe postart sami.

Dělat rozpočtové dluhy v období ekonomického růstu, je maginalita. Přece pan Holíček to splácet nebude. On to splatí někdo jiný.

Re: Skvělý příklad toho, proč vládne Babiš bez důvěry.:
Autor: J. Holíček Datum: 8.3.2018 7:59

Příběhy ze života, zejména ty tendenční se hezky píší, ale jsou to pořád příběhy, který mohou být dobrými příklady, ale nikoli relevantními argumenty vystihujícími trend.

Operovat s pojmem stát, je poměrně oblíbené, jenže záleží na kontextu, protože někdy se stát používá jako amorfní pojem, jindy (správněji) s konkrétním pozadím (obsahem). Tím pozadím jsou především politici a potom výkonná moc.

A pokud jde o postoj Holíčka a Kulheima, tak se vystříhám nálepkování, které rád nemám. Proto popíši jen Holíčka, který od státu vyžaduje, aby měl na zřeteli jeho. A politiky nevolí jako své idoly, nýbrž podle toho, co pro něho dělali(jí). A Holíček chce, aby politici dali přednost jemu, a když si platí pojištění, aby plnili pojistné. Holíčka nezajímá rozpočet, volí politiky proto, aby to v jeho prospěch vyřešili a neobtěžovali ho svými problémy. Kvůli řešení se nechali zvolit a neberou za to málo, tak ať se snaží!

Re: Skvělý příklad toho, proč vládne Babiš bez důvěry.:
Autor: J. Kulheim Datum: 8.3.2018 9:06

Vás nezajímá rozpočet. Vy nechcete nic víc než to, aby se o vás nebo o kohokoliv jiného, někdo postaral. V tomto případě je to stát resp státní úředníci. Oni to rádi udělají, ale k tomu potřebují peníze a pravomoci. Peníze seberou ve formě daní a osekají svobodu jednotlivce postarat se sám o sebe a svou rodinu.

Většina lidí o to, aby pečoval o své zdraví, raději chodí k lékaři se léčit. Ale to něco stojí a peníze nerostou na stromech. Můžete utratit pouze tolik, kolik peněz máte. Totéž platí o státním rozpočtu. Politici to vyřešeší tím, že si peníze vypůjčí nebo zvýší daně. Vypůjčené peníze musí vrátit i s úroky a pokud zvýší daně, tak dostanete menší výplatu. Když dostanete méně peněz, tak musíte jíst laciné potraviny plné Eček. Budete mít častěji zdravotní problémy. Musíte chodit k lékaři. Lékaři chtějí velké výplaty. Čím víc návštěv, tím je potřeba víc lékařů. V ČR je 13,2 návštěvy za rok tj. nejvíc v Evropě. ČR spolu s Francií nejvyšší složenou daňovou kvotu. Když se vyčerpají finanční prostředky, na marginálie, tak nebudou na drahé léky a přístroje. ATd

Je potřebné si rozmyslet co vlastně chceme. Pokud chceme, aby se o nás starali úředníci, tak budou chtít peníze a dají nám pouze to co budou chtít oni. Nebo budeme pečovat o to, abychom byli zdraví. Mimochodem u nás se žvyšuje průměrná délka dožití, ale od roku 1962 zůstává délka dožití ve zdraví stejná/kolem 62 roků/.

Re: Skvělý příklad toho, proč vládne Babiš bez důvěry.:
Autor: J. Holíček Datum: 8.3.2018 10:15

Proč chodím k volbám? Abych se měl líp nebo hůř? Proč chodím k volbám? Aby mně politici krátili nemocenskou?

To, o čem píšete vy, je věc politiků jak to vyřeší a jaká pravidla nastaví oni. Když už chcete mluvit za ně, tak se zamyslete nad tím, proč je tomu tak, jak popisujete. Zamyslete se nad tím, proč doktor klidně vystaví neschopenku tomu, komu nemá...Slyšel jste někdy o indispozičním volnu?

Re: Skvělý příklad toho, proč vládne Babiš bez důvěry.:
Autor: J. Kulheim Datum: 8.3.2018 11:21

Myslím, že mezi námi je rozdíl v tom, že já jsem člověk pravicového smýšlení a vy levicového. Máme každý jiné priority a jiný žebříček hodnot. Vy preferujete to, aby se o vás někdo staral a nevadí vám, že vám berou svobodu nakládat se svými penězi.

Já mám na první příčce svobodu jednotlivce, chce se sebe a svou rodinu postarat sám. Po státu požaduji, aby se staral pouze o to co si nedokážu zajistit sám nebo za pomoci rodiny. To je zejména vnější a vnitřní bezpečnost, infrastruktura. Na to chci platit daně. Moderní sociální stát by se měl umět postarat o lidi, kteří mají pro ně těžko řešitelné problémy. Chci nést za svoje omyly odpovědnost sám. Nechci nést následky omylů jiných.

Oba systémy mají své výhody a nevýhody. Ale není možné vzít výhody obou a dát je dohromady. Je pořebné si uvědomit, že prosperitu není možné zajistit v dirigistickém státu, který nařizuje kdo co smí a co nesmí. Stát pouze zajišťuje službu a já mu za ni platím. Nechci platit za to, aby mne někdo buzeroval. Přerozdělováním peněz stát nebohatne. Brát peníze těm, kteří tvrdě pracují a dávat je různým neziskovkám, Babišům a p. je nemravné. Chtít se mít dobře a chtít na to cizí peníze je pro mne hrozné. Pro lůevicově myslícího člověka je to správné. Náme přece stejné žaludky.

Indispoziční volno neznám. Z naší rodiy nikdo něco takového neměl. Jak se to léčí? U nás když se někomu nechtělo pracovat, tak se to léčilo bičem a půstem. Můj stařeček nevěděli ani co je to indispozice. Nikdy touto nemocí nebo co to je, netrpěli. Makali, abychom se měli lépe jako oni.

Re: Skvělý příklad toho, proč vládne Babiš bez důvěry.:
Autor: I. Schlägel Datum: 8.3.2018 11:25

Bravo. Pěkný den.

Re: Skvělý příklad toho, proč vládne Babiš bez důvěry.:
Autor: J. Holíček Datum: 8.3.2018 11:53

Pomáháte si nálepkou levicovosti, která o tom vůbec není a v gejzíru slov jen ozřejmujete své představy, resp. postoje a zamlžujete podstatu. Nejsem levičák ani pravičak, ale selsky uvažující nezávislý občan. Nejsem ovce, která musí jít za beranem a opakovat jeho bečení (mantru). Až nebudu státu platit pojištění, tak od něj nebudu nic chtít.

Nejsem rab, který svému pánu důtky líže, kterými tolikrát byl bit (Svatopluk Čech, Píseň otrokova).

Re: Skvělý příklad toho, proč vládne Babiš bez důvěry.:
Autor: J. Kulheim Datum: 8.3.2018 13:39

Pane Holíčku, děkuji, že spolu solidně diskutujeme. Máme každý jiné myšlení. Tak to v životě chodí. Člověk s pravicovým smýšlením chce co nejvíc sám rozhodovat o svém životě. Být co nejméně závislý na společnosti a zejména na státních institucích.Hledá pomoc u sebe a své rodiny.

Sedlák žil a přemýšlel tak, jak život šel. Věděl, že život není o tom co chci, ale o tom na co je možné. Věděl, že jsou roky úrodné a roky horší. Věděl, že větru dešti poručit nelze. Věděl, že je velmi pravděpodobné, že onemocní nebo zestárne a nebude pracovat. Nikdy ho nenapadlo, že by mu někdo něco musel dát. Lidé si pomáhali navzájem protože věděli, že jednou budou rádi, když jim někdo pomůže v nesnázích.

Levicově myslící člověk je přesvědčený o tom, že stát má povinnost o něho starat. Ale čím víc rozhodují úřady o životě občanů, tím více jim hrozí nebezpečí korupce a rozkrádání. Občan je pouze pasivní příjemce moudrých rozhodnutí státu. Já nechci, aby tom co smím nebo nesmím rozhodovat nějaký Špidla nebo Junker.

Re: Skvělý příklad toho, proč vládne Babiš bez důvěry.:
Autor: J. Holíček Datum: 8.3.2018 15:03

Ano, pane Kulheime, musím rovněž vyslovit spokojenosta dík nad kultivovanou debatou. Pokud se však se mnou budete souhlasit, tak bych tu dnešní uzavřel pro její zřejmou kontraproduktivnost (čímž nechci tvrdit, že nemáte mít poslední slovo. :-)), Jen bych vaší pozornosti rád připomenul počáteční impulz a nadpis celého vlákna. Z toho rezultuje a trvá můj názor, že TAK ZVANÁ pravice ve vašem pojetí způsobila, že máme premiérem osobu, která nejen "spolupracovala", ale aktuálně brutálně zneužívá svoji "demisní" funkci. A tak zvaná pravice, dělá co? Řeší stereotypně minulost. Příjemný večer přeji.

Re: Skvělý příklad toho, proč vládne Babiš bez důvěry.:
Autor: J. Schwarz Datum: 8.3.2018 9:37

Nemocenská nemá se zdravím nic společného - jde jen o jakési pojištění výpadků příjmů. Proč to nezařídit tak aby účast na tomto "výdobytku" byla dobrovolná, participanti by si pak mohli zvolit jakákoli pravidla rozdělování. Klidně i takové, že případný marod dostane dvojnásobek mzdy už když se mu zdá, že mu možná bude zítra špatně. Taková parta si ale bude muset své libůstky hradit sama. Je to snad dostatečně liberální, nebo ne?

Re: Skvělý příklad toho, proč vládne Babiš bez důvěry.:
Autor: J. Holíček Datum: 8.3.2018 10:27

U OSVČ to tak dokonce je. :-)))

Mohu poprosit o vysvětlení: "odměny za práci".:
Autor: J. Sedlář Datum: 8.3.2018 0:32

Nevím nevím, slyše termín "odměny za práci" nabývám dojmu, že se jedná o odměnu za práci. Pokud tedy nepracuji (ať již je důvod jakýkoliv) pak asi těžko očekávat odměnu za práci.

Rozumím tomu blbě ? Poučte mne. Děkuji