19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Nenápadné pravomoci

Český prezident zdánlivě nemá takřka žádné ekonomické pravomoci. Nerozhoduje o státním rozpočtu. Nerozhoduje o výši daní. Nevypisuje žádné veřejné zakázky strategického významu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Šejna 25.1.2018 10:35

na jedno pan autor zapomněl ...

... na to, že prezident jmenuje premiéra dle svého libovolného výběru.

Ústava prezidentovi nenařizuje jmenovat vítěze voleb. Jen definuje termíny a postup. Prezident tedy může jmenovat i Frantu Vopršálka a doufat, že Franta dostane důvěru ve sněmovně. Pokud Franta důveru nedostane, musí sice podat demisi v termínu určeném ústavou, ale pak může téměř neomezeně dlouho vládnout v demisi.

A o to teď jde. Právě z tohoto důvodu Zeman včera prohlásil, že bude už v únoru pro jistotu jmenovat Babiše premiérem, aby tuto proceduru vyfoukl Drahošovi, pro případ, že by se Drahoš stal prezidentem.

Drahoš totiž jasně deklaroval, že Babiše (a tedy ani hnutí ANO) nebude jmenovat premiérem. Drahoš by tedy jmenoval někoho jiného. Třeba svého finančního podporovatele Horáčka, nebo nějakého politika z Pravdy-lásky (Gazdíka, Farského, Kalouska apod.). A pokud by tito premiéři nedostali důvěru ve Sněmovně, nechal by je Drahoš vládnout dál v demisi, protože třetí pokus od předsedy Sněmovny by byl za současné politické situace také neúspěšný.

I. Schlägel 25.1.2018 13:00

Re: na jedno pan autor zapomněl ...

Jak to víte?

M. Prokop 25.1.2018 21:14

Re: na jedno pan autor zapomněl ...

Kecá jako obvykle. Asi mu zase radí uklízečka.

A. Pakosta 25.1.2018 14:59

Re: na jedno pan autor zapomněl ...

Pan Šejna všechno ví, všechno zná.

A. Alda 25.1.2018 15:22

Ústavní zvyklost ale je,

že nejprve je jmenován předseda vítězné strany. Pro případ jeho neúspěchu již ústavní zvyklosti nejsou. (Ústavní stejně jako každá zvyklost vzniká dlouhodobým opakováním.)

Jsem rád, že Zeman je natolik zběhlý v ústavním pořádku a natolik schopen myslet strategicky, že hodlá rychle jmenovat znovu Babiše a že to takticky i předem oznámil.

Ś. Svobodová 25.1.2018 10:23

Na velmi důležitou pravomoc zapoměl

Prezident je vrchním velitelem vojsk. S podporou parlamentu může dát pokyn k mobilizaci, může nasadit vojsko v případě ohrožení celého nebo jen části státu. Může nasadit vojsko i proti vlastním lidem při velkých nepokojích. A také nemusí. Kladu si otázku, jak by postupoval Zeman a jak Drahoš v případě, že by sem najednou začali (stejně jak se stalo v Německu) proudit hordy migrantů. Který z nich by poslal vojsko střílet na hranice?

M. Prokop 25.1.2018 21:15

Re: Na velmi důležitou pravomoc zapoměl

Ani jeden.

K. Pavlik 25.1.2018 1:22

Teta kovarka

Vzacny pan by rekl autorovi o CNB ( neco podobneho rekl tete kovarce v Kajovi Marikovi).

Se svymi nazory o CNB jste autorem lidem jen pro smich.

Napriklad pred lety se kurs kanadskeho dolaru urcoval v Chicagu a kanadska narodni banka do toho vicemene nemela co mluvit.Na rozdil od CNB si nemyslela ze muze toho moc udelat.

Dnes CNB muze delat tolik blbosti kolik se ji libi. Bohuzel ale zadne bance v Cesku CNB nemuze radit(nebot tyto banky rozhoduji jinde nez v Cesku) - mozna muze zebrat.

M. Prokop 25.1.2018 8:42

Re: Teta kovarka

No jo, taky nemusí článek pochopit každý - třeba vám se to nepodařilo dokonale.

J. Kanioková 25.1.2018 0:36

Naprosto přesně !

Prezident potřebuje ROZHODNOST v případných krizích. Také zavedení eura je dost risk zásadní. Zeman si už jistě uvědomil, že celý koncept společné měny je chybný a od začátku neúspěšný politický projekt, který nemá s ekonomickým racionálnem téměř nic společného.

Drahoš říká, že bychom euro měli přijmout do čtyř let! Pokud bychom euro přijali, ČNB ztratí dozor nad bankami. ECB v současné době již delší čas provádí zcela nezodpovědnou nepochopitelnou, měnovou politiku. Za jejího přímého dohledu tak dochází k monetizaci dluhů veřejného sektoru. I díky její činnosti se uskutečňuje morální hazard při zachraňování bank, které se chovaly nezodpovědně. Při vstupu do eurozóny by se tak ČR musela stát, byť nechtěně, přispěvatelem v řádu až mnoha set miliard Kč na tuto záchranu, a to i přesto, že se české subjekty chovají daleko zodpovědněji než ty, které je potřeba zachraňovat. I občané ČR by přišli o část svých úspor, protože jejich úspory v korunách by se přepočítávaly kurzem, který bude vycházet z kurzu zafixovaného na dva roky od data rozhodnutí o vstupu do eurozóny. A ten může být značně nevýhodný. Drahoš nerozezná bruselské eurohujerské regulační šílenosti a nevěřím, že se tomu bude chtít razantně postavit. Zvláště budou-li se kolem něj šikovat a našeptávat mu místní eurohujeři.

Monetizace v eurozóně - jde o proces, kdy se veřejný dluh nahrazuje penězi. Stát (či centrální banka s ním provázaná) v tom případě vytváří peníze, za něž nakupuje veřejný dluh držený ekonomickými subjekty a následně tento dluh ničí. Nákupy ECB zvyšují riziko defaultu, kterému čelí ostatní investoři. ECB se totiž nechce podílet na plánech snížení hodnoty veřejného dluhu. To zvyšuje možné ztráty u ostatních investorů.

M. Prokop 25.1.2018 8:43

"Zeman si už jistě uvědomil,...."

A že to neřekl ... :-P

V. Lunák 25.1.2018 11:34

Re: Naprosto přesně !

Vstupem do eurozóny by ČNB rozhodně neztratila dozor nad bankami, naopak je to klíčová činnost, kterou by vykonávala.

ECB žádný dluh nemonetizuje, pouze se v rámci tzv. kvantitativního (a rovněž kvalitativního) uvolňování rozšířila paleta cenných papírů, které mohla na sekundárních trzích nakupovat. Aby se v rámci tohoto mechanismu měnové politiky mohlo mluvit o monetizaci, pak by ECB (či jiná centrální měnová autorita) musela mít velmi dobrou kontrolu na výnosnostmi státních dluhopisů (které by se snažila tlačit dolů, optimálně do záporných hodnot, aby přerozdělovala bohatství od soukromého k veřejnému sektoru). Centrální měnové autority obecně nemají tak silný vliv na vývoj úrokových měr v ekonomice, těžko byste pro něco takového hledala podporující empirická fakta.

Poslední odstavec je evidentně nějakým slepencem bůhví odkud stažených a bůhví čím přeložených výkřiků. Proč píšete o něčem, čemu vůbec nerozumíte?