18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

PRÁVO: Referendum neodpovědných populistů

Poslední, pokud se nemýlím, celostátní referendum proběhlo v ČR o přistoupení České republiky k Evropské unii 13. a 14. června 2003. Přes 77 % hlasujících (42,69 % ze všech oprávněných voličů) členství podpořilo (miliony lidí), ČR tak do EU vstoupila 1. května 2004.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 6.3.2018 23:08

Pane autore, ten začátek článku máte špatně,

jelikož jsem byla proti vstupu do EU, přepečlivě jsem všechny údaje sledovala a uschovala - Voličská účast na hlasování byla 55,21%. Výsledky hlasování v celé ČR:

Pro vstup - 77,33 procenta hlasů ....3,446.758 voličů

Proti vstupu - 22,67 procenta hlasů ....1,010.448 voličů

Z čehož vyplývá, že vstup do EU ve skutečnosti schválilo 32,826% voličů

Srovnání Švýcarských zvyklostí a našich je nesmyslné, přesto si odchod z EU velmi přeji, protože EU = RVHP II. a stejně blbě dopadne... ! Socialismus, diktát, bruselské politbyro ! Nepochybně by to nebylo bez ekonomických důsledků, ale věřím, že čas by to srovnal. Suverenita, svéprávnost za to stojí ! Pokud se EU dobrovolně nezmění v cosi jako bylo EHS, což stačilo..

J. Pražák 6.3.2018 17:00

Vlastizrádci se bojí vlastního národa

Však i na ně dojde. Kapka EUrobuzerace ke kapce a jednou (hodně brzy) ten pohár trpělivosti lidí přeteče. A pak se nebude jen zvonit klíči na náměstích. Pro současné EUrohujery a na EUropenězovodech přisáté parazity by bylo bezpečnější, kdyby proti referendu neprotestovali. Přišli by pouze o bezpracné zisky a museli by se začít živit poctivě. Čím déle budou EUrobuzerace trvat, tím bude CZexit bouřlivější a na humanitu možná nebude nálada....

A. Alda 6.3.2018 16:19

Srovnávání

unitární České republiky s konfederativním Švýcarským svazem je naprosto absurdní.

Jediné je podstatné - Eidgenosenschaft není členem EU a ani my bychom členem EU být neměli, protože nás to ohrožuje. Zcela extrémně nás to ohrožuje.

J. Kanioková 6.3.2018 22:54

:))))))))))

J. Skála 6.3.2018 14:11

Za normálních okolností

bych nikdy nehlasoval pro vystoupení z EU, tím méně pro vystoupení z NATO. Jenže současný stav evropské politiky se od "normálních okolností" hodně vzdaluje. Takže:

Je nuné mít po ruce nástroj, který by umožnil České repoublice co nejrychleji vystoupit z EU, bude-li nám pod tlakem vnuceno přijímání islámských invazních oddílů.

Zahnuté banány, pomazánkové máslo i korumpující dotace jsou proti tomu prkotina.

M. Pesat 6.3.2018 14:04

tak nedavno jsem cetl clanek o dotacich

"Rozdíl mezi švýcarskou a českou přímou demokracii by byl stejný jako mezi stavem švýcarských a českých pangejtů a chodníků (nebyly-li ty české náhodou renovovány z peněz evropských dotací)."

tak nedavno jsem cetl clanek o dotacich do zemedelstvi ve Svycarsku, porovnavalo se to s dotacemi v UK/zeme EU/ a clanek konstatoval, ze dotace ve Svycarsku jsou daleko vyssi. Cest :-)

"With the system, Switzerland now produces over half of all the food it eats. But in comparison with what the EU pays in agricultural subsidies, Swiss direct payments actually cost more.

The UK's 200,000-plus farms receive just $3.4bn in subsides. Switzerland's 50,000 farms get over €2.3bn in direct payments.

http://www.bbc.com/news/world-europe-42731932

J. Kanioková 6.3.2018 23:15

Re: tak nedavno jsem cetl clanek o dotacich

Sklady EU přetékají mlékem. Brusel vykupuje potraviny za stovky milionů eur, aby zvýšil ceny - http://www.reflex.cz/clanek/komentare/85411/sklady-eu-pretekaji-mlekem-brusel-vykupuje-potraviny-za-stovky-milionu-eur-aby-zvysil-ceny.html

I. Polák 6.3.2018 9:20

Švýcarsko

Ač s lecčíms nesouhlasím, děkuji autorovi za rozumné shrutí fungování švýcarské demokracie. Chybí mi jen jedno: Přímá demokracie tam funguje de facto od samého začátku Švýcarska, což je rok 1291, to je 727 let. Během té doby se změnilo úpně všechno, zejména ústava, oblíbené "parametry" pro referendum atd., systém přímé demokracie ale zůstal. Kdyby byl chybný, musel by takový systém už dávno zkolabovat.

2. ano, Švýcaři jsou vychováváni ke zodpovědnosti za své hlasování těch 727 let ...

3. Ty zákony, co si sami udělali jsou také zvyklí dodržovat. Ano, podvodníci se najdou všude, ale nejsou to lidoví hrdinové typu Jánošík.

R. Langer 6.3.2018 10:46

Re: Švýcarsko

Ano, a vtip je také to zkusit, a ne jenom kafrat, že to nejde. Protože ta zkušenost se získá jedině takhle, jinak to nejde.

I. Mertl 6.3.2018 10:55

Re: Švýcarsko

Švýcarská pečlivost, racionalita, důslednost a samostatnost, vyplývající i z isolovanosti jednotlivých oblastí (která byla ještě před sto lety po 6-9 měsíců téměř absolutní) vers. obdobné vlastnosti našeho národa. Rozdíl mezi švýcarskou a českou přímou demokracii by byl stejný jako mezi stavem švýcarských a českých pangejtů a chodníků (nebyly-li ty české náhodou renovovány z peněz evropských dotací).

R. Langer 6.3.2018 11:48

Re: Švýcarsko

Před 100 lety byly pangejty a chodníky u nás přinejmenším stejně dobré, jako ty ve Švýcarsku, ne-li lepší. Ale na to se už málokdo pamatuje. Hádejte, za koho vznikl ten rozdíl. :-P

M. Prokop 6.3.2018 12:01

Re: Švýcarsko

Je ale hezké, jak je vděčen za své peníze, přijdou-li k němu via Brusel. :-P

I. Mertl 6.3.2018 17:50

Re: Švýcarsko

Hele, pamětník.

M. Valenta 6.3.2018 12:24

Re: Švýcarsko

V Čechách, kde jsme si za 25 let nebyli schopni zajisti fungující justici, prezident se předvádí v TV Barrandov a ve volbách vyhrávají populisté, kteří ani náznakem nevysvětlili voličům, co referendum ve švýcarském podání obnáší, by to byl spíše nezodpovědný hazard než sbírání zkušeností.

M. Bílý 6.3.2018 13:22

Re 12:24 S Vaším závěrem plně souhlasím, pane ....

....Valento. Myšlení, chování či jednání Čechů se od švýcarského podstatně liší (v náš neprospěch). Při svých několika návštěvách (v roce 1969 emigovavšího kamaráda) jsem se o tom přesvědčil a nestačil jsem "valit" oči.

P. Zinga 6.3.2018 9:17

To je elitářské smýšlení:

"pár set tisíc" nic nerozhodne. Rozhodují totiž i ti, kteří nehlasují a tím dávají najevo, že jim je problém šumafuk. Takže počítat lze pouze ty, kteří hlasují a v tom případě by se autor mohl spolehnot také pouze na "pár set tisíc" chytrých.

J. Schwarz 6.3.2018 9:17

Nevím, jak by

"pár set tisíc" petentů mohlo zařídit cokoli, pokud se k nim nepřidá dalších několik milionů. Obávám se že autor - ačkoliv si toho nejspíš není vědom - uvažuje stejně jako komunistické špičky když uzákonily "vedoucí úlohu komunistické strany" na věčné časy a nikdy jinak. Nejspíš samy nevěřily v úspěch svých receptů na štěstí obecné štěstí. Teď tu máme namísto socialismu jako výdobytku, který se komunisti v údajném " zájmu všeho lidu" rozhodli bránit všemi prostředky , Evropskou unii. Členství v tomto spolku si "Lid nedá vzít", tentokrát pro změnu pod vedením "Demokratických sil".

V. Student 6.3.2018 8:39

Neodpovědných populistů?

Zohledňování a prosazování názoru většiny občanů je v demokracii zcela legitimní právo jakéhokoli politika, a nedivil bych se, kdyby někdo mluvil přímo o povinnosti. Z důvodů nízkých a nečestných (protože každá podlá snaha o manipulaci pomocí urážení je nečestná a nízká) jsou takoví politici častováni přídomkem "populisti", pane autore!

Když jakéhosi našeho komunálního politika Trávníčka před časem v TV tlačili do konstatování, že Geert Wilders je populista, měli smůlu, Trávníček se vyznal. Takže je upozornil, že GW měl tytéž názory jako dnes, již před dvaceti lety, kdy mu vynášely sympatie 2,5% veřejnosti, čili o populismu v jeho případě nemůže být ani řeči! Pan redaktor koukal jako vrána, ale s hroší kůží sobě vlastní vzápětí plynule přešel k jinému tématu. Takhle se to má s těmi populisty.

Jestliže ignorujete stále sílící signály, že kultura migrantů je natolik odlišná od evropské, a množstvím příchozích ji ohrožuje, že nás Merkelová veřejně vydírá, abychom pomohli "vyřešit" problém který ona sama způsobila, že současné vedení EU sahá ke stále drsnějším formám manipulace, aby drželo směr, se kterým nesouhlasíme, pak jste nezodpovědní vy.

Nevolám po Czexitu (a ještě nedávno jsem byl jeho odpůrcem), ale opravdu stále silnějí postrádám pádné důvody, kromě ekonomických, proč zde zůstávat. Mimochodem, zůstat s někým ze strachu, že mě ekonomicky i společensky deklasuje, když od něho odejdu, je pro mě spíše důvod k odchodu:-((

J. Macků 6.3.2018 8:23

S tou civilizací to není nijak žhavé.

Kde berete jistotu, že EU i NATO jsou civilizovaná uskupení. NATO nemá v podstatě důvod existence, tak si ho našla - nebezpečné Rusko, což nedokázala ničím odůvodnit a v rozporu s poslání se angažuje v kdejakém konfliktu na světe. EU se stala majetkem pár pološílených socanů, kteří hájí především své zájmy. V tom vidíte civilizaci?

V. Student 6.3.2018 8:53

Re: S tou civilizací to není nijak žhavé.

Upřímně řečeno, já už ani nevidím důvod k "antagonistickým vztahům" /pamatujete:-)/ mezi východem a západem. SSSR úspěšně zhynul, komunistická totalita v té bývalé zrůdné podobě přetrvává pouze v Severní Koreji, z bývalých "svazových republik" to není žádná.

Rusko pochopilo že slovo "kapitál" nevyvolává zvracení a začalo se podle toho chovat, ačkoli k ideálu ještě cesta daleká...opravdu, jaký je vlastně dneska důvod k nepřátelství?

Trump s Putinem zpočátku zkusili jakýsi taneček, který sliboval uvolnění, docela jsem se na to těšil, byl by to historický okamžik. Ale USA Kongres vyvolal takovou hysterii, že Trump dodnes čelí podezření, že je ruský agent! Jak na běžícím pásu začal přijímat jedno embargo za druhým, takže úsměvy už jsou zase u ledu! Já chápu, že Rusko se musí ještě dost změnit, ale někdo by měl pochopit, že jestli se to tam začne drolit, může mít problémy celý svět, tím narážím na fakt, že Putin sice není žádný dobráček, ovšem možná je právě z toho důvodu ideální lídr té oligarchické, zpupné sebranky, kdo ví...

J. Kanioková 6.3.2018 23:20

Souhlas

R. Langer 6.3.2018 6:13

Jestli si myslíte,

že z EU bychom vystoupili jenom díky "pár set tisícům občanů", tak toho se fakt bát nemusíte. Vy se toho ale nebojíte, vy se bojíte toho, že by se mohlo ukázat, že těch lidí je mnohem, mnohem víc, než se nám snažíte vnutit. Takže si dávejte raději pozor na to, abyste se ráno neprobudil s rukou v nočníku, pane autore. Tenhle problém vám evidentně hrozí víc. :-P

M. Marek 6.3.2018 8:02

Re: Jestli si myslíte,

Přesně tak.

I. Polák 6.3.2018 9:12

Re: Jestli si myslíte,

díky "pár set tisícům občanů" ... Ale kdyby se to stalo na základě hlasování v parlamentu, prošlém o několik hlasů poslanců stran, které jsem nevolil, TAK to je to v úplném pořádku,že? A co takhle se stejným hlasováním na úrovni EU?

R. Langer 6.3.2018 10:42

Re: Jestli si myslíte,

No právě. Ale to je pořád dokola, takovým lidem to prostě nevysvětlíte, nemluvě o tom, že když se autor po referendu "probudil" v EU, tak bylo tehdy všechno v naprostém pořádku, že. Prostě rozený demokrat.