19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

SVĚT: Íránský příklad a západní pokrytectví

Podivné zvěsti zaznívají ze zahrady Alláhovy. Řeže se to, mlátí se to v Íránu, až se nebesa otřásají, dle poslední, teď už nejspíš zastaralé zprávy si protesty proti vládě mulláhů vyžádaly jedenadvacet nebožtíků, v této chvíli patrně už zase o něco víc…

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 16.1.2018 10:07

Co kdybyste si místo předstírání staré češtiny

zjistil nějaká fakta?

Porodnost v Íránu v r. 2015 byla 1.68 na jednu ženu, tedy pod přirozenou reporodukcí:

https://www.google.cz/search?source=hp&ei=wL9dWt23DuT36ATB4rOABA&q=porodnost+%C3%ADr%C3%A1n&oq=porodnost+%C3%ADr%C3%A1n&gs_l=psy-ab.3..33i22i29i30k1.21275.42940.0.43729.21.16.2.0.0.0.369.3680.0j8j5j3.16.0....0...1c.1.64.psy-ab..3.17.3544.0..0j35i39k1j0i203k1j0i10i203k1j0i13k1j33i160k1.0.aKokHEGVvkA

Česko mělo 1.53, což není o moc míň:

https://www.google.cz/search?ei=8L9dWuboO8my6ATuqIKIDw&q=porodnost+%C4%8Desko&oq=porodnost+%C4%8Desko&gs_l=psy-ab.3...161740.164033.0.166016.5.5.0.0.0.0.0.0..0.0....0...1c.1.64.psy-ab..5.0.0....0.QNsjWby_ucQ

M. Pesat 14.1.2018 13:49

uz jsem to tady psal

"Skutečnou moc má Náboženská rada v čele s Khamenei. A jí podléhá i její vlastní vojsko Národní Garda."

-------------------------------------

Iransky model vladnuti je v podstate stejny jaky panoval v dobach komunisticke diktatury.Oficialne vladla volena vlada a voleny parlament, fakticky drzela oteze moci skupina funkcinaru predsednictva UV KSC, UV KSC a ti take rozhodovali kdo vubec bude na kandidatkach, coz prakticky funguje i v Iranu,ideologie/nabozenstvi/mulahove je nadrazeno svetske vlade ale v zasade se da rici ze vlada a administrativa je sekularni. Jako v kazde diktature je v iranske spolecnosti spousta pokrytectvi, doma a v soukromi jsou jini nez musi predstirat na verejnosti, vcetne oblekani,zejmena zeny. Podobnost s taborem miru a socialismu je i v ekonomice/hospodarstvi, je znacne nevykonna a hospodarske sankce zpusobily i vyraznou zastaralost, do toho je nutne zapocitat vleklou/drahou valku s Iraq nasledne vojenske/mocenske ambice mulahu/nacinalistu v regionu, takze zeme vydava znacne castky na zbrojeni/armadu/export Shia islamu, coz se projevuje v skrtech jak v investicich tak samozrejmne v socialni a dalsich oblastech. To vstricne gesto zapadu/USA, kdy vymenou za ukonceni iranskeho jaderneho zbrojniho programu byly ukonceny sankce. Predevsim, ta dohoda byla diplomatickym a hospodarskym vitezstvim Ruska/soudruha Putina ale hlavnim duvodem byla snaha zapadu/USA dostat se ke stovkam miliard dollars zmrazenych v zapadnich bankach, tedy, ze iranska vlada ty penize utrati predevsim za zapdni technologie a investice k modernizaci ekonomiky. Navrat k politice sankci tento proces zbrzdil a namisto slibovaneho rustu ekonomiky nastal propad.Do celkoveho neuteseneho obrazu je nutne zapocitat fakt, ze zeme je znacne zavisla na prijmech z ropy/plynu,takze propad svetovych cen silne poznamenalo prijmy do statni pokladny.

Cest :)

D. Polanský 14.1.2018 8:37

Problém je jediný,

čím bude ekonomicky hůře v muslimském světě, tím bude větší atak migrantů na Evropu.

J. Babička 13.1.2018 19:49

ach jo

At jsou Iránci různých názorů, shodnou se na tom, že po většinu svách dějin byl Irán rozhodující mocností na Středním Východě a musí zase být. Perští nacionalisté pokládají i Kurdy a Tadžiky, za perské kmeny, jejichž území bylo od Iránu odtrženo, když byl Irán slabý. Když se uchopil moci Chomejní a jeho islámští fanatici, vyzval iránce, že je jejich povinnost k národu a šia víře, se co nejrychleji rozmnožit.

Nechci to rozebírat situaci, bylo by to příliš dlouhé. Ale Irán již ovládá Irák, alespon jeho šia část a v Syrii je již pevně ukotven a tak nejhorší obavy Izraele, mít na svých hranicích iránské vojáky se splnili.

Dole v Jemenu se zdá, že Irán vítězí a tak kdo se podívá na mapu toho, co se nazývá Shia Crescent,chápe obavy Saudů, emirátů perského Zálivu, Jordánska i Izraele. Navic je tam vidšt i hrozba šia menšin v sunnitských státech podněcovaných Iránem.

A tak se uvidí, zda si Irán nevzal vštší sousto, něž může zvládnout.

M. Prokop 14.1.2018 15:28

Re: ach jo

Nezdá se, že by Kurdové a Tádžikové ten perský názor sdíleli.

J. Kanioková 13.1.2018 15:22

Počáteční protesty,

které se zdály podnítit nábož. vůdce Ahmada Alamolhoda, následovaly po Rouhaniho zveřejnění rozpočtu země s bezprecedentní transparentností, že značná část vládní podpory byla dána mnoha iránským kulturním institucím - které jsou často úzce spjaty s islámským revolucionářem Strážný sbor (IRGC)a jeho tvrdým konzervativním spojencům. Toto zveřejnění Rouhaniho, které představovalo krok proti íránské byrokracii nevyvolených institucí, jistě zneklidňovalo iránské konzervativce. Není jasné, jaká úroveň povzbuzení může mít Alamolhod, který je tchánem Ruhaniho konzervativního oponenta Ebrahima Raisiho v prezidentských volbách v loňském roce. Raisiho počáteční prohlášení po demonstracích cílí na Rouhani, což naznačuje alespoň tichou podporu jejich původních zpráv. Ale nejlépe předložené plány se často vyvracejí.

Výzvy Íránu spočívají také v rozporu: stát, který se snaží být demokracií, s populárně zvoleným prezidentem a parlamentem, a teokracie zastoupená nejvyšším vůdcem a nevolenými institucemi, jako je IRGC. Iránské náboženské charity, IRGC a podobné instituce byly schopny vsadit se do jádra íránského politického systému a získat hospodářské výhody, které přicházejí s jejich pozicí. Tyto zakotvené sítě patronátů jsou nyní kritické pro politickou podporu. Navíc mnozí z elit v nich zůstávají vytrvalými příznivci revolučního ducha a kategoricky odmítají politické a sociální reformy, které podporují pragmatické postavy Rouhaniho.

Hledání cesty k postrevolučnímu Íránu - http://jdem.cz/drtua4 ( https://worldview.stratfor.com/)

Jsou tam hospodářské problémy, stejné jako před počátkem demonstrací v Sýrii 2011 - VODA, SUCHO, zdražení potravin atd..

P. Zinga 13.1.2018 11:49

Protesty byly utopeny

v moři demonstrujících podporu vládě, čti mulláhů.

J. Babička 13.1.2018 19:55

Re: Protesty byly utopeny

Skutečnou moc má Náboženská rada v čele s Khamenei. A jí podléhá i její vlastní vojsko Národní Garda.

D. Kovařík 13.1.2018 11:27

VáženĂ ̋ autore, kdyĹľ píšete o konkrĂ©tnĂ­m problemu, stojĂ­ za to zjistit si základnĂ­ fakta. ĂŤrán doporuÄŤuji navštĂ­vit, budete hodnÄ› pĹTMekvapen. Letenka z Prahy stojĂ­ asi 6 tisĂ­c korun + 60 eur vstupnĂ­ vĂ­zum, kterĂ© na poÄŤkánĂ­ vyridite na letišti. ĂŤránci jsou velmi vzdÄ›lánĂ­ a k cizincĹŻm abnormálnÄ› vstĹTMĂ­cnĂ­. ZvláštÄ› Ĺľeny v Teheránu majĂ­ casto vysokoškolskĂ© vzdÄ›lánĂ­ a mluvĂ­ dobĹTMe anglicky. OchotnÄ› se bavĂ­ o politice, náboĹľenstvĂ­, spoleÄŤenskĂ ̋ch a sociálnĂ­ch problĂ©mech. TakĹľe pĹTMíštÄ› nemusĂ­te vycházet z vlastnĂ­ch fantaziĂ­, ale ze zkušenostĂ­.

ĂŤrán má ĂşplnÄ› opaÄŤnĂ ̋ problĂ©m, neĹľ tvrdite.

Podle Financial Times má dnes prĹŻmÄ›rná ĂŤránka 1,6 dĂ­tÄ›te - ÄŤĂ­slo, kterĂ© je hluboko pod hodnotou 2,1, která má zajišťovat pĹTMeĹľitĂ­ populace. PrĹŻmÄ›rnĂ©mu Ĺľenichovi je dnes 28 let, nevÄ›stÄ› mezi 24 aĹľ 26 lety. Kolem 40 procent mladĂ ̋ch mužů a Ĺľen v tomto vÄ›ku však zĹŻstává single. ÄŚĂ­sla si klidnÄ› ovÄ›ĹTMte ve statistikách OSN.

SouÄŤasnĂ© protesty jsou pĹTMevážnÄ› otázkou konzervativnĂ­ho venkova a jsou namĂ­ĹTMeny proti reformnĂ­m snahám relativnÄ› sekulárnĂ­ vlády. TakĹľe jejich podpora ze strany nÄ›kterĂ ̋ch západnĂ­ch politikĹŻ je ponÄ›kud ĂşsmÄ›vná.

PĹTMeji hezkĂ ̋ den.

D. Kovařík 13.1.2018 11:27

Vážený autore, když píšete o konkrétním problemu, stojí za to zjistit si základní fakta. Írán doporučuji navštívit, budete hodně překvapen. Letenka z Prahy stojí asi 6 tisíc korun + 60 eur vstupní vízum, které na počkání vyridite na letišti. Íránci jsou velmi vzdělání a k cizincům abnormálně vstřícní. Zvláště ženy v Teheránu mají casto vysokoškolské vzdělání a mluví dobře anglicky. Ochotně se baví o politice, náboženství, společenských a sociálních problémech. Takže příště nemusíte vycházet z vlastních fantazií, ale ze zkušeností.

Írán má úplně opačný problém, než tvrdite.

Podle Financial Times má dnes průměrná Íránka 1,6 dítěte - číslo, které je hluboko pod hodnotou 2,1, která má zajišťovat přežití populace. Průměrnému ženichovi je dnes 28 let, nevěstě mezi 24 až 26 lety. Kolem 40 procent mladých mužů a žen v tomto věku však zůstává single. Čísla si klidně ověřte ve statistikách OSN.

Současné protesty jsou převážně otázkou konzervativního venkova a jsou namířeny proti reformním snahám relativně sekulární vlády. Takže jejich podpora ze strany některých západních politiků je poněkud úsměvná.

Přeji hezký den.

J. Kanioková 13.1.2018 14:59

Z části ano, ale především tam je

hospodářský problém, VODA, SUCHO, zdražení potravin atd.. Totéž, co vedlo k demonstracím v Sýrii 2011

J. Kanioková 13.1.2018 19:03

Re: Z části ano

Počáteční protesty, které se zdály podnítit nábož. vůdce Ahmada Alamolhoda, následovaly po Rouhaniho zveřejnění rozpočtu země s bezprecedentní transparentností, že značná část vládní podpory byla dána mnoha iránským kulturním institucím - které jsou často úzce spjaty s islámským revolucionářem Strážný sbor (IRGC)a jeho tvrdým konzervativním spojencům. Toto zveřejnění Rouhaniho, které představovalo krok proti íránské byrokracii nevyvolených institucí, jistě zneklidňovalo iránské konzervativce. Není jasné, jaká úroveň povzbuzení může mít Alamolhod, který je tchánem Ruhaniho konzervativního oponenta Ebrahima Raisiho v prezidentských volbách v loňském roce. Raisiho počáteční prohlášení po demonstracích cílí na Rouhani, což naznačuje alespoň tichou podporu jejich původních zpráv. Ale nejlépe předložené plány se často vyvracejí.

Výzvy Íránu spočívají také v rozporu: stát, který se snaží být demokracií, s populárně zvoleným prezidentem a parlamentem, a teokracie zastoupená nejvyšším vůdcem a nevolenými institucemi, jako je IRGC. Iránské náboženské charity, IRGC a podobné instituce byly schopny vsadit se do jádra íránského politického systému a získat hospodářské výhody, které přicházejí s jejich pozicí. Tyto zakotvené sítě patronátů jsou nyní kritické pro politickou podporu. Navíc mnozí z elit v nich zůstávají vytrvalými příznivci revolučního ducha a kategoricky odmítají politické a sociální reformy, které podporují pragmatické postavy Rouhaniho.

Hledání cesty k postrevolučnímu Íránu - http://jdem.cz/drtua4 ( https://worldview.stratfor.com/)

J. Kanioková 13.1.2018 19:05

Bože, já jsem cvok, že jsem to tu dala podruhé

J. Vintr 13.1.2018 16:44

Re:

Ten nárůst počtu obyvatel odpovídá tomu, co napsal pan Frýbort. Ten se to vloni z ničeho nic zarazilo? To asi ne. Takže to s tím 1,6 dítětem platí možná pro velká města.

D. Kovařík 13.1.2018 18:26

Na začátku 80.let to bylo více než děti na jednu ženu.V 90.tych prudce klesla pod dvě a od té doby se tam drží. A místo růstu populace vláda řeší její stárnutí a vymírání. Hospodářské problémy ano, nezapomínejme na stále velmi tvrdé sankce. S růstem vzdělanosti a bohatnutí se společnost vymezuje proti problémům velmi blízkým těm našim.

J. Vintr 14.1.2018 1:24

Re:

Našel jsem si graf vývoje populace. Je z něj patrné, že sice na začátku devadesátých let porodnost trochu poklesla, ale od té doby je prakticky stabilní přírůstek obyvatelstva ročně zhruba o jedno procento. Což je pořád hodně.

J. Vintr 14.1.2018 12:44

Re:

Oprava - o deset procent.

J. Vintr 14.1.2018 12:46

Re:

Ale ne, už neumím počítá, je to necelý milion, tedy jedno procento.

D. Kovařík 13.1.2018 18:26

Na začátku 80.let to bylo vĂ­ce neĹľ dÄ›ti na jednu Ĺľenu.V 90.tych prudce klesla pod dvÄ› a od tĂ© doby se tam drží. A mĂ­sto rĹŻstu populace vláda ĹTMeší jejĂ­ stárnutĂ­ a vymĂ­ránĂ­. HospodáĹTMskĂ© problĂ©my ano, nezapomĂ­nejme na stále velmi tvrdĂ© sankce. S rĹŻstem vzdÄ›lanosti a bohatnutĂ­ se spoleÄŤnost vymezuje proti problĂ©mĹŻm velmi blĂ­zkĂ ̋m tÄ›m našim.

J. Brožek 13.1.2018 10:19

a co čína?

Autor sice zmiňuje dvě oblasti, kde plánují budoucnost a tedy omezili přírůstek populace, ale zapomněl na Čínu. Tam se jim podařilo plánováním (a samozřejmě restrikcemi) zajistit nejen omezení přírůstku, ale také úbytek populace a především venkovské oblasti se vylidňují.

Což na jednu stranu je z hlediska ochrany přírody (a návratu k původnímu stavu) dobře, na druhou stranu to do budoucna nevěstí pranic dobrého, protože tím se samozřejmě sníží i výroba potravin a co bude dál?

J. Lepka 13.1.2018 19:43

Re: a co čína?

Sníží se produkce, ale i spotřeba potravin. A co pak dál? Holt nebude Čína muset expandovat do Afriky.

J. Štrobl 13.1.2018 8:33

Já nepropadám beznaději.

Zařídil to Stvořitel totiž tak, že se všechno uvádí do rovnováhy. Rozmnoží-li se nějaký plevel, zase se najde něco, co ho přidusí a to platí i pro živočišné druhy.

J. Brožek 13.1.2018 10:16

Re: Já nepropadám beznaději.

Bohužel to většinou u živočicha člověk je válka - tedy redukce počtu lidí jinými lidmi. A při pohledu na to, co člověk v této oblasti dokázal lze snadno beznaději propadnout.

J. Kucirek 13.1.2018 13:44

Re: Já nepropadám beznaději.

Vsak nekteri uz rikaji, idealni stav obyvatelstva na zemi 1 miliarda. Jinak nechapu jednu vec. Nejdrive leta trvajici hospodarske sankce zapadu proti Iranu s vedomim, ze nejvice doplaci obyvatelstvo a nasledne velke pochopeni demonstrujicim a hlavne boji za demokraticke svobody.

J. Schwarz 13.1.2018 21:57

Re: Já nepropadám beznaději.

Chyba. Válka nepomáhá, i v průběhu posledních dvou světových válek populace rostla.

J. Sova 13.1.2018 10:42

Re: Já nepropadám beznaději.

Máte pravdu. "Stane-li se v městě něco zlého, zda nejedná Hospodin?" (Am 3,6).

I když holocaust se takovému hodnocení nějak vzpírá.

J. Babička 13.1.2018 4:01

poznámka

On ten imám má vylézt s posvátné studny a dovést Islám k víteztví nad celým světem. Studnu již opravili, vedle mešitu postavili, aby si měl první noc, kde odpočinout cestu k ní od studny vydláždili, takže vše je připraveno. Jak ze tedy vidět, vůdci Iránu na budoucnost myslí

P. Dvořák 13.1.2018 5:12

Re: poznámka

Aby tak do studny nepřátelé Íránu nenápadně neschovali tu babu, co včera bafla na Zemana.

To by byl fičák!

J. Lepka 13.1.2018 19:47

Re: poznámka

teda vidět holé kozy, to by se musel Rúhání, podle některých znalců Koránu, rovnou picnout. Možná i o to jde.