20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

FEJETON: Temné výročí

Kulaté výročí je vždycky příležitost k analýzám a zpytování a nejinak je tomu i v těchto dnech, kdy si připomínáme sedmdesát let od převzetí moci komunisty v Československu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 1.3.2018 20:30

Velmi přesně..

"Dále pak měli komunisté oporu v takzvané pokrokové inteligenci. To je obzvlášť bolestná stránka věci. Bagančatům milicionářů, bachařů, katů a estébáků připravovali cestu pokrokoví básníci, spisovatelé, malíři i herci. Kdyby někdo chtěl psát dějiny zneužitého idealismu, byla by to hodně tlustá kniha."

A ta "bolestná stránka věci" se dnes opakuje. Sice nenadržují "komunistům", jenže si neuvědomují, že to, čemu dnes fandí, není o moc lepší... "liberálům" prý demokratickým.. Fuj!

A. Alda 1.3.2018 13:25

Ano, pane Neffe.

Je to prostě tak.

S. Netzer 1.3.2018 12:59

Knihy

pana Ulče jsem dříve četla velmi ráda. Byla to v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století jedna z mála příležitostí, dostat se k příjemnému čtení v češtině. Jeho články na Psu jsou ale jedna jediná katastrofa.

Pan Ulč (i Aston) si zřejmě nechtějí připustit, že se svět vyvíjí ("současní idealisté dláždí cestu k nesvobodě").

Nespokojenost se směrem tohoto vývoje by mohla zůstat jejich osobním problémem, kdyby články pana Ulče neformovaly a neovlivňovaly obraz tolika čtenářů o Spojených Státech naprosto jednostranným způsobem.

P. Rudolf 1.3.2018 13:23

Re: Knihy

Myslím, že dnešní "zpověď" pana Neffa zcela zřetelně ukazuje, kde stojí. Je to samozřejmě jenom jeho soukromá věc, včetně toho, co tiskne na svém Psu. Jen si pak těžko může hrát na člověka, který rozumí světu, neb štvavé až nenávistné články Ulče jsou přesně opakem toho, co lidstvo potřebuje.

Š. Apolen 1.3.2018 13:42

Re: Knihy

Pan Ulč a pan Neff pouze domýšlejí věci do možných důsledků. Kdyby čeští komunisté nebyli tak netrpěliví a tolik nepodléhali povelům bolševiků z Ruska, mohli stále ještě požívat vedoucí úlohu Strany. Také měli plná ústa lidu, ale stejně jako Zeman ten lid podceňovali. Těch asi padesát minut, se rozhodovali, jestli masakr nebo ne. Doufali, že dojde pouze k hýbání škatulat na ÚV KSČ. Až příliš se utěšovali, že je "lid" opravdu miluje. Také doufali, že družstevní rolníci vyjdou ze Sjezdového paláce průvodem proti studentům a dělníkům na podporu vedoucí úlohy Strany. Bylo to částečně tím, že při návštěvách zemědělských družstev, se "natírala tráva na zeleno".

J. Olejník 1.3.2018 10:43

únor a listopad

Připomínáme si únor 1948 a zpravodajství o tom je intenzivnější vlivem kulatého výročí a vlivem pravděpodobné budoucí vládní podpory komunisty.

Myslím, že ten druhý vliv má na intenzitě zpravodajství větší zásluhu. Je ale únor 1948 opravdu příčinou následné komunistické totality? Není. Rozdělení světa resp. naší Evropy bylo dohodnuto mocensky na Jaltské a Postupimské konferenci.Kdyby nebyl únor 1948 a Gottwald, byl by třeba prosinec a možná nějaký jiný komunista, je to zkrátka jedno. Komunistická totalita by nás neminula.

Obdobně není na místě přeceňovat listopad 1989 a Havla. Pád socialistického bloku byl opět výsledkem mocenského zápasu a v každé dotčené zemi bylo třeba najít přijatelné figurky, které to divadlo sehrají. Takže kdyby nebyl listopad 1989 a Havel, byl by třeba březen 1990 (vždyť už to prasklo všude kolem nás) a někdo jiný, který by třeba okamžitě a nesametově zveřejnil kompletní seznamy STB, Lidových milicí a členů KSČ. Napadá mě zajímavější téma, než stálé omílání tragédie února 1948 a spasení národa listopadem 1989:

Jak probíhal "únor48" v Polsku, Maďarsku a dalších postižených zemích ve srovnání s ČSR ? Byly rychlejší nebo pomalejší než my? Došlo tam k porušení ústavy tj. měly opravdový puč nebo šly taky "českou" cestou ? Jak na tu změnu reagovala společnost v těch zemích ? Obdobně jak probíhal "listopad89" v těchto zemích? Máme už dostatečný odstup na vyhodnocení, je na místě zhodnotit a porovnat, jak se v jinde vypořádali s pozůstatky totality.

Jedno je jisté: Díky opět polovičaté české cestě u nás k vypořádání nedošlo, dál se hrabeme bahnem. A jak v Polsku, Maďarsku,.. ? To by mohlo být téma pro tu naši armádu učených politologů a sociologů. Nechť tito učenci opustí svůj aktivizmus a vrátí se ke svému řemeslu !

M. Pivoda 1.3.2018 11:32

T. G. Masaryk poučoval své děti takto:

Lepší je být v životě poctivým ševcem než nepoctivým intelektuálem.

M. Pivoda 1.3.2018 8:55

Cestu do budoucnosti určuje kdo?

Neff: "... současní idealisté dláždí cestu k nesvobodě. Děje se to tam jako tady, ten nenápadný pochod institucemi, jak ho vymyslel Antonio Gramsci a jak ho realizují spasitelé světa pod rozvinutým praporem lidských práv a občanské společnosti. ..."

Ty instituce intelektuálních diskutérů to nestihnou včas.

Dnes žijeme v technologicky intenzivní době, pane Neffe. Čína do 5 let chce získat vůdčí pozici v technologii, které se říká "umělá inteligence" - a současný trend (rostoucí počet originálních vědeckých článků o UI od čínských vědců) napovídá, že se jim to skutečně může podařit.

A z politického hlediska je důležitý tento posun: Čínští komunisté jednají na zasedání svého Ústředního výboru o tom, zda se prezident Si Ťin-pching stane doživotním lídrem země. K tomu potřebují zrušit článek ústavy, který omezuje mandát prezidenta na dvě funkční období po pěti letech.

P. Rada 1.3.2018 9:54

Re: Cestu do budoucnosti určuje kdo?

Cestu do budoucna nedeterminuje míra propagované svobody ale spíše schopnosti jednat odpovědně v soužití s životním prostředím. Považuji přitom za lhostejné, zdali rozpor s životodárnými podmínkami nastolí kapitalista či komunista nebo jej dokonce vyhrotí jiné až mimoplanetární okolnosti.

To, že si dnes vesměs neuvědomujeme jak dalece už jsme se do takových rozorů dostali ještě neznamená, že jsme nezačali ovlivnovat dokonce meze planetární stability. Čína přitom jako celek sice ovlivnuje světové dění podstatně ale v přepočtu na jednotlivce nestojí češi vůbec v ústraní - ba naopak.

http://abicko.avcr.cz/2010/07/04/meze.html

Trefně komentoval míru národní bezpečnost Koukolík.... "Jestliže si JAKÝKOLIV národ nedokáže ochránit své zdroje - pak ohrožuje svou existenci"... Tedy i cestu do budoucnosti.

https://www.slideshare.net/rozhlasleonardo/frantiek-koukolk-jestlie-pak-o-souasnm-eskm-nrod:

Š. Apolen 1.3.2018 13:24

Re: Cestu do budoucnosti určuje kdo?

Jestliže Čína získá vůdčí pozici v UI a Si Ťin Pching doživotní funkci presidenta, pak chraň nás pánbůh a všichni svatí !

M. Pivoda 1.3.2018 13:56

Pro Š. Apolen

Jsem rád, že si tu situaci alespoň někdo další uvědomuje zde na Neviditelném psovi.

Připomenu: V září 2017 se vyjádřil Putin takto "Kdo vyhraje závody v umělé inteligenci, stane se pánem světa".

P. Rada 1.3.2018 16:01

Re: "stane se pánem světa"

Takovéto myšlení má nejen Putin. Mocí posedlých, dostatečně inteligentních a bezcitných zároven nemusí být v globalizovaném světě mnoho a i tak to může stačit k jeho zkáze.

P. Rudolf 1.3.2018 8:22

Znám

několik seniorů, kterých jsem si pro jejich přehled, později i moudrost celý život vážil a vážit nikdy nepřestanu, nicméně jejich současnému pohledu na svět se širokým obloukem vyhýbám. Nevím, jak se jim to stalo, nejspíš postupující stařecká senilita, ale najednou se ocitají jakoby na druhém břehu, než na kterém pevně stáli celý svůj život.

Od pana Ulče jsem myslím dřív nikdy nic nečetl, ale nemám důvod nevěřit, že napsal i něco hodnotného, jeho dnešní produkce je však zoufalá a svou frustrací a nepochopitelnou nemávistí se zařazuje přesně k té skupině starců, před kterými je rozumnější přejít na druhou stranu ulice. Jestli mu ovšem vy autore nasloucháte i dnes (na což to vypadá a sám to i přiznáváte), pak není divu, kam až Pes klesl.

R. Franc 1.3.2018 12:20

Re: Znám

Já se Vám divím, pane Rudolfe. Na jednu stranu chápu, že například dnešní článek pana Ulče člověk Vašeho zaměření nemůže strávit, a reagovat na něj přímo by Vaši inteligenci odhalilo víc, než by Vám bylo milé. Ono proti nezvratitelným faktům se těžko argumentuje. Ale proč to čtete a chodíte na NP, když Vám to tady nevyhovuje? Já si neumím představit, že bych chodil číst nebo diskutovat na Haló noviny, protože to, v čem si tam se soudruhama notujete, jsou pro mně naprosto nezajímavé bláboly. Tedy nepolezu do žumpy, když se mi tam nelíbí. Vy, naopak, se neustále prezentujete na NP, ačkoliv Vás sem nikdo nezve, stěžujete si na nízkou úroveň NP, ale přes to všechno chcete se zdejším fórem diskutovat (a pak to působí dojmem, že Vaše zlostné útoky vznikají z toho, že jste se svými soudruhy převážně za lidi mdlé, což si bohužel uvědomujete). Jsem dalek toho, abych Vám radil, ale zvažte, jestli by pro Vaše zdraví nebylo lepší notovat si se svými soudruhy na levicových webech, kterých je jistě dostatek.

S. Netzer 1.3.2018 12:49

Re: Znám

Zajímavý poznatek, který zde prezentujete - smyslem diskuse je "si notovat".

V případě že "notování si" je vyloučeno, svého odpůrce osobně napadat, jak zde úspěšně demonstrujete.

Když jste "dalek toho, abyste panu R. radil", tak se svého postoje držte a své hraběcí rady si strčte za klobouk.

J. Kanioková 1.3.2018 20:49

Máte naprostou pravdu, pane Franci,

ale spíš radím ignorovat tyhle dva diskutéry. Oni si sem chodí honit své ego.

M. Pivoda 1.3.2018 7:47

70 let po Vítězném únoru uvažuji o emigraci do Venezuely.

Proč? Včera jsem se v rozhlasovém zpravodajství dozvěděl, že tam lidé v posledních letech zhubli zhruba o 11 kg, což by se mi náramně hodilo.

Manželka můj návrh komentovala slovy, že jí prý stačí zhubnout jen cca 5 kg - a to se jí může podařit i v Česku. Takže když prý do té zaslíbené Venezuely odjedu sám (hovořím i španělsky), tak po mně bude doma tesknit, a tím pádem by zde mohla zhubnout těch žádoucích cca 5 kg.

Neuvažujte jen v dimenzích české kotlina. Pro lokální problém se dnes může najít i globální řešení.

Š. Apolen 1.3.2018 13:56

Re: 70 let po Vítězném únoru uvažuji o emigraci do Venezuely.

I takto cynicky se dá pane Pivodo, reagovat na smutnou zprávu z nešťastné země. Sice si to zavinili sami, že naletěli na vzdušné zámky socialistů, tak jako my v roce 1946 a 8, ale je cynické se jim za to posmívat. Snad brzy rozpoznají pravou příčinu svých útrap.

M. Pivoda 1.3.2018 16:03

Zavinily to předchozí vlády země, bez ohledu na to, zda ...

... bez ohledu na to, zda to byla vláda socialistická nebo kapitalistická. Žádná z nich si nechtěla připustit, že by snad ropa někdy mohla přestat být hlavním zdrojem jejich bohatství. Pamatuji si, že i Fidel Castro, když vážně onemocněl, uvažoval s Chavezem o propojení chudé Kuby a bohaté Venezuely.

Zatímco musulmáni (Saudská Arabie) byli chytřejší. Ti plánovali včas přechod na jiná konkurenceschopná odvětví. Zlevnili včas svou ropu, aby tak zvýšili její konkurenceschopnost (vůči alternatiním energiím) a prodloužili tak její životnost na trhu.

Český ekonom Kohout nebyl vůbec v obraze, když zde na Neviditelném psovi k tomu ve svém článku napsal: "... Ani jedni, ani druzí například koncem roku 2013 neočekávali prudký pokles cen ropy během roku 2014. Neočekávali, protože nemohli. Žádný ekonomický model nedokáže vzít v úvahu strategické úvahy královské rodiny z Rijádu. Že se Saúdové právě v létě 2014 pustili do konkurenčního boje s Íránem a Ruskem, byla prostě nepředvídatelná shoda okolností. Běžný občan si na tuto geopolitickou hru asi stěžovat nebude, neboť díky ní platí méně za benzin...."

http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika-astrologie-a-urokove-sazby-dwr-/p_ekonomika.aspx?c=A150102_204943_p_ekonomika_wag