15.12.2018 | Svátek má Radana, RadanDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


POLITIKA: Pětiprocentní práh jako vynález (možné) zkázyŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 51, poslední: 11.2.2018 22:16, přehled diskusí

Re: Pětiprocentní práh jako vynález (možné) zkázy..:
Autor: M. Prokop Datum: 11.2.2018 22:16

Už to tu pár lidí (včetně mne) taky napadlo.

Pětiprocentní práh jako vynález (možné) zkázy..:
Autor: P. Grigar Datum: 11.2.2018 19:45

Nezbývá než většinový systém s jednomandátovými obvody.

Pravděpodobnost nerozhodného výsledku je prakticky nulová.

Re: Pane autore, ...:
Autor: L. Novák 475 Datum: 11.2.2018 18:44

Vlčkovi něco vysvětlíte a on se vás zítra zeptá na to samé... Marné snažení. ;-)

bóže to jsou kecy:
Autor: J. Kalina Datum: 11.2.2018 18:20

autor uvádí příklad jedné strany s 5.1 procenta a ostatní s 4.9 a hlásá, že se do parlamentu dostane jen jedna a bude mít 200 poslanců.

Uvádím jiný příklad: žádná strana nepřekročí 5% hranici a nikdo nedostane ani poslance. Volby se budou opakovat?

Nikolivěk, diskutující kecálkové!!

Obojí příklady jak autora, tak tím spíše ten můj jsou samozřejmě BLBOST, opakuji blbost. Přečtěte si tlachalové volební zákon, je to tam zajímavě ošetřeno. Hlavně tu pasáž jak se převádí počet získaných hlasů na mandáty. Možná, že někdo, kdo trošku rozumí česky a má základy logiky zjistí, že je kupodivu možná i nižší procentní klauzule než 5% a to v obou shora uvedených příkladech.

Konec konců demokracie a její kvalita nespočívá ve volebním systému, ale v tom, že se volby opakují, že vítěz uspořádá za 4 roky další rovné férové volby a nikoho mezitím nepopraví, nikdo nemusí utíkat ze země, nikdo nepřijde o majetek. Prostě poražený respektuje vítěze a vítěz poražené. Také připomenu, že po prezidentských volbách tady není žádný příkop mezi občany, který by stál ta řeč. je zde pouze na každé straně cca 5% fanatiků, kteří se s výsledkem nesmíří nikdy a protože mají pomalu monopol na média, vypadá to navenek jako by se hádala půlka národa s druhou. Ti lidé mezi nimi to přežijí celkem v pohodě. Konec konců ne nadarmo pořád před volbami slyšíme, že se hlavně bojuje o středového nerozhodného voliče. Tedy o toho, kdo to nevidí tak vyhroceně. Ta třetina co nešla volit prostě těm co šly "věřila" že to rozhodnou i za ně a že se z toho nepo.., a ́t to dopadne tak nebo tak.

Re: Pane autore, ...:
Autor: Z. Lapil Datum: 11.2.2018 15:54

Vidíte, a já si myslím, že člověk, který pobírá dotace a má významné slovo v tisku by neměl dostat pravomoc (spolu)rozhodovat o rozdělování dotací a o tisku. To trestní stíhání můžeme nakonec vynechat - přijde-li řeč na "účelovku", nevidím do věci dostatečně hluboko, abych si mohl být jist. Ale zase - takového člověka držet od ministerstev vnitra, spravedlnosti a financí co nejdál. Rozhodně bych se vážně obával jít s ním do vlády jako slabší člen.

A brát si do vlády stranu, která má třetinu volební síly, ale chce všechna ministerstva, na kterých mi záleží, plus nějakou blokační většinu - já se tomu Babišovi nedivím, že se mu do toho nechce.

Takže tady, podle mě, máme dvě strany, které se nemají na čem dohodnout, jedna i druhá ze zcela rozumných důvodů. Ideologie a zásady do toho tahat netřeba.

Re: Většinové volby v jednomandátových obvodech:
Autor: M. Prokop Datum: 11.2.2018 15:12

Nezaručím nic. Pouze to není pravděpodobné.

Re: Pane autore, ...:
Autor: M. Prokop Datum: 11.2.2018 15:11

Předpokladu nijak podloženého, sakra.

Re: Pane autore, ...:
Autor: M. Prokop Datum: 11.2.2018 15:10

Vycházíte z předpokladu, že ANO chce vyjednávat. Předpokladu nijak nepodloženého.

Re: Pane autore, ...:
Autor: J. Vlček Datum: 11.2.2018 14:24

Pane Lapile, tu překážku, o které vy mluvite, nepostavilo ANO, tu si vytvořila sama ODS, aby se na ní mohla točit jako vrtule ve větru, a chovat se "demokraticky". Zřejmě je jí lépe v "demokratickém bloku" s kalouskovci a gazdikovci, než hájit zájmy svých voličů ve vládě, coby druhá nejsilnější strana. Voliči jí její výkony jistě nezapomenou a účet jí vystaví při příštích volbách.

Re: Pane autore, ...:
Autor: Z. Lapil Datum: 11.2.2018 14:13

Upřímně - zásady sem, zásady tam, já být parlamentní strana, tak mám (taky) hlavu v pejru, protože netuším, co by se muselo stát (co by musel Babiš nabídnout), abych s ním šel do vlády. Čistě pragmaticky, prosím; nejsem si jist, že zásady jsou to, co si můžou aktuálně zvolení dovolit. Respektive dovolit si to samozřejmě mohou, ale s výsledkem, který právě probíhá.

Re: Pane autore, ...:
Autor: Z. Lapil Datum: 11.2.2018 14:02

To je přesně ono: nepřekonatelné překážky. Definujte nepřekonatelnou překážku. Nepostavila snad ANO nepřekonatelnou překážku (nepřekonatelnou pro ODS) v podobě trestně stíhaného premiéra?

Tvrdím jediné: bylo-li na počátku naší debaty tvrzení, že jediným viníkem nedohody je ODS, je to stejný nesmysl jako vámi mně přisouzené tvrzení, že za všechno může ANO (ostatní strany velkoryse zanedbáme).

Re: Pane autore, ...:
Autor: Š. Hašek Datum: 11.2.2018 13:21

Pane Lapile,

ODS "se líbá" s ČSSD, lidovci,STAN a potom odmítá ("zásadově") spolupráci s ANO?? Nezdá se Vám to bélbé?? Mně tedy ano.

Jsem rád, že jsem po dvaceti letech nevolil ODS. ANO také ne, hádejte. Jako bych to tušil.

Proti Kuberovi a Klausovi ml. naprosto nic nemám.

Re: Pane autore, ...:
Autor: J. Vlček Datum: 11.2.2018 12:08

Pane Lapile, nechápu. Je snad cílem nedohoda? Pokud se dva chtějí mezi sebou na něčem dohodnout, nesmí ani jeden z nich vytvářet nepřekonatelné překážky. Kdo myslíte, že je v tomto případě vytváří? Je to snad ANO?

Re: Pane autore, ...:
Autor: Z. Lapil Datum: 11.2.2018 11:58

Prosím, zkuste pochopit, co píšu: na nedohodu musejí být (nejméně) dva.

Re: Parazitů, kteří se chtějí dostat do parlamentu:
Autor: Š. Hašek Datum: 11.2.2018 11:39

Zapomínáte na příspěvek, který umožňuje živobytíčko do příštích voleb.

Obecně poslance nepovažuji za parazity. S tím, že bych jim samozřejmě osekal ty příplatky, kdy každý třetí je šéfíkem nějakého výboru a má nárok na auto, ........, to ano, ihned . Chlapci a dívky nemusí tak "tloustnout" za naše daně. Ale oni to mají v rukách.

Re: Pane autore, ...:
Autor: Š. Hašek Datum: 11.2.2018 11:34

I můj názor.

Re: Pane autore, ...:
Autor: J. Vlček Datum: 11.2.2018 11:15

Takže podle vás, pane Lapile, nakonec za patovou situaci může vítěz voleb. Já to vidím poněkud jinak. Kdyby se strana ODS chovala konstruktivně a k prosazení svého programu vyjednala s ANO příslušné podmínky, bylo by dávno po patu. ODS namísto toho předvádí tanečky trucovité nevěsty a raději vytváří s pidistranami "demokratické bloky". Může se dočkat toho, že tyto tanečky příště voliči ve volbách ocení a straně vzkážou, aby si políbila preference.

Re: Pane autore, ...:
Autor: Z. Lapil Datum: 11.2.2018 10:41

Patové situace nevytvářejí strany s odřenými zády, nýbrž je to akce a reakce. Stejným právem můžu tvrdit, že za všechno může Babiš, který do vlády nechce (řekněme) ODS a Piráty (pročež jim dává nepřijatelné podmínky).

Pane autore, ...:
Autor: J. Vlček Datum: 11.2.2018 10:38

...na rozdíl od vás si myslím, že prahová hranice ke vstupu do parlamentu by se měla upravit ne směrem dolů, ale spíš o procento, nebo o dvě nahoru, tedy na 6, nebo na 7%.

Proč si to myslím? No protože jsem přesvědčen, že když člověk dostane volební listky a vidí ten počet stran a straniček, napadá ho, k čemu existuje tolik subjektů, v čem se mohou tyto strany od sebe lišit. Že by existovalo tolik různých programů, které tyto strany prosazují? Tak tomu jistě není. Většina těchto programů se prolíná ve stejných bodech, a pokud by se tyto programy učesaly, zbylo by nakonec pár odlišných programů. K prosazování těchto pár odlišných programů by stačil stejný počet smysluplných stran.

Rozhodně by se ovšem neuspokojily ambice mnoha po moci toužících zakladatelů těchto stran a straniček, které by bez silných osobností k prosazení svých programů, přirozenou cestou zase zanikaly, což by jistě nebyla až taková škoda.

Nápad s těmi okénky, do nichž by se vpisovaly náhradní strany při propadnutí hlasu odevzdaného straně, která propadla, by se mohl uskutecnit i tak. Situace v parlamentu by se tímto rozhodně vyjasnila a k podobným patovým situacím by docházelo rozhodně v omezené míře. Tyto patové situace totiž vytvářejí právě ty strany, které se do parlamentu dostaly s odřenými zády.

Re: Parazitů, kteří se chtějí dostat do parlamentu:
Autor: Z. Lapil Datum: 11.2.2018 10:32

Parazity, kteří se chtějí dostat do parlamentu, nikdo neživí. Placeni jsou pouze ti do parlamentu se dostavší.

Re: Politický folklór neúspěšných:
Autor: Z. Lapil Datum: 11.2.2018 10:27

Jen aby. V takovém systému můžete dostat parlament "každý sám za sebe", i když asi s podobnou pravděpodobností, jako je autorův výsledek 5,1+n*(méně než 4,99). Což by bylo velmi rizikové skrzevá Parkinsonův zákon: "Shromáždění nad devět osob není usnášeníschopné".

Jen pro info: pro výsledky parlamentních voleb 2017 by zrušení 5% omezení moc neznamenalo. Další v pořadí jsou Svobodní a Zelení (oba asi 1,5%) a nad 0,5% mají ještě Rozumní a Realisté. Takže by i při spekulativním započtení hlasů s obavami proti propadnutí bylo v parlamentu kolik? Deset patnáct jiných lidí, než dnes.

Navíc - opět spekulace - by se to týkalo především non-babišovců, protože si nějak nedovedu představit, že pro voliče Svobodných, Zelených, Rozumných i Realistů (Robejšek) byl alternativou Babiš. Ti ostatní jsou, zdá se, opravdu příliš malí, než aby do počtů podstatně zasáhly.

Výsledky parlamentních voleb: http://www.info.cz/volby-2017/vysledky-voleb

:
Autor: H. Gene Datum: 11.2.2018 9:07

Počet v tom nehraje roli. A pokud, tak naopak. Čím více, tím přesnější.

:
Autor: H. Gene Datum: 11.2.2018 9:04

Ničím nepodložený nesmysl.

:
Autor: H. Gene Datum: 11.2.2018 9:03

Počítáte to špatně. Pokud by se rozdělovalo dle procent jen 160 křesel, ano by nemělo 78 mandátů.

Re: Většinové volby v jednomandátových obvodech:
Autor: P. Dvořák Datum: 11.2.2018 6:17

A tím zaručíte, že ve dvaceti obvodech nebude dvacet vítězů z dvaceti politických ministran?

A ve sto obvodech sto vítězů ze sto mikrostran?

Diskuse o výši volebního prahu:
Autor: P. Szirotný Datum: 10.2.2018 20:07

je jistě možná. Ale tak nějak mi připadá, že 5% je práh optimální. Autor sám uvádí jako příklad Řecko, kde je 3% práh + 50 křesel bonus pro vítěze při 250 mandátech. Nevím jestli je to pravda, neověřoval jsem to. Při aplikaci na naše poměry by to znamenalo bonus pro vítěze 40 křesel ve 200 členném parlamentu. Tedy v těchto volbách 118 křesel pro ANO v parlamentu. A odhadem tak pět dalších poslanců za naprosto okrajové a bezvýznamné strany. Kdyby ANO přesvědčilo dva z těchto solitérů ke spolupráci, rázem by mělo ústavní většinu. Při zisku necelých 30% aktivních voličů. Tedy cca 18 procent teoretických voličů by mohlo rozhodnout o ústavním systému republikya jejím dalším směřování. Zdá se vám to jako dobrý nápad ? Vždycky když dostanu do ruky volební lístky s desítkami stran, z nichž 95% nemá vůbec žádnou šanci uspět, přemýšlím zda to naše malá republika potřebuje. Malá partička se rozhodne kandidováat do sněmovny a stát jí vytiskne 8 miliónů volebních lístků. Co namísto snížení 5% prahu zavést nutnost sesbírání 50-100 tisíc hlasů voličů, kteří si přejí aby strana vůbec mohla kandidovat. Samozřejmě by to mohlo platit jen pro neparlamentní strany, jejichž voličská podpora se ve většině průzkumů pohybuje pod 3%. V tu chvíli by odpadla třetina (nebo i víc) obskurních stran a demokracie by nebyla narušena. Pořád by bylo z čeho vybírat.

Ale jako úplně nejčistčí řešení bych viděl většinovou jednokolovou volbu v jednomandátních obvodech. V každé bývalém okrese dva obvody. Tedy 162 poslanců. Vítěz bere vše. A tím by se diskuse o 5% klauzuli pro vstup do PS staly zbytečnými.

Re: Vaše úvahy:
Autor: S. Kalužík Datum: 10.2.2018 17:17

A mimochodem:

http://www.konzervativnistrana.cz/program/strednedoby-program/volebni-system.html

http://konzervativnilisty.cz/index.php/texty/domaci-politika/1593-pravdu-maji-australane

Většinové volby v jednomandátových obvodech:
Autor: M. Prokop Datum: 10.2.2018 16:11

a je po většině problémů.

Re: Jediné správné řešení:
Autor: Š. Hašek Datum: 10.2.2018 14:52

Taky mě něco podobného napadlo. To jsou takové ty "občanské fantazie".

Za ty, co nepřišli volit nechat prázdný fleky v těch lavicích (mohl by s těma židlema besedovat Moravec). A ty peníze (normomzdy, diety, auta, zájezdy výjezdové, ..... , otop v pracovně, ....) za ty fleky přidělit hned šekem/složenkou rovnovšem voličům podle volebního seznamu. Hodím to do kalkulačky. Na hotel Ritz, "mušle a nahoře bez" by to asi nebylo ........ ale nekrademe, že?

Re: No jo, ale současný stav...:
Autor: O. Zuckerová Datum: 10.2.2018 12:43

Proboha, vy jste jak metronom! Brusel - Kreml - Západ - Východ - Pravice - Levice - Probuďte se! Není rok 1950!