25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

INDIE: Nepřízeň nejen meteorologická

Klimaticky Britové se svým impériem příliš štěstí neudělali. V državách jim bylo většinou k zadušení. Byla-li mateřská země příliš za horizontem, nezbývala než záchrana vertikální a Brit se běžel zachraňovat do kopců.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 6.2.2018 16:55

Re: Rasismus opravdu "vynalezli" Britové.

Děkuji

A. Alda 6.2.2018 16:03

Rasismus opravdu "vynalezli" Britové.

Dokonce na vědecké úrovni. Všichni ostatní to od nich jen opisovali.

J. Farda 6.2.2018 14:45

Re: Udělal Ulč "štěstí" se svým článkem?

Žádost o radu pane Lenci samozřejmě určena pro Radu ... a zdravím! :-)

Z. Lapil 6.2.2018 14:36

Re: Je to zajímavé s tím rasismem.

Nevím, je-li rasismus anglickým vynálezem. Tak nějak mám dojem, že třeba Belgičané se v koloniích chovali významně hůř, než bylo zvykem v koloniích anglických. A dokonce bych řekl, že v bývalých britských koloniích je dnes všeobecně méně příšerně, než v mnohých jiných. Přinejmenším v tom smyslu, že tam funguje jakýs takýs stát (Indie a Pákistán za všechny, opakovaně jsem slyšel o dříve britském Somalilandu coby enklávě bezpečí v širém okolí).

Ale že je dnes běloch spíš štvaná zvěř než co jiného, na tom se shodneme.

Z. Lapil 6.2.2018 14:28

Re: Udělal Ulč "štěstí" se svým článkem?

Ve Wikipedii píšou: V létě teplo z pevniny stoupá vzhůru, protože se pevnina zahřívá rychleji než oceán, vzniká tlaková níže. Vlhký vzduch z oceánu je následně přitahován, zaráží se o vysoká pohoří těchto oblastí a stoupá po nich vzhůru. V horách se ochlazuje a principiálně vznikají bouřlivé srážky nad těmito oblastmi (Čérápuňdží).

Autorovo vysvětlení obsahující žhavou zemi a polovakuum je, nemůžu si pomoct, spisovatelskou licencí použitou pro lidi schopné takové vyjádření ocenit ("vlhký vzduch se ochlazuje" - to je přece nuda, ne?).

P. Lenc 6.2.2018 13:31

Re: Udělal Ulč "štěstí" se svým článkem?

Určeno pro Timůra Rudolfoviče.

A. Alda 6.2.2018 11:28

Je to zajímavé s tím rasismem.

Všichni, kdo byli z posice původního anglického rasismu považováni za méněcenné, jsou dnes mnohem většími rasisty než kdy byli libovolní Evropané.

J. Farda 6.2.2018 10:53

Re: Udělal Ulč "štěstí" se svým článkem?

Hospodsky nadával? Čtěte originál, dobrý muži, pomíjejte kdovíjaké plagiátory ... :-)

J. Farda 6.2.2018 10:51

Re: Udělal Ulč "štěstí" se svým článkem?

Pozoruhodná reakce, ale co jste jí vlastně chtěl říci? Pro mě každá rada drahá ... :-)

P. Rada 6.2.2018 10:14

Re: Udělal Ulč "štěstí" se svým článkem?

Pokud by bylo k technicky možné využívat přímo ve formátu NP textový editor.... možná by to opravdu trochu pomohlo osvětě právě u odborně méně fundovaných. Tací pravopis asi poprávu kritizují ale naopak jim pro ulpívání na gramatických hrubkých nedocvakne technická nesmyslnost některých autorových vět až statí:

...."Že žhavá zem vyžene horký vzduch hodně vysoko, vznikne polovakuum, které

vcucne vlhký vzduch jak z Indického oceánu, tak z Bengálského zálivu."...

Nerozporuji, že Pan Ulč využívá talent spisovatele. Žel občas naopak se spisovatelskou vervou píše gramaticky správně - ale už hlouposti. Měl by o tom alespon vědět.

P. Lenc 6.2.2018 9:26

Re: Udělal Ulč "štěstí" se svým článkem?

A něco takového by chtělo "diskutovat".Dík za článek.

B. Hejda 6.2.2018 9:01

Re: Udělal Ulč "štěstí" se svým článkem?

"Moudrý" a "s nadhledem"? Znáte jediný jeho článek, kde by akorát hospodsky nenadával, jak je to všude na nic?

J. Fridrich 6.2.2018 7:27

Re: Udělal Ulč "štěstí" se svým článkem?

" Asi bych na článek člověka zjevně zmoženého horkem a penězi nereagoval. Ale když už se otírá rádoby zasvědceně o klima v indii:.."

Pan Ulč je moudrý člověk, světa znalý - se schopností reálně posuzovat vývoj světa a s nadhledem popsat nám méně známé země..

Zkuste zlepšit pravopis..

P. Rada 6.2.2018 3:33

Udělal Ulč "štěstí" se svým článkem?

Asi bych na článek člověka zjevně zmoženého horkem a penězi nereagoval. Ale když už se otírá rádoby zasvědceně o klima v indii:...."Klimaticky Britové se svým impériem příliš štěstí neudělali"... a ke konci zas rádoby znalecky o meteorologii: ... "Meteorologičtí pozorovatelé se shodují v přesvědčení...".... tak mu právě v těchto souvislostech zkusím naznačit, co o "britech" a v těchto souvislostech zřejmě doposud neví.

Že to s tím "přesvědčením" může být paradoxně jinak by si dnes mohl doplnit třeba zde:......https://is.muni.cz/do/rect/el/estud/pedf/ps14/fyz_geogr/web/.../04-cirkulace.html ....Daleko dříve se však o takovéto už sofistikované poznatky zasloužili právě britové.

Když totiž svého času v britské Indii monzun prakticky nenastal tak to přivodilo hladomor a obavy s jeho opakování. Vládnoucí taková situase v jejich državě nenechala v poklidu a snažili se přijít na to, proč k tomu došlo. Zprvu se nedařilo ale když povolali pečlivého statistika Walkera který si pozbíral veškerá tehdy dostupná meteo-data a udělal z nich přehled..., tak se svět dozvěděl o základnímu periodickém jevu který se posléze začal nazávat Walkerovou cirkulací (https://en.wikipedia.org/wiki/Walker_circulation)

Později byl na tomto základě popsám rozsáhlejší úkaz EL Nino (https://cs.wikipedia.org/wiki/El_Ni%C3%B1o) který až do dnešních doby dominuje dlouhodobé periodicitě v chodu dokonce planetárního počasí. To pak provází i nic netušícího pana Ulče na cestách světem - a tedy i v té Indii - ale ten žel paradoxně píše o údajné hlouposti jiných...a zatahuje do toho vědní obory o kterých zřejmě mnoho neví ... a to mi v kontextu vůbec nepřijde "štastné".