28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

KLIMA: Kolaps evropské energie

Protože Německo je zářným příkladem našich klimaalarmistů, dovolil jsem si čtenářům Neviditelného psa předložit tento pohled zvenčí:

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Mikulec 16.4.2018 18:05

Německo, tedy EU

do čeho strčí čumák, to zkomplikuje, zdraží a ještě politicky korektně popíše, že to tak není. Německo v čele s klimakterickou vůdkyní je holé neštěstí. Němci mají jednu nepříjemnou vlastnost jít do extrémů. Když něco zmrvit, tak dokonale.

L. Písařík 29.3.2018 2:13

Pokud jste někdo byl v rozvojové zemi

musel jste postřehnout, že tam se jinak, než na ohýnku nevaří. Palivem je ve všech případech dřevo. Diskutovat o nějakém snižování CO2 nemá význam, tyto země obvkle nemají žádný velký průmysl až na výrobu elektřiny a potravin.

P. Rada 1.2.2018 23:39

Kolaps nebo spíše změna Evropské energetiky?

http://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/irena-financovani-obnovitelnych-zdroju-energie/

https://video.aktualne.cz/dvtv/nestavejte-novy-reaktor-v-dukovanech-budou-to-vyhozene-peniz/r~7541e942e1ac11e78337ac1f6b220ee8/?redirected=1517520378

L. Novák 1.2.2018 23:47

Re: Kolaps nebo spíše změna Evropské energetiky?

Rado, vy jste vážně na palici... :-O

M. Pivoda 1.2.2018 18:10

V příspěvku níže hovořím o tempu technologického rozvoje

Nikoliv o klimatologii nebo úmyslech zelených. S tím mne nespojujte, prosím.

Ray Kurzweil předpovídá (s dosavadní přesností svých technologických předpovědí 86%) uspokojení energetických potřeb ze solárních panelů (do roku cca 2030). Jadernou fúzi sice nevylučuje, ale ta se prý nevyvíjí exponenciálním tempem - a je tedy mnohem hůře předpověditelná.

Nicméně chytřejší pánové z MIT (určitě chytřejší než agresivní čeští důchodci na NP) se domnívají, že jadernou fúzi zvládnou nejpozději do 20 let. Proč? Má k tomu dojít v důsledku zmenšení reaktorů (oproti mezinárodnímu projektu ITER, který se staví v Cadarache ve Francii).

V důsledku zmenšení fúzních reaktorů na MIT je možno snadno experimentovat a korigovat rychle chybné postupy. Takové experimentování u projektu ITER nejde, protože je příliš veliký. A připomenu ještě, že trvalo celé 3 roky, než bylo diplpmaticky usmlouváno a dohodnuto místo jeho postavení právě ve Francii.

Čeští důchodci (diskutující na NP) by se měli spíše soustředit na své osobní zdraví, aby se toho šťastného okamžiku, dostatku energie, ještě dožili.

P. Zinga 1.2.2018 18:40

Re: V příspěvku níže hovořím o tempu technologického rozvoje

Pane Pivodo, ještě jednou: energetický hlad nebude určitě solárními panely do roku 2030 ukojen, i kdybyste celou zeměkouli založil panely! Nepřekonatelným problémem je jeho volatilita. A s tím nic neuděláte.

P.s:nezačněte mi tu, prrosím, básnit o lítiových akumulačních mrakodrapech!

M. Pivoda 2.2.2018 8:26

Pro redaktora Wagnera ohledně Petera Zingy

Problém je v tom, že redaktor Wagner z Neviditelného psa nedovede posoudit nízkou odbornost Petera Zingy a dovoluje mu proto zde šířit poplašné zprávy.

J. Schwarz 1.2.2018 18:43

Re: V příspěvku níže hovořím o tempu technologického rozvoje

O svoje zdraví ať se starají dnešní školáci, protože i ti budou rádi když se "dožijí" dostatku energie z fúzních reaktorů...

J. Schwarz 1.2.2018 18:44

Re: V příspěvku níže hovořím o tempu technologického rozvoje

Dnešní důchodci se toho nedožijí, ani kdyby si zaplatili "péči" v nejlepších sanatoriích.

V. Novák 1.2.2018 18:46

Re: V příspěvku níže hovořím o tempu technologického rozvoje

Problém s experimentálními fúzními reaktory je (přinejmenším od 60. let) ten, že jsou příliš malé, tudíž v nich nelze vytvořit a udržet plasma po dostatečně dlouhou dobu v dostatečném objemu, aby vytvořily více energie, než kolik je na jeho vytvoření třeba. Důvod je zřejmý - objem roste s trojmocí lineárních rozměrů, povrch s kvadrátem. Fúze probíhá a energie se uvolˇbuje v objemu, teplo uniká povrchem.

A to, že fúze bude zvládnuta do 20 let je nepochybně pravda - už se to totiž tvrdí přes 50 let... Vždycky 20...

M. Pivoda 2.2.2018 8:23

Pro V. Nováka

1. Vaše údaje jsou správné, pokud jde parametry jaderné fúze. Proto také ITER reaktor má vevnitř kolblihový prostor o průměru 4 metry (a jeho výstavba trvá tak dlouho).

2. Novák: " - už se to totiž tvrdí přes 50 let..". S tímto také souhlasím. Zapoměl jste ale provést výpočet exponenciálního vývoje informačních technologií za těch minulých 50 let až do dnešního dne - a vzít v úvahu změnu tohoto parametru v designu reaktoru. Dnešní počítače již dovedou dostatečně rychle vypočítat, kde na povrchu reaktoru je třeba zvýšit magnetizmus, aby zažehlou fúzi odtlačil od povrchu a zabránil jeho propálení. To stačí. Více se dozvíte někde v univerzitě třetího věku (pokud tam nevyučují čeští dogmatici).

P. Rada 1.2.2018 18:49

Re: V příspěvku níže hovořím o tempu technologického rozvoje

Jako scifi píšete o nadějných zítřcích pěkně. Jako důchodcre si ale pamatuji proklamace jaderných vědců o tom, že energie s jádra bude prakticky zadarmo - jen natahat dráty. Skutek ale utek a namísto toho někdo předpovídá ještě dokonalejší technologii.

O tom, že jadernou fůzi lze zařehnout přitom vůbec nepochybuji - pochybuji o tom, že to bude vůbec kdy celospolečensky efektivní.

Na druhou stranu dokonalý jaderný zdroj tohoto typu máme dennodenně nad svými hlavami a mnohdy známou technologii s důvodů pohodlnosti pálení fosilů nevyužíváme.

Jak po Vás tak čtu tak jsou ale asi i lidé kteří by ještě něco superdokonalejšího zejména co se týká rozměrů a láce měli rád pod svou kontrolou vůči ostatnímu obyvatelstvu.

Nejspíše jim to ale nevyjde a to už proto, že takovou civilizaci bychom při udávaném horizontu nástupu takto mocné technologie už ve vesmíru museli pozorovat.

M. Pivoda 2.2.2018 8:32

Pro Pavla Radu ohledně Fermiho paradoxu

Rada: "... takovou civilizaci bychom při udávaném horizontu nástupu takto mocné technologie už ve vesmíru museli pozorovat."

Nemůžeme ty pokročilejší civilizace ve vesmíru dnes pozorovat, protože už se samy stačily vyhubit po dosažení patřičného stupně technologického vývoje.

A totéž velmi pravděpodobně čeká i naši velmi soutěživou civilizaci. Má totiž v rukách příliš silné zbraně při velmi primitivních motivacích (zděděných z dávných dob evoluce). Amen.

J. Lepka 1.2.2018 15:45

Úžasné chucpe,

tvrdit, že spalováním dřevěných pelet při výrobě elektřiny omezuje produkci CO2. A ještě k tomu doprava přes Atlantik.

M. Prokop 1.2.2018 16:29

Re: Úžasné chucpe,

Kdyby to byl jediný nesmysl té zelenorudé sekty, bylo by to ještě dobré.

M. Pivoda 1.2.2018 12:57

Kolaps alarmistů se blíží: energie bude dostatek

Současný pokus o vyrovnávání kolísavé spotřeby elektrické energie

http://www.rozhlas.cz/plus/dnesniplus/_zprava/auta-se-muzou-zmenit-v-male-elektrarny-britanie-investuje-do-elektromobilu-stamiliony--1783855

Klimatologii nerozumím a nevím, zda technologický pokrok dokáže stihnout zabránit nevratným klimatickým změnám. To nevím.

Nicméně tempo, kterým probíhá technologický pokrok (solární energie, jaderná fúze, ...), naznačuje, že světový problém s energií bude vyřešen do roku 2030. Takže kdo z diskutujících zde na NP se toho roku dožije, bude uspokojen.

P. Rada 1.2.2018 13:38

Re: Kolaps alarmistů se blíží?

Tempo vývoje získávání energie s jaderné oblasti doposud spíše rapidně klesá - narostla jen bezpečnost na kterou se dříve v opojné honbě za ziskem nedbalo. Fyzikálně to lze sledovat na parametru návratnosti energie vložené do těžby. V realitě na četnosti realizací.

https://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI

Fůze je navíc zatím pro enormní nákladovost absolutním propadákem dokonce o několik řádů pod civilizačně využitelnou hranicí která je nad hodnotiu 5x.

To co je zásadní mimo výše uvedené je i vliv distribuční sítě, která totiž efektivitu vzhledem k drobnému odběrateli snižuje ještě až o jeden řád. Kdo nevěří necht si srovná cenu silové energie na burze - svorkách zdrojů - a u koncového uživatele. V případě fůze by obrat nadějí mohl být ospravedlněn snad jen objevem zásadního charakteru. Nejspíše by takový objev vedl k velké závislosti širokého okolí na centrálním zdroji pod heslem podobného typu jako že: ..."sověty + elektrifikace = komunismus".

Nebo dokonce věříte v soukromé fůzí reaktory v každé domácnosti či dokonce v každém člověku mocném jak bohové? Scifi je takových plná. Už jste ale někdy zažil reálnou situaci když se dva jen trochu více mocní ale jinak spíše mocensky posedlí servali?

M. Prokop 1.2.2018 14:07

Re: Kolaps alarmistů se blíží?

Neserte se do techniky se zelenou ideologií a bude lépe.

Distribuční síť něco stojí, tak by snad i meloun mohl pochopit, že to někdo musí zaplatit.

I ten skutečný meloun stojí měně na poli, než v obchodě.

P. Rada 1.2.2018 14:41

Re: Kolaps alarmistů se blíží?

Pane Prokope distribuční poplatky platíte spíše Vy než já a to proto, že si část energií vyrábím a konzumuji už několik let přímo.

Např včera i předevčírem jsem si za jasného zimního dne ze solárů té tepelné vyrobil 20kWh a k tomu asi desetinu čisté el.

Tím čím více jsem nezávislý na centrálním systému, tak spíš je mi navíc dokonce satisfakcí, že na svou vulgární hloupost doplácíte platbami za distribuci právě Vy!

V. Novák 1.2.2018 15:05

Re: Kolaps alarmistů se blíží?

Takže parazitujete na stabilitě sítě. A ještě se tím chlubíte...

Drzost přenáramná!

P. Rada 1.2.2018 18:22

Re: Kolaps alarmistů se blíží?

Drzost není v odvaze postavit se na vlastní nohy. Spíše naopak!

Pokud navíc např dojde k blackoutu, třeba ještě rád přijdete za mnou na ostrůvek stability si dobít mobil... a když přitom nebudete vést "drzé" řeči dám tu službu nejspíše zdarma tak jak si lidé v nouzi vůbec mohou pomoci - ale musí být s čeho.

K té stabilitě dnes dominantní elektrorozvodné sítě jen dodávám, že při jejím event výpadku nemá nikdo s připojených doposud žádný zákonný nárok na jakoukoli reparaci. To je ale zlozvyk tradovaný už od totality.

Drzost spočívá tedy spíše v aroganci se kterou dodnes nechávají dotyční velkoměsto jako je Praha s milionem obyvatel viset nad propastí blacoutu jen na několika VVN vedeních bez adekvátního zálohování vnitřním zdrojem.

Ty zálohy by totiž sice šly zbudovat ale to by něco stálo - něco úměrně podobného jak mě investice do svébytnosti. Svoboda ale nebývá zadarmo - myslet si opak je o hlouposti a propagovat tu hloupost může být o té drzosti se kterou se třeba veřejně beztrestně lže i v nejvyšších státních funkcích.

V. Novák 1.2.2018 18:49

Re: Kolaps alarmistů se blíží?

Drzost je vykládat o postavení se na vlastbí nohy a přitom parazitovat na stabilitě sítě. Jo, kdybyste se odpojil a parazitovat přestal - tak to byste byl frajer.

Ovšem taky byste touhle dobou seděl u petrolejky a neklapal do počítače...

P. Rada 1.2.2018 19:02

Re: Kolaps alarmistů se blíží?

Pokud bych kradl elektřinu a neplatil za ní - asi by šlo o parazitování.

Pokud jí spotřebovávám stále menší zlomek - např tak, že FV kryje chod el čerpadel, nepotřebuji boiler na teplou vodu... - je to podle mě o velké úspoře a počátcích osamostatnění.

Chápu ale, že vystupovat takto ze zástupu poslušně konzumních oveček zejména vůči těm závistivějším ale líným a neschopným..,jim může i velice vadít.

Závěrem jen podotýkám, že ten můj počítač má spotřebu zhruba jako tepelný výkon pretrolejky a navic k tomu milému popovídání s Vámi postačí k vytápění obývané místnosti.

J. Jurax 1.2.2018 20:57

Re: Kolaps alarmistů se blíží?

Ale no jistě - zajímala by mne ekonomika té soběstačnosti a taky omezení té soběstačnosti. Patrně jste napojen na síť nebo máte dieselagregát nebo masivní akumulátory ve sklepení, aby byla elektřina i na svícení?

A ještě - Vámi propagovaná cesta je tak pro rodinný domek - dvanáctipatrový panelák se stovkou partají se takhle ošetřit moc nedá, i kdyby měl osluněné strany obložené fotovoltaikou a soláry na vodu.

Ono už i dnes lze mít ostrovní dům, k němuž nevede žádný drát ani trubka - ale cena je rovna minimálně pětinásobku běžného domu téže velikosti, potřebujete akumulační nádrž, vlastní studnu, plochu na biologickou čističku a soláry etc., případně tepelné čerpadlo nebo plochu na pěstování biomasy, kterou si přitápíte.

P. Rada 1.2.2018 23:04

Re: Kolaps alarmistů se blíží?

Pokud by Vás něco opravdu zajímalo jak deklarujete - pak by mělo být víc patrné, že reagujete na uvedené výše a nikoliv na svou fantazii o mé soběstačnosti.

L. Písařík 29.3.2018 2:18

Re: Kolaps alarmistů se blíží?

Garantuji vám, že pokud dojde blackoutu, nebude třeba mobil nabíjet. Mobilní síť taky potřebuje elektřinu, to jste nedomyslel, leda že by jela ze sluníčka a z baterek.

L. Písařík 16.4.2018 6:13

Re: Kolaps alarmistů se blíží?

Pane Rado, a víte že si ten mobil dobít nepřijdu? Pokud dojde k Blackoutu, pak je jedno, zda ten mobil bude nebo nebude nabitý. Hádejte proč!

J. Lepka 1.2.2018 15:44

Re: Kolaps alarmistů se blíží?

Milý Rado, čím dál tím více naplňujete Boëthiovo : Si tacuisses, philosophus mansisses. – „Kdybys byl mlčel, zůstal bys filosofem“ !

P. Rada 1.2.2018 23:02

Re: Kolaps alarmistů se blíží?

Rád by jste mě umlčel - že?

L. Novák 1.2.2018 23:45

Re: Kolaps alarmistů se blíží?

To se říká lidem, kteří zbytečně žvaní blbosti. Kdyby zůstali u mlčení, mohli být za mudrce. :-P Ale to vy, Rado, asi už nikdy nepochopíte.