25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

FEJETON: Nalezenec

Amatérský astronom Scott Tilley objevil ztracenou družici Image, která se odmlčela své domovské agentuře NASA v roce 2005 a poté dva roky úspěšně vzdorovala pokusům o oživení, až ji konečně odepsali. Zpráva mě potěšila z několika důvodů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 7.2.2018 10:50

SpaceEngineers

Zatím jako Beta- verze je dostupná zajímavá kreativní hra kde figuruje i "kosmické smetí". T Vzešla převážně s týmu českých vývojářů a má obrovskou rozmanitost připomínající svět Minecraftu. Reaguji na autorův podnět v tom ohledu, že v jednom s jejich modů nelze v kosmu přežít pokud se hráči nepodaří zavčas nalést nějaké trosky ... které se pak mohou stát základem dalšího rozvoje.

Považuji to zajímavý příklad, jak mohou mít myšlenky právě v českém dolíku nakažlivý charakter.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Space_Engineers

P. Hlosta 7.2.2018 10:37

O včerejšku

Jistě že zábavné představy o samovzniku umělé inteligence. Ovšem technologický pokrok letí jako střela a lidé zůstávají na stejné inteligenční úrovni jako celek. Moudrost aby v nich pohledal, je vzácná.

Na druhou stranu pokrok je vítán s nadšením. Naposled včera úspěšně odstartoval Falcon Heavy, jeho dvě nosné části se úspěšně vrátily a přistály přesně na terč a že třetí se zřítila do oceánu není až tak psychicky ničivé z pohledu toho, že cíl vynesené části do vesmíru je prakticky jistý že bude dosažen.

Mně se na tom nejvíce líbí fakt, že jde o soukromý průzkum a vývoj směrem do vesmíru. Pro začátek je terčem Mars, kde se dá časem realizovat mnoho zisku, což postrčí ekonomiku na jinou úroveň. Připomíná to doby osidlování Divokého Západu, kdy lidé šli sami od sebe do rizika, s nadějí na nový lepší život. Na počátku sice byly zájmy tehdejších států, mocnářů, ale jen díky dobrovolným osidlovačům těch nebezpečných kolonií v Novém světě to vyústilo do dnešní podoby Spojených Států Amerických a Kanady. Jižní Americe patří ode mně omluva - tam samozřejmě též u zrodu nových států stáli osadníci.

Má to samozřejmě i předpoklad záporných jevů, což u osidlování Ameriky byli například vyvražďovaní původní obyvatelé, nebo ničena původní příroda. Klad i zápor se ale v novém pokroku vždy objeví. Že je Falcon pokrokem v dobývání vesmíru, je už víc než jisté. Hlavní rys na něm je však, že přichází ze soukromé sféry.

Trochu mně zaráží, že Neff o Falconu ani řádek.

M. Kodet 7.2.2018 2:56

Napadá mě podobná ale obrácený postup

spojením Kalouska a Pospíšila na oběžné dráze české politiky by mohl vzniknout yetti.