25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

GLOSA: Vizionář

Je to frajer, lze říci po úspěšném startu rakety Falcon Heavy. Elon Musk s firmou SpaceX dokázali porazit státní agenturu NASA.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 11.2.2018 16:58

V Česku se dotují jen seriózní projekty, jako Čapí hnízdo

Fantasmagorie Elona Muska nepodporujeme a ignorujeme!

Vězte, že toto je seriózní ekonomika, která se opírá o seriózní makroekonomické modely z předminulého století.

J. Fridrich 11.2.2018 14:28

Petráčku, Petráčku - vizionář a inovátor Musk je

Petráčku, Petráčku - vizionář a inovátor Musk je trochu z jiné bečky než ti, co na ně v české kotlince poštěkáváváš - on už ledaco v celoplanetárním měřítku DOKÁZAL, víme..

Tak asi tak, Petráčku..

M. Pivoda 10.2.2018 10:59

Inovátor Elon Musk

Petráček: "Elon Musk dokázal, že je dobrý showman i romantik. Že má talent na to, aby získal investory a jejich peníze. Dokázal, že v lecčems je lepší než NASA a její vize. Ale zatím nedokázal jednu důležitou věc: zda jeho vize bude vydělávat. ... Teprve pokud se ukáže, že o jeho kosmické služby je skutečně zájem, bude možné říci, že Musk se zapsal do dějin jako úspěšný vizionář."

Ekonomické hodnocení není jediné možné hodnocení význného inovátora. Najde se i dost jiných hodnotitelů, kteří budou Elona Muska posuzovat především dle toho, zda skutečně přistane na Marsu, jak slíbil (aby tak zabránil ve vyhynutí lidstva na této planetě).

Tvrdá ekonomická realita (současné kapitalistické ekonomiky) je pro inovátora Elona Muska jen omezením v jeho tvůrčím rozletu. Nejhorší má Elon Musk ale už zřejmě za sebou. K tomu nejhoršímu u něj došlo v roce 2008, v době ekonomické krize (mimochodem, kterou čeští ekonomové nedokázali předpovědět a ignorovali její začátek). Tehdy byl Elon úplně na dně. Od bankrotu ho dělily už jen hodiny. V noci sebou na posteli divoce škubal, budil se ze svých katastrofických snů a vykřikoval. A dle pořekadkla "na po(s)raného i záchod spadne" se s ním navíc rozvedla i jeho první maželka (se kterou zplodil 4 děti). Kdyby se tehdy Elon nebyl býval odhodlal k překročení toho, co označujeme jako hranici etiky podnikání, dnes už by o Elonovi nikdo neuslyšel. Ten případ je určitě složitější, než co se o Elonovi bude v Česku učit na VŠE. Neviditelná ruka by na Mars nedoletěla.

M. Prokop 10.2.2018 15:40

Re: Inovátor Elon Musk

Tvrdá ekonomická realita (každé ekonomiky) tvrdě rozdělí inovátory na přínosné a nepřínosné.

Pivodu zřetelně zařadila mezi ty druhé. :-P

L. Novák 10.2.2018 16:07

Re: Inovátor Elon Musk

:-D Nemá rád ekonomy, co neumí předpovídat budoucnost... :-D

M. Pivoda 10.2.2018 18:12

Pro L. Nováka 475 kg

Podstatné je to, že v českém prostředí by inovátor Elon Musk určitě neuspěl.

I naprosto zdravé semínko, které padne do neúrodné půdy také nevzklíčí.

M. Pivoda 10.2.2018 19:59

Re: Pro L. Nováka 475 kg

Ještě doplním, že Elon Musk se narodil a vyrůstal v Jižní Africe.

Kdyby Elon Musk byl býval setrval v prostředí Jižní Afriky a neemigroval (přes Kanadu do USA), tak bychom o něm dnes učitě nic neslyšeli.

M. Prokop 10.2.2018 21:09

Re: Pro L. Nováka 475 kg

Třeba jako o Barnardovi.

M. Prokop 10.2.2018 21:09

Re: Inovátor Elon Musk

A nedají mu prachy ... :-P

L. Novák 10.2.2018 16:12

Re: Inovátor Elon Musk

Nejspíš s NASA spolupracuje a využívá poznatků, které má NASA k dispozici. Bylo by naprosto nesmyslné, aby to, co už bylo objeveno nebo vyzkoušeno, objevoval znovu.

M. Pivoda 10.2.2018 18:08

Pro L. Nováka 475 kg

Máte pravdu, ale to na podstatě věci nic nemění.

B. Uhlich 10.2.2018 23:56

Re: Pro L. Nováka 475 kg

Mno, minimálně by se neměly objevovat výkřiky typu, že za co Musk létá by NASA neudělala ani studii papírových draků...přitom, realita je taková, že NASA všechny primární kroky Space X platila dohodnutými dotacemi ... Space X používá infrastrukturu NASA a jistě není tajemstvím, že po ukončení programu raketoplánů, kdy z NASA odešlo na 30 tisíc lidí (nejen z NASA, ale i ze spolupracujích firem) jistě tak Musk přišel, k řadě kvalifikovaných zaměstnanců...... Tedy bych zas až tak Space X a NASA nestavěl proti sobě...

M. Pivoda 11.2.2018 11:32

Pro Beno Uhlicha

Uhlich: "Tedy bych zas až tak Space X a NASA nestavěl proti sobě..." - Já o tom všem vím a nikoho proti sobě nestavím.

České ekonomy by Elon Musk ovšem nikdy k podpoře svého projektu nepřemluvil. V českém prostředí by Elon Musk nikdy neuspěl. Čeští ekonomové vzývají Neviditelnou ruku trhu, která sestoupí z Nebes a vše potřebné zařídí sama.

Hodnocení činu Elona Muska v USA

Why it's important: More evidence that committed, passionate individuals are now able to do what only governments and large corporations could do. The next era of space exploration is here

M. Prokop 11.2.2018 15:21

Re: Pro Beno Uhlicha

Ekonomové nepodporují, to si je pletete s finančníky, oni "umélá inteligence!.

M. Pivoda 10.2.2018 10:32

Na VŠE Praha zavedli výběrový předmět pro české ekonomy

Zpráva z dnešních novin: Profesor Václav Klaus na VŠE Praha zahajuje výuku předmětu "Jak změnit ekonomiku na montovnu".

Nezapomeňte ten předmět doporučit svým dětem.

L. Novák 10.2.2018 16:17

Re: Miroslav Pivoda

Plácáte blbosti:

Česko je montovna. Mohou za to pobídky Zemanovy vlády, říká ekonom

http://jdem.cz/dubxz3

B. Uhlich 11.2.2018 0:23

Re: Miroslav Pivoda

Být montovnou bylo jaksi jediné řešení, po té co si zdejší politikové nechali tak různě namluvit, že je dobrý nápad zlikvidovat páteřní průmysl... Holt když zničíte možnost stavět v zahraničí investiční celky jako lihovary, cukrovary, chemičky... dodávat stroje, lokomotivy, nákladní auta a pod... nezbývá nic jiného než býti montovnou... Bohužel dnes po cca 25 letech montování jaksi niko netuší, jak se vrátit k nějakému normálnímu průmyslu.... :(

L. Novák 11.2.2018 2:53

Re: Miroslav Pivoda

Normální průmysl tady byl naposledy za 1. republiky a před komunistickým převratem, pokud se poválečný stav dá nazvat "normálním průmyslem". ;-)

V. Kotas 11.2.2018 7:06

Re: Miroslav Pivoda

Pokud ti nestačí to vyjmenované, tak pár věcí připomenu - letadla, zařízení jaderných elektráren, zbrojní průmysl, to jsou výrobky, které si můžou vyrábět dovolit jen ty země ( a zase jich tolik není ), jež patří ve strojírenství ke špičce ve světě.

J. Jurax 11.2.2018 22:57

Re: Miroslav Pivoda

No, z letadel se u nás dělá Turbolet a L-39, resp. L-59 a cvičné Zliny.

Zbrojní průmysl - pistole, samopaly a útočné pušky (výroba těžkých zbraní byla na Slovensku), snad podvozky Tatra

Jaderné elektrárny - Škoda JS vyrábí komponenty jaderných reaktorů, jestli celé reaktory a kolik netuším ...

Není to špatné, naopak, ale o špičce bych - ač patriot - přece jen moc nemluvil.

D. Stirský 10.2.2018 9:38

Vizionář, toť stejná

floskule jako projekt, "je to o tom, že", vnímat, rezonovat, příběh apod.

V. Kotas 10.2.2018 8:41

Imy jsme měli vizionáře. Jmenujme alespoň 2,

T.G.M. a Baťa. Téměř všichni jich mají, jak se říká, plnou hubu, ale naplňování jejich vizí je stále v nedohlednu. Bohužel !

V. Kotas 10.2.2018 8:42

Re: Imy jsme měli vizionáře. Jmenujme alespoň 2,

I my

B. Uhlich 10.2.2018 0:41

Njn..dnes nikdo nešetří superlativy...

..jenže stále amerika platí Rusku vpodstatě nekřesťanské peníze za dopravu astronautů na ISS. Ano sice Musk hýří nápady, ale jeho Dragon s lidskou posádkou zatím neletěl a jak to vypadá tak ani nepoletí... Trochu bych oponoval větě, že Space X porazila NASA..myslím, že nikoliv, E:Musk si dělá svůj byznys a staví si k němu své prostředky, nic víc...pro NASA to zas až tolik neznamená. Stále je tu dohoda o rozdělení kompetencí, kdy NASA se už z mnoha důvodů nechce zabývat rutíními lety na LEO a k ISS. Sama existence stanice se chýlí ke konci a je tady několik scénářů jak to bude s ISS dál. Od rozdělení na jednotlivé komponenty, které si rozeberou jednotlivé státy, přes privatizaci soukromým sektorem až po plánovanou likvidaci... NASA další stanici už neplánuje, protože v tom nevidí další smysl. NASA by ráda expandovala dál.-.hovoří se o návratu na Měsíc a popř. o orbitální mesíční stanici, či dokonce stanici na povrchu Měsíce. Jak to bude dál ..ukáže čas.

Co se týká E.Muska a Space X tam, je zjevné,. že má před konkurencí jasný náskok, ale ono to nemusí být vždy jen výhoda. Já se na rozdíl od poměrně značného davu optimistů nedomnívám, že se na zemi pohybují desítky tisíc milionářů, kteří si jen tak z legrace budou kupovat letenky do vesmíru a to i v případě, že se dostanou pod 10M USD (na LEO) Tak bude Space X velmi brzo konfrontována s konkurencí a to nejen z USA, navíc se velmi snadno může ukázat, že SpaceX tak trochu z konkurenčních důvodů ne zcela úplně vyčísluje své náklady, které se pak ukáží..., ne takové s jakými se dnes pracuje.

Ale ať je to jak to je, rozhodně je nutné považovat SpaceX za jasného nositele pokroku a je fajn, že někdo svojí snahu vede tímto směrem. Jak to bude dál ukáže čas...

J. Lepka 10.2.2018 12:18

Re: Njn..dnes nikdo nešetří superlativy...

Vaši reakci patrně nechápu nebo aspoň ne úplně. Je přece úplně fuk, jestli Space X do budoucna přežije. Už jednou ta firma ukázala cestu a jen budoucnost a další objevy a vynálezy ukáží, zda je nadále průchodná. Já velmi dobře pamatuji jak nadšení nad raketoplány, tak i dřívější vlhké sny politruků o nezbytné nadvládě ruské astronautiky řízené těmi nejschopnějšími kádry komunistické věrchušky a následované masivní převahou v kosmickém prostoru. A ejhle po pár letech přišli na to, že jim ujel technologický vlak, na oběžnou dráhu furt lítají raketou z šedesátých let a když už se rozhodnou o start z jiného kosmodromu, zapomenou to říct ajťákům a nikdo nepřeprogramuje řídící jednotky. Leč objektivně, ani americko - evropská spolupráce s přistáním na Marsu nedopadla, údajně proto, že ani jednu stranu nenapadlo zkontrolovat, v jakých jednotkách jejich systémy měří a fungují. Jenže to je právě faktor, který si soukromá firma nemůže dovolit, protože takovou pak jediný podobný problém položí a její zaměstnanci nakročí ke konkurenci. Takže v závěru naprostý souhlas : Jak to bude dál ukáže čas...

J. Jančura 10.2.2018 14:26

Re: Njn..dnes nikdo nešetří superlativy...

Nejsem jsem si jist zda Space X ukazuje tu správnou cestu. Samozřejmě opakované použití rakety má význam, ale teprve čas ukáže o kolik to skutečně sníží přepravní náklady. Dobře si pamatuje, že NASA slibovala, že raketoplány z důvodu opakovaného použití motorů sníží náklady oproti běžným raketám 10 x, skutečnost, jak je známo, byla opačná.

Chyby nastanou jak u státních společností, tak i soukromých, vždyť většinu zařízení pro NASA dodávají soukromé firmy.

Aby se rakety od Space X zaplatily, musí mít zákazníky, přitom vývoj těžkých družic a sond 5 -10 let a více, což jeho projetu moc nepomůže. Tento vývoj bude enormně drahý a proto potřebuje spolehlivé záruky, že až bude dokončen budou ještě příslušné rakety od Space X i dispozici. A v tomto případě překotné vize Muska právě nedávají záruku, že bude potřebná raketa k dispozici.

Osobně byl bych rád, kdyby lidé osídlili vesmír, ale myslím si, že pro to zdaleka nenastal čas. Myslím si, že ještě po několik desítek let je nutný výzkum roboty, který je mnohem levnější. Vždyť, aby byl úspěšný alespoň počátek Muskovy vize osídlení Marsu, je nutný důkladný průzkum možných míst výstavby první základny, kde by se vyrábělo palivo pro návrat raket, aby tam byly k dispozici vhodné nerosty, z kterých se toto palivo, kyslík, voda a další vyrobí. Pak se musí vyvinout příslušné technologie,což bude obrovský problém s ohledem na omezené zdroje energie a všeho dalšího.

Někdy si myslím, když vidím vizi Muska s jeho raketou na Jupiterově měsíci Evropě, že si z nás děla srandu. Vždyť tam lidé kvůli vysoké radiaci s radiačních pásů Jupitera nemohou vůbec přežít. Proč ba tam pak vůbec několik let letěli??

M. Prokop 10.2.2018 15:58

Re: Njn..dnes nikdo nešetří superlativy...

Ve státním sektoru si prostě lze dovolit více chyb i neproduktivních zaměstnanců, zdroje (v našich kapsách) jsou takřka bezedné a osobní zodpovědnost minimální. Konkurence tyto výstřelky částečně eliminuje.

B. Uhlich 10.2.2018 23:48

Re: Njn..dnes nikdo nešetří superlativy...

to Jančura: souhlas, vnímám to velmi podobně. Navíc kosmonautika obecně bude čím dál tím víc bojovat o své přežití, protože vůle politiků vydávat větší peníze bude čím dál tím menší... právě i díky budované představě, že to soukromý sektor zařídí...ne nezařídí, soukromý sektor bude investovat jen do takové kosmonautiky na které se dá něco vydělat...ano, možná, že tu jsou firmy, které by byly rády, kdyby se jejich jméno objevilo na přistávacím modulu na Mars, ale ruku na srdce...případný let na Mars se odhaduje na cca 3..6 T USD a výsledek , kromě pocitu, že jsme to dokázali - nebude žádný...stejně tak to bylo s Měsícem... tedy udělají si ty firmy nějakou analýzu, jistě zjití, že se dají prostředky vyhodit i jinak.... Pak je tady to co zmiňujete, otázka budoucnosti pilotovaných letů...tam se totiž skrývá obrovský problém. Let s lidskou posádkou je extrémně drahý..vychází až 100x dráž než let s automaty a roboty... Já sice chápu,že lidé chtějí své přistání na Marsu se vším všudy.. tak jako jsem já zažil jako malý kluk přistání na Měsíci, ale asi to prostě nepůjde neboť holt realita je něčemu takovému velmi nepřející....

J. Jurax 11.2.2018 23:39

Re: Njn..dnes nikdo nešetří superlativy...

No, pokud vím, v segmentu vynášení těžkých nákladů je k mání ruský Proton (23 000 na LEO, 4500 USD/kg), francouzská Ariane V (21 000 na LEO, 6500 USD/kd) a americké Atlas (20 050 na LEO) a Delta IV (25 800 na LEO, 6800 USD/kg) a trošku níž pak Falcon 9 (22 800 na LEO, kolem 3000 USD/kg)) a snad ještě ukrajinský Zenit (13 740 na LEO). A samozřejmě stařičká semjorka Sojuz (7 800 na LEO, 5000 USD/kg). Ceny orientační ...

No a teď Falcon Heavy s nosností 64 000 kg na LEO.

Pokud se Falconům díky opakovanému využití stupňů povede stlačit cenu za vynesení 1 kg (u Falconu Heavy se avizuje při využití plné nosnosti 2970 USD/kg), může zabodovat.

B. Uhlich 10.2.2018 23:35

Re: Njn..dnes nikdo nešetří superlativy...

to Lepka: jo chápu Vás, někdy píšu klopotně...spíš jsem reagoval na jednotlivé výroky primárního článku... Co se týká vývoje kosmonautiky obecně - bude asi ještě potřeba překročit mnoho milníků. Já se dokonce obávám, že právě vliv E.Muska může být velmi negativní...ono to sice vypadá, že Musk kráčí pevným krokem a překračuje jednu překážku za druhou, ale ono to tak úplně není. Muskova výhoda je v tom , že plní současné mediální zadání technického superhrdiny, ale ve skutečnosti..když z toho všeho oprášíte ten mediální nepříčetný jekot..tak zjistíte, že se nic zas až tak převratného neděje. Ono, je samozřejmě zajímavé jak on sám se svou Space X k celé věci přistoupil a myslím si, že se jedná o jeden z nejvíce kompaktních projektů současnosti..jenže je tady dost neznámých..asi ta nejdůležitější jsou opravdové náklady...Space X podle některých zdrojů zjevně neuvádí úplně přesné náklady a vpodstatě mlží kvůli konkurenci. Navíc tady Musk vytváří jakousi atmosféru, že se dá létat "za babku", což opravdu není pravda..to právě paradoxně poškozuje kosmonautiku, protože to vytváří falešnou atmosféru, že stačí kosmické agetury privatizovat a hotovo...přitom je jasné, že Musk kromě spektakulárních letů nepohnul vůbec ničím. např. dodnes nebyl vypuštěn jediný americký astronaut, aby mohla Amerika konečně přestat používat vyděračské ruské služby. Musk nedělá naprosto žádnou vědu, to dělá NASA za peníze amerických daňových poplatníků...jeho vize letů na Mars jsou jen prezentacemi pro získání investorů nic víc. Když představil svojí vizi kolonizace Marsu bylo poněkud zábavné, sledovat fcb.NASA, kde se řada vědců a techniků NASA vyjadřovala v duchu, že si k té fantazii bude muset ještě přikoupit svou fyziku a matematiku... Jako já ho nechci vyloženě dehonestovat, určitě svojí činností dělá hodně pro popularizaci kosmických letů, jenže já se právě nemohu zbavit dojmu, že někdy tu popularizaci vede dost divným směrem což s v dnešním prapodivném světě moc nechápe...