25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: K čemu ta šarvátka na severu?

Hrozí nebezpečí, že na severních hranicích dojde k novým, nesmírně problematickým a možná zhoubným událostem. Dokládá to nebezpečné střetnutí mezi Izraelem a Íránem, které o druhém únorovém víkendu na Blízkém východě taktak že nevyvolalo novou válku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Portwyn 20.2.2018 11:18

Re: Ta drzost,

Myslím, že na Blízkém východě, zejména v otázce arabské demokracie, se tvrdý cynismus v podstatě kryje s realismem.

Nejhorší uspořádání není tyranie, ale anarchie nebo dokonce lůzovláda. (c) Staří Řekové.

No, to bylo velké štěstí, že se moc neangažovali (až na nějaké ty zbraně, sponzorující korporace taky musí z něčeho žít). Propaganda se zkusila, ale naštěstí z libyjského fiaska západní politici vyvodili aspoň nějaké závěry.

Oni by tam SA, Katar atd. ani být nemusely. Stačilo nechat volné ruce Rusům, mají tam myslím svou jedinou zahraniční základnu. Postarali by se.

Jenže zas nekoupí západní výzbroj, to je pravda.

J. Jurax 20.2.2018 0:04

Re: Ta drzost,

Ale ten diktátorský je přesto v Sýrii jediný možný, nechceme-li IS a džihádisty. S demokracií se mezi moslemíny neuspěje. Ovšem diktátor nemusí být Asád.

Ostatně - tzv. demokratická opozice byla podšprajcovávána Západem, neboť Asád je podšprajcováván Ruskem. Kdyby ta "demokratická" opozice vyhrála, vznikl by diktátorský režim - jiný by tam nefungoval - podšprajcovaný Západem, samozřejmě s vnějšími atributy demokracie, tedy volbami i parlamentem (jako třeba v Egyptě). Ostatně ani Asádův režim tyhle vnější atributy nepostrádá.

Akorát že ta demokratická opozice - byla-li kdy nějaká - se nějak rozpustila ve všelikých vesměs islamistických frakcích a zmizela.

Prostě jak z let studené války - konfrontace na cizím území cizíma rukama. Aby to bylo komplikovanější, tak semtam se konfrontuje, semtam se spolupracuje a hráčů je na šachovnici trošku víc.

J. Jurax 19.2.2018 23:51

Re: Ta drzost,

No, Sýrie - dron byl íránský, vypuštěný ze syrského území, řízený složkami íránskými, tedy jsoucími mimo kontrolu syrské armády, byť snad spojeneckými.

Takže komu patřičně odpovědět na špionážní dron, aby si to už podruhé netroufl?

J. Kanioková 19.2.2018 22:12

Při průšvihu v Libyi

se pak začly odtamtud "nenápadně" přesouvat rebelové a hlavně zbraně do Sýrie, mám k tomu dost článků.

J. Kanioková 19.2.2018 22:08

Re: Ta drzost,

«Světové společenství opustilo Libyi v chaosu» - https://www.nrk.no/urix/xl/_verdenssamfunnet-forlot-libya-i-et-kaos_-1.13921509

Odporné "arabské jaro", odporný i McCain, který tam jezdil šmejdit dojednávat "podporu"

J. Kanioková 19.2.2018 21:55

chicht :)))

O. Roldán 19.2.2018 21:30

Re: No,

tak, tak. Appeasement a ustrašenost je zaručená cesta do pekel.

J. Holíček 19.2.2018 18:38

Re: Ta drzost,

Výborně. V Sýrii nejde o náboženství, nýbrž o zájmové sféry lokálních a globálních mocností. To samozřejmě ví, kdo umí číst. Ale je to prča točit tou klikou. Kolik to hodí?

M. Prokop 19.2.2018 18:21

Re: Ta drzost,

Jásání nad pádem diktátorů se zase až tak nedivím, to si většinou každý, kromě tvrdých cyniků, dělá naděje, že to dopadne lépe.

Západní politikové se angažovali málo a pozdě (ani se jim nedivím, jediné reálné angažmá by byla podpora Asada se snahou ho nějak udržet v mezích a to by se stejně nepodařilo, jen by měli blbý pocit, že vymlátil spoustu lidí s jejich pomocí a to by nikomu neprospělo doma). Tak to nechali Iránu, SA, Kataru a Rusům.

Islamisté nepochybně jsou či byli větší nebezpečí.

M. Prokop 19.2.2018 18:16

"že většina si demokaticky zvolí diktátora,"

Demokaticky možná, ale k demokracii nedostanou příležitost. :-P

Já netvrdím, že je tam demokracie možná, tvrdím, že diktatura prostě taky nefungovala do nekonečna. On i totiž diktátoři časem z toho diktátorování začnou blbnout. Sice každý jinak, ale je to zřejmě nevyhnutelné, jak není opozice, nejsou zpětné vazby.

A nejsou-li nějaké demokratické tradice, na něž by bylo lze navázat, ani pád diktátora či diktatury nic neřeší - viz Rusko, Ukrajina, Sýrie, Irák, Irán, Etiopie, Libye, ....

P. Portwyn 19.2.2018 18:08

Re: Ta drzost,

Jde o to, že naše média nad jejich svržením jásala a naši (západní, NATO) politici se angažovali docela dost.

Myslím, že to lepší je. Islamisté prohrávají. Já islamisty považuju za větší nebezpečí pro nás i pro místní křesťany, drúzy atd., než jaké představuje Asad.

J. Farda 19.2.2018 17:43

Re: Ta drzost,

První byl iránský dron nad Izraelem nebo izraelská F16lka nad Sýrií? Budiž Alláhu žalováno, že ti odporní Židé po šoa prohlásili, že už nikdy nikdo nezabije Žida beztrestně a své slovo drží! :-(

J. Holíček 19.2.2018 17:14

Re: Ta drzost,

Jak Vás občas zmerčí Orokopem, tak určitě máte v záloze ještě tucet pohádek. :-)

V. Novák 19.2.2018 17:12

Re: Ta drzost,

Západ se angažoval od počátku vyhrožováním Asadovi, embargem na obchody s ním a podporou sunnitských států, které podpořily sunnitské, vahhabitské a salafistické džihádisty. Tehdy ovšem označované za "bojovníky za svobodu a demokracii".

Bašár Asad halt není jako Háfiz, který věděl, že vypukne-li pvstání Muslimských bratrů, je potřeba je potlačit okamžitě, tvrdě a bez ohledu na outlocitoně ze Západu. Bašár příliš nasákl evropským liberalismem - výsledkem je, že se pokoušel s povstalci vyjednávat a zatímco Háfiz zlikvidval pár tisíc povstalců, Bašárova měkká reakce už má za následek statisíce. A i jeho straníků. Ve smyslu "lidí na jeho straně".

V. Novák 19.2.2018 17:04

Re: Ta drzost,

Znova - kdo jsou IS, an-Nusrá a další džihádisté? A jak se začali chovat ledva je Asad přestal držet pod krkem a dostali možnost se zrealizovat?

Ta "liberální opozice", o níž pábí Liebe Frau (a dřív pábil celý Západ) je něco přes 200 stran, přesný počet není znám a mění se, které mají většinou předsedu a pokladníka (někdy obé zastává jedna osoba) a kromě nenávisti k Asadovi je sjednocuje jen potřeba peněz od USA a Západu. Ale ta je zároveň rozděluje, protože je "moc slimáčků a málo salátku". Na dění v Sýrii nemají vliv žádný, schopnost se dohodnout je taky nulová.

V. Novák 19.2.2018 16:58

Re: Ta drzost,

Zin Abidin bin Ali v Tunisku skončil na neschopnosti zajistit lidem, jimž zaručil v oblasti mimořádně kvalitní vzdělání, taky odpovídající práci. Současná vláda je na tom ještě hůř, takže, obávám se, že nobelovka byla předčasná.

Diktátorský sekulární režim by v Sýrii fungoval dál, být i nadále dostatečně diktátorský a neohlížet se tak na zápaďácké představy o tom, co "arabské jaro" znamená. Až válka skončí, věřím, že většina si demokaticky zvolí diktátora, který je symbolem pořádku a sekularity státu. Což je ostatně dlvod, proč ho Západ nechce pustit do voleb.

O Libyi platí více méně totéž - ale bude to mnohem náročnější. Udělat z nestátu stát trvá obvykle hodně dlouho.

M. Prokop 19.2.2018 15:58

Re: Ta drzost,

Západ se ze začátku neangažoval. A problém je tak jako tak. Co chcete dělat se SA a Katarem?

V Libyi angažoval a problém je tak jako tak.

M. Prokop 19.2.2018 15:56

Re: Ta drzost,

Nejspíš jo. Co s tím?

M. Prokop 19.2.2018 15:54

Re: Ta drzost,

Já souhlasím, ale já jsem Asada (Kaddáfího, Mubaraka, Zín Abidín bin Alího) nesvrhl. Svrhli je, s větší, menší, žádnou dopomocí místní a ti si to taky musí vyřešit.

A s tou dopomocí, ano, k svržení Kaddáfího Západ napomohl. V Sýrii ne. Je to v Sýrii nějak lepší?

M. Prokop 19.2.2018 15:49

Re: Ta drzost,

"nebyl v Sýrii možný jiný sekulární režim než diktátorský,"

Jak vidno, ani diktátorský nebyl možný.

Zatím to dopadlo jakž takž jedině v Tunisku. Jinde asi "nejsou lidi". Diktátorské režimy nefungovaly (jinak by se lidé nevzbouřili), revoluce také ne (většinou). Tak nevím ...

M. Prokop 19.2.2018 15:46

Re: No,

Vynechal bych slovo přehnaně.

J. Fridrich 19.2.2018 15:34

Re: Ta drzost,

Skvěle dámo, váš přehled je impozantní, famozní....

P. Zinga 19.2.2018 14:11

Re: Ta drzost,

Sýrie má stejné právo se bránit jako Izrael.

A teď na severovýchod: Stejná slova, jako Írán na adresu Izraele, vysílají USA a NATO na adresu Ruska a cpou se k jeho hranicím. Takže co dělá Rusko? Jako Izrael drží nepřítele dále od svých hranic.

A je řev...

P. Portwyn 19.2.2018 14:06

Re: Ta drzost,

Koukám, že pan Novák napsal v podstatě totéž.

Prostě Asad je menší zlo, než IS nebo Al Nusrá.

P. Portwyn 19.2.2018 14:04

Re: To jste troškař.

Třeba celej Jarda!

Mili = 0,001

Milijarda = 0,001 Jardy

Když je pouhá milijarda tak moc, celej Jarda musí bejt úplnej obr!

P. Portwyn 19.2.2018 14:02

Re: Ta drzost,

No, používal se (v oficiálních médiích) termín "demokratická opozice". Přece jen to zní líp, než "dodáme zbraně islamistům".

Asada si neidealizuju, diktátor to nepochybně byl. Jenže i za diktátora může být lépe, než za nekonečné občanské války; samozřejmě lépe pro místní obyvatelstvo, ne pro obchodníky s výzbrojí.

Navíc Asad starší dostal od Izraelců na záď natolik silně, aby si další válku s Izraelem rozmyslel. Stejně uvažoval diktátor Sadat a diktátor Mubarak. Diktátoři vojenského (baasistického) stylu nebývají blázni. Nahradit Mubaraka islamisty se nám (tj. Západu) naštěstí nepodařilo, stejně jako se nám doufejme nepodaří nahradit islamistickou vládou diktátora Asada. Ono stačilo, co jsme zařídili v Libyi.

P. S. Netvrdím, že tam západní státníci určitě záměrně chtějí islamisty. Třeba jsou opravdu tak hloupí, že věří na arabskou demokracii.

R. Gramblička 19.2.2018 13:45

Re: Ta drzost,

Ti ostatní díky masivní podpoře SA, Kataru a Turecka. Vlastně v tom měli prsty zejména tyto tři státy, co chtěli mít ze Sýrie sunnitský satelit, přes který by vedli ropo- a plynovody z Kataru/SA do Turecka

V. Novák 19.2.2018 13:14

Re: Ta drzost,

Dařilo se, ovšem za určitou cenu a dařit by se nepřestalo nebýt pomoci Západu, SA a Kataru všem těm "bojovníkům za demokracii a svobodu", z nichž vyrostly Džebhat an-Nusrá, Daeš a další džihádosté, méně známí, ale neméně vražední.

Z. Mikulášek 19.2.2018 13:13

No,

Izrael odpověděl přehnaně tvrdě, protože ví co na tamního nepřítele platí. Jen si nejsem jist, jestli to není počátek velice vážného válečného konfliktu s velkými následky a to i pro Izrael

V. Novák 19.2.2018 13:10

Re: Ta drzost,

O "Asadově demokratickém režimu" jsem nikdy nepsal - a divil bych se kdyby někdo. O Asadově diktátorském a sekulárním režimu ano.

Jak se ukázalo, nebyl v Sýrii možný jiný sekulární režim než diktátorský, protože jakmile Asad trochu polevil, vyvrbili se vražední džihádisté.

Ostatně nejen v Sýrii - sotva padl diktátor Mubárak, nastoupili Muslimští bratři. A začaly hony na kopty i na revolucionářky, které MB pomohly svrhnout Mubáraka, ale najednou byly příliš aktivistické. Musel přijít nedemokratický Sísího převrat. V Libyi jakmile padl Kaddáfí - a ten tedy nebyl sekulární, ale muslimsky celkem umírněný - začaly se mezi aebou mazat frakce zaštiťující se i náboženstvím tak intenzivně, až se z Libye stal nestát. I v Iráku se teroristé a IS začali projevovat až po odstranění Saddáma. Jakkoli to byl parchant, křesťané pod ním mohli žít - nebyli mu nebezpeční, tak je nechával. Jakmile padl - vznikl tam IS, obsadil Mosul a další města a oblasti.

Člověk nemusel být prorok, aby dokázal odhadnout, jak to v Sýrii s "demokratickým arabským jarem" dopadne.