19.12.2018 | Svátek má EsterDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ESEJ: Parlament je lepší než referendumŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 97, poslední: 27.2.2018 0:44, přehled diskusí

referendum je slepá ulička:
Autor: K. Kocourek Datum: 27.2.2018 0:44

Jednou jsem ve Švýcarsku míjel vysoko ve svahu hory trčící spalovnu odpadu, kterou postavili a pak v referendu odmítli spustit. Tím jsem ztratil o referendech jakékoli iluze.

Jelikož výsledek již odhlasovaného referenda nelze nějak rozumně zkorigovat, napadá mě parafráze slavného Clausewitzova výroku o válce jako pokračování politiky jinými prostředky: "Referendum je jenom pokračování občanské války jinými prostředky". Zkrátka, když 55% občanů přehlasuje v důležité věci, která se týká všech, zbývajících 45%, je to v psychologické rovině stejná spoušť, jako kdyby si vzájemně rozmlátili svoji zem válkou.

Na zastupitelskou demokracii se dá nahlížet i tak, že občané volí svoje vyjednavače, kteří se snaží domluvit rozumné podmínky příměří v latentní občanské válce. A tohle je rozhodně vyšší hodnota. Přinejmenším společnost, která dokáže dosahovat vnitřní jednoty, dokáže lépe odolávat tlaku zvenčí.

Re: Parlament nebo referendum? Co je lepší? :
Autor: J. Pospíšil 402 Datum: 11.2.2018 23:12

Pane Klepetko,

ve většině vámi uváděných příkladech to není tak, jak píšete.

Já jsem přivrženec přímé demokracie, ale to přece není důvodem k tomu, neseznámit se s tím, kde jsou výsledky referenda zavazující a kde jsou konzultační, kde jsou jaká kvora pro platnost a tak.

Švýcarský systém přímého rozhodování voličů je propracovaný, osvědčený, dbá na rovnost a příležitost pro informace z obou stran a je závazný především pro voliče, protože oni to jsou, kdo nese důsledky svých rozhodnutí. Ve Švýcarsku voliči nerozhodují, co budou dělat politici, tam rozhodují, co budou dělat občané a jejich obec, (tedy jak budou žít oni sami), za své peníze a na svou odpovědnost. A to vede k tomu, že rozhodují v referendech velmi odpovědně. A jejich obec je opravdu jejich. Švýcar není nadšený z cestovních kanceláří, co vozi děti "zdarma". Ví, že to zdarma není, že cestovní kancelář nemá jiné peníze, než dostane od klientů a že se tedy na děti "zdarma" musí složit ostatní, kteří mají tedy zájezd dražší, protože platí za cizí děti. On za své děti neváhá platit, když se rozhodl je vzít sebou, ale nechápe, proč by měl kdokoli platit za děti cizí, když se k tomu nerozhodne jak pro charitativní pomoc.

Já bych začal opravdu na obecních referendech, kdy současně s otázkou zda postavit nový sportovní stadion je rozhodováno o tom, na jak dlouho a o kolik se zvýší obecní daň do zplacení stavby a připomene se, jaké náklady přibudou obci již navždy na provoz zařízení. A že se budou platit z obecní daně, na kterou se občané obce skládají. Pak je rozhodování v referendu velmi odpovědné a dobře prodiskutované v každé rodině. Když uváží, že je stadion opravdu obci zapotřebí, tak hlasuje pro a ví, že se bude na nákladech podílet. Ví dokonce i jakým dílem, kolik to bude stát jeho rodinu si tam umí každý spočítat.

Re: Typická jochovina:
Autor: M. Prokop Datum: 11.2.2018 22:22

Dalo by se nalézt i přiléhavější označení, než ucho. leč, nejsa Rudolfem nebo dokonce Netzer, zachovám dekorum.

Parlament je lepší než referendum..:
Autor: P. Grigar Datum: 11.2.2018 21:41

Vše co pochází od člověka je zlé, vše co pochází od boha(vrchnosti) dobré...

pravil p.Joch

Re: No:
Autor: V. Klepetko Datum: 11.2.2018 17:45

Nejen demokracie. I svoboda je dvousečná zbraň! Jenže žádné lepší zbraně nemáme - a představa o voličích nesvéprávných hlupácích je nebezpečný levicový blud a předzvěst totality:

http://www.marcuse.org/herbert/pubs/64onedim/odmcontents.html

Pan Joch napsal tak dlouhý a komplikovaný text, protože je mu tento blud bytostně cizí - ale současně má z těch referend hrůzu, což se sám sobě snaží vysvětlit. Příliš se mu to ale nedaří :-))))

Re: Typická jochovina:
Autor: P. Rudolf Datum: 11.2.2018 17:29

Chcete snad tímto přímo prokopovsko-tesaříkovským pšoukem naznačit, že vy jste pochopil? Tak sem s tím, jsem jedno ucho!

Re: Holt je nutné asi vyměnit národ, že pane Jochu-:
Autor: M. Prokop Datum: 11.2.2018 17:09

Beránek-Rudolf, Rudolf-Beránek. :-P

Re: Typická jochovina:
Autor: M. Prokop Datum: 11.2.2018 17:07

Kdo by to čekal, že vy pochopíte ....

Typická jochovina:
Autor: P. Rudolf Datum: 11.2.2018 16:54

Autor nás zavalí spoustou teorie, citací a historických faktů, takže si v dlouhém textu málokdo všimne, že je autor povětšinou dezinterpretuje. Článek je příliš dlouhý, tak jen pár bodů:

Je blbost, že Hitler nenapadl Švýcarsko, protože se lekl ztrát, nýbrž proto, že nacistickým pohlavárům vyhovoval onen daňový ráj, kam si mohli ulévat nakradený majetek. Rovněž opakuje otřepaný mýtus o tom, že Švýcaři jsou jakýsi výjimečný národ. Nejsou, jen měli kliku, neb jejich bankovní systém vyhovoval majetným v čelé Evropě a později světě. Což už ale pomalu končí, tak uvidíme. I samotné referendum už ve Švýcarsku moc nefunguje, je v zastupitelské demokracii přežité, i když jeho parametry jsou tam nastaveny velmi dobře a parlamentní demokracii nesupluje.

Nepsaná ústava je v anglosaském právu nahrazena tzv. soudními precedensy, což ji defakto supluje. Kdyby tento institut neexistoval, museli by si ji napsat.

Odvolatelnost politků je pochopitelně blbost, nicméně institut předčasných voleb ji defakto, a správnou formou, supluje.

Joch, byť s některými jeho závěry se dá odděleně souhlasit, myšlenkově zastydnul někde ne přelomu devatenáctého a dvacátého století. Doba je dnes úplně jinde a tyto tradiční modely (poučky) se nám přímo před očima mění. A závěr jeho eseje "Zrada voličů" je už v dnešním světě, kdy je každý politikův krok pod drobnohledem voličů, úplná blbost.

Boha jeho :
Autor: V. Pavelka 263 Datum: 11.2.2018 16:42

A tihle lidičky chtějí rozhodovat v referendu ? Jak děti.

No:
Autor: V. Pavelka 263 Datum: 11.2.2018 16:27

Tak referenda se nám zachtělo ? To je jako dát ve stodole děckám zápalky do ruky ,pitomci !

Re: Referendum není popřením, ale aktivizací občanství:
Autor: J. Pospíšil 402 Datum: 11.2.2018 16:14

Pane Apolene, fakt nelze vypisovat referendum o státoprávním uspořádání a účasti v mezinárodních organizacích?

Já si myslím, že existence je nejlepším důkazem možnosti.

A referendum o účasti v EU proběhlo a nesporně bylo před tím vypsáno.

To stačí k tomu, že vaše tvrzení není správné.

No:
Autor: V. Pavelka 263 Datum: 11.2.2018 15:54

Znáte tu pohádku od Wericha o rybářově ženě která žila v" lahvi od octa" a kde skončila ? Nebo o žárlivé ženě , která léta hledala po kapsách svého muže důkaz nevěry , až jednou našla "co nechtěla".Nezahrávejte si s referendy.Kdo chce moc .. ?

Re: Pan Joch:
Autor: V. Kotas Datum: 11.2.2018 15:50

Také zůstanu Čechem, proto jsem ty Švýcary dával do úvozovek. Jde o to jejich sebevědomí. Země Koruny české ( to je i Morava, vévodství Opavské ) + Slezsko, Klodsko, ( dobách Karla IV i Braniborsko ) tak to mělo zůstat. Bohužel to tak nedopadlo.

:
Autor: J. Zaoralek Datum: 11.2.2018 15:49

Clanek jsem četl už minulou sobotu v lidových novinách a myslím, ze jde o jeden ze zásadních textů dnešní doby. Autor dle mého soudu správně hodnotí svýcarský system a taky vznik národních států 20. stol. a podobné souvislosti. Zavést přímou demokracii v ČR a referenda v ČR ted hned by bylo vážně nebezpečné. Když zhodnotime poslední 2 volby a vítězství Babise Zemana, tedy populismu, lharu a obecně lidí příkladně necestnych, je to tristní. Dle mého soudu by ovsem mohli mít smysl malá lokální referenda o místních otázkách. Na tom bychom se mohli něco naučit.

No:
Autor: V. Pavelka 263 Datum: 11.2.2018 15:33

Referendum je vždy dvousečná, nezahrávejte si Hlupáci !

Holt je nutné asi vyměnit národ, že pane Jochu-:
Autor: P. Beránek Datum: 11.2.2018 15:28

Trapné. Tak obyvatelé Česka již podruhé ve volbě presidenta rozhodli jinak než chtěl pan Joch a jeho zahraniční páníčkové, tak je demokracie špatná. Asi je holt nutné vyměnit národ.

Ale, pane Jochu, zkuste říct Švýcaři, že on by v referendu rozhodl ne jak je to potřebné pro jeho národ, ne presidenta, který obhajuje jeho zájmy, zájmy své země, ale chtěl by za presidenta někoho, kdo by se spíše líbil zahraničí, který by šel na ruku zahraničním páníčkům - a rozbije vám "držku".

Holt demokracie je dobrá, že, ale lidé musí rozhodovat tak jak chceme my, demokrati. Pokud ne, tak tady budeme naříkat jak je ten národ nevyspělý a jak je ho nutné nahradit.

Re: Nesouhlasím s článkem:
Autor: M. Prokop Datum: 11.2.2018 15:24

To už bude na vás.

Re: Pan Joch:
Autor: M. Prokop Datum: 11.2.2018 15:23

I vy žertéři ...

Proč potom ti dolní Švýcaři volí ANO, KSČ(M), SPD a podobné obskurity?

No :
Autor: V. Pavelka 263 Datum: 11.2.2018 15:09

Prostě, nezahrávejte si s referendem , žádné větší spravedlnosti se stejně nedočkáte ale,vlastní hloupostí můžete dát moc někomu kdo si s námi se všemi nakonec vytře pozadí . Volat po referendu ,je jako mýt plné panděro ale objednám si ještě jeden chod ,třeba se nepozvracím ,prostě máme demokracii a ta mívá nedostatky zrovna jako každej člověk je vod přírody nedostatečnej.Idealní stav neexistuje!!!

Re: Pan Joch:
Autor: Š. Hašek Datum: 11.2.2018 14:15

Máte pravdu s těmi jednotlivci. Nahoře i dole. Ti dole občas volí ty nahoře.

A právě mě v poslední době nejvíc "baví" to nadávání - od zdola nahoru a od zhora dolů. A nejlepší jsou politmistři v televizi. Ale nějak teď frčí "blbý venkovský volič".

Na rovinu řeknu - nemusím být Švýcarem, stačí snad, když budu solidním Čechem (teďkonc nevím jak je to s Markrabstvím moravským a Slezskem, co nám zbylo po útocích Prušáků, aby se neurazili).

Re: Pan Joch:
Autor: V. Kotas Datum: 11.2.2018 13:37

Už 28let jsme měli na to, abychom se " Švýcary " stávali. Jednotlivci dole, se o to snaží, politici tam nahoře zatím neprojevili ani zájem.

Re: Výborný článek:
Autor: Š. Hašek Datum: 11.2.2018 13:28

Asi tak.

Navíc pan Joch v tom článku dal několik věcí dohromady tak "aby se v tom prase vyznalo".

Já si myslím, že parlament a referendum je možno kombinovat. Dělat přednášky typu "co je lepší" nechávám studentům Putny! Oboje bylo vymyšleno k užívání občany (socialisté stále pracují na zrušení občanů), nebylo stvořeno k plkání vykladačů politologie.

Co je lepší? Jaro nebo podzim?? Zkráceno.

Pan Joch:
Autor: V. Pokorný Datum: 11.2.2018 12:49

má pravdu snad jen v tom, že pokud bychom chtěli mít referendum jako ve Švýcarsku, museli bychom tady mít Švýcary. Jinak jen blafe a nechce připustit, aby o nejdůležitějších věcech v Česku rozhodovali občané sami, a nikoliv vydíratelní a zkorumpovaní politikové Tečka.

Re: Výborný článek:
Autor: E. Erat Datum: 11.2.2018 11:57

Za to eurohurvínkům všeho druhu velmi. Koneckonců pan Joch mezi ně patří.

Re: Nesouhlasím s článkem:
Autor: M. Stuchlik Datum: 11.2.2018 11:36

Hlasování o připojení ruské federaci budete prosazovat taky nebo toto hlasování za nás zas udělají ruské tanky?

Výborný článek:
Autor: M. Stuchlik Datum: 11.2.2018 11:33

Pan Joch má naprostou pravdu. To se populistům líbit nebude. :-)

Re: Parlament nebo referendum? Co je lepší? :
Autor: V. Klepetko Datum: 11.2.2018 11:00

"podmínkám platnosti"

Re: Parlament nebo referendum? Co je lepší? :
Autor: V. Klepetko Datum: 11.2.2018 10:56

Ještě k podmínkám splatnosti referenda. V těch šťastnějších zemích, kde panuje moderní liberální zastupitelská demokracie a právní stát je pevný, tam je nejrozšířenější tento model:

- referendum je platné, pokud v něm hlasuje stejně nebo více voličů než v předchozích parlamentních volbách

- pro návrh se vysloví nadpoloviční většina hlasujících.

Je zbytečné nad tím mudrovat, převzal bych tento osvědčený vzor! Alespoň pro "negativní referenda" - naší občané by měli mít stejná práva jako třeba ve Španělsku: jakýkoli pokus přenést další pravomoci na EU nebo jinak změnit Ústavu by mělo být možné zvrátit v obligatorním, závazném referendu!

Dotaz:
Autor: J. Hejna Datum: 11.2.2018 10:14

"Pokud by v Česku měla přímá demokracie fungovat jako ve Švýcarsku, museli bychom českou kotlinu osídlit Švýcary"

Byli, pane Jochu, Švýcaři už před Kristem?