16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

ZDRAVOTNÍ GRAMOTNOST: Sám sobě lékařem?

Narazila jsem na zajímavý text pana Zdeňka Kučery, ředitele Ústavu pro zdravotní gramotnost Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (každý, kdo si název tohoto zařízení zapamatuje, je hoden mého upřímného obdivu).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Mikulec 15.2.2018 11:39

Starat se o sve zdravi

Je v dnesni dobe asi moc pravicove. Instituce zdravotni pece se prezentuji tak,ze vedi všechno nejlépe, tak si vychovali pacienty. S tím úbytkem počtu praktických lékařů to nebude tak zle: je dokázáno, ze lidé z Vysočiny se dožívají nejvyššího věku a přitom je tam lékařská pece nejhůře dostupná ze všech krajů.

M. Mikulec 15.2.2018 11:33

Re: Dovolím si

Mate pravdu,pane Lenci. Doktori dodnes nevedi,jestli kava skodi nebo prospiva, stejne tak vino....vic vedi inzenyri chemie nez absolventi mediciny.

O. Prokop 15.2.2018 9:12

Re: Domnívám se, že je těžké hodnotit výsledky "testu"

ale kdepak, je to jen o prioritách.

O. Prokop 15.2.2018 9:09

dodatek

co je zadarmo, toho si člověk neváží, a to se týká i českého pacienta, který má zdravotní péči na vysoké úrovni, více- méně bez placení a to za 3x méně peněz, než by mělo být. Prostě jezdí si v Mercedesu za peníze na Škodovku. A zdravotní gramotnost s tím souvisí- není motivace o sebe dbát. Spíše by se autorka měla pozastavit nad personální devastací v českém zdravotnictví, regulacemi zdravotnických zařízení( tzv. soukr.lékařů, nemocnic) ze stran zdravotních pojištoven( lépe přerozděloven zdravotní daně). Dala by se paní autorka operovat v pondělí ráno, když je chirurg v práci od pátku rána?

J. Jurax 14.2.2018 23:30

Re: Nic ve zlém

A víno!

J. Jurax 14.2.2018 23:30

Re: Nic ve zlém

Mateřídouška - jistě z výchovných důvodů - opomněla pivo a slivovicu.

J. Jurax 14.2.2018 23:27

Re: Domnívám se, že je těžké hodnotit výsledky "testu"

A časem patrně přibude lidí, co si zdraví opravdu nebudou schopni zaplatit ... no, u zubařů to platí už dnes.

J. Jurax 14.2.2018 23:25

A nejlepší na tom je

že strejda Google mi napsal:

Nebyly nalezeny žádné výsledky pro "Ústav pro zdravotní gramotnost Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví".

Pokud se zadalo "Ústavu pro zdravotní gramotnost Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví" - vypadl tenhle článek a další týkající se téhož fatálního propadu ve zdravotní gramotnosti v onom průzkumu.

Takže - existuje vůbec dotyčný ústav - co nenajde Google není - a kdyby přece jenom ano, co dělá?

J. Lepka 14.2.2018 21:05

Jímá mne podezření,

že existuje korelace mezi zdravotní gramotností a hypochondrií.

P. Rudolf 14.2.2018 17:01

Re: Takže

Vůbec nepochybuji o tom, že v tomto směru máte své bohaté zkušenosti.

Z. Lapil 14.2.2018 12:03

Re: Nic ve zlém

Asi nejsme ve při. VŽDYCKY je třeba přemýšlet. A zároveň nepřehlížet skutečnost, že prostě nemám ani doktorskou školu, ani doktorskou zkušenost.

Bez toho je velmi snadné přehlídnout nějakou podstatnou souvislost. Třeba u cukrovky si říct "ani kousek sacharidu, ani gram tuku, bílkovina je to pravé" a neuvědomit si, že energie z bílkovin stojí hodně "ledvinového úsilí", přičemž eusgerechnet ledviny jsou to, co při cukrovce často selhává i bez podobných nápadů.

Vám se bude líbit: z dávných časů Mateřídoušky si pamatuju povídání o nemocné Evičce. Ptala se na radu kočičky, bylo jí doporučeno mlíčko. Marně. Zajíček radil mrkvičku. Zbytečně. Tuším tam byl i ježek s jabkama (nikdy jsem nechápal, že mu neshnikou, když jsou probodaná), určitě pejsek s masíčkem. Nakonec to zachránila sova. Pravila: Pestráá strava zdravíí dááváá. A bylo po nemoci a chlapeček mohl jít spinkat :-).

J. Hejna 14.2.2018 11:51

Re: Takže

Pro některé jedince by, pane Rudolfe, bylo nejlepší "mít mobil" na psychiatrii, že.

A. Pakosta 14.2.2018 11:42

Domnívám se, že je těžké hodnotit výsledky "testu"

...když vůbec neznáme jaká byla jeho kritéria - a to je, myslím, hlavní chyba autorky tohoto článku.

Podstatné je to, že tak jako finanční gramotnost nezahrnuje podrobnou znalost skladby DOW-Jonesova indexu na burze, ani zdravotní gramotnost nezahrnuje znalosti, zkoušené u rigoróza na medicíně.

V oblasti finanční gramotnosti by mělo stačit vědět, že žít na dluh je VŽDYCKY ŠPATNÉ, a vždy záleží na okolnostech, zda nám to špatné je či není nějak kompenzováno. Že dluhy se musí platit a z malého dluhu se může snadno stát velký, neb je kolem nás spousta dravců. kteří zcela legálně (ale i ilegálně) na dluzích druhých vydělávají.

V oblasti zdravotní gramotnosti autorka to podstatné vyjmenovala, zapomněla snad jen na to, co tyto dvě gramotnosti spojuje - že totiž rčení "zdraví se nedá koupit" zdaleka neplatí vždy, protože je to obvykle jen otázka výše sumy - někdo na to prostě nemá, aby za své zdraví či léčbu zaplatil, a pak to buď zaplatí někdo jiný (pacientovi se to prezentuje mylně jako "léčba zdarma") a nebo má ten chudák smůlu. Bohužel je medicína čím dále dražší a časem patrně přibude lidí, co si zdraví opravdu nebudou schopni zaplatit. Platí tedy spíš jiné lidové rčení - "je lépe fortelně se ubzdíti, než s grošem v apatyku jíti"

Shrnuto a sečteno, je třeba vědět, že medicína našich prababiček zdaleka není k zahození (ale je třeba vědět, co, kdy a jak použít), že drahý "všelék" typu Wobenzym je v první řadě určen k prodeji (jako ostatně dnes skoro všechno na trhu) a k tvorbě zisku pro distributora, a že schopný doktor v rodině nebo mezi blízkými kamarády je velkou výhrou. JAK velkou, to přesně vím ode dne, kdy zemřela má matka MUDr. Malcová.

P. Boublíková 14.2.2018 11:40

Re: Nic ve zlém

Záleží na tom, zda čtete nějaký "alternativní" web, nebo třeba stránky IKEMu, MOÚ či odborné publikace, kterých je dostupné nepřeberné množství :-)

Předpokládám, že normální člověk rozliší věrohodný zdroj od blábolů.

M. Gavlák 14.2.2018 11:22

Čím to,

že od jisté doby je Pes plný těchto obskurních pisálků?

Z. Lapil 14.2.2018 11:12

Re: Nic ve zlém

Připomenu, že i nad internetovými sděleními je třeba přemýšlet. O léčbě většiny nemocí se to dozvíte tolik, že léčba neškodnou čistou vodou (viz: homeopatie) vypadá jako rozumný kompromis.

P. Lenc 14.2.2018 10:42

Dovolím si

polemizovat s některým diskuzním příspěvkem.Paní autorka se trefuje do další naprosto zbytečné organizace, není "naivní" a je docela vtipná.Za posledních pomalu třicet let jsem zažil tolik zdravotních "věrozvěstů", kteří měli "vždy pravdu", že kdybych se řídil jejich "radami", tak jsem už nejmíň deset let na márách.Bylo by dobře pro některé diskutující si připomenout, co všechno bylo "škodlivé" třeba ve stravování atd.

V. Dosoudil 14.2.2018 8:52

Rozumím argumentaci autorky

v tom, jak asi ústav s nezapamatovatelným názvem změní a posílí vztahy pacientů a lékařů. Asi podobně jako působení aparátu Ministerstva zdravotnictví a pojišťoven, ztěžujícího a prznícího práci lékařů a zasahujícího lidem do života omezováním jejich svobody a odpovědnosti. Všichni nepochybně máme vlastní anebo rodinné zkušenosti, jak zdravotnictví funguje a rovněž přesvědčení, co je pro nás dobré a čím se řídit. Děkuji autorce za její zveřejněný názor.

A. Zajícová 14.2.2018 8:52

nejspíš chcete být vtipná,

ale soryjako, nejste. Shazovat něco, co by i i vám mohlo pomoci prožít život trochu lépe než obrážením doktorů a možná by někdy i zachránilo holý život vašim blízkým je stejně krátkozraké jako činnost např. makroekonomů.

P. Boublíková 14.2.2018 7:57

Re: Nic ve zlém

Podle vašeho článku usuzuji, že jste nejspíš plus mínus zdravá a nic vážného vás netrápí. Přeji vám hodně zdraví i do budoucna. Důvěra k lékaři je také důležitá - ale více než kdekoliv jinde zde platí ono okřídlené "důvěřuj, ale prověřuj!" :-)

P. Boublíková 14.2.2018 7:57

Nic ve zlém

Ale toto je hodně naivní názor. Ono je docela dobré se předběžně nebo aspoň dodatečně zdiagnostikovat svépomocí. V tom je internet vynikajícím pomocníkem. Že se vám nechce pronikat do tajů medicíny? Mně se taky nechce pronikat do tajů ekonomiky, ale občas nic jiného nezbývá, když nechci zbytečně přijít o peníze :-)

Takže shoda vlastní laické a odborné lékařské diagnózy je první krok na cestě, jak zbytečně nepřijít o zdraví, které na rozdíl od peněz máme jen jedno.

Druhý krok - zjistit si informace o adekvátní léčbě. Jako ekonomka jistě tušíte, že léčení má i ekonomickou stránku a lékaři jsou ekonomicky limitováni. Přičemž někteří jsou schopní si na zdravotních pojišťovnách pro své pacienty vydyndat ledacos navíc, jiní lékaři se nenamáhají. Příklad: poté, co moje dcera onemocněla autoimunitní cukrovkou, bylo nám ve FN Brno řečeno, že inzulínovou pumpu dostane v 15 letech, mladším dětem ji nepředepisují. Z dostupných zdrojů jsem věděla, že se pumpa používá již u kojenců a batolat, zbývalo tedy najít pracoviště, kde jsou ochotni ji předepisovat i dětem, což se podařilo. Pro její kompenzaci a vyhlídky do budoucna (omezení sekundarních následků DM1) byl tento krok zcela klíčový a může ovlivnit délku jejího života v řádech mnoha let.

Třetí krok: pokud nemáte zlomenou nohu nebo něco podobně jednorázového, opravdu, ale opravdu se vyplatí nastudovat si o chronické nemoci co nejvíc. Z učebnic, z informací pro laiky, z odborných článků - vše dostupné na internetu. Pochopení nemoci je naprostý základ úspěšné léčby. Nejsme všichni přes kopírák, ani naše nemoci, byť máme totožnou diagnózu, neprobíhají jako přes kopírák. Lékař ovšem nemá čas ani možnost proniknout do detailů každé individuality, léčí statisticky, "tabulkově". Dobrý lékař samozřejmě dokáže "individuální" informace zohlednit, ale musí je od pacienta získat a musí být trochu kvalifikované.

P. Rudolf 14.2.2018 7:36

Takže

osobní zdravotní prevence je blbost, důležité je mít mobil na obvoďáka! Kdybyste autorko vy byla v tom soutěžním týmu, tak by Češi skončili nejen za Bulhary, ale i za Somálci.