25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

VĚDA: Leť, sokole!

Musím říci, že úterní, několikrát odložený start Falconu Heavy jsem prožíval jako drama. Toto je něco jiného než politika. Zde proti sobě stojí důmyslnost inženýrů a neosobní příroda.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Nový 9.2.2018 18:40

Drobková

kupte si čokoládu milku, na obalu je vaše příbuzná.

M. Bílý 9.2.2018 12:50

Celou tu dlouhou dobu co čtu články na Neviditelném ....

.... psu mě nenapadlo napadnout autora a nějak ho osočovat (jako třeba níže paní Drobková). Vždy mě drží při zemi má pochybnost jestli bych to napsal lépe (neberu-li v úvahu snahu mých rodičů slušně mě vychovat). Podobně se chovám i u diskuzních příspěvků. Zásadně autorům nenadávám a nečastuji je neslušnými pojmy.

J. Kanioková 9.2.2018 22:05

Máte pravdu,

poslední dobou je to tady jaksi "moderní".. a neskonale trapné..

A nejen vůči autorovi článku, ale i mezi diskutéry to tady přestává být příjemné. Tolik žluči tu nebývalo zvykem.. Slušnost se tu vytrácí..

M. Prokop 9.2.2018 9:19

Zajímavá úvaha

v mnohém reálná.

K. Drobková 9.2.2018 8:21

Všeznalec Kechlibar.

Uf, uff tak mistr Kechlibar je odborníkem nejen na Německo, Francii, politiku ...... ale dokonce i na raketovou techniku. Takovej všeznalec, že ? Všude byl, všechno zná, od všeho má klíče .....

J. Lepka 9.2.2018 8:59

Re: Všeznalec Kechlibar.

Za to, že jste nepochopila jistou epochálnost (a do jisté míry i teatrálnost) startu Falcon Heavy se nestyďte, ale zpupně kritizovat ostatní, pro které je to natolik převratné, že se chtějí o své nadšení podělit, je dost přízemní, takové zemanovské, pravda, dnes populární.

M. Prokop 9.2.2018 9:22

Re: Všeznalec Kechlibar.

Co chcete od WClady ....

R. Tesařík 9.2.2018 11:19

Re: Všeznalec Kechlibar.

To nic, to je jenom Drobková, nebo Drobek.

M. Valenta 9.2.2018 9:04

Re: Všeznalec Kechlibar.

Buďte ráda paní Drobková, že pan Kechlibar jednou napsal zajímavý článek.

M. Prokop 9.2.2018 9:23

Re: Všeznalec Kechlibar.

On skoro vždy, na vyloženou blbinu jsem u něj ještě nenarazil.

K. Dvořák 13.2.2018 18:59

Kechlibar jednou napsal zajímavý článek?

Pana Kechlibara stoji za to cist. Ne vzdy to clovek musi videt jako on, ale to, co pise, je vecne, podnetne a leckdy i vtipne. Kez by tu takovych autoru bylo vice.

I. Schlägel 9.2.2018 9:49

Re: Všeznalec Kechlibar.

Všude nebyl, všechno nezná, ovšem Vaší maličkost strčí do kapsy násobně.

F. Kusák 9.2.2018 9:55

Re: Všeznalec Kechlibar.

Vážená, pan Kechlibar, přesto, že má exaktní vzdělání, si zde na žádného raketového odborníka nehraje, pouze si uvědomuje význam tohoto lidského počinu. Samozřejmě, že mu dochází, jak významné pro lidstvo by bylo kolonizovat Měsíc čí Mars. A ještě, jemu na rozdíl od jiných, nechybí fantazie, a ta je i ve vědě nutná. Rozumíte tomu?

S. Ševeček 9.2.2018 11:00

Re: Všeznalec Kechlibar.

zato vy jste letadlo.

P. Lenc 9.2.2018 11:01

Re: Všeznalec Kechlibar.

Jó paní Drobková, vy jste tada toho Kechlibara odhalila.No teda...

T. Hraj 9.2.2018 21:21

Re: Všeznalec Kechlibar.

Paní Drobková, víte, že na Novinky.cz mají taky diskusi?

J. Kanioková 9.2.2018 22:07

Jste trapná

J. Jurax 9.2.2018 23:44

Re: Všeznalec Kechlibar.

Nejste ta blondýna, co jsou o ní ty vtipy?

A. Pakosta 9.2.2018 7:33

Raketa naprázdno letět může, pane autore,

....ušetřila by tím spoustu paliva. Naopak, to záměrné vynesení kosmického odpadu je podle mne hloupým reklamním trikem a demonstrací faktu, že multimiliardář Elon Musk nemusí hledět na peníze. Určitě by se byl našel náklad k vynesení na oběžnou dráhu, který by byl tvořil užitečné zatížení. Likvidace vraků aut jejich vynesením na oběžnou dráhu Slunce, to se patrně v praxi neujme. Ano, jeden čas se uvažovalo o tomto způsobu likvidace jaderného odpadu - vvnést jej do vesmíru a "spálit" odhozením na Slunce. To by jistě odlehčilo pozemskému životnímu prostředí. Ale riziko havárie rakety při startu je v tomto případě neúnosně velké, i kdyby mělo za desetinnou čárkou deset nul. Ale třeba Elon Musk za pár let postaví k tomu účelu kosmický výtah, vynalezený A.C.Clarkem. Sledovat synchronní přistání obou použitých raketových boosterů, to bylo opravdu jako ze sci-fi filmu. Úspěch to jednoznačně je!

J. Lepka 9.2.2018 8:54

Re: Raketa naprázdno letět může, pane autore,

Jasně, že to byla reklamní akce, o tom snad nikdo nepochybuje a právě ten kabriolet je třešinka na dortu, kdyby tam místo něj byl betonovej panel, značně by poklesl počet remcalů, ovšem která betonárka by pak měla důvod se pyšnit vlastní oběžnicí Slunce? Ale obávám se, že ani tahle akce Teslu nezachrání.

No a to synchronizované přistání, to je prostě už teď klasika, zapsaná červeným písmem do historie kosmonautiky, jako bych už slyšel zlostné skřípání zubů z Asie, možná, že Muskovi teď zdraží akumulátory!

M. Prokop 9.2.2018 9:24

Re: Raketa naprázdno letět může, pane autore,

Nákladní auto byste také zkoušel bez nákladu?

A. Pakosta 9.2.2018 9:58

Re: Raketa naprázdno letět může, pane autore,

PRVNÍ ZKUŠEBNÍ JÍZDU URČITĚ, PŘIJDE VÁM TO DIVNÉ?

J. Jelínek 9.2.2018 13:12

Re: Raketa naprázdno letět může, pane autore,

Jasně, ten kabriolet je svým způsobem "kosmické smetí", je-li však jeho oběžná dráha heliocentrická, pak časem snad spadne do Slunce a tam věru žádnou škodu nenadělá. Chtělo by to znát parametry té dráhy, hmotnost kabrioletu a potom by si s tím snad poradil i starý Newton, ale já to počítat nebudu.

F. Kysela 9.2.2018 13:05

Re: Raketa naprázdno letět může, pane autore,

Tedy, let rakety "naprázdno" jaksi postrádá smysl. Již nikdy by tak neletěla. Účelem testu je, mimo jiné, vyzkoušet chování s nákladem.

A orbitální výtah vymyslel J.N.Arcutanov, jak sám Clarke uvádí v předmluvě k Rajským fontánám.

A. Pakosta 9.2.2018 14:11

Re: Raketa naprázdno letět může, pane autore,

Pane Kyselo!

Já si dovoluji (jako graduovaný letecký konstruktér) mít za opodstatněnou domněnku, že na orbitální raketě jsou stovky systémů, které je možno, ba záhodno, otestovat při letu "nalehko".

Navíc je jasné, že hmotnost jednoho auta - řekněme dvě tuny - je v porovnání s maximální kapacitou rakety (desítky tun) vlastně totéž co nic, takže to vlastně byl let "naprázdno" a šlo hlavně o ten reklamní efekt - Tesla - první auto ve vesmíru (když pozapomeneme na Lunar Rover z projektu Apollo).

S vynálezem orbitálního výtahu máte patrně pravdu, já četl Rajské fontány už hodně dávno. Clarka zná ovšem, podle mého názoru, více lidí než toho Arcutanova.

R. Tichý 9.2.2018 17:06

Elektromobily Tesla jsou cernou dirou. I kdyz je pravda, ze diky planovanym dotacim si je budou kupovat zejmena hvezdy a hvezdicky.

Takze lze rict, jsou vozy ko(s)mickeho veku.

;-)