16.12.2018 | Svátek má AlbínaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ESEJ: O stavu západní společnosti (2)Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 16, poslední: 9.3.2018 5:01, přehled diskusí

Moudré psaní. Klidně i z ruky Nerudovy či Čapkovy.:
Autor: P. Klíma Datum: 8.3.2018 17:35

Jenže kterej:
Autor: J. Schwarz Datum: 8.3.2018 10:31

"liberální" ďas prosadil, že se těm, co loupí pro zábavu nebo aby získali na zábavu prachy prakticky nemůže nic stát, protože "pracovitý člověk" je státem odzbrojen a po eventuelní úspěšné obraně mu hrozí úřední šikana, při které se šermuje "lidskými právy" kdejakého lotra a soudcové a prokurátoři v teplých kancelářích hodiny rozumují nad tím, jak měl přepadený ve zlomcích sekundy "adekvátně reagovat" zatímco jim samým k adekvátní reakci mnohdy nestačí ani dny a týdny.

Právě..:
Autor: J. Kanioková Datum: 8.3.2018 21:33

V. Vondruška - "Hovořím o nejhroznější zbrani hromadného ničení, která je ve svých důsledcích strašnější než atomová bomba. I když to zní možná paradoxně, tou strašnou zbraní jsou "lidská práva"."

Re: Právě..:
Autor: J. Václavíková Datum: 8.3.2018 21:44

Vy tu skutečně ilustrujete dnes a denně, že ve vašem podání můžou být lidská práva i politováníhodným omylem. Svobodu slova využíváte k tomu, abyste duněla jako prázdná palice.

No, čím duníte vy, to raději ani nenapíšu,:
Autor: J. Kanioková Datum: 9.3.2018 5:01

určitě by se vám to nelíbilo

No, tak vám nevím,:
Autor: R. Langer Datum: 8.3.2018 10:19

jestli tu "moudrost" našich předků přece jenom příliš nepřeceňujete. Já zastávám naopak názor, že lidstvo se od dob Římské říše nijak zásadně nezměnilo. A stejné chyby opakuje neustále dokola. To, že dnes máme počítače a mobilní telefony na člověku nic nemění...

Re: No, tak vám nevím,:
Autor: Š. Hašek Datum: 8.3.2018 19:26

Ano, opakuje se to.

Opakuje se ale i "zmrzne/roztaje" nebo "hic/povodeň". Ale mohli bychom se z toho nějak poučit.

Zapomínáte na náboženství,:
Autor: J. Kanioková Datum: 8.3.2018 21:23

většina lidí kdysi chodila do kostela. A byť mnozí nebyli tuze věřící, přece jen měli pod kůží od malilinka zafixováno desatero. A i jako nevěřící desatero většinou ctili. I svědomí měli dost silné.

Mí rodiče se narodili hned na začátku minulého století a už jako svobodní z církve vystoupili. Já se narodila hned po konci WWII, přesto to, co si nejvíc z dětství pamatuji, bylo desatero, kterým mě mamka, od rána do večera, "mlátila" po hlavě. Používala ho v každičké situaci. Byť nemusím mít třeskutou pravdu, přesto si myslím, že TOTO mělo obrovský vliv na morálnost komunit.

Dnes nic takového není. A i když jsem absolutní ateista, je mi docela líto, že tohle ze života společnosti téměř zcela vymizelo. Ten vliv na určitou morálku, nepřekračování mezí, na stud při lhaní, atd. atd.. Na určitou zdrženlivost v kritické situaci, že se lidi báli ublížit, i když si to protivník zasloužil. Tohle v lidech krotilo naše běsy. A budilo naše svědomí..

To dnes chybí..

To máte těžké, něčím ti pisálci plnit tzv. média:
Autor: J. Chaloupka Datum: 8.3.2018 9:55

musí. Tak si vyberou třeba nějakou tu samoživitelku nebo bezdomovce. Jsou to totiž už jen prodavači emocí, a často dost mizerní.

Proč ?:
Autor: J. Kanioková Datum: 8.3.2018 21:30

No jo.:
Autor: V. Student Datum: 8.3.2018 9:42

To je tak, když se stálá (a dobrá!) vize zruší, prohlášena za špatnou, zvrhlou, neupřímnou atd., a nahradí vizemi nestálými, okamžité módě (nejen oděvní) poplatnými.

Řešení, jediné možné, správné a vlastně i logické, však existuje. A protože se tady s nikým z vás neznám, odvážně ho řeknu. A následné výlevy o historii, průšvihách církve, úchylnosti kněží atd. atd., už číst asi nebudu. Takže:

"Změňte smýšlení, věřte evangeliu!". Je postní doba, příprava na Velikonoce, kterými opravdu nemyslím barvení vajíček a pomlázku.

Jezuitská gymnázia, piaristická gymnázia apod.:
Autor: D. Štys Datum: 8.3.2018 9:19

Autor zapomíná na to, že minimálně do poloviny 19. století existovaly systém vyhledávání talentů církví a vrchností. Do těchto gymnázií odcházely děti i v šesti letech, často na doporučení faráře. Rodiče byli rádi, ubylo hladových krků.

Můj pohled na věc je dost opačný. Valná část prostředních talentů zapadne ve vřavě "všeobecného vzdělávání", protože třídy rozhodně netáhnou intelektuálně zaměření jedinci. I tak, současné školství učí především obstát v testech. Což se hodí při psaní dotačních projektů a plnění monitorovacích indikátorů.

Trochu se bojím, co to dělá například se současnou medicínou. Neboť do toho trochu vidím... O vědě obecně nemluvě.

Marxova revoluce už se nezopakuje :
Autor: M. Nesrsta Datum: 8.3.2018 8:46

Dik autorovi za zvýšení kvality mých znalostí z filozofie a historie.

Nemajetní dělníci a rolníci už v našich podmínkách téměř vymizeli, tedy s kým by dnes svoji revoluci Marx realizoval. Proto i význam dnešní KSČM je téméř žádný, ideje, které zdědili jsou dnes víceméně k ničemu. Aktuální jsou nadále úvahy o tom, zda a v jaké formě přežije v státech EU sociální solidarita, dnes vysoce aktuální je co bude v éře robotizace a co s těmi, co neumí než parazitovat na sociálních dávkách.

Vysoce aktuální je také opakované varování od p. autora, že současný trend exponenciálně rostoucího přemnožení lidstva zejména v Africe je hlavním vinníkem nadcházející apokalypsy naší planety..

Re: Marxova revoluce už se nezopakuje :
Autor: R. Langer Datum: 8.3.2018 12:36

To už je vymyšlené, daně budou platit i roboti... ;-)

Velmi dobře napsané....:
Autor: J. Pýcha Datum: 8.3.2018 8:07

.... jak se říká: Dobrá kniha ti řekne to, co už v podstatě sám víš. No v tomto případě se nejedná o knihu, ale o článek. Fakt to tak je.

Můj děda z otcovy strany byl obecný pastier:
Autor: D. Polanský Datum: 8.3.2018 7:51

že nekecám: http://dusanpolansky.cz/stripky/pastier.html. Ale to jen pro zajímavost.

Problém je stejný jako ve škole, stačí abyste měl ve třídě dva grázly a již je celá třída rozvrácena. Slaboši se k ním přidají, ostatní se snaží udržet si neutrální odstup. Pokud se někdo vzbouří, grázlové jej hravě zmlátí, jelikož většina si drží neutrální odstup. Grázlové se bojí pouze fyzické síly, nic jiného neakceptují, přesněji vše ostatní je pro ně projevem slabosti. Nakonec to vám doloží každý, kdo seděl v lochu.