19.1.2019 | Svátek má DoubravkaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Konec klasické rodiny?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 39, poslední: 13.2.2018 21:33, přehled diskusí

K vyšší rozvodovosti:
Autor: B. Hudzieczek Datum: 13.2.2018 21:33

přispěla především relativizace společenských vztahů a zlehčování významu vzájemného soužití. Věk dožití s tím nemá nic společného, protože v minulosti se i lidé, kteří se dožili nadprůměrně vysokého věku, nerozváděli. A pokud ovdověli, nebylo zvykem navazovat nové vztahy. Jedna moje prababička se dožila 93 let, pradědeček zemřel, když jí bylo 65 let. Druhá prababička zemřela v 97 letech a přežila pradědečka asi o 30 let. Ze svého okolí znám člověka, který svou ženu přežil asi o dvacet let, dožil se jako vdovec 91 let.

Re: Jaké ideologické tlaky vedly ke zvýšení rozvodovosti?:
Autor: J. Jurax Datum: 13.2.2018 21:33

No, ideologii - rozvod dnes znamená, že pokud bývalá nevytluče z bývalého majetek, ale dostane děti, je samoživitelka a stát se o ni stará. To dřív - myslím před válkou - nějak nebývalo.

No a taky byl rozvod dřív přece jen ostuda, to už dnes není ...

Jojo, autor má pravdu:
Autor: J. Jurax Datum: 13.2.2018 21:25

děti mají být vychovávány v rodinách nejlépe úplných a stabilních.

Řádná výchova dětí, zabezpečení jejich hmotných potřeb a co možno nejlepšího vzdělání jsou věci z kategorie povinnosti, o nichž se nediskutuje a jež mají nejvyšší možnou prioritu.

Slušní lidé to vědí. Hovada ne.

Ano, souhlas.. :
Autor: J. Kanioková Datum: 13.2.2018 18:38

příklad je nejdůležitější pro přijetí určitých hodnot..

"Byly zde určité ideologické tlaky, :
Autor: J. Kanioková Datum: 13.2.2018 18:35

které tomuto vývoji napomáhaly, pokud ho přímo nenavozovaly. Jsem rovněž přesvědčen, že tento vývoj není osudový a nevratný. Zvrátit tento stav bude velice těžké. Nicméně je to žádoucí." Obrovský souhlas, pane autore..jde především o děti, o jejich přirozený a dobrý vývoj.. o budoucí generace

Do tří let věku se formuje až 90% naší osobnosti, jde tedy o naprosto klíčové období lidského života. Absolutně nejdůležitější v tomto období je bezpečná vazba mezi mámou a dítětem, tato vazba se utváří zejména jejich vzájemným kontaktem, když jsou přirozeně spolu. Malé dítě potřebuje ze všeho nejvíce být se svou mámou.

Dítě buduje do tří let svou sebedůvěru a ve svět kolem sebe, potřebuje doslova najít svůj domov. Máma je v tomto směru pro dítě nikým a ničím nenahraditelná! Jakékoli dlouhodobé odtržení dítěte od mámy je v tomto věku pro dítě nebezpečné a může ho nevratně poškodit. Víme, že malé dítě potřebuje určité množství pozornosti, určitý počet doteků, určitý počet pohlazení, určitý počet pohledů z očí do očí..

Žádná učitelka či chůva není schopná v tomto směru plnohodnotně nahradit mámu.. malé dvouleté dítě například vnímá sebe a mámu jako „jednu bytost“ a neumí se od mámy oddělit, k tomu dochází až kolem věku tří let.

O právech dětí se mluví hodně a často - a je to moc dobře. Málokdo ovšem ví, že existují také práva rodičů - http://jdem.cz/dudt52..... nebo také - Čeští chlapečkové aneb Generace mamánků nastupuje - http://jdem.cz/dudt72

Ano:
Autor: J. Kanioková Datum: 13.2.2018 18:11

:)))))))))))) :
Autor: J. Kanioková Datum: 13.2.2018 18:09

Re: Pojem:
Autor: P. Han Datum: 13.2.2018 16:56

Že vy nezavadíte o partnerku do tradiční nebo libovolně netradiční rodiny neznamená, že byste to musel předpokládat i u ostatních. To nevypovídá nic o hodnotě tradic, ale pouze o vás.

Re: A taková typická, neúplná, česká rodina z Kolína:
Autor: P. Han Datum: 13.2.2018 16:51

Ten předchozí pochází z úplné rodiny a taky ho nemáte rád. V tom ten váš zakopaný pes asi nevězí.

To jsem snad takový exot?:
Autor: A. Alda Datum: 13.2.2018 16:39

Mé děti vyrostly v naší rodině od narození do své dospělosti bez toho, že bychom si s manželkou i jen třeba hrozili rozvodem. Něco tak absurdního nás nikdy nenapadlo. Naše děti uzavřely či v brzku uzavřou (letos) vlastní manželství a založí rodiny s tím, že to jinak ani být nemůže. Připadá mi to normální.

Cokoli jiného mi připadá nenormální, zvrácené, zrůdné, zločinné.

Re: Stát podporuje dnes kde co, jen klasickou rodinu,:
Autor: I. Patta 677 Datum: 13.2.2018 15:56

Hezky jste to napsal. Stát, tj. vyspělý sociální stát převzatý vládou V. Klause do našeho daňového a sociálního zákonodárství dělá pravý opak. Od 1. ledna 1993 zde vyhrávají bezdětní: 1. Mají pro vlastní potřebu daleko více peněz než pracující rodiče vychovávající děti, mohou si tak daleko více užívat života.

2.Ušetřili si doma druhou směnu spojenou s prací a starostí o děti.

3.Nechají se vydržovat v důchodu dětmi těch druhých.

4.Mohou si dovolit, na rozdíl od rodičů dětí, vylepšit své stáří odkládáním peněz.

5.Bezdětné ženy, kariéristky, mají daleko vyšší penze než matky dětí.

Re: U telat se to již praktikuje, co vím. :
Autor: V. Novák Datum: 13.2.2018 15:43

U stejku je výchova zbytečná...

Re: Podpora rodin od státu v současnosti neexistuje:
Autor: I. Patta 677 Datum: 13.2.2018 15:36

Máte pravdu. Pracující rodiče jednoho dítěte stát nadměrným zdaněním okrade v r. 2018 o 47 000 Kč/rok, při dvou dětech o 63 000 Kč/rok, při relativním srovnání s daněmi platnými do roku 1992. V úhrnu to dělá 45 miliard korun. Co je ale MNOHEM HORŠÍ, lidé se mohou vykašlat na výchovu dětí, protože jim stáří zajistí cizí děti, které sami nevychovali. V r. 2018 se přerozdělí z aktuálně placeného sociálního pojištění, tj. z výnosů pocházejících z vkladů do výchovy dětí, 43,4 miliardy korun. Jsou to dividendy těch starobních důchodců, kteří pracovali a vychovali 3 a více dětí v rodině a mají z toho zcela nezaslouženě prospěch bezdětní důchodci (slideplayer.cz/slide/13563954/). Podobné je to s přerozdělováním odvodů zdravotního pojištění tentokrát ve výši 16,5 miliardy korun.

A taková typická, neúplná, česká rodina z Kolína:
Autor: M. Valenta Datum: 13.2.2018 13:58

nám dodala našeho současného prezidenta.

U telat se to již praktikuje, co vím. :
Autor: J. Chaloupka Datum: 13.2.2018 13:04

.

Nebojte se, ta krize, která nás čeká zajistí, že se všichni,:
Autor: J. Chaloupka Datum: 13.2.2018 13:01

co budou moci opět přimknou k rodině a ostatní singles a samoživitelky prostě vymřou, jako v historii. Ta se opakuje. Ano, asi nás nezahubí španělská chřipka, ale něco jiného, nějaká jiná pandémie nebo dokonce válka, určitě.

Znáte ten vtip? Potkají se dvě planety a ta jedná se ptá: Jak se máš? odpověď: Ale špatně, mám lidi. A ta první říká: nic si z toho nedělej, to brzo přejde. Ha, ha, ha ....

Podpora rodin od státu v současnosti neexistuje:
Autor: M. Košařová Datum: 13.2.2018 12:06

V době, kdy dívky studují vysoku školu, jsou z hlediska reprodukce v optimálním věku. Pokud v průběhu studia VŠ otěhotní a starají se o dítě, musí později za dokončení školy doplácet desetitisíce. Takže se ženy chovají tak, jaký je na ně společenský tlak. Což znamená. Od 18 let polykají antikoncepci, do 25 let studují, do 30 let dělají kariéru a budují hnízdo. Po 30 obcházejí doktory a léčí se na neplodnost. A všichni politici si do programu píší, že prý podporují rodiny. Ale nevím o žádném kroku minulých vlád, kterými by opravdu mladé rodiny podpořily. V současné době jediní, kdo podporují mladé rodiny jsou jejich rodiče a prarodiče. A zdá se, že to k reprodukci dalších daňových poplatníků nějak nestačí.

Re: Pojem:
Autor: V. Lunák Datum: 13.2.2018 10:42

Konečně mi někdo začal přibližovat ty magické tradiční hodnoty.

No jo,:
Autor: O. Zeman Datum: 13.2.2018 10:36

Ale jak chcete po absolventce tramvajových studií, všelijakých těch genderů a humanistických sluníčkových věd, aby během mateřské udržovala krok se svým oborem? Jeho náplní je cestování, pomáhání nepotřebným, sbírání kreditů, různé semenáře o... však víte, co najdete v plíně..., týmbildyngy a brejnstormingy, pak taky rozumování a interakce s astrálnímí sférami a sobě rovnými "uály" bez intelektu (děkuji panu Vlkovi za termín).

To se pak těžko vrací do "oboru", když jiné bezpohlavní kolegyně feminacistky zasedly místčko v "teploučké" neziskovce. A zženštilí kologáčkové s Marxem nad postelí jen nevěřícně kroutí nagelovanými hlavami, jak se mohla jen odrodit!

V duchu Vašeho článku... zajímala by mne statistika, kolik z těchto lidí pochází z úplné a funkční rodiny. Jen tak pro srandu.

Re: Stát podporuje dnes kde co, jen klasickou rodinu,:
Autor: J. Sova Datum: 13.2.2018 10:20

To už se psalo v roce 1925:

"(Stát) se musí postarat o to, aby plodnost zdravé ženy nebyla nijak omezována špatným finančním hospodařením státních úřadů, aby se pro rodiče, pro které jsou děti požehnáním, rodičovství nestávalo prokletím. Stát musí skoncovat s prohnilou, ba zločineckou lhostejností, s níž dnes pojednává sociální předpoklady rodin s více dětmi a namísto toho se musí stát nejvyšší záštitou tohoto nejdrahocennějšího požehnání národa."

Re: Cenzura na NP:
Autor: V. Novák Datum: 13.2.2018 10:02

To těžko.

To tady píše kdejaký hovězí kleštěnec a banován nebývá...

Jaké ideologické tlaky vedly ke zvýšení rozvodovosti?:
Autor: V. Novák Datum: 13.2.2018 9:59

Neznám ideologii, která by upřednostňovala rozvody. nejblíže byla snad Markuseho Nová Levice, která ale zavrhovala už manželství(takže nemohla propagovat rozvody) a s výjimkou několika pohrobků, kteří se dobře živí v EP (D. Kohn-Bendit třeba, jiné neznám) zmizela.

K vyšší rozvodovosti nejvíce přispělo zvýšení doby dožití. V dobách, kdy bylo automaticky platné, že manželství bude trvat "dokud vás smrt nerozdělí", s tím smrt otálela v průměru něco přes 8 let, jak zjistili historičtí demografové. Lidé se prostě nedožili takové doby soužití, kdy by se antipatie vyhrotily.

Příkladem může být skutečná "Maryša" - vdala se nuceně, poplakala si, Vávra jí rychle udělal několi dětí a včas zemřel, takže z ní byla blahobytná matka rodiny a majitelka mlýna. A Mrštíkům nemohla přijít na jméno...

Cenzura na NP:
Autor: J. Kubik Datum: 13.2.2018 9:44

Cenzura na NP:

Autor: J. Kubik Datum: 13.2.2018 9:38

Moje jméno bylo vymazáno ze seznamu autorů a tím i všechny moje články jen proto,že jsem nazval Klause prokremelským staříkem.

Jiří Kubík

Re: Ticho po pěšině.:
Autor: I. Vermis Datum: 13.2.2018 9:37

Obávám se, že je v tom něco jiného, než touha po tradiční rodině ... lidově se tomu říká "mindrák".

Re: Pojem:
Autor: I. Vermis Datum: 13.2.2018 9:35

Máte recht. Dalším krokem bude převýchova zvířat. Není správné, aby se o koťata starala kočka, nebo o štěňata fena - odebrat hned po narození ... ech, čo to hovorím, po vrhu ... a začít se správnou výchovou!

Re: Ticho po pěšině.:
Autor: J. Schwarz Datum: 13.2.2018 9:10

Buzeranti a lesby naopak touží po tradiční rodině až tak, že si přejí, aby za tradiční rodinu byly prohlášeny i jejich "svazky" včetně atributů jako svatby a rodičovství, i kdyby si děti měli koupit u "náhradních matek" či ve spermobance...

Re: Pojem:
Autor: J. Schwarz Datum: 13.2.2018 9:07

A co takhle vůl - jde o tradiční , netradiční nebo dokonce progresivní formu existence Rudolfů všech ras, barev a genderů?

Re: Rodina je nebezpečná!:
Autor: V. Student Datum: 13.2.2018 9:00

Škoda, že jsem si předtím nepřečetl příspěvek p. Rudolfa níže, nemusel jsem nic psát. On to celkem vystihl, a stručněji. Jo, profík, to se holt pozná...!

Rodina je nebezpečná!:
Autor: V. Student Datum: 13.2.2018 8:44

To je sice hezké, že pevné rodiny generují méně narkomanů i zločinců, na druhou stranu v nich probíhá autonomní výchova, takže produkují více sebevědomé a autentické jedince než je zdrávo! V rodinách je autoritou a vzorem rodič, nikoli společnost. V rodinách se děti učí hodnotám, které se z nich potom musí dostávat složitými a finančně i časově náročnými převýchovnými postupy. Tyto hodnoty, to je celá pestrá škála návyků a postojů, které brání tomu, abychom byli jednoho názoru a postupovali vpřed jako celek. Média i odborníci na lidskou psychiku dělají co mohou, a stejně se ještě dnes objevují lidé s alternativními názory na migraci nebo volbu prezidenta. A co nejhoršího, neustále melou cosi o sebeurčení, vlastní cestě tohoto národa, hrdosti a podobných nesmyslech, ačkoli jde o názory dávno překonané.

Nebyli by tedy lepší ti narkomani nebo trestanci? Než to zamítnete, přemýšlejte: Zaprvé - společnost bude mít společného nepřítele a hromosvod na své frustrace, což je důležité z hlediska jejího psychického zdraví. Zadruhé - čím více lidí se "škraloupem", tím více lidí ovlivnitelných, resp. nedůležitých. No po pravdě - takové ty špinavé výrobní procesy za pár babek, víte co myslím, víte snad o někom příhodnějším, kdo by je měl dělat? A společnosti nebezpeční nejsou, nebo všimli jste si snad někdy, že by protestovali, demonstrovali, stínové vlády vytvářeli, proti migraci hlas pozvedali?

Tak vidíte! Autore, autore, vy zpátečníku jeden! Tak kolem dějin točit zpět byste chtěl? Vy budete asi křesťan nebo něco takového, že? Tůůůdle!

Pojem:
Autor: P. Rudolf Datum: 13.2.2018 8:38

"klasická" či ještě lépe (komičtěji) "tradiční" rodina, jako nějaký vrchol rodinného života a uspořádání, něco, k čemu bychom se dnes snad měli vracet, mi evokuje pojmy, jako "kůň - klasický dopravní prostředek", nebo "Slapy - tradiční dovolená". Obojí je hezké, ale už dávno jezdíme jinak a jinam. A těžko někdo touží po tom, aby se to vrátilo.

Ale možná za sto, dvěstě let už za nás budou všechno dělat počítače a tak budou naši potomci sedět doma, nudit se a dělat hromady dětí. To nám snad technika neveme. I když, kdo ví?!