25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

VĚDA: Nekonečno mezi nulou a jedničkou

Opět se těšíme na epochální skok. Na cestě ke kvantovým počítačům má v brzké době dojít ke dvěma zásadním technologickým průlomům.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Mayer 6.2.2018 23:26

Problém s umělou inteligencí v ČR

Problém s umělou inteligencí v ČR prakticky neexistuje, velkým problémem je přirozená blbost.

M. Pivoda 6.2.2018 16:35

Kdy (za jak dlouho) budou kvantové počítače použitelné?

... there is no telling whether it will take five years or 10, or whether companies will announce a more advanced milestone just 18 months from now. Worse still, the winner may just remain silent and harvest all the information available.

Takže kvantové počítače mohou představovat větší bezprostřední ohrožení (pro stávající společenské systémy), než dosud obávaná pokročilá umělá inteligence.

A přitom naprostá většina článků na NP je o ptákovinách, o kterých zde tak vášnivě diskutují hlavně důchodci. Budoucnost bude podstatně jiná než byla minulost!

M. Pivoda 6.2.2018 11:26

Větší byznys na obzoru

V dohledné době vydělají více peněz možná sexroboti než kvantové počítače.

https://www.maxim.com/gear/new-customizable-sex-doll-2018-1

M. Pivoda 6.2.2018 11:18

Stabilita procesu

Z technického hlediska Neff opoměl napsat to podstatné, totiž, že dnešní kvantové počítače fungují (počítají) jen nepatrný zlomek vteřiny a pak se výpočetní proces kvantového počítače zhroutí, neboť kvantový proces je silně nestabilní. Hlavním problémem je tedy zvládnutí existující nestability, než jen přidávání dalších Qbitů.

Mimochodem s problémem nestability zažehnutého procesu se potýkají také fúzní reaktory. Jinak bychom dnes už měli energie nadbytek.

P. Hlosta 6.2.2018 10:30

Už S.Lem....

Už Stanislaw Lem ve své knize "Tajemství čínského pokoje" uvedl, že každý nový objev lidstva přinese zákonitě nové nebezpečí, nová dosud nepoznaná rizika. Dokládá to na příkladu objevu jaderného štěpení a tím i nových, dosud nepoznaných rizik ve využití i do té doby neznámého rizika, při vojenském použití, že se nestane nikdo vítězem případné jaderné války a bude poraženo celé lidstvo. Také informační boom v rozvoji internetu přinesl rizika v celé lidské společnosti.

Z toho vyplývá, že i další rozvoj počítačové technologie bude mít dosud nevídaná rizika pro lidskou společnost. To mně dává výslednici, že lidstvo zdaleka vůbec nezmoudřelo a technologie ho, ne že předbíhají, ale jsou lidstvu už proti moudrosti lidstva nedostižitelně dál. Lidský mozek se nevyvinul více, jak před několika tisícem let. Vyrovnat lidskou společnost míře růstu technologií je utopická snaha. Víra, že umělá inteligence změní lidi k něčemu lepšímu je přáním otce myšlenky.

"Lidi jsou jen lidi a s tím nejde hnout!" - Werich

Z. Rychlý 6.2.2018 6:05

Bádá se, bádá - a je to dobře.

Mooreův zákon je neuvěřitelný, já jsem vystudoval v éře přechodu od elektronek k polovodičům, takže ten vývoj mám prožitý - potvrzuji jeho platnost. Není to jen výpočetní technika, za mého vojenského působení se po takovém telefonním drátě přenášely až 4 telefonní hovory (!!), no a dnes se po témže drátě přenášejí bez problémů 4 televizní kanály. Je to za těch 50 let neskutečný vývoj.

Taky pozoruji, jak technika předbíhá před využitím. Na jedné straně technika otevře úžasné možnosti, na druhé straně lidé nevědí, co s tím. Nový výpočetní výkon vždy postrádal odpověď na otázku: co s ním? Ale nakonec se využití vždy našlo a po chvíli zase vznikal tlak na zvětšení výkonu. Kde jsou hranice? Opravdu neuvěřitelné!

Škoda, že se ještě zákon podobný zákonu Mooreovu nenašel ve sféře lidského myšlení. Místo aby selský rozum prošel vývojem k moudrosti, tak se mi zdá, že lidstvo jako společnost hloupne nezávisle na tom, kolik má jedinec titulů vpředu, či vzadu. Žádný učený prý z nebe nespadl, ale blbce a průzkumníky slepých uliček jako kdyby shazovali.

J. Novák 6.2.2018 19:26

Re: Bádá se, bádá - a je to dobře.

To je tím, že hlupáci vždycky umírali dříve než chytří lidé a nestihli se rozmnožit.

V dnešní době si hlupáky pěstujeme, protože jejich podpora je obrovský kšeft pro ty, kteří jsou jen nepatrně chytřejší. Dnes už tu máme jejich čtvrtou generaci od druhé světové války a nikdo neví, co s nimi...

Bohužel, výraznou změnu může přinést jen válka nebo obrovská přírodní katastrofa, protože na Aštara Šerana, který by si je vzal domů, moc spoléhat nemůžeme.

A. Holík 6.2.2018 1:25

No nevim ..

S AI je dnes situace takova, ze stojime v panelaku v 10 patre, uzivame si pohledu z okna, a ve sklebe uz pomalu vypuka pozar. Kvantove pocitace pak je soused koumak, co bydli v prizemi, ktery prave prisel na to, ze kdyz nakoupi benzin na rok dopredu, a schova to v loznici, tak usetri.

Je to je rychlejsi konec. Ale zase se zvysuje sance, ze se toho doziju, a zajimavejsich casu na Zemi nebylo ..

J. Jelínek 6.2.2018 11:11

Re: No nevim ..

Myslím, že máte zbytečné obavy. Dokud nezíská systém užívající AI vědomí sebe sama, pak se není čeho bát. A pokud vím (možná se pletu) pak definice AI sebe-vědomí nezahrnuje.