16.12.2018 | Svátek má AlbínaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Italská hospodářská stagnaceŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 22, poslední: 8.3.2018 0:37, přehled diskusí

Vždycky platilo,:
Autor: Š. Hašek Datum: 7.3.2018 18:09

tedy v okolí Vídně a za Masaryka. Italské víno, olivy, jezera pod Alpami, ............. jistě. Ale "fungovat podle prádla nad uličkou". Zkráceno. Nemám nic proti Tiranu.

Ale proč si sem tahat italské dluhy, ......... a to všechno. K nám jako, do Berouna, Plzně?? Skrze štrasbrusel???

Já pán, ty pán! Já nebudu makat za ty italské squdrafrontiera, že dávají plnou penzi na sicilském pobřeží každému křiklounovi. A doplácet jim, protože všichni tam fňukají, že "tchyně potřebuje nové auto". Nekecám, o tom se baví všichni podpantofláci u kafe, všude, imrvére. Zkráceno.

Jo Vídeň byla Vídeň. Praha Prahou. Nebrat za slovo.

Prostředí pro dlouhodobou strategii?:
Autor: M. Pivoda Datum: 7.3.2018 14:05

Nechce se mi zde teď řešit problém Itálie, i když něco vím o podnikání v Severní Italii. Zaujala mne ale Kohoutova vsuvka.

Kohout: Zde je namístě vsuvka. Časté střídání vlád bylo důsledkem nešťastně konstruovaného volebního systému. Poměrný systém ze své podstaty vede k tvorbě nestabilních koalic. Však to známe velmi dobře. Vláda, která tuší, že nebude dlouho u moci, bude přirozeně méně odpovědná a méně ohleduplná k veřejným záležitostem. ...

Krátkodobost trvání vlád plus ekonomické hodnocení dle krátkodobých ukazatelů v situaci, kdy je třeba investovat do dlouhodobého rozvoje technologie. No to je skutečně pohroma.

Já jsem se minulý týden dozvěděl o projektu, který byl v USA financován po dobu více než tři desetiletí. A někdejší zakladatel Microsoftu, Paul Allen, v únoru 2018 vložil do toho projektu svých cca 130 milionů dolarů, čímž prodloužil životnost onoho vývojového projektu o další cca 3 roky. Proč? Paul Allen vidí do řešeného problému a současně vlastní miliardy, které může proinvestovat.

Lidstvo se posouvá vpřed díky takovým konstelacím, nikoliv dle pouček ekonomických učebnic. Kdyby se lidé vždy chovali dle učebnic ekonomie, pak by lidstvo nikdy nespatřilo Velkou čínskou zeď (která se stavěla cca 200 let) a v Evropě bychom nespatřili veké katedrály (které se rovněž stavěly po dobu několika lidských generací).

Re: Prostředí pro dlouhodobou strategii?:
Autor: Z. Lapil Datum: 7.3.2018 15:17

Poslední odstavec bych na vašem místě škrtnul. Nehledě na to, že katedrála nejspíš není investice ve smyslu "Vydělám víc, než zaplatím", tak pochybuju, že by v nějaké učebnici ekonomie psali na způsob "nevrátí-li se peníze do iks let, nepouštěj se do toho". Problém mám spíš za ekonomický, zhruba vyjádřený větou "Bojte se o životy a majetky, parlament zasedá". Aneb jak chcete dlouhodobě investovat v zemi, kde jen za posledních zhruba sto let byla reforma pozemková, měnová, asi tři vlny znárodnění včetně důchodových fondů, rozpad císařství a několika republik (a rovněž vznik několika republik včetně jedné federace), jedna anexe (Mnichov), jedna okupace natvrdo a dvě ve verzi soft a nějaká ta reforma daňová...

Takže nakonec máte možná pravdu: s výhledem nad deset let investuje jen hazardér. Nebo člověk tak bohatý, že si může dovolit o nějaké peníze přijít.

Pro Z. Lapila:
Autor: M. Pivoda Datum: 7.3.2018 18:34

Vážený pane Lapile, na posledním odstavci trvám:

1. Ekonomickou návratnost katedrál asi dosud nikdo nespočítal. Já se ale přesto domnívám (i když nejsem žádný náboženský fanatik), že návratnost katedrál se pro společnost navrátila několikanásobně. Dodržování pravidel a stabilitu společnosti ekonomové ale zatím neumí vyhodnotit.

2. Dlouhodobost investic v technologicky intenzivní době je ale problematická. Například: Dostavba Temelína je vysoce riziková záležitost (v tom, že v době dovršení stavby bude tato investice už překonaná jinou technologií a tedy už fakticky nepotřebná). A právě proto čeští vyčuraní Pepíci chtějí, aby dostavbu zafinancoval stát, že oni budou vzniklou energii jen rozvádět po této zemi. Ale to jen na okraj.

Dostavba Temelína by vůbec nebyla riziková, pokud:
Autor: P. Vanura Datum: 7.3.2018 19:40

bychom včas pověsili zelené na větrníky! Temelín může být neefektivní tehdy a jen tehdy, pokud bude trh pokřiven zelenými zásahy. Třeba že odběratel nebude SMĚT koupit elektřinu z Temelína, ale bude ji muset za několikanásobnou cenu koupit od fotovoltaických tunelářů!

Technologický vývoj se kvůli P. Vaňurovi nezastavi:
Autor: M. Pivoda Datum: 7.3.2018 20:17

The giant platform called GE Reservoir is expected to store electricity generated by wind turbines and solar panels for later use. The battery-storage market is expected to grow in coming years as some utilities look for less-expensive alternatives to the power plants that fire up during peak hours to meet power demand. It also is expected to be used to add jolts of power when needed to stabilize voltage and frequency on the electric grid.

https://www.wsj.com/articles/beleaguered-ge-hopes-energy-storage-is-its-next-big-business-1520420401

Dostavba českého Temelína může trvat cca 15 let. To je strašně dlouhá doba i pro infrastrukturní projekt.

Re: Pro Z. Lapila:
Autor: Z. Lapil Datum: 7.3.2018 22:14

Ad 1: vím. Proto jsem napsal, co jsem napsal

Ad 2: To, že je technologie překonaná neznamená, že nefunguje. Schválně zapátrejte, kolik lidí jako oko v hlavě schraňuje staré počítače, aby nemuseli pořizovat nový software, kolik aut jezdí bez všelijakých turboudělátek, antibloků a airbagů a že by se někdo chystal odstavit Temelín pro zastaralost taky nevidět.

Totálně mimo:
Autor: P. Rudolf Datum: 7.3.2018 13:44

Dle odborníků je problémem Itálie krach tradičních odvětví, jako je textiní a obuvnický průmysl, které jim převzaly jiné země (hlavně Čína), velká konkurence nevýkonnému italskému zemědělství a zaostalost průmyslu, kdy dochází k mimimu modernizací. Svět jim prostě utekl.

Zavedení většinového systému by znamenalo konec jednotné Itálie, neb bohatý sever a chudý, zaostalý jih, jsou v podstatě dva světy.

A vaše hodnocení poměrného systému je úplný nesmysl.

Re: Totálně mimo:
Autor: Z. Lapil Datum: 7.3.2018 14:59

A proč jim svět utekl? Protože kdo si půjčí, ten splácí dluhy a kdo splácí dluhy, ten neinvestuje. Průšvih je ještě větší, když si půjčují vlády a splácejí (skrz daně) občané a podniky.

Poměrný/většinový systém pro dnešek vynechám, jen přičiním otázku: není problém spíš než v systému voleb ve snadné odvolatelnosti vlády, která tak neví dne ani hodiny? Viz poslední Sobotkova vláda - tvrdit o ní, že by byla silná, bych si netroufl, ale vydržela a proto "byl klid na práci".

Koneckonců turecké hospodářství bylo turecké proto, že tamější "šlechtici" fasovali půdu k užívání a přicházeli o ni ze dne na den, takže kdo sil, ten nevěděl, bude-li sklízet.

Re: Totálně mimo:
Autor: P. Rudolf Datum: 7.3.2018 16:25

Bez půjček dnes nehospodaří žádná rozumná středněvelká či velká firma, natož státy. Otázkou je, zda si půjčí na rozvoj, nebo to prožere.

Re: Totálně mimo:
Autor: Z. Lapil Datum: 7.3.2018 17:05

Právě to mi přijde jako podstatný problém, protože žádná investice není 100% spolehlivá a ta dlouhodobá už vůbec ne. Neboli člověk/firma může přijít o peníze, které nikdy neměl/a.

To už se mi víc líbí akciová společnost: "sázíte" na úspěšnost čehosi peníze, které máte, a buď to vyjde nebo nevyjde. Zase je tu průšvih, že vás na burzu pustí jen přes zprostředkovatele, takže - kdysi jsem to zkoušel odhadnout - abyste měl volných nejmíň padesát, spíš sto tisíc, aby vám ty akcie vydělaly aspoň na poplatky.

Jeho hodnocení poměrného systému je VŠEOBECNĚ PŘIJÍMÁNO. :
Autor: P. Vanura Datum: 7.3.2018 19:45

Francie měla od WW2 do DeGaulleho reformy, kterou zavedl dvoukolový většinový volební systém celkem 49 vlád...

No a výrobu textilu EU v rámci "dobroty" předala třetímu světu. To netvrdím já, to jsem osobně slyšel od bývalého premiéra Špidly!

Jak se poměrný systém podílá na zachování jednoty Itálie je mi záhadou.

Chci svého poslance:
Autor: F. Navr8til Datum: 7.3.2018 10:11

Většinový volební systém v jednomandátových volebních obvodech generuje jednobarevnou vládu a poslanci mají zájem svůj mandát obhájit. Poměrný volební systém italského nebo našeho typu, bez tradičních silných stran, má tendenci vytvářet nestabilní koaliční vlády a zabraňuje vytváření dlouhodobých programů.

Re: Chci svého poslance:
Autor: J. Jurax Datum: 8.3.2018 0:37

Většinový volební systém v jednomandátových volebních obvodech NEgeneruje jednobarevnou vládu. Přesněji generuje ji zhruba tak často jako systém poměrný.

Co myslíte, je náš senát volený většinově jednomandátových obvodech jednobarevný?

Ještě chybí:
Autor: J. Schwarz Datum: 7.3.2018 9:15

připomenout přebujelé a socialistické pracovní právo a nebývalý počat "invalidních důchodců". Je vůbec zvláštní když v zemi, kde je 25% mladých nezaměstnaných a z níž přes sto tisíc občanů emigruje dokáže vládnoucí vrchnost a mainstreamová média vážně mluvit o pozitivním vlivu přísunu afrických migrantů na ekonomiku.

Euroblbost je takového rozsahu, že se toto tvrdí po celé EU.:
Autor: P. Vanura Datum: 7.3.2018 19:50

Většinový systém je podle vás zárukou, :
Autor: P. Dvořák Datum: 7.3.2018 2:43

že nenastane úplně totéž, co popisujete?

"Vláda, která tuší, že nebude dlouho u moci, bude přirozeně méně odpovědná a méně ohleduplná k veřejným záležitostem. Kromě toho je zde i jiný motiv: jsme na chvíli u moci, musíme si ji pořádně užít! Silná pobídka ke korupčnímu chování."

Re: Většinový systém je podle vás zárukou, :
Autor: M. Prokop Datum: 7.3.2018 9:19

Většinový systém má (pro mne) dvě výhody. Vím, kdo je "můj" poslanec (i když jsem ho třeba nevolil), protože holt on a jen on ví, že byl zvolen tam, kde žiji a že se bude chtít ucházet o znovuzvolení. Lze předpokládat větší zájem o voliče. Druhá, hlavní: V převážné většině (ne vždy) generuje jednobarevnou vládu, která se nemůže vymlouvat na nutné koaliční kompromisy a tím zdůvodňovat, že svůj předvolebně lákavý program plnit vlastně nechce.

Re: Většinový systém je podle vás zárukou, :
Autor: P. Kubáč Datum: 7.3.2018 12:03

Navíc tlačí do politiky osobnosti, které jsou schopné jasně říci kam směřují a co si myslí - nikoliv "produkty" politických pletich ve stylu Sobotka + Fiala + Hamáček

Re: Většinový systém je podle vás zárukou, :
Autor: P. Kubáč Datum: 7.3.2018 12:04

+ Babiš

Re: Většinový systém je podle vás zárukou, :
Autor: P. Dvořák Datum: 7.3.2018 12:17

Dobrá, tedy "osobnosti".

Jenže vaši tezi zcela rozbíjí předchozí dvě volby prezidenta, ať už v podstatě jde o kteréhokoliv kandidáta.

Re: Většinový systém je podle vás zárukou, :
Autor: P. Kubáč Datum: 7.3.2018 12:44

Ať si o něm myslíme cokoliv, neřekl bych, že Zeman není osobnost. Zejména pokud ho srovnáte se mnou vyjmenovanými politiky.