25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Naše lesy

I když se v poslední době objevují informace o riziku ohrožení lesních porostů v naší zemi kůrovcem, řeší se ve společnosti spíše téma ohrožení zemědělské půdy (a půdy obecně) vodní erozí a z toho vyplývající rizika sucha či povodní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Hendrych 1.3.2018 18:04

Lesy...

Stejný případ jako u zemědělství.... do čeho bolševik hrábnul, tak to podělal na dlouho dopředu.

A. Hrbek 21.2.2018 9:47

Je stále dost těch, kteří neustále chtějí něco měnit.

Za první republiky byl vybudován perfektně fungující systém Státních lesů, a to jak po linii organizační - od centrálního ředitelství přes ředitelství, lesní správy až po jednotlivá hájemství. V oblasti výrobní od přípravy půdy přes sázení, probírky, těžbu, pilařské zpracování, zhotovování výrobků ze dřeva až po odbytovou organizaci ČUPOD. Jenomže jak po roce 1945 a zejména po roce 1989 přišlo k moci neobyčejné množství neználků, kteří dovedli Státní lesy do stavu, ze kterého se dnes pro nadměrné množství pijavic těžce dostávají. O rabování státních i soukromých lesů raději nemluvit. A o Šumavě teprve ne. Letecké pohledy, potvrzené osobními návštěvami, mluví za vše.

P. Rada 21.2.2018 10:11

Re: Je stále dost těch, kteří neustále chtějí něco měnit.

Aktuální letecké pohledy i návštěvy si může ušetřit ten, který si např projde záznam besedy STUŽ a doprovodné materiály:

https://stuz.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=1340:zaznam-ze-seminare-stav-ceskych-lesu-2-1-2018&catid=12&Itemid=71

M. Prokop 21.2.2018 15:19

Re: Je stále dost těch, kteří neustále chtějí něco měnit.

lepší vlastní pohled, než zelená agitace.

J. Lepka 21.2.2018 9:08

???

Nabyl jsem dojmu, že jde o celostátní rozšíření šumavského principu : nechat sežrat kůrovcem a pak se spolehnout na matku přírodu, no a za takových 400, 500 let naši potomci budou s překvapením konstatovat, že na sahaře smrky nerostou.

P. Rada 21.2.2018 9:28

Re: ???

Nejde jen o Váš dojem ale něco na tom principu opravdu je.

Kůrovec je tu totiž spolu se smrkem prokazatelně už 65milionů let. Dodnes se choval ke smrku asi jako Vaše bílá krvinka. Když onemocníte - říznakem bývá růst jejich počtu. Pokud by jste je ale neměl vůbec - pak by jste se spíše podobal stroji.

A. Bocek 21.2.2018 7:55

Dokážete si představit,

že by Lesník LČR (podřízený ministru zemědělství) pokutoval výherce tendrů Uniles(ve vlastnictví Babiše). Přemnožení divočáci jsou jen důsledek neochoty myslivců sáhnout do bachen ( kdo by potom chtěl kupovat náboje na veverky). Divočáci jsou také příčinou vymizení na zemi hnízdícího ptactva. Vakcínujeme lišky chráníme křivé zobáky a v lesích není slyšet ptáčka zpěváčka. Jarní řepka otravuje srnčí ..... zkrátka v lese je bordel.

P. Rada 21.2.2018 8:58

Re: Dokážete si představit,

Tendry na těžbu dřeva sice mohly být zavedením tržního principu tu a tam a na nějakou dobu ziskově efektivnější ale za stavu kdy lesy přestávají produkovat a naopak vyvstává potřeba do nich investovat je tento systém zcela nefunkční.

Jak to asi může dopadnout, pokud někdo vypíše tendr na zalesnování holin nějakým mecenášem?

"Bordel" do lesů skrze tendry zavlekla lidská chtivost.

P. Rada 21.2.2018 2:10

Dopady mohou být ještě drastičtější.

Zmíněnou bonitu půdy (na jižní moravě místy zmizela za posledních 50let až půlmetrová vrstva) předznamenalo její celosvětové vytváření po několik tisíc let pod příkrovem lesních porostů. Lesy totiž udržovali vláhu, bránily erozi a jejich kořenové systémy sbíraly živiny s velkých hloubek. K takto nahromaděnému půdnímu bohatství se člověk dostal vyklučením, vypalováním a vypásáním.

Nyní reálně hrozí, že to co se dlouhá tisícietí akumulovalo v povrchové vrstvě, vezme erozně za své během sotva století.

Obyvatelstvo nyní převážně vázané na průmysl a služby takovýto projev ve spěchu života často přehlíží. Volebně je to tedy nezajímavé téma a přehlížet se obecně bude asi do té doby, než se analogicky celosvětově postupující devastace obnovitelných potravinových zdrojů projeví naplno v regálech supermarketů ... Problém to totiž zdaleka není jen český a i takto navozené migrační tlaky dneška, zjevně na změnu spohodlnělého myšlení nestačí.

Až se naplno projeví dopady klimatické změny bude už nejspíše pozdě začít něco dělat. Dojde k rozvratu doposud ustálených podnebních pásem a následně porostů. Zvláště monokulturní lesy reagují citlivě už dnes kdy se klima posunulo o stupen. V konci stloletí však hrozí zhruba čtyřnásobek.... Následníkům zdevastované civilizace které nutně jednou dojdou (stanou se nedostupné) neobnovitelné zdroje pak zas může hrozit kočovný život ve stepích při putování za roztroušenou potravou. Takto průběžně migračně totiž během interglaciálu přežívala potravně omezená populace lidí dokonce několik desetitisíciletí.

Až teprve s jeho koncem, když se klima ustálilo, mohly totiž vzniknout stabilní lesní porosty. Ty posléze zruba před 5000lety už naakumulovaly tolik živin, že se celosvětově mohli na potravní zdroje relativně nároční lidé, začít usazovat a následně tvořit pevná osídlení, rozvíjet dělbu práce... a nastolit civilizace. Právě zhoršující se stav lesů zas celocivilizační problém předznamenává.

J. Mrázek 21.2.2018 9:03

Už se děje náprava ...

Populace bude snížena, ne jen některé kroky k dosídlování cizím etnikem zákonitě vyvolají následnou vzájemnou eliminaci obyvatel a tím "uvolnění prostoru" a menší nároky na plochy polností, měst, už zbytečných nákupních center, skladů a montážních hal... mám dojem, že byla zmiňována nezbytná množina k obsluze v podobě cca 300 milionů jedinců....což podle propočtů stačí s sebeobnovování planety bez nutnosti zásahů od "pána tvorstva"...

J. Lepka 21.2.2018 9:04

Re: Dopady mohou být ještě drastičtější.

Vy jste objevil nový kontinent! Amerika se myslím jmenuje.

M. Prokop 21.2.2018 9:27

Re: Dopady mohou být ještě drastičtější.

Klimatická změna probíhá nepřetržitě, oni rado. :-P

P. Rada 21.2.2018 9:32

Re: Dopady mohou být ještě drastičtější.

Oni Prokope ... zajdou si někdy k doktorovi - nejlépe až jim začne růst teplota.... a dají pak vědět, jak se jim líbila odpověd lékaře typu ...."změna teploty probíhá nepřetržitě".

R. Langer 21.2.2018 10:17

Re: Dopady mohou být ještě drastičtější.

Jo, jdi s planetou k doktorovi, Zelený sedmilháři. Příklad jako obvykle blbej jako ty sám. :-P

P. Rada 21.2.2018 11:19

Re: Dopady mohou být ještě drastičtější.

Asi jsem zas jako obvykle napsal něco pro pana Langera nepochopitelného a ten to proto raději považuje za lež - jak za projev nevstřebatelnosti až hlouposti.

Nápad "jít s planetou k doktorovi" není příznačně až tak nový. Těm kteří takto uvažovali se např. úkázalo, že při ustálené globální teplotě - dnes kolem 15C - dochází k maximalizaci vitality biosféry.

Paleoklimatologie, geologie, archeaologie dodala k dřívějšímu průběhu "planetárního zdraví" dost co k zamyšlení v tom smyslu, že jedna vitální epocha dnes zřejmě končí a přechod na jinou opět bude znamenat druhovou i četnostní proměnu biosféry kde je však i pan Langer jen částí nadstavby. Ta se doposud sice opírá hlavně o nebývalé technologie ale oproti naprosté většině života zemnéna na základě využití neobnovitelných zdrojů s jejihž úbytkem se ale krátí i civilizační perspektivy.

Např koncentrovaných ložisek fosforu nezbytného pro intenzivní tvorbu potravin v dnešním zemědělství má planeta pro lidstvo jen na cca 30let.

http://neviditelnypes.lidovky.cz/veda-tricet-let-do-hladomoru-d17-/p_veda.aspx?c=A160530_171806_p_veda_wag

R. Langer 21.2.2018 11:24

Re: Dopady mohou být ještě drastičtější.

Dokázalo se leda tak kulové, a už vůbec se nedokázalo, že to má něco společného s CO2, natož tak s člověkem. To ale Zeleným sedmilhářům jako ty vůbec nebrání v šíření jejich paranoidních bludů. :-P

J. Kavalír 21.2.2018 11:52

Re: Dopady mohou být ještě drastičtější.

Víte, dokazovat něco hlupákům je dost složité. I dnes se najdou takoví, kteří nevěří, ze Země je kulatá.

M. Prokop 21.2.2018 15:21

Re: Dopady mohou být ještě drastičtější.

Odpověď by zněla spíš "počkejte chvíli, teplota zase klesne".

Nebo "to je normální, ráno je teplota těla nižší, večer vyšší".

M. Valenta 21.2.2018 10:35

Re: Dopady mohou být ještě drastičtější.

Klimatická změna sice probíhá různým rychlostmi kontinuálně, ale 8 mld. lidí se také docela činí.

R. Langer 21.2.2018 10:51

Re: Dopady mohou být ještě drastičtější.

A co jiného mají podle vás dělat?

P. Rada 21.2.2018 11:25

Re: Dopady mohou být ještě drastičtější.

Pokud by se páni planety nechovali jak děti na mejdanu ale vpravdě jako sapiens sapiens - mohli by sladit svou součastnou nadspotřebu a většínadějí na bytostný vývoj a šetřit si zároven kapacitu pro nezbytný vesmírný skok až na jejich kolébce prostředky či okolnosti ani primitivní život neumožní.

M. Valenta 21.2.2018 11:54

Re: Dopady mohou být ještě drastičtější.

Horší než nadspotřeba je ten bordel kolem.

M. Valenta 21.2.2018 11:52

Re: Dopady mohou být ještě drastičtější.

Trochu se šetřit, abychom tu mohli pobýt déle.