20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

POLITIKA: Pohraničí v exekuci rovnou prodejme

Po prezidentských volbách zavládlo zděšení, když vyšlo najevo, že Česka jsou dvě. Jedno městské, dobře saturované, propojené rychlým internetem a rychlými sanitkami. To druhé, o kterém se nevědělo či vědět nechtělo, utajené kdesi v popelu; stín našeho úspěšného projektu, rozhodlo zřejmě volby.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Poljaková 13.3.2018 13:08

Nedovedeme těm místům DÁT SMYSL.

Ti před námi, ať mluvili česky, německy či jinak, to uměli....

M. Prokš 6.3.2018 16:57

Jsem ze Sudet

Dobrý den,

Pocházím ze Sudet a moje rodiče a sestra tam žijí. Já jsem za školou a následně prací odešel do Prahy a pak do Plzně kde jsem založil rodinu a tím jsem tu zakotvil. Nedokážu říci zda ty tzv. Sudety jsou tak zadlužené a proexekuované jak píše článek. Nicméně je neoddiskutovatelným faktem urbanizace a centralizace. Drtivá většina průmyslu je v centrech, na okrajích skoro nic. Maximálně montovny - čest výjimkám. Ty montovny jsou z velké míry zahraniční a jedou na pobídkách. Když přijde krize, nebo pobídky skončí, tak končí nebo se redukují i montovny. Zemědělství díky mechanizaci, hystorickému vývoji a tomu jak jsou nastaveny dotace v ČR a nejspíše v EU jako takové, vede k tomu, že dominují velkostatkáři z velké míry na pronajaté půdě. To vede k tomu, že obyvatelstvo má na periferiích problém najít rozumně placené zaměstnání a my "mladí" (je mi 40 let) prostě jdeme za školou do center a už tam zůstáváme.

Vzhledem ke vzdálenosti a neatraktivitě kraje nemovitosti prakticky nemají cenu a jsou neprodejné. Z toho těží obchodníci s chudobou, skoupí někde nemovitosti a sestěhují tam hnědočechy a ostatní dávkaře. Pak těží z příspěvků na bydlení a tak, čímž tu obec zabijou už úplně.

Jediné co by to mohlo možná pomalu a za dlouho změnit je uvolnění podnikání. V zemědělství si bez dotací skoro neškrtnete a na jejich zvládnutí v tom musíte umět v první řadě chodit a mít na to aparát. To jde přímo proti malému zemědělci, jednomužné firmě i proti malým rodinným farmám. V ostatních oborech průmyslu a služeb to není o moc jednodušší, splnit veškeré povinnosti a ještě mít čas na samotné faktické podnikání a rizika s ním spojená - třeba když sem tam někdo nezaplatí nebo s několikaměsíčním skluzem.

V pohraničí to nikdy nebyl ráj na zemi. Ve středověku bylo osídleno a ti lidé ho budovali po stovky let. Pak ale obě války a komunisti se na tom zle podepsalo. Komunisté drželi pohraničí přes dotované podniky. To se v devadesátkých zhroutilo a do dnes není plán ani vůle ho oživit.

J. Jelínek 6.3.2018 18:25

Re: Jsem ze Sudet

Jenom k těm montovnám. Co to proboha je? Nebo jinak - jaká fabrika není montovnou? Hutě? Doly? Chemička? A čím jsou tyto "nemontovny" odolnější vůči krizi?

K. Podroužková 6.3.2018 19:05

Re: Jsem ze Sudet

Prvovýroba nebo těžba surovin nejsou montovny. Vyrobená ocel se vyveze a zpracuje na díly, které se vrátí zpět ke smontování. Poslední krok může dělat kdokoli, Čech, Bulhar nebo Číňan. Výroba dílů (a především) vývoj je práce s vyšší přidanou hodnotou, kterou nemůže dělat každý, proto je vůči krizi odolnější. Vyžaduje ovšem kvalifikované pracovníky.

J. Svoboda 6.3.2018 21:08

Re: Jsem ze Sudet

Pravda, pane. Když něco nevím, zeptám se. Nemontovnami jsou podniky s pokud možno největší přidanou hodnotou jejich práce. Jejich výhodou je také snadnější přizpůsobení změnám trhu a větší volnost v podnikání. Nemontovny však také vyžadují kvalitnější vzdělání zaměstnanců.

Pro doplnění vašeho vzdělání: Nejsvinutějším podnikem typu montovna je Amazon. Jeho výsledkem je degradace české krajiny a vydírání českých zaměstnanců.

V. Braun 6.3.2018 18:42

Re: Jsem ze Sudet

Prošel jsem si podobnou cestou, dokonce platí i to o sestře a rodičích, nyní tedy již jen mamince, s tím rozdílem, že jsem zakotvil v Praze. Osobně to s podniky v pohraničí tak tragicky nevidím. Ano, hodně jich zkrachovalo, ale to ve městech taky. Nyní je i v pohraničí prosperujících podniků hodně a pokud už mám mezi příbuznými nebo bývalými známými nějaké nezaměstnané tak spíše nezaměstnané volbou než nutností.

Jinak ovšem s vaším příspěvkem souhlasím, pane Prokši, pohraničí, a nejen pohraničí, by určitě prospělo zjednodušení řady předpisů. Osobně nevěřím úředníkům zaklínajícím se požadavky EU třeba na hygienické předpisy, moje zkušenost je taková, že co si můžeme našimi zákony a vyhláškami zkomplikovat daleko nad požadavky EU to si zkomplikujeme, zatímco třeba v Rakousku řadu věcí farmáři a řemeslníci neřeší a řešit nemusí.

A. Alda 6.3.2018 16:11

Ano, paní.

V řadě míst mimo Prahu se dostáváme na úroveň druhé poloviny 19. století.

P. Lenc 6.3.2018 15:23

Bohužel,

je to tak.Ale na druhou stranu, zadlužit se je lehké a svědčí to o jednom.Myšlení je pro mnoho lidí daleko těžší, než podepsat kus papíru.

P. Chládek 6.3.2018 15:16

Trochu přehnané. Treba by stačilo zavést tělesné tresty pro notorické dlužníky. Za každou exekuci pět a dvacet měsíčně do zaplacení...

A. Alda 6.3.2018 16:12

A co třeba potrestat věřitele?

Stačilo by stanovit, že co bylo zaplaceno nad 10 % výše než byla výše půjčky, je neexevovatelné.

J. Svoboda 6.3.2018 21:09

Re:

Pane, nemaje co říci, je lepší mlčet.

P. Chládek 7.3.2018 7:34

Proč tedy nedržíte kušnu....

P. Klíma 6.3.2018 13:03

Dobré čtení. A pravdivé.

I. Mertl 6.3.2018 10:41

Složitý problém bývalých Sudet

má několik příčin. Je to především, snad z devadesáti procent, vyhnání původního obyvatelstva s důsledky: místy v lesnatých oblastech absolutní vylidnění, katastrofální rozpad průmyslu i zemědělství, poválečné rabování, náhradní obyvatelstvo, naverbované do těchto oblastí, včetně Cikánů, bez kořenů v oblasti. Tyto škody ve výši několika státních rozpočtů ČR nebyly dosud plně odstraněny. Dnes navíc platí, že se často jedná o venkovské oblasti s nedostatkem pracovních míst, díky přetrvávající nízké úrovni zalidnění i nezajímavé pro vnitrozemské a centrální orgány.

P. Boublíková 6.3.2018 10:56

Re: Složitý problém bývalých Sudet

K těm kořenům: nevím, zda je ta oblast postižena neustálou migrací víc než jiné, ale pokud se tam někdo usadil po válce, tak během 70 let, to jest během tří generací, už by jeho potomci mohli mít docela pevné kořeny :-)

M. Prokop 6.3.2018 11:57

Re: Složitý problém bývalých Sudet

Mohli. Ale evidentně nemají.

A. Trick 6.3.2018 12:15

Re: Složitý problém bývalých Sudet

Na to jste přišel jak, že nemají?

I. Novák 6.3.2018 12:47

Re: Složitý problém bývalých Sudet

Jak na to přišel? Stále dokola si to čte a poslouchá od pražských mudrců.

A. Trick 6.3.2018 11:05

Re: Složitý problém bývalých Sudet

Kam na ty blbosti chodíte?

I. Mertl 6.3.2018 14:38

Re: Složitý problém bývalých Sudet

Moje rodina ze Sudet pochází a dobře to tam znala z doby před válkou a krátce po ní, a mne tam osud opakovaně zahnal. A znám ještě několik pamětníků odtamtud, Čechů i Němců, Vaše blbosti.

H. Malichová 6.3.2018 9:20

Jste z Prahy?

Jste z Prahy.

P. Zinga 6.3.2018 9:04

V prvních volbách po převratu,

to jsem ještě dělal užitečného idiota ČSSD, mi občan řekl: Myslíte-li své programy vážně, tak usilujte o naše připojení k Sasku".

M. Valenta 6.3.2018 9:00

Jednoho realitního makléře

na poli mezinárodních realit, především těch anektovaných, bych znal. A jelikož je už po volbách a dotyčný už ony voliče nepotřebuje, tak byste se mohli dohodnout. Kupců on má jistě dostatek.

K. Podroužková 6.3.2018 8:52

Nikdo by to nechtěl!

Původní obyvatele jsme odsunuli, zlatokopům domy darovali, hospodářství znárodnili. Vesnice na konci světa mívala tři hospody, taneční sál, obchody a prosperující hospodářství. Uživili se i bez dotací. Bydlívalo tam 150 lidí, dnes jich zbylo 30. Většina z nich jsou potomci zlatokopů. Přišli k hotovému, bez vztahu k půdě, povzbuzováni předchozím režimem. Nevytvořili nic, vybydleli jeden dům a šli dál. Hospody zanikly, pole schramstlo družstvo. Jeden po druhém šly domy k zemi. Některé zachránili chalupáři. Po generace si tamní obyvatelé zvykli, že se o ně vždycky někdo postará, rozhodne za ně, pomůže jim a zbaví je odpovědnosti za jejich činy. Nelze se dnes divit, že hledají bezpracnou pomoc u věřitelů a lichvářů. Myslíte, že by někdo o takové území vůbec stál?

A. Trick 6.3.2018 9:06

Žvaníte,

nic zadarmo nebylo. A zapomínáte na globalizaci, vyšší produktivitu zemědělství a stěhování z vesnic do měst.

J. Lepka 6.3.2018 10:53

Re: Žvaníte,

Jo, to všechno pos.ali komunisti!

I. Novák 6.3.2018 12:50

Re: Žvaníte,

Jenže před "sameťákem" tam už tohle všechno celkem dobře fungovalo. Mnohdy lépe než v tom pozlaceném srdci naší republiky.

I. Mertl 6.3.2018 14:42

Re: Žvaníte,

Ale kdež, akorát některé ty kostely a vysídlené domy už spadly!

K. Podroužková 6.3.2018 15:05

Re: Žvaníte,

Nemovitosti včetně vybavení (vše, co Němci nemohli odvézt) dostali, nikomu za nic nezaplatili. Zahrady byly vzrostlé, nic nesázeli, jen sklízeli. To je rozdíl proti tomu, když něco musíte vybudovat, postavit, vypiplat... Globalizace nemůže za zadluženost místních. Komunisté podporovali sever a západ Čech, místní průmysl dostával pro svoje zaměstnance byty, přípěvky k platu... byly to preferované oblasti, kde si lidé zvykli na štědré ruce strany. No a stejně to nepomohlo, spíš naopak jim to uškodilo. Najednou s překvapením stojí před tím, že za všechno se platí.

J. Jelínek 6.3.2018 9:14

Re: Nikdo by to nechtěl!

Pan Trick má pravdu. Zadarmo fakt nic nedostali. Totiž dosídlenci, nepleťte si je s se zlatokopy a revolučními gardisty, to byla jiná sorta.