25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Střecha nad hlavou nesmí být luxusem

K hlasům, které nyní stále častěji upozorňují na dávno známou skutečnost, totiž to, že bydlení se stává v důsledku vysokých cen nájmů pro občany stále méně dotupné, se připojil i místopředseda KDSU-ČSL Jan Bartošek (Střecha nad hlavou začíná být luxusem, Právo 11. 1.).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 21.1.2018 19:43

Srřecha nad hlavou nesmí být luxusem

ale na druhé straně, není-li někdo fyzicky či duševně, případně i věkově (důchodci) handicapován, měl by bydlet podle své VLASTNÍ, ne cizí peněženky.

Byt holt něco stojí - za kolik nejmíň se dá postavit čtverečný metr obytné plochy, o pozemku nemluvě?

D. Polanský 21.1.2018 16:41

Střecha nad hlavou je luxusem

stačí se podívat do Afriky, Latinské Ameriky, ale někde i do Asie. A bude stále větším luxusem, stačí se podívat, jak lezou nahoru ceny bytů. To žádné vykřikování hesel nespraví.

L. Novák 21.1.2018 23:55

Re: Střecha nad hlavou je luxusem

Ceny lezou nahoru díky inflaci, kterou generuje Vláda a ČNB. "Tisk" stovek miliard peněz vypouštěných do oběhu, aniž by byly kryty jakoukoliv hodnotou, samozřejmě vede okamžitě k růstu cen nemovitostí v první řadě. Ale o tom už tady psali ekonomové dávno.

Z. Frys 21.1.2018 12:51

Právo na střechu nad hlavou

je základní lidké právo, podobně jako např. právo na jachu, tryskáč či právo na práci - jako všechna práva jen negativě vymezené. Neexistují žádná nároková práva, tedy ani nárok na střechu nad hlavou. A už vůbec ne nějaké právo na majetkové transfery ve formě regulací a dotací.

Takže je jen na osobní iniciativě každého člověka jak si to zařídí. Vzhledem ke svému těsně předdůchodovému věku jsem se na stáří připravil - za bydlení ve vlastním bytě (3+1, cca 70m2) nedám více něž ccca 4tis měsíčně, nějaké nemovitosti, na účtech (penz, stavebko, spořicí) to dá dohromady 7 cifernou částku, nějaké akcie, podílové fondy (výnos za posledních 5 let kolem 4,5% ročně), projistotu a jako pojištěni i nějaké investiční stříbro. Pro stát zásadně nepracuji a se státem neobchoduji (jsem anarchokapitalista), od státu nechci ani korunu dotace na cokoliv. Pokud by to takto choval každý, mohl by se okamžitě zrušit "sociální stát", což bych nadšeně uvítal.

J. Kratochvíl 21.1.2018 18:37

Anarchista také určitě nepotřebije

zdravotnictví, nepoužívá ani silnice a dálnice, protože sedí doma na zadku v těch svejch nemovitostech a na svejch účtech a hlídá si to svý stříbro, protože on nepotřebuje policii pro svou bezpečnost ani armádu Zkrátka hňup. Já bych naštěstí zase nechtěl žít ve státě s dalšími takovými to hňupy.

J. Jurax 21.1.2018 19:46

Re: Anarchista také určitě nepotřebije

Čtěte pozorněji, v případě nutnosti slabikujte, ať nejste za hňupa - pan Frys nehodlá rušit stát jako takový, nýbrž toliko stát sociální.

L. Novák 21.1.2018 23:56

Re: Anarchista také určitě nepotřebije

Kratochvíl je tady za komunisty. Těm je mozková nedomykavost vlastní. :-D

D. Spal 21.1.2018 21:13

Re: Právo na střechu nad hlavou

Jo, kdyby takhle přemýšlel každý, byl by na Zemi ráj. To ovšem nehrozí, takže se většina obrací na stát, který tak zdemoluje trh s bydlením, že způsobí nedostatek a vysoké ceny. Potom stejná banda lumpů přijde k záchraně za peníze, které předtím vysála z daňových poplatníků, kterým právě díky konfiskačním daním na nájem moc nezbývá. A jakýsi "ochránce veřejných práv", opět mudrující za peníze daňového polatníka, tomu nasadí korunu úplně. Právo na střechu nad hlavou... Člověk má jen právo na to, na co si vydělá. Konec.

L. Novák 21.1.2018 12:21

Soudruh Křeček ještě nenahlédl do učebnic ekonomie,

kde se regulace nájemného předkládá jako velmi názorný příklad příčiny hromadné devastace bytového fondu, jak jsme zažili za komunistické totality. Zašedlá města, opadávající omítka hlodaná zubem času a místy ještě rozstřílená kulkami ze 2. světové války.

Já tehdy získal byt až po 14 letech členství v bytovém družstvu, nepatřil jsem mezi státem preferované skupiny, jako soudruh Křeček. A členský vklad družstvu před převzetím malého bytu byl tehdy mým ročním čistým příjmem.

Dnes je v Česku přes půl milionu volných bytů a další jsou ve výstavbě, protože mnoha majetnějším lidem paneláková kultura nestačí.

Soudruh Křeček získal byt státní a na regulovaném nájemném parazitoval ještě dlouhá léta po pádu komunistické totality, ač jeho příjmy byla celou dobu jeho angažmá v politice silně nadprůměrné.

A teď tady ještě tenhle zapouzdřený socialista vytahuje problematiku cen bytů a zpochybňuje tržní ceny...

D. Polanský 21.1.2018 16:43

Půl milionu volných bytů

39 let jsem žil v nájmu v panelácích na 4 různých adresách. Na žádný volný byt jsem nenarazil, když už, tak byl načerno pronajímán, takže volný nebyl.

L. Novák 21.1.2018 23:52

Re: Půl milionu volných bytů

To ještě neznamená, že volné byty nejsou. Podle oficiálních statistik jich je přes 600 tisíc. A neznamená to, že jsou právě tam, kdy vy byt sháníte. Za komunistické totality žádné volné byty nebyly. Takže tahle čísla rozhodně neplatila před 39 lety a po převratu samozřejmě ještě řadu let taky ne, protože se byty teprve začínaly stavět a jejich množství postupně sytilo podvyživený trh s byty. Platí to DNES.

P. Götze 21.1.2018 0:21

RE

Prestante blbnout s brutalni byrokracii a lkegislativou kolem staveni domu a bytu (a nejen kolem tohoto), jak na narodni, tak na evropske urovni a bude lip. Mluvit o nefunkcnosti trhu zrovna v totalne preregulovane evrope, to je trosku mimo. Vemte ty zakony a udelejte poradnou revizi, to by pomohlo. pak muzete resit neco o trhu.

Z. Lapil 20.1.2018 13:48

Nechť je hypotéka za 5%

5% z miliónu je něco přes 4000,- měsíčně. Byt nic moc postavíte tak za tři milióny, ale 5% hypotéka je poměrně drahá - hrajte si s čísly, jak chcete 10 000,- měsíčně na úrocích(!!!) za byt je spíš dolní odhad. Nějaké splátky jistiny, nějaká údržba - kdo platí 15000,- za byt (+ dalších několik tisíc za elektřinu, vodu...), nemá si nač stěžovat.

Je mi líto.

J. Pražák 20.1.2018 9:49

Bez práce nejsou koláče

A ani střecha nad hlavou nebo parazitické přežívání bez práce nesmí být.

Hlupáci v čele EUrosatrapií zadlužili své země, tak museli snížit úrokové sazby skoro k nule, aby byl státní dluh ufinancovatelný. Proto se vyplatí investovat do nemovitostí nebo akcií, kde je větší zisk než z vkladu v bance.

Pro ty pachatele dobra za peníze jiných připomínám, že všichni nemusí bydlet v Praze, kde jsou nájmy i domy extrémně drahé. Z Kladna, Slaného, Loun, Berouna, Benešova jezdí do Prahy desetitisíce lidí za prací. Stát by měl zlepšit vlakovou dopravu a trh by zareagoval i snížením nájmů a cen bytů v Praze.

P. Zinga 20.1.2018 10:09

Re: Bez práce nejsou koláče

Pane Pražáku, Vy chcete tvrdit, že český důchodci nepracovali?

To, co Vy zřejmě myslíte ("nepřisbůsobiví"), neměl na mysli pan Křeček a v tom smyslu již zde několikrát psal.

A to, co Vy hlásáte: dojíždět do práce, je pitomost. Lidé mají bydlet tam, kde pracují. Víte o tom, že hodně mnichovských učitelů a policistů dojíždí, protože si nemohou byt v Mnichově dovolit? Zatímco u nás bují předměstská sídliště lidí dobře situovaných, třeba v Německu je to tak, že se vyplatí postavit si dům třeba 50 km od města, kde pracuji. Syn mého kolegy dojížděl denně 150 km do práce. To považujete za normální?

J. Pražák 20.1.2018 15:16

Re: Bez práce nejsou koláče

Kolega dojížděl autem do Prahy z Teplic. A byl v práci dřív než já z druhé části Prahy.

Dojíždění do cca 50 km je při dobrém železničním spojení snesitelné. Zepejte se Berouňáků.

Penzisti bydleli, tak snad budou bydlet i nadále. Když se jim podstatně sníží příjem, tak se "z Václaváku" budou muset přestěhovat třeba na Žižkov. To je běžné v normálních zemích, kde Dienstbierové a obdobní pachatelé dobra za peníze jiných nekřiví trh s bydlením vyplácením "podpor na bydlení",...

O. Zuckerová 21.1.2018 0:11

Re: Bez práce nejsou koláče

Vy asi žijete na Marsu. Na Žižkově jsem bydlela přes 30 let a nájmy jsou tam úplně stejné jako na tom vašem Václaváku. Připomínáte mi ty vidláky, co se můžou uřvat nad "bohatými Pražáky", protože na obrázku viděli račana a tam se pane musí bydlet!

J. Pražák 21.1.2018 8:14

Re: Bez práce nejsou koláče

??????????????????????

K. Pavlik 20.1.2018 18:28

Re: Bez práce nejsou koláče

Chudi duchodci bez vlastniho bydleni se maji hur nez za komousu. To je snad kazdemu jasne. Jak to resit? To je holt problem

J. Kanioková 20.1.2018 23:01

Jenže na to má každý možnost myslet dřív,

než ta situace nastane. Nechápu, proč to lidi neřeší už před důchodem. Pořídit si vlastní byt, nebo se stěhovat někam dál, kde ty byty v nájmu nejsou tak drahé.

Vždycky platívalo - každý svého štěstí tvůrce.

P. Grigar 22.1.2018 18:32

Re: Jenže na to má každý možnost myslet dřív,

S tímhle názorem se dá souhlasit.

Začal jsem před deseti lety svépomocně s úpravou starého domku na venkově, aby byl za minimálních nákladů obyvatelný, po dvou letech se do něho přestěhoval,prodal byt v osobním vlastnictví(pův.družstevní)a za ty peníze potom tři roky práce a bojů se stavebním a obecním úřadem, všechny výplaty "do míchačky", nový domek stojí, bydlíme, teď už "jenom" zbourat ten starý...atd.

Ale zvládnout se to dá, 60 na krku a život před sebou.

Moji stejně staří sousedé v paneláku dál sedí na pozadí a brblají...

J. Schwarz 20.1.2018 19:24

Re: Bez práce nejsou koláče

Tak se na to podívejte z opačné strany. Někdo má slušnou práci v Praze, ale zdá se mu tam být draho. Na Ústecku by stejný byt jako v Praze za 5 milionů pořídil za půl milionu, ale nechce se mu dojíždět. Ten, co bydlí v Ústí má pravděpodobně oproti pražákovi zase nižší plat a slušnou práci hůř shání, ale aspoň tolik neutratí za bydlení. A co navrhujete vy? Inu, vy navrhujete podpořit pražáka a zlevnit mu bydlení za peníze toho z Ústí. Nikdo jiný, kdo by se toho ujal tady totiž není. Pak tedy pražák bude mít nejen fajn job, ale navíc se nemusí hnout z Prahy / leda na lyže / a ještě bude mít dotované bydlení. Pak se ale do Prahy pohrne ještě víc lidí, bude to chtít víc dotací a lidi v Ústí budou nejen chudí, ale ještě všem za blbce. Howgh.

J. Kanioková 20.1.2018 23:02

Přesně !

J. Schwarz 20.1.2018 8:56

A není problém

také v čím dál tím náročnějších "standardech"? Pokud byt musí být ze zákona komfortnější, bezpečnější, atd. než dřív, majitel musí platit nejrůznější kontroly, revize a certifikáty, pak se bude i nájemné, případně náklady výstavby stále zvyšovat. Pokud se stát chce starat o zaměstnanost prostřednictvím předstírané snahy o zvyšování bezpečnosti či "kultury" bydlení, cestování atp. budou tyto státní "péčí" obdařené komodity stále dražší a dražší / bydlení, auta,.../. Občas se stát snaží problém řešit prostřednictvím dotací / kotlíkové dotace, dotace na zateplení nebo alternativních zdrojů energie /, což je ale jen vyhánění čerta ďáblem.

P. Sulc 20.1.2018 0:27

Mam ten dojem,

ze regulace najmu existovala uz za prvni republiky. Jestli se mylim, opravte mne.

L. Novák 21.1.2018 12:27

Re: Mam ten dojem,

Jde o to, co si kdo pod pojmem "regulace nájemného" představuje. Socialistická regulace nájemného, po níž volá celý život Křeček, je systém, kde z kapes chudších se dotují ceny bytů pro bohaté, mezi něž Křeček sám svými příjmy patří.