19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

FEJETON: Nepropadejte panice!

Kdybych se – jistě docela náhodou – ocitl ve vesmírném porostoru a potkal tam červený kabriolet a v něm by seděla figurína a měla před sebou na palubní desce lísteček NEPROPADEJTE PANICE, nejspíš bych propadl panice, že jsme přišel o zbytek rozumu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Uherek 16.2.2018 11:06

prúmyslová revoluce 5.0

Málo se hovoří o tom, že výroba se pomalu přesouvá na orbitu. Nové materiály vyráběné v podmínkách beztíže, vakua a dostupné sluneční energie a způsoby budování orbitálních výrobních komplexů se zychle rozvíjejí. Kdo ví, zda se průmyslová revoluce 4.0 vůbec rozšíří na zemi. Podaří se nám připojit k těmto trendům?

M. Pivoda 15.2.2018 16:19

Bude budoucnost jiná, než byla minulost?

Neff: "... máme za sebou údobí obrovského nadšení, od prvního Sputniku přes Gagarina po měsíční závody vrcholící malým krokem pro člověka a velkým skokem pro lidstvo Neila Armstronga. Pak se bohužel ukázalo, že se žádný velký skok nekonal, nastalo údobí skepse, odtroubili projekt Apollo ..."

Velký skok pro lidstvo se koná až dnes, kdy už konečně dozrály potřebné související technologie, takže se už vyplatí do kosmických projektů investovat i soukromým firmám. Před padesáti lety byly kosmické lety jen obrovskou reklamní akcí supeřícího ruského socialismu a amerického kapitalismu. Efektivnost a hospodárnost reklamních akcí kosmického rozměru se tehdy hodnotila dlouhodoběji, než jsou firemní kvartální výkazy.

Hlavní dnešní přínos inovátora Elona Muska vidím v tom, že prakticky ukazuje, že lze věci/projekty zorganizovat i jinak, než se učí na vysokých školách ekonomických směrů. Lze se optimisticky domnívat, že i celou ekonomiku by bylo možno zorganizovat jinak, než aby probíhala dle ekonomických modelů z předminulého století (které se stále vyučují na vysokých školách).

Ano, k tomu může skutečně dojít. Pokud ale bude vyřešen velmi citlivý problém: jak potichu vyzabíjet občany, kteří jsou vybaveni právě těmi chybnými ekonomickými teoriemi a představují tedy největší brzdu pro pokrok lidstva.

J. Chaloupka 15.2.2018 10:41

Nedávno jsme narazili na knihu O. Neffa: Zóna

pozitivních ... nevím teď čeho. Kniha vyšla v r. 1989, počítám před tou sametovou. Příběh se jedná ve "výpočetním středisku" s počítači v halách. Při čtení mi bylo jasné, jak rychlou a dalekou cestu jsme od té doby udělali. Možná, že si i autor vzpomene na to "romaneto". V bibliografii O. Neffa není.

J. Novák 15.2.2018 11:41

Re: Nedávno jsme narazili na knihu O. Neffa: Zóna

Pole šťastných náhod.

Moc pěkně jsou tam popsány poslední křeče socialismu. Zvlášť falešná skládací bedna, která skutečně byla kdysi nezbytnou výbavou všech náklaďáků, protože ty musely podle příkazu strany a vlády jezdit vždy vytíženy bez ohledu na to, zda bylo na zpáteční cestě co vézt.

A v bibliografii na wikipedii kniha je: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ond%C5%99ej_Neff

P. Smatlak 15.2.2018 9:23

ooo

Pohádky a zase pohádky.

P. Rada 15.2.2018 1:16

Netkví prohlém jinde ?

Mám za to, že i když se Aston a jemu podobní "tiše radují" a mě to také potěšilo - neznamená to ještě záruku, že se přitom na základě umělé racionalizace leckdo zásadně nemýlí v důvodech, proč svět od kosmoautiky obecně ustupuje.

https://medium.com/insurge-intelligence/the-new-economic-science-of-capitalisms-slow-burn-energy-collapse-d07344fab6be

Na cesty do vesmíru je totiž potřeba vyjma poznání o tom jak - a toto doposud se rozvíjející informatika podporuje - také enormní množství faktičtějších prostředků a to naopak všeobecně vlekle klesá a klesá už mnoho desetiletí - důvody viz výče

Z. Lapil 15.2.2018 13:15

Re: Netkví prohlém jinde ?

Cesty do vesmíru začínají být byznysem, od satelitních telefonů a vysílačů, přes geodézii (doby vojáků pobíhajících za první republiky po horách s latěmi a teodolity jsou hodně dávno pryč) až po GPS a - konkurenční(!!!) Galileo - a geologické průzkumy. Dnes turistika (nepochybně ještě dlouho VELMI individuální, kvůli cenám, samozřejmě) a výhledově suroviny. Uhlí se tam asi nenajde, ale všelijaká lithia a platiny potřebná v relativně nepatrných množstvích nemusí být od věci.

O vojácích nemluvím, ti mají svou práci a civilista jim pod pokličku moc nenahlídne.

P. Rada 15.2.2018 16:25

Re: Netkví prohlém jinde ?

Tak jak to píšete s tím souhlasím ale psal jsem ale o cestách do vemíru v pojetí autora který kostatuje: .... "Pak se bohužel ukázalo, že se žádný velký skok nekonal, nastalo údobí skepse..." .... a dál navazuje už podle mě lichými nadějemi, typu, že by cesty do vesmíru mohli pro lidstvo otevřít vizionářští podnikatelé.

Komentoval jsem tedy ideu překlenutí propasti k dalším světům - nikoliv jen dnes frekventovanou oběžnou dráhu nad planetou ze které opravdu může být i velmi efektivní obhospodařovat ledacos níže.

Pokud jde o dovoz surovin, které pro pokles dostupnosti energií přes veškerý technologický pokrok těžíme už po dlouhá desetiletí dominantně stále obtížněji a tím se prodražuje i jejich nasazení v cestě do kosmu, jsou pak naděje na jejich získání s vesmíru tuplovaně idealizovanou scifi.

V situaci kdy civilizaci obecně "dochází dech" a ona si to mnohdy ani nechce přiznat - natož ten stav reflektovat směrem k nastolení alespon dlouhodobé stability - pokládám za iluzorní doufat, že za ni "Velký skok" udělá vyvolený miliardář.

Z. Lapil 15.2.2018 17:26

Re: Netkví prohlém jinde ?

Nové světy jsem pochopil jako "kdekoliv mimo Zemi", ale to je slovíčkaření a chápu, že to máte za vyjádření nemístně vizionářské.

Ale kdo jiný než vizionářští podnikatelé by měl udělat Velký skok? Radši bych řekl krok, ale neslovíčkařme. To jsou totiž jediní lidé, kteří mají čas si hrát a zdroje (za peníze koupíte vše, co je materiální povahy, včetně pár Einsteinů) na to, aby si hráli pořádně. Lidé chudí - a chudý je v této souvislosti každý, kdo nemá volné miliardy dolarů - to nezaplatí a státy jsou A/ zadlužené až po uši a B/ dávají přednost nejnižší nabídce. Možná kromě Číny - ta má momentálně peníze, lidi i autoritativní vedení a nějakého toho Einsteina si koupí. Neodhadnu, jak moc je realistická loterie "Kupte si los a dva šťastlivci poletí na Měsíc". Budou-li losy fungovat jako akcie - proč ne.

Ciolkovskij říkal, že Země je kolébkou lidstva, ale navěky se v kolébce zůstat nedá. Jeho následovníci tvrdí, že "startovací okno" je velmi dočasné. Vy tvrdíte, že se už už zavírá, protože "civilizaci dochází dech". Já si tu nechci hrát na věštce, ale naplňuje mě optimismem, že se najdou lidi, kteří se na ten Měsíc chtějí podívat. Možná jedině a pouze pro vlastní potěšení, ale určitě je na téhle planetě dost a dost zkušených techniků a obchodníků, kteří rozhodně poznají zisk, pokud na něj někdo narazí.

Můj optimismus plyne z tohoto: A/ Zeměkoule je konečná, takže "nás" určitě nenechá zahnívat v uspokojení B/ Lidi jsou nenasytní a cokoliv jim bude chybět, něčím nahradí, nejspíš do té míry, že to vůbec nebude potřeba. C/Ještě nikdy nebylo, aby nějak nebylo a ke všemu D/Součástí lidstva jsou manželky a všichni víme, k čemu dokáže ženská toho svého došťouchat.

Chce to jediné: nezapomenout na příběh o zlaté rybce. To by BYL průšvih.

P. Rada 15.2.2018 23:36

Re: Netkví prohlém jinde ?

Ano pohádky mívají velmi poučný podtext. Také ty o zlatých pokladech ukrytých v zemi které nakonec přinesly právě těm příliš chtivým špatný konec.

Z. Lapil 16.2.2018 10:04

Re: Netkví prohlém jinde ?

Já mám radši tu o onom otci, který na smrtelném loži děl svým synům, že na vinici je zakopán poklad :-).