15.11.2018 | Svátek má LeopoldDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SVĚT: Rozjímání o malthusiánské pastiŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 63, poslední: 25.1.2018 8:10, přehled diskusí

Významné duševní plody ze dne 22. ledna 2018:
Autor: M. Pivoda Datum: 24.1.2018 20:04

Dne 22. ledna 2018 zplodil Frýbort v Hanoveru svůj povrchní článek (který ale redaktor NP zařadil jako první, tzn. zřejmě nejdůležitější dle Wagnerova vnímímán!).

Dne 22. ledna 2018 poslal papež František do Davosu (účastníkům Světového ekonomického fóra) následující poselství. Ponechávám zprávu v originálu:

Responding to the rise of robots in the workplace, Pope Francis has called for automation growth to be underpinned by continued respect for all workers.

In a prepared speech read at the World Economic Forum Annual Meeting in Davos 2018, the pontiff urged:

“Artificial intelligence, robotics and other technological innovations must be so employed that they contribute to the service of humanity and to the protection of our common home, rather than to the contrary.”

Re: Významné duševní plody ze dne 22. ledna 2018:
Autor: M. Prokop Datum: 24.1.2018 20:53

Frýbort je zajímavější. Tedy obecně, ne pro fachidioty.

Re: Významné duševní plody ze dne 22. ledna 2018:
Autor: J. Jurax Datum: 24.1.2018 21:10

Povrchní?

Stvořte tedy lepší, třeba o té umělé inteligenci. Ať se tu čtenáři poučí i pobaví.

Mimoto onen citát svědčí akorát o tom, že papež se dopustil obecného výroku humanitně papežského. Jen funkce vyslovitele onoho výroku způsobla, že se dostal do médií. Vy tohle opravdu máte za důležité?

Re: Významné duševní plody ze dne 22. ledna 2018:
Autor: J. Pleva Datum: 24.1.2018 21:19

"The pontiff" se dosud nevyznamenal větší hloubkou pohledu na skutečnost, a měl by se proto přestat plést do věcí světských, protože jim nerozumí. Není zrovna osobou na té úrovni, která by přispěla pozitivně a rozumně k řešení světských problémů. Bohužel.

Příroda zařídí suchem, povodněmi,nemocí..:
Autor: J. Mrázek Datum: 24.1.2018 19:50

Zbytek zařídí následné hladomory a epidemie. A nepochybuji, že lidstvo je natolik "morálně vyspělé" (uvozovky !), aby nemělo v záloze Ziku, Ebolu, neštovice, Choleru, Antrax, supermalárii a super TBC a další "náhodou" uvolněné z laboratoří materiály k úmyslné redukci neočkované části populace v třetích zemích, kde explozivní nárůst s následným peklem, kdy to Dantovo bude proti tomu rájem, kde to bude bráno jako vysvobození z nesnesitelného utrpení. Děsivé, nelidské, ale už Adolf o postradatelných národech kdysi mluvil a lidstvo se přece ve zvěrstvech velmi rychle zdokonaluje ...

Moudré. A docela odvážné. Díky.:
Autor: P. Klíma Datum: 24.1.2018 19:12

Bůh volí Zemana!!!:
Autor: P. Radosta Datum: 24.1.2018 16:16

Mohlo by se zdát, že Frýbort opět bezobsažně a samolibě žvaní, jako vždy. Tentokrát ale je v jeho žvanění zrnko pravdy: „Obětovat se pro jiné je zajisté akt milosrdenství, ale měl by mít i smysl.“ Čili nechat se přibít na kříž jako Kristus je PITOMOST.

Naopak moudrost je přibíjet na kříž všelijaké blbouny, kteří se přibíjet nechají, jen aby „pošimrali svou ješitnost pocitem vlastní ušlechtilosti“.

Jinak řečeno, Bůh nás Čechů kašle na sluníčkáře Ježíše a prdí na vítače Drahoše. A hlavně na papežence Halíka a na jeho milovaného šéfíka, sluníčkářského vítače papeže Františka.

Ano, náš Bůh volí Zemana: http://www.halonoviny.cz/articles/view/46982410

Re: Bůh volí Zemana!!!:
Autor: M. Prokop Datum: 24.1.2018 16:51

Váš bůh u komoušů?

Re: Bůh volí Zemana!!!:
Autor: J. Schwarz Datum: 24.1.2018 17:12

Ne, Prokopův Bůh u komoušů. Ten nejprve miloval "proletáře všech zemí", pak k nim přidal i "utlačené národy třetího světa" a pořád to nestačilo. I tak se rozhodl milovat všechny ty, co se mu nepovedli, čímž dokončil veliké dílo sebetransformace ve svůj vlastní protiklad...

Re: Bůh volí Zemana!!!:
Autor: M. Prokop Datum: 24.1.2018 20:56

Já žádného nemám, boha ani Boha.

Re: Bůh volí Zemana!!!:
Autor: P. Radosta Datum: 24.1.2018 18:46

Umíš číst, magore?!

Re: Bůh volí Zemana!!!:
Autor: M. Prokop Datum: 24.1.2018 20:55

Magory čtu s obzvláštním pobavení, zvláště pak ty, co si u komoušů zvykli na tykání.

Re: Bůh volí Zemana!!!:
Autor: P. Radosta Datum: 24.1.2018 21:11

To je dobře, magore, pro tebe.

Protože ti tykat budeme, po celý zbytek tvého zbytečného života, díky vítězství Zemana nad Drahošem a Babiše nad Kalouskem.

Chápeš, magore?

Re: Bůh volí Zemana!!!:
Autor: J. Jurax Datum: 24.1.2018 21:16

Ty čárky za budeme a života tam máš navíc, magore :-)

Re: Bůh volí Zemana!!!:
Autor: J. Jurax Datum: 24.1.2018 21:13

Tok Vašich myšlenek je vpravdě pozoruhodný. Tedy diplomaticky vyjádřeno.

Autore, uklidněte se.:
Autor: V. Novák Datum: 24.1.2018 15:00

Zadejte si do Googlu "porodnost cosi", kde "cosi" je libovolný stát, a najdete grafy, které mají všeobecně klesající trend. Pravda, někde z 8 na 5 dětí na jednu plodnou ženu (Malawi), někde ze 4 na 2 a něco (Saudská Arábie), někde hluboko pod 2 (Írán, Česko, ještě hlouběji Polsko,...).

Takže porodnost klesá všude nebo skoro všude. A stačí poučení a mizivý (pro nás) růst životní úrovně.

Re: Autore, uklidněte se.:
Autor: J. Schwarz Datum: 24.1.2018 17:15

Zajímavé ovšem je, že zdaleka nejde o závislost na jediném parametru, totiž životní úrovni, bohatství a příjmech. Polsko zdaleka není nejbohatší zemí a Saúdská Arábie nepatří někam do středu...

Re: Autore, uklidněte se.:
Autor: J. Jurax Datum: 24.1.2018 21:21

No jo, dalo by se taky uvážit, že vzdělaní a civilizovaní chudí (tedy relativně) mají málo dětí, protože si uvědomují, že dítě je drahý špás. Nevzdělaní chudí mají dětí jako smetí, protože jsou nevzdělaní a necivilizovaní.

Tohle rčení rozhodně neplatí plošně, bohužel - :
Autor: J. Kanioková Datum: 24.1.2018 14:40

"Naše civilizace je – na rozdíl od jiných – nadána předvídavostí. Schopností pohlédnout za clonu budoucnosti, byť i ne vždy bez omylu."

Každopádně vítačům toto chybí zcela..

Autor opět:
Autor: I. Schlägel Datum: 24.1.2018 14:25

perfektní.

Re: Autor opět:
Autor: C. Horák Datum: 24.1.2018 15:39

Zřejmě proto nebývají diskuse pod jeho články moc dlouhé. Nebývá co dodat.

Re: Autor opět:
Autor: J. Pleva Datum: 24.1.2018 21:32

Dodat není co, spíše by se jeho články, především tento, překládat do dalších evropských řečí, třeba do jeho domácí němčiny. Otázka ovšem je, kdo by to v této posr.né politicky korektní a už nesvobodné Evropě uveřejnil. Osobně bych to rád přeložil, ale ne má-li to být zbytečné. A tak si važme Neviditelného psa kde takové věci můžou vyjít, a kde i diskuse je nevázaná, včetně osobního napadání...!

Malthus:
Autor: V. Lunák Datum: 24.1.2018 13:31

Malthusovu teorii lze považovat za vyvrácenou, protože z historických dat víme, že růst blahobytu nevedl k ještě rychlejšímu růstu populace. Rychlejší růst populace naopak následuje nízkou úroveň ekonomického rozvoje popř. dlouhodobý pokles blahobytu, což zřejmě souvisí s mírou, do jaké je ekonomický systém založen na hospodářství pro vlastní obživu. Klíčový prvek Malthusovy teorie tedy nefunguje.

Pokud jde o zbytek, váš pohled na ostatní lidi (civilizace) je velmi podmíněn tím, jak si idealizujete tu vlastní. Pokud i nadále omíláte vaši tezi o tom, že úspěch, myšleno ekonomický pokrok, Západu je odvozen od jakési spořivosti a plánování jednotlivců jakožto klíčových faktorů, pak se k obhajitelným závěrům dostanete těžko. Zatímco tedy vy vnímáte barvu pokožky jako nepodstatnou a pozorujete jakési principiální rozdíly v chování různých národů či etnik, já to vidím přesně opačně: tím "nejpodstatnějším" rozdílem je ta barva pokožky.

Re: Malthus:
Autor: I. Schlägel Datum: 24.1.2018 14:23

Tak že o prosperitě či úpadku rozhoduje zejména barva pokožky?

Re: Malthus:
Autor: M. Pesat Datum: 24.1.2018 15:05

Ona to neni principialne barva pokozky, ale ta barva pokozky je vcelku spravny vnejsi indikator. Pokud se uplne oprostime od rasovych schemat a podivame se "barvolsepym" pohledem na Africu, potom je asi tezko mozne aby zeme s obrovskym prirodnim bohatstvim trely bidu s nouzi. Takove Haiti, temer komplet cernosi, jedna z nejchudsich zemi sveta, soused na stejnem ostrove, Dominikanska republika, hispanos/latinos, sice zadny hospodarsky trhak ale oproti Haiti super. Kdyz Zimbabwe byla jeste Rhodesia a vladli tam belosi, tak tamni zemedelstvi exportovalo potraviny do cele Afriky, po vitezstvi cernochu a vlade cernochu je dnes Zimbabwe jedna z nejchudsich zemi sveta a potraviny musi dovazet.

Cest :-)

Re: Malthus:
Autor: I. Schlägel Datum: 25.1.2018 8:10

Já s Vámi samozřejmě souhlasím, proto nutně musím nesouhlasit s názorem, na který jsem reagoval, protože ten předchozí názor pana Lunáka je ve srovnání s tím Vaším naprosto mimo mísu. Možná jsem pana Lunáka pouze nepochopil.

Re: Malthus:
Autor: V. Lunák Datum: 24.1.2018 16:40

To jsem rozhodně nenapsal. Z toho, co nabízí autor, volím barvu pokožky, protože typické chování jedinců ekonomicky méně rozvinutých civilizací na rozdíl od autora vnímám jako důsledek a nikoliv příčinu stupně ekonomického rozvoje. Barva pokožky je samozřejmě rovněž sama o sobě pro cokoliv nepodstatná, ta poslední poznámka byla míněna ryze ironicky, proto "nejpodstatnější" v uvozovkách.

Re: Malthus:
Autor: J. Jurax Datum: 24.1.2018 21:42

No, ono je to po mém soudu trochu obráceně.

Barva pokožky je důsledkem přírodních životních podmínek, které mimo jiného utvářejí a geneticky vštěpují vhodné chování. Pokud podmínky v Evropě zejména severní vynucovaly spořivost, odklad spotřeby a plánování jednotlivců jakožto klíčových faktorů přežití, ve lidech i společnostech tam vzniklých se to zafixuje. A přírodní podmínky v Evropě nevyžadují mnoho pigmentu, takže jsme bílí. V zemích kolem rovníku je více kožního pigmentu naopak výhoda.

Velké civilizace vznikly tam, kde se rozvinulo zemědělství a bylo třeba plánovat, přičemž podmínky pro to zemědělství nebyly optimální (drsná zima nebo málo vody a potřeba zavlažovacích systémů etc.).

A barva pokožky - Číňané a Japonci jsou žlutí, v Indii jsou dost snědí a kolem Nilu taky - a přesto tam byly v historii civilizace, jež ve své době převyšovaly tu evropskou.

Že se později běloši stali na značné části zemského povrchu vládci už bylo dáno spíš vědeckotechnickou revolucí počínající v renesanci, úpadkem hegemonie jediné víry, konkurencí myšlenek v územně i názorově heterogenní Evropě a ještě patrně mnohým dalším. Třeba taky tím, že momentální technická převaha bílého muže v době zámořských objevů umožnila podmanění jiných území a zastavení vývoje jejich vlastních civilizací.

Re: Malthus:
Autor: V. Lunák Datum: 24.1.2018 22:33

Potřeba plánovat, spořivost, atd. je spíše vlastní lidem obecně a je nutná k přežití kdekoliv, v chladnějších částech Evropy stejně jako na savaně někde v Africe.

Jistě, že civilizace vznikly tam, kde bylo zemědělství, protože to bez toho nebylo možné. To si lze představit až dnes, že lze mít hospodářsky úspěšnou ale potravinově nesoběstačnou ekonomiku. To, ale jednoduše platilo všude: v Africe, Asii, Americe i Evropě.

pokud by si soudruh panbickar Frybort:
Autor: M. Pesat Datum: 24.1.2018 13:14

pokud by si soudruh panbickar Frybort dal trochu prace tak zjisti, ze prevaznou cast te "dobrocinnosti"/humanitarni pomoci maji na svedomi tzv. charitativni/nabozenske/cirkevni organizace, ktere, mimo vzdelani a dalsi zasluzne cinnosti take hlasaji/siri slovo bozi=rozmnozuji stado vericich ovecek.Koneckoncu, volba papeze z latinske Ameriky jasne ukazuje silici vliv rozvojoveho sveta ve Vatikanu, protoze nejvice katoliku/rimskych/ je dnes v rozvojovem/chudem svete/Africa,latinska Amerika. Podobne jak tomu bylo po dlouha staleti v Evrope, je vericim katolikum v rozvojovem svete od malicka vstepovano presvedceni, ze zdravotnictvi/skoly/potraviny pochazi od boha/cirkve. Nutno zminit, ze soudruzi muslimove se cini stejnym zpusobem. A obe skupiny, ktere na "trhu" lovi duse, tak maji znacnou "zasluhu" na nekontrlovane porodnosti. Co se tyka tech katastrofickych scenaru, vliv cloveka na zivotni prostredi je neodiskutovatelny. Ale ty klimaticke zmeny pusobi mnoha smery, takze plati take to, ze jsou mista na planete, kde jeste pred sto lety byly obrovske vrstvy ledu a dnes ten led mizi a za par set let tam /mozna/ budou sire lany/nevim/. V kazdem pripade plati, ze jen v Africe je obrovske mnozstvi neobdelane zemedelske pudy a drtiva vetsina kontinentu je nedotcena zemedelskou velkovyrobou, takze rezervy obrovske. Tam bych spise videl problem v lidskem faktoru. Napada me kacirska myslenka, zda by nebylo lepsi, namisto bohem/nabozenstvim radeji "vyplachovat" cernouskum kebule v zemedelskych ucilistich a zamerit se osvetou na antikoncepci a planovane rodicovstvi.

Cest :-)