25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

FEJETON: Lepší vdolky

„Jó, starý dobrý časy! Deset deka salámu – to bylo salámu!“ Psychologové tomu výstižně říkají vzpomínkový optimismus. Zapomínáme na to špatné nebo nám to už nepřijde tak zlé, jako tomu tehdy bylo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lepka 25.1.2018 20:29

Re: Nejednou jsem si pri navsteve v Praze

Roku 1967 byla voda ze zdi možná nezávadná (podle tehdejších norem) ale jinak nepitná, resp. nechutná, kdo mohl jezdil si pro vodu do studánek nebo k pramenům minerálky. Ještě roku 1979 jsem měl zkušenost s pitnou vodou v Táboře, kde se sice chlubili první ozonovací stanicí východního bloku, ale voda byla děsivě nechutná a dokonce se mi po určité době začaly objevovat ekzémy a nehty na rukou kroutily obráceně, nikdo mi samozřejmě neprozradil proč.

J. Lepka 25.1.2018 20:16

Re: Nejednou jsem si pri navsteve v Praze

Ovšem byť i poživatelné konzervy a bylo jich asi pět,šest jaksi nedokázaly nahradit naprostou absenci čerstvých surovin v regálech. Dodnes jsou k vidění snímky prodejen masa nebo ovoce a zeleniny s regály a háky zcela prázdnými a již jen naše vzpomínky jsou schopně identifikovat dost rozdílné chuti, ale hlavně barvu a konzistenci produktů metabolismu u tehdejších lahůdek z flaxáren, jako byla teplá sekaná, s tou současnou.

J. Lepka 25.1.2018 20:07

Re: Autorka nemá vzpomínkový optimismus,

Plácáte nesmysly pane Dvořáku, velmi přesně si pamatuji jak roku 1984 byla díky extrémně studenému jaru nadprodukce třešní /a zdravých, nestihli se vylíhnout škůdci/, přesto se tenkrát daly sehnat v Praze jen v holešovické tržnici a za 13,- Kčs kilo. Do prodejen to soudruzi nějak už nestihli rozvozit. Pokud umíte dělit, aspoň na kalkulačce, lehce si spočítáte mou hodinovou mzdu, když jsem bral 1570,- čistého.

J. Lepka 25.1.2018 19:58

Re: soudruzka autorka jen prohodila poly

Dospíval jste za husákovské normalizace, tak to byste se ještě mohl naučit používat diakritiku!

P. Sulc 25.1.2018 19:57

Re: Nejednou jsem si pri navsteve v Praze

Nepamatuji, v cervnu 67 jsem se z delnickeho raje vytratil ke kapitalistum, nechat se vykoristovat.. Takze pamatuji mleko v lahvich. A co se tyce vody: tehda vetsina lidi pila vodu z vodovodu, na rozdil od dneska, kdy kupuji PET vodu. Ta je sice take z vodovodu, ale neni to tak videt.

P. Kmoníček 25.1.2018 16:28

Re: soudruzka autorka jen prohodila poly

To Vám ale ten bývalý náčelník nepřizná. Každý kdo tu dobu prožil a neměl někoho známého v obchodech, tak měl smůlu.

J. Farda 25.1.2018 16:06

Re: soudruzka autorka jen prohodila poly

Jj, jak tak čtu, uvědomuji si pravdivost rčení, že "má to Pámbu všelijaké koně!" Čest, soudruhu Pešate, čest!

I. Lyčka 25.1.2018 15:04

Re:Zlatí důchodci?

Taky jednou budete a budete stát ráno v osm před Kauflandem s letákem v ruce a šermovat berlemi, aby vás nepředběhli. Jak říkává kamarád: "Taky budeš jednou starej."

I. Lyčka 25.1.2018 14:56

Re: Autorka nemá vzpomínkový optimismus,

No, možná v Praze. Ale na venkově přiváželi v úterý salámy a v pátek maso, většinou bůček, kterým se tenkrát spíše opovrhovalo.

J. Řezák 25.1.2018 11:38

Re: Nejednou jsem si pri navsteve v Praze

Vepřové jsem včera viděl v Lidlu na Barrandově. Ale neměl odvahu ho koupit. Abych se třeba z toho nepo...l.

J. Novák 25.1.2018 11:10

Re: Autorka nemá vzpomínkový optimismus,

"... protože jeden kg třešní stál maximálně čtvrtinu hodinové mzdy..."

Otázkou ale je, kolik byla v té době vaše hodinová mzda a kolik hodinová mzda běžného pracujícího, že?

J. Novák 25.1.2018 11:07

Re: soudruzka autorka jen prohodila poly

"Normalni soudruh sel do samosky a koupil toaletak..."

"Normální soudruh" - to je právě to klíčové slovo.

Normální soudruh šel do samošky zadem, pozdravil se se soudruhem vedoucím vaším oblíbeným "čest práci", vybral si z podpultové nabídky co potřeboval, pohovořil o tom, jak zas letos dostane devizový příslib a pojede někam na Západ, zasmál se těm pitomcům, co musí čekat ve frontě a odešel po té těžké práci spočinout domů na tuzexovou finskou pohovku.

J. Novák 25.1.2018 10:52

Re: Nejednou jsem si pri navsteve v Praze

A taky pamatujete ten strašný smrad z rozlitého mléka, roztržené pytlíky a mléko, donesené domů už nakyslé?

A pamatujete na "minerálky", prodávané jen na kojenecký průkaz, protože pitná voda byla pro malé děti životu nebezpečná?

Nebo jste i jídlo nakupoval v Tuzexu, vládních prodejnách a k doktorovi vás vozili do SANOPZu?

M. Pesat 25.1.2018 10:30

soudruzka autorka jen prohodila poly

soudruzka autorka jen prohodila poly, takze se na dobu rudobolsevika vzpomina pouze/zasadne ve zlem, soudruzka to obslahla propagandisticky od rudobolsanu, protoze za soudruha Husaka se zase masam pripominalo hruzy/bidu prvni republiky, resp. utlak za cisare pana. Modrobolsani a kavarna zase dnes breci jak upeli pod komunistickou knutou a jak bajecne demokraticky bylo za cisare pana. Jenom zapominaji, ze tzv. muzi 28. rijna byli za cisare pana vlastizradci a hrozil jim provaz/demokraticky/. Dospival jsem za husakovske normalizace, v pohranici, zasobovani zadny trhak, ale v sezone bezne ovoce/zelenina byly bezne a staly par supu/Kcs. Prelozeno do nemodrobolsevicke/nekavarenske cestiny, kdyz byla sezona tresni/melounu/merunek/broskvi/hroznoveho vina/svestek/jablek, tak vcelku bezne byly a staly par korun. Za soudruha Gorbacova/perestrojka, to uz jsem zil v Prerove, maso/uzeniny z masokombinatu v Brodku u Prerova byly naprosto bezne ve velkem vyberu, to stejne v Hranicich na Morave na namesti v prodejne lahudek, kupoval jsem si tam svacinu a dobela me vytaceli duchodci, stejne jako me vytaci dobela dnes, protoze jen kvuli nim a jejich chamtivosti/nenazranosti tam vzdy byla obrovska fronta. Pritom to zbozi tam bylo kazdy den, v obrovskem mnozstvi, plne haky. Dnes,obchodu hruza, zbozi jeste vice, bezte rano do hyper-super, kuho tam neuvidite stat ve fronte jeste pred otevrenim, ano nasi "zlati duchodci", rikam jim "AKCIONARI", protoze kazdy svira v ruce letak AKCE a nakupni voziky maji nastartovane k zavodum mezi regaly. Priste by nam soudruzka autorka mohla napsat nejaky dojemny clanecek o tom jak za rudobolsevika shanela/nebyl toaletni papir, to je totiz modrobolsansko-kavarensky evergreen. Normalni soudruh sel do samosky a koupil toaletak, modrobolsan-kavarnik, ti meli "smulu" , ti bud na toaletak "stali frontu, resp. vubec nebyl" .

Cest :-)

D. Stirský 25.1.2018 9:04

Vzpomínka

Jako študák jsem pracoval rok v menze (rok 1979-80) - to abych se sžil s dělnickou třídou (nultý ročník). Začínali jsme, tuším, v 6.00. A pamatuji se, jak nehezky a děsivě na mne působily v zimě za tmy fronty žen před pražskými krámy. Otvíralo se brzo a ony tam již stály - jako za války. V kancelářích na žižkovské Koněvce (druhá půle 80. let) vykřikla Jana P.: "Holky, Božce přivezli banány" - viděla to z okna. Ten úprk 15 žen z účtárny ke krámu si budu pamatovat do smrti.

D. Stirský 25.1.2018 8:58

Souhlas s autorkou:

Dodnes se pamatuji, jak jsem přišel domů jsa nadmut pýchou, že se mně podařilo zcela náhodou sehnat vepřové řízky. A to bylo v Praze. Babička z menšího města měla vždy konkrétní dem, kdy se u řezníka musela postavit do fronty, aby flákotu sehnala. A to byl ještě řezník její známý.

P. Dvořák 25.1.2018 7:46

Re: Autorka nemá vzpomínkový optimismus,

Fronty na maso byly někdy v šedesátých letech.

Jestli vám tehdy i dnes připadá maso stejně tuhé, bude to tehdy mizernou kuchařkou. Dnes jsou ty anabolická prasata nejedlá za všech okolností.

Vdolky byly vždycky vdolky, dělaly se na oleji. Ale podle vás se někde klidně bramborová placka dělá z kukuřičné mouky.

M. Krátký 25.1.2018 6:51

čerstvé ovoce tehdy a dnes

Od 1946 jezdím na chatu ( už třetí + - 200 metrů od sebe ) na Sázavě a vždy jsme měli ovoce i zeleninu z vlastní sklizně - ALE ty slívy, blumy, třešně, jahody jsme jedli přímo ze stromu, záhonu - super nádhera a ostatní množství ihned máma zpracovala do kompotů, marmelády atd - jejich tržní trvanlivost byla max týden ve studeném sklepě. Ty odrůdy se již dávno nepěstují, nepřežily by TIR transport ani do Prahy. Takže se dnes na nás šklebí ovoce sice krásné ale nepoživatelné - jahody a rajčata v lednu - ANO ale chuť nulová. Hezký den

P. Novák 25.1.2018 4:59

Re: Autorka nemá vzpomínkový optimismus,

Na které planetě jste prožil období reálného socialismu? Nepamatujete to kouzelné slovíčko "sehnat"? Kdy matky rodin utíkaly z práce, protože dostaly echo, že řezník dostal zboží, aby pak mohly doma radostně hlásit: "SEHNALA jsem řízky, popř. krkovici, játra a pod? Proč teda v pátek ve dvě vznikaly před řeznictvím fronty remcajícících žen. Asi proto, že je to bavilo, když si, podle vás, mohly přece koupit maso dle libosti kdykoliv si vzpomněly. A srandovní je úvaha o tom, jak tenkrát to maso šlo lépe žvýkat, to jste mne opravdu rozesmál. A nechtěně jste potvrdil autorčina slova z úvodu fejetonu.

K tomu údivu nad vdolky asi tolik: možná vám uniklo, že v různých krajích, mají různé recepty pro jídla se stejným názvem. Třeba kdesi jedí teplé brambory s cibulí, a říkají tomu bramborový salát, někde vysuší bramborové těsto v pekáči v troubě, a hele, prý bramborák. Taky byste se divil jako divizna?

P. Sulc 25.1.2018 4:30

Re: Nejednou jsem si pri navsteve v Praze

No prave, to za bolsevika alespon bylo k jidlu. Normy se sice sidily, ale upne ignorovat se nedaly, na to byl dohled. Ted zrejme uz zadne normy nejsou, ani na konservy, ani na uzeniny.Pamatuji "papriky plnene uzenym masem a ryzi". Obcas tam byl i kus kuze i s stetinou, ale celkem to bylo velice dobre a za Kcs 4.50. Cinska kachna ve vlastni stave i bulharsky dzuvec s tunakem byly perfektni a ten stal, tusim, bura. A ceske leco s uzeninouj bylo take fajnove.Take pamatuji''lepsi'' mleko, 4.5% tuku.

P. Dvořák 25.1.2018 2:01

Autorka nemá vzpomínkový optimismus,

ale jedná se o mnohem horší a systémové poruchy paměti, které se obvykle dostavují až ve vysokém věku.

Tak např. "třešní jsme kupovali obvykle tak deset až dvacet deka" je nesmysl, protože jeden kg třešní stál maximálně čtvrtinu hodinové mzdy, kdežto dnes klidně kolem 200 kč/kg.

Také "Sehnat správné maso na obyčejný vepřový řízek byla jen náhoda. Tak se obalovalo kde co, salám, celer, houby nebo sýr. Nebylo to špatné, mnohdy dokonce chutnější než vepřové, nicméně poctivý řízek je poctivý řízek" není pravda, protože vepřového bylo všude dost, ale nebyl tehdy o polovinu levnější bůček. Nehledě na to, že dnešní vepřový řízek, to už musíte mít opravdu dobré zuby a trpělivost, než ho sežvýkáte.

Nějaký nový recept? "Zadělala těsto, utvořila z něj několik placek a dala je na horká kamna. Prozíravě však vedle rozehřála tuk a ostatní vdolky začala smažit." Dodnes jsem si myslel, že vdolky se zcela normálně dělají na oleji a nikoliv hlavně nasucho a ostatní jen tak mimochodem a "prozíravě" na oleji.

P. Dvořák 25.1.2018 1:59

Re: Nejednou jsem si pri navsteve v Praze

Musíte umět číst mezi řádky. Tedy když kupujete "Vepřové ve vlastní šťávě", musíte nejen číst, ale i očekávat "Separát v podivném nálevu". Když kupujete ve flašce "Dršťkovou polévku", nesmíte se leknout, když na talíř dokonce i nějaká ta flaxa vypadne.

Moc se mi líbí různé výrobky s názvem "Babiččiny . . .XY", kde je vyobrazená bělovlasá stařenka s drdůlkem, jak vystřižená ze žurnálu z přelomu 19 a 20 století. Dnešní babče - šedesátky chodí na fesťáky, na Flerety, Staus Quo, Jethro Tull nebo Kabáty. Drdůlek nemá ani jedna :-))

Tedy . . . jaksi . . . tuším . . . kromě autorky dnešního článku.

P. Sulc 25.1.2018 0:36

Nejednou jsem si pri navsteve v Praze

ve Vecerce koupil jidlo v konserve. Vetsinou se nedalo zrat. Ale pred padesati lety ty plnene papriky, zmrazene ci ve skle, byly vyborne, svickova, gulas i bulharsky dzuvec s tunakem, leco, to vse bylo dobre, jen nekdy se vyplivlo kousek cehosi.Ted vyplivnu celou konservu, mimo plech, ovsem. A vyborne veprove ve vlastni stave, ci i kachna. Vyrabi se to vubec jeste?