19.12.2018 | Svátek má EsterDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Znovu o letním časeŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 107, poslední: 12.2.2018 0:03, přehled diskusí

Re: Znovu letní čas:
Autor: P. Kraus 761 Datum: 12.2.2018 0:03

Ráno se prodlužuje noc do dne.

Re: Střídání času mne obtěžuje pouze kvůli štelování hodin,:
Autor: J. Pleva Datum: 11.2.2018 20:11

To se asi dostáváme k demokratickému řešení - kterých je víc, vás nebo nás? A máme z toho diktaturu většiny... Jen jsem vysvětloval, proč mě osobně LČ vyhovoval, vždy jsem byl proti tomu druhé do něčeho nutit. Ale v kolektivizované společnosti je to samé nucení a málo osobní svobody.

Re: Problém v podstatě řeší dvě skupiny::
Autor: P. Dvořák Datum: 11.2.2018 19:28

Primitivní názor. Ještě jste nepochopil že sám pro sebe si nikdo čas neposune. Veškeré služby, jízdní řády, programy TV nebo kin atd. atd. jedou na úřední čas.

Ale i když už to nechápete, co kdybyste večer začal chlastat o hodinu později, ožíral se o dvě hodiny déle a vychrápával opici ještě o tři hodiny později?

Re: Střídání času mne obtěžuje pouze kvůli štelování hodin,:
Autor: L. Novák 475 Datum: 11.2.2018 19:00

To mi teda vysvětlete, proč by kvůli vašemu záhumenku měli vstávat dřív ti ostatní, co chtějí spát? ;-)

Sám vstávám brzo, takže letní čas mě posune do vstávání do tmy. Dokážete pochopit, že o tenhle nesmysl nestojím a vaše záhumenky jsou mi šuma-fuk?

Znovu letní čas:
Autor: J. Pospíšil Datum: 11.2.2018 18:14

Každý rok se těším.kdy už konečně nastane letní čas. Doporučuji jej ponechat trvale.

Delší působení světla je velmi prospěšné na imunitu, je prospěšné na zdravý životní styl.Neprodlužuje se den do noci. Je civilizačním nesmyslem prodlužovat den umělým osvětlením- což se neděje u letního času- Nejsme slepice, kterým se musí v drůbežárně přisvětlovat, aby snůška nepřestala. Nebraňte vstupu světla ,když je !

Re: Střídání času mne obtěžuje pouze kvůli štelování hodin,:
Autor: J. Pleva Datum: 11.2.2018 17:32

To je zvláštní, že to někdo nedokáže pochopit: Když jsem chodil do práce a musel odpíchnout příchod, nemohl jsem přijít o hodinu dřív, to bych tu hodinu dělal zadarmo, nebo bylo ještě zamčeno. Zaměstnavatel měl holt takové předpisy. Proto jsem byl hrozně rád, když byl zaměstnavatel donucen posunout píchačky o hodinu dopředu, já začal dělat jak brzo to šlo a měl jsem o hodinu delší večer na hrabání se na záhonech a být venku na Sluníčku! Kdybych mohl začít pracovat kdy chci tak by mi to bylo jedno, zrovna jako je mi to jedno teď v důchodu. To se můžu řídit jen podle Sluníčka a letní čas nepotřebuju! Jasné? Už to chápete na co byl pro řadu lidí letní čas dobrý? A už vůbec nechápu jak to mohlo ovlivnit ty co se starají o zvířata, museli jen posunout hodiny, ale ke kravičce se dostavili ve stejný čas podle Sluníčka!

Re: Střídání času mne obtěžuje pouze kvůli štelování hodin,:
Autor: J. Pospíšil 402 Datum: 11.2.2018 15:23

Fakt se to stmívání zpomalí nebo se stmívá jako předtím, akorát jinak se to očísluje?

Re: Problém v podstatě řeší dvě skupiny::
Autor: J. Pospíšil 402 Datum: 11.2.2018 15:13

Jsou nějací, kteří tam chodí pasivně?

Re: Problém v podstatě řeší dvě skupiny::
Autor: J. Pospíšil 402 Datum: 11.2.2018 15:12

Večer je dlouhý furt stejně, tím že odpoledni začnete říkat večer, klamete jen sám sebe. Nic neprodloužíte. Jen říkáte jiná číslíčka.

Re: Ráno ve tři nebo čtyři hodiny světlo, :
Autor: J. Pospíšil 402 Datum: 11.2.2018 15:05

Mě by stačilo, aby poledne bylo v poledne. Časem stejně nikdo nešoupne. Šoupe se jen označování času.

Příznivci letního času jsou přesvědčení, že když budou měření času začínat jinde, tak se čas změní. Je to jako šetřit látkou na sako tím, že na metru budu měřit pro úsporu látky až od značky deseti cm.

Re: Mně to celé nechává klidným,:
Autor: Š. Hašek Datum: 11.2.2018 11:56

Já bych nechal ten, co tady byl za Masaryka. Nejasně tuším, že Karel IV taky neuspíšil dozrávání vína nějakým šoupnutím kostelního vyzvánění.

Mám nejasný dojem, že se toho stihlo za toho starýho času dost.

Nevím proč sledovači obrazovek počítačů k tomu potřebují venkovní světlo. Uznávám, že zde zjednodušuji.

Re: Střídání času mne obtěžuje pouze kvůli štelování hodin,:
Autor: Š. Hašek Datum: 11.2.2018 11:52

Pane Lepko, jedno je kolečko u trakaře.

Vy si vstávejte kdy chcete. A štelujte si hodinky podle výnosu Nejvyššího Sovětu Brusele každý měsíc. Za vyšší výnosy! Toho ztraceného času po setmění!!!!

Vy nemáte baterku????

Re: Problém v podstatě řeší dvě skupiny::
Autor: Š. Hašek Datum: 11.2.2018 11:49

Tak pane Dvořáku, teď jste tomu nasadil korunu!!!!

Občané, kteří se nehodlají přizpůsobit tomu "bruselepřisvětlování" jsou neaktivní ležáci. Bacha na to.

Vy nemáte doma elektřinu a nemohl byste si večer rozsvítit?! Mám známé, kterým furt říkám, ať si vezmou tedy čelovku a plejou ředkvičky do dvou do rána. Ale ať nechají nás ("podle Slunce žijící lenochy" laskavě na pokoji.

Hodně z nich je totiž tak aktivních, že přímo "sviští životem", počítají prachy a sednout si při svíčce se sousedem u vínka ........ . Jsou mi jedno, ale oni nám budou furt šoupat s tím Sluníčkem!! Já jim nic přece nedělám!!

Re: Stanovisko Evropské komise:
Autor: P. Hlosta Datum: 11.2.2018 10:13

Jistě! Plebs musí vědět, že je nad ním vyšší moc, kterou musí respektovat. Jinak by byli moc svobodní a troufali si i na byrokratickou část společnosti. TA totiž musí velet. Bez velení nebude žádné vítězství člověka nad hmotou!

;-))

Pepa Ptáček volnoaktivista!:
Autor: P. Hlosta Datum: 11.2.2018 10:08

Nejlepší na tom máte to 'outdoorově' - počeštěný anglismus.

Každoroční přehazování času přináší problémy nejen v dopravě. Navíc lidem působí nechtěné problémy s únavou, která je podle biologických hodin neměnitelná z hodiny na hodinu a vyžaduje u každého různě dlouhou úpravu. A nejsme v Evropě sami. V jiných státech EU mají pracovní dobu od devíti, osmi hodin a pracují s dlouhou polední pauzou až do odpoledne cca pěti až šesti hodin. Jiný rytmus života oproti našemu.

My, jak nás to naučily časy nacismu i komunistů, vstáváme za kuropění, nejlépe za tmy, abychom v šest hodin zařezávali jako otroci. Necitlivost toho systému je potuplovaná změnou času. Manažeři jistě vstanou později, aby byli v práci kolem osmé. Běžného člověka je však víc a měl by být brán ohled na potřebu většiny.

Pekař pecka jasně formuloval důvod ke zrušení letních a zimních převrácení časů z technologické potřeby například u pekařiny. Tam totiž, pokud se peče chleba z přírodních kvasů(je zdravější a tradičně nejlepší oproti chemii) nelze namluvit kvasu, že má hodinku počkat, nebo "padnout" dříve a tak běží vždy problém(jistě řešitelný, ale otravný), jak přizpůsobit výrobu chleba, pečiva, změně času.

I ten dobytek nechápe, proč by se měl měnit měnit čas. Jen vy to chápete, že by se měl měnit čas, aby jste mohl volnočasovo 'outdooorovat', vždyť to zní tak engliš a natáhnete si ty bílé ponožky a sexy kalhotky při té příležitosti. Dojička krav musí do kravína podle zvířete a ne podle posunu hodin, troubo!

Stanovisko Evropské komise:
Autor: J. Hejna Datum: 11.2.2018 10:00

Nic se rušit nebude!

Holenkové, tady budete poslouchat a ne si vymýšlet.

Re: Problém v podstatě řeší dvě skupiny::
Autor: E. Erat Datum: 11.2.2018 8:56

Aktivně chodím každé úterý do pivnice U Tygra, máme tam stůl od 20.00 hod. A jsem nerad, když ještě v tuto hodinu svítí slunce. A to se týká i návštěvy kina, divadla, restaurací s manželkou a přáteli atd. Tedy letní čas mi nevyhovuje. Volili jsme Zemana, vstáváme s manželkou jako OSVČ v pracovní dny v 7.30 hod., o víkendu v 8.30 hod.- tedy ráno je mi jedno jaký čas právě je, žaluzie to jistí.

Re: Problém v podstatě řeší dvě skupiny::
Autor: P. Dvořák Datum: 11.2.2018 7:47

Poněkud jste popletl kdo a co. To jsem nerozdělil já. Začali s tím ti, comají úplně jasno, kdo koho volil, vykřikují "Zeman není můj prezident. Toho volila lůza."

Re: Problém v podstatě řeší dvě skupiny::
Autor: J. Hruška Datum: 11.2.2018 7:06

Táák, pěkně rozdělíme společnost na pracující třídu, lumpenproletariát, a na bezpracně přiživující se "kavárečníky", inteletuálové a oligarcie. Na psu se rozhořel třídní boj. Čest práci.

Re: Střídání času mne obtěžuje pouze kvůli štelování hodin,:
Autor: J. Hruška Datum: 11.2.2018 6:57

...."a tohle je ještě prodlouží". A čím asi? Josefe. To prodloužení spočívá v posunutí ručiček na budíku??? probuďte se, prosím. Také mám rád teplé letní večery když Slunce zapadá ve 20:00 v červnu a červenci, také se těším když se blíží letní slunovrat, nepotřebuji k tomu nechat se honit ručičkama nádražních hodin co ukazujou už 21:00. Mě letní čas o hodinu okrádá, ráno o hodinu spánku, večer o hodinu soumraku a zmíněné pohody a odpočinku po celodenní lopotě a stresu mezi 20:00 a 21:00 na hodinách. Lépe se relaxuje když člověku nesvítí slunce do očí, tedy ve 20:00 a ne až ve 21:00. Zdař Bůh, taky Josef.

Re: Prosté ale geniální.:
Autor: J. Hruška Datum: 11.2.2018 6:29

Prosté, prostinké, prosťoučké až hloupé, hloupější, nejhloupější.

Počká na mě poslední spoj autobusu až do západu Slunce, počká na mě poslední jízda lanovky, odveze mě ještě poslední večerní vlak z té krásné houbařské procházky ??? Asi, asi ne. Musím pospíchat za plného slunečního svitu z lesa na vlak, protože neposunuli jízdní řád, ale hodiny, lanovka končí v 17:00 a Slunce mám nad hlavou, začátek divadelního představení nestíhám, protože mi svítí Slunce do očí za volantem. Prostě se mi ta genialita posouvání rafiček strácí v té (s)prostotě, tak prosté!! Ráno zakopávám za tmy o pantofle, děti se probouzí až v 9:00 ve škole, chlapi nestíhají na usmířenou a dobré ráno pomilovat své ženy, celej den člověk začíná nasranej jenom kvůli blbejm rafikám na budíku a ještě přecpanej autobus a stejně vochrápanej šéf, dobré ráno s koníčkek, zahrádka se má stejně zalévat za svítání pane Dobroto Ptáčku, ranní ptáče dál doskáče na hromnice o hodinu více!! Nazdar.

Problém v podstatě řeší dvě skupiny::
Autor: P. Dvořák Datum: 11.2.2018 6:08

Aktivní lidé mají rádi dlouhé večery, protože se při nich dá mnoho věcí stihnout a tím nemyslím zrovna a jenom práci. Tak si klidně přivstanou tím, že je ráno "úředně" o hodinu dřív.

Kdežto kavárečníci si musí po včerejším večerním bujarém filosofování ráno trošinku pospinkat. Do práce nejlíép tak na desátou, pokud se vůbec obtěžují.

Re: Národ je rozdělený:
Autor: J. Brunner Datum: 11.2.2018 1:34

To máte zčásti pravdu. Ale život v dnešní, málo přírodní civilizaci, se pohybuje více podle hodin než podle slunce. Děti chodí tedy spát o hodinu dříve, televize i kina a celý denní rytmus se po maximálně týdnu posune a pro mne zůstane o hodinu déle světlo. Prostě se mi to takhle líbí, nic jiného v tom nehledejte. Se svobodnou zemí a tržním hospodářstvím to nespojuji.

Protesty proti změně času se objeví vždy před tou změnou a celé jaro, léto o tom nikdo nemluví, protože si max. do týdne každý zvykne. Myslím, že lidem nevadí ten letní čas, vadí jim jen ta změna.

Titanic má pod čarou ponoru díru:
Autor: J. Vintr Datum: 11.2.2018 0:28

do podpalubí se valí voda - a na kapitánském můstku se řeší, jestli nemá oběd začínat o hodinu později ...

Prosté ale geniální.:
Autor: J. Ptáček Datum: 10.2.2018 23:07

Letní čas samozřejmě nemá dnes už dopad na úspory energie.Ale má vliv na volnočasové aktivity konané outdoorově. Já třeba chodím v podvečer na tenis, vyjedu si na kole nebo si jdu zaběhat do přírody. A ta hodina navíc se velmi cení. Ale nejde třeba jen o tenisty. Kolik je turistů, cyklistů kolik houbařů, kolik plavců, kteří si zajedou po práci na přehradu? Pak tu máme zahrádkáře, stavebníky zvelebující své nemovitosti, děti na venkovních hřištích atd. Také milovníky hospodských zahrádek. A teď si odhadněte kolik je u nás takových lidí, vynásobte jejich počet 180-ti a vyjde vám zhruba kolik hodin denního světla ročně jim darujete. Řádově se jedná o stovky milionů. Ono by se dalo postupovat jinak, říci si, že by se některé termíny mohly v letním čase posouvat: začátky divadel, začátky filmů v TV, také jízdní řády MHD, vlaků a busů. Třeba to někoho napadlo ale pak přišel ten novodobý Einstein či Columbus (co postavil vejce na špici) a řekl: Posuňme hodiny a vše bude vyřešeno, nic jiného posouvat nemusíme. Prosté ale geniální.

Re: Střídání času mne obtěžuje pouze kvůli štelování hodin,:
Autor: L. Novák 475 Datum: 10.2.2018 22:08

Přesně tak!

Re: Letní čas je ohavnost:
Autor: L. Novák 475 Datum: 10.2.2018 22:08

Nepříjemná změna se týká především těch, kteří jdou brzy ráno do fabrik na šestou nebo i dřív, dojíždějí, musí vstávat v pět nebo i dříve. Ti, co sedí na ouřadech od osmi ráno, se změnou nejspíš problémy nemají žádné. ;-)

Re: Národ je rozdělený:
Autor: L. Novák 475 Datum: 10.2.2018 21:46

Re: "A ta časová pásma respektují ekonomickou realitu, třeba že v malé zemi jsou dva různé časy nesmysl?"

Aha, tahle otázka byla pro mě? No, ve státech jako USA nebo Rusko i jiných, s podobnou rozlohou na kontinentech, je samozřejmě nutné ta pásma zachovat, aby čas na hodinkách byl reálný vůči astronomickému, tedy že v poledne je slunce nejvýš na obloze (s výjimkou obou pólů). To také nejlépe odpovídá přirozeným zvyklostem lidí, kteří se odjakživa přizpůsobují slunečnímu svitu. Ale že by nutně musel přesně odpovídat hranicím stanoveným geograficky (poledníky), to už je věc místní. Ale měnit jej 2x ročně je naprosto zbytečná komplikace.

Re: Národ je rozdělený:
Autor: L. Novák 475 Datum: 10.2.2018 21:37

Děkuji. ;-)

Re: Střídání času mne obtěžuje pouze kvůli štelování hodin,:
Autor: M. Prokop Datum: 10.2.2018 21:01

Jo. Taky tak.