25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

USA: Struktura určuje vlastnosti

Pokud evropská média píší nebo hovoří o Donaldu Trumpovi, bývá to zpravidla v souvislosti s různými povrchními skandálky a aférkami. Pokud se hovoří o jeho hospodářské politice, je to obvykle ve spojení s daňovou reformou, která má mít údajně katastrofální dopad na federální rozpočet.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Klíma 12.1.2018 21:44

Urednik - pracovnik, byroKRAT je z reckeho "Kratos", prenesene "vladce", tudiz "byroKRAT" je urednik, ktery vladne, coz je samozrejme pruser.

Srovnej demokracie, autokracie, teokracie atd.

Z. Lapil 12.1.2018 15:17

Re: Hm, a co ty sady v Polsku.

Není to ironie? Já mám spíš dojem - a že to píšu VELICE nerad - že komunistické normy byly technicky smysluplnější, než jsou dnes.

Rozhodně si nevzpomínám na příklad, kdy by emisní předpis pro auta vedl k masovému (Dieselgate: že by v tom byl VW jediný?) podvádění.

Možná proto, že celá ČSSR byla tak trochu jedna velká fabrika a kdo četl Malého prince, ten ví, že rozkazy musí být splnitelné. Dnešní politiky, obávám se, odtlačily (zelené) neziskovky příliš daleko od reality.

O lidských právech nemluvě, to už je většinou úplný blábol.

A. Alda 12.1.2018 13:20

Vlastnosti jsou vždy důsledkem struktury.

I v chemii, i ve fysice...

M. Pesat 12.1.2018 11:26

postrik jablek ?

"podnik stříká minimálně. "To v italských sadech jsou jabloně za rok stříkány dvacetkrát!" dodal."

-----------------------------

O pestovani jablek nic nevim, co ale vim, ze chemie/postriky/hnojiva jsou hodne draha a kazdy postrik neco stoji, do toho musite zapocitat naklady na techniku/palivo/mzdy.

Cest :-)

M. Pesat 12.1.2018 11:16

a poslední odstavec nechat otloukat o hlavu všem věřícím Bab

"a poslední odstavec nechat otloukat o hlavu všem věřícím Babišovým..."

------------------------------

Posledni odstavec je samozrejmne modrobosansky blabol, ekonomicka vykonnost jednotlivych statu v ramci USA je velice odlisna coz plati i o EU. Nemecko je tusim nejvetsi exportni ekonomiku sveta/minimalne jednou z nejvetsich/ , malinke Dansko je strojirenskym gigantem, kvalitou nikoliv kvantitou=montovna. Ono by nebylo od veci se soudruha modrobolsana=politruka Kohouta zeptat, v cempak to "podnika" on. Ano, soudruzi, stejne jako "ekonomka"/modrobolsanka=politrucka Sichtarova , "financni "poradenstvi". Co vyrabi takovy financni "poradce" ? Kolik zamestnava lidi, jakou pridanou hodnotu predstavuji jejich "vyrobky"? Takova chemicka PRECHEZA v Prerove, ta patri do skupiny Agrofert soudruha Babise, jedina fabrika v Prerove ktera zamestnava vice lidi nez za rudobolsevika. Nejvice o USA nebo Rusku mluvi/pisi/"vi" ti co tam nikdy nebyli/nezili. Soudruh Trump v USA to je jako pres kopirak soudruh Babis v CR, namisto aby je nechali vladnout, at ukazi/neukazi co umi, tak dnes a denne musi celit medialnim "skandalum", soudruh Trump ze sahl nekdy pred 50'ti lety spoluzacce na zadek a soudruh Babis s capim hnizdem, ktere nikomu nevadilo dokud nesel soudruh Babis do politiky a nevyhral volby. Cest :-)

https://www.precheza.cz/produkty/

M. Prokop 12.1.2018 11:12

Re: To není pravda.

No, nevím ...

Pochvalný význam nemá zaručeně.

P. Hlosta 12.1.2018 10:55

Re: Normativní kladivo na podnikání

Nejmocnější kontrolní orgán u nás je Hygiena. Ta může okamžitě zastavit provoz firmy. Pochopitelně té malé, protože velká je v klientelistickém svazku. Tak lehce lze okamžitě zastavit malou pekárnu a jednoduše zničit kynoucí těsta i kvasy, aby nebyly použitelné. Jaké prostředky k tomu Hygiena má?

Je obrovská spousta hygienických předpisů, které se vyžadují po provozovatelích. Od Hygienického minima až po převzaté směrnice z EU. Už jen výška obkladů pekárny je zásadní pro udělení povolení. Také dvojí šatny pro personál(čistá civilní a špinavá pracovní), bezkontaktní splachovače, povinnost se osprchovat při velké potřebě na záchod, složitý proces mytí rukou, jako i zákaz potravinářské práce po práci úklidové. Až směšně působí nepoužívané a vynucené jednorázové ručníky i minimálně jedna utěrka na osobu, co nesmí viset na předem neurčených místech a mnoho a mnoho dalšího, co by normální člověk ani nevymyslel, když chce efektivně pracovat.

Kdo chce začít podnikat u nás v potravinářství, musí počítat s nutností úplatku kontrolujícímu. Částka ovšem nesmí začínat nízko a je nutné předpokládat její zvyšování. Toto není samozřejmě možné nákladovat do účetnictví a proto potřeba mít tzv. černý fond. Ten se hodí i při zaměstnávání lidí načerno a proto je potřeba najít nelegální zdroj příjmu, což na druhou stranu je příjemné, že není danitelný. Mnozí tak přešli na fingované podnikání, které kryje podnikání načerno. Sranda je, že o tomto všem čelní politici ví a určitě víc než běžní lidé, kterým musí dokola říkat, jak hodlají proti korupci bojovat. ;-))

F. Navrátil 12.1.2018 10:32

Normativní kladivo na podnikání

V současné době je regulace podnikání taková, že se vlastně podnikat nedá a podnikatelé proto zákony nedodržují (ani nemohou). Případné kontroly je treba korumpovat nebo mít politické ochránce, které je třeba sponzorovat. V případě malých podniků a žuvností pak doufat, že si vás kontroly nevšimnou. Příbuznému kontrola zjistila, že stropy v prodejně jsou o 11 cm nižší, než nařizuje norma. Naštěstí byl kontrolor nejsilnější chlap na světě a za 5000 korun stropy nadzvedl na požadovanou výšku.

R. Brzák 12.1.2018 10:26

Re: Je dobré býti bydelníkem!

Teď jste dobře popsal jedno z východisek anarchokapitalismu - čím více státní angažovanosti, tím více zneužívání moci státu byrokraty a na nich se napojujícími původními kapitalisty, kteří se změní na lobisty a korporáty...

J. Strakoš 12.1.2018 10:23

Re: Hm, a co ty sady v Polsku.

Ale to snad ne - regulace a předpisy samozřejmě byly, např. ČSN normy. A v mnohých případech se dodržovaly, popřípadě bylo jejich dodržování vyžadováno.

Rozhodně tu dobu nechci adorizovat, ale úplná šedá pustina bez pravidel to taky nebyla.

P. Hlosta 12.1.2018 10:10

Je dobré býti bydelníkem!

Cit. Werich - Je dobrým bydlem býti bydelníkem. Proč asi houstne veřejné prostředí byrokraty a tím i jejich výpotky práce? Jednoduše proto, že to je velmi výhodné bydlo. Nevím jak dalece v USA, ale u nás se propojila státní i obecní administrativa s podnikatelskou sférou i politiky do klientelismu. Tento klientelistický systém se jen tak samovolně nezruší. Takže zůstane u přebyrokratizování a znemožňování růstu střední a drobné podnikatelské sféry. Ta totiž je o možnostech osvobození se od státu do té míry, že je na něm víceméně nezávislá. Peníze osvobozují a to natolik, že závislost na státu ruší. Naopak peníze získané korupcí utužují klientelistické vazby a tím i závislost na systému ve státě. Byrokracie slaví hody.

A. Alda 12.1.2018 9:48

To není pravda.

Za komunistů byly hygienické normy dokonce přísnější než dnes.

A. Alda 12.1.2018 9:45

To není pravda.

Takovýto význam slovo byrokrat v češtině nemá.

A. Alda 12.1.2018 9:44

Velmi dobře napsáno.

A je to samozřejmě pravda.

I když autor nezná železný zákon politické sociologie: každá moc tenduje ke svému růstu.

P. Dvořák 12.1.2018 9:34

Re: No, mluvil jsem se českým sadařem a ten říkal, že jejich

To je to, o čem píšu. Na jedné straně směrnice, na druhé zdravý rozum.

P. Vaňura 12.1.2018 9:31

Formálně žádný, ale termín byrokrat má v češtině

význam někoho, kdo uplatňuje předpisy vyhradně tak, že ŠKODÍ!

P. Vaňura 12.1.2018 9:30

No, mluvil jsem se českým sadařem a ten říkal, že jejich

podnik stříká minimálně. "To v italských sadech jsou jabloně za rok stříkány dvacetkrát!" dodal.

M. Pivoda 12.1.2018 9:11

Pro A. Dlouhého

1. Vážený pane, já se zde vůbec nepletu do theologie, nic z toho učení nepopírám ani nepotvrzuji. Církev římskokatolická je ale jen pozemskou organizací a i na ni platí poznatky managementu. Církev představuje sice extrémní případ (tuhá hierarchie, která v tomto případě funguje, protože produkt této organizace se nemění), ale je poučný i pro ostatní organizace.

2. Regulace v USA je skutečně velká. Odhaduji, že deregulace (zejména organizací, které pracují s informacemi), povede k ještě většímu posílení jejich dnes již velmi silných pozic. A to dlouhodobě povede k naplnění předpovědi Ray Kurzweila, totiž, že postupně zeslábne vliv státu.

3. "... Kromě toho vydal důležitý exekutivní příkaz číslo 13771, který nařizuje vládním agenturám odstranit dvě existující regulace na jednu nově přijatou a zároveň zajistit, aby čisté náklady pro podniky byly nulové. ..." Kdyby to byl jen nějaký volební slogan, pak bych ho určitě podpořil. Pokud ale bude toto pravidlo v každém případě vynucováno, pak je to trapná hra na nám dobře známé socialistické ukazatele.

M. Prokop 12.1.2018 8:53

Re: Hm, a co ty sady v Polsku.

A těch zbytečných a škodlivých je většina, navíc mnohdy přímo popírají těch několik užitečných.

A. Dlouhý 12.1.2018 8:27

Re: Struktura určuje vlastnosti. Nebo je to naopak?

K papeži. Když měl náš prvorozeny křtiny (to byl papežem ještě ten Němec co poprvé asi za tisíc let odstoupil a nebyl v úřadu az do smrti aniz bych si všiml že by někde bylo vysvětleno proč). Tak kvůli nemoci zaskakoval u křtu jisty kněz z pražského arcibiskupství.

A ten v kázání mimo jiného hovořil o církvi a řekl že v jejím čele byli v minulosti takove osoby že kdyby to byla jenom nejaka zajmova organizace, tak by zanikla. Přesto vydržela dva tisíce let. Tudíž se dá předpokládat že nejaka vazba na svatého Petra, boha a tak dále tam bude.

Tolik asi k te perestrojce současného papeže a jeho snažení o změnu církve podle módních levicových dogmat.

R. Langer 12.1.2018 8:24

Re: Hm, a co ty sady v Polsku.

Jo, to určitě. Za komoušů totiž žádné neplatili.

R. Langer 12.1.2018 8:23

Re: Hm, a co ty sady v Polsku.

Vážně? A k tomu jste došel jakým myšlenkovým postupem?

M. Valenta 12.1.2018 8:21

Re: Hm, a co ty sady v Polsku.

Regulace a normy o odpadních vodách zachránily např. naše řeky, ale že mnohé regulace jsou zbytečné či dokonce škodlivé je realita.

O. Dvořák 12.1.2018 8:19

Jaký je rozdíl mezi

"byrokratem" a "úředníkem"?

M. Pivoda 12.1.2018 8:07

Struktura určuje vlastnosti. Nebo je to naopak?

Před třiceti lety se v literatuře o managementu intenzivně diskutovalo zda "structure follows strategy" (tak, jak by to dle očekávání mělo být), nebo zda naopak "strategy follows structure".

Papež František, který se dnes snaží provádět církevní perestrojku, zjišťuje, že ta změna není tak snadná. Zjišťuje, pro něj platí spíše to druhé pravidlo, totiž, že strategie následuje strukturu. A to i navzdory tomu, že v církvi podřízení líbají papežovi prsten, což neplatí v případě výkonného amerického prezidenta vůči občanům.

Ano, ve hře je ještě zavedená kultura.

Evropská kultura se od americké kultury někdy dost odlišuje. Takže v tomto smyslu má Kohout pravdu, když v poslední větě svého článku píše toto: Marné naděje: z Evropské unie nikdy nebudou Spojené státy.

J. Strakoš 12.1.2018 5:36

Re: Hm, a co ty sady v Polsku.

Ale to je takový všeobecný omyl, že regulace a nařízení povedou obecně k vyšší kvalitě tak, jak si ji představuji. V některých případech ano, ale rozhodně ne vždy.

Regulaci a nařízeními může být např. splnění zasílání informací statistickému úřadu. Z hlediska podnikatele povinnost, která se lehce kontroluje a pod pohrůžkou pokuty vyžaduje, ale vliv na kvalitu výrobku pro zákazníka je nulový (a v důsledcích mnohdy i záporný). Stejně tak informace o alergenech, vyvěšení cedulky o EET, vyvěšení cedulky o kamerovém systému, informace o cookies na stránkách, implementace a audity GDPR atd.

P. Dvořák 12.1.2018 2:15

Re: Hm, a co ty sady v Polsku.

Kde berete jistotu, že ty sady, které k nám "posílají svinstvo", nepostupují podle směrnic EU?

Co to je "západnější EU"???!!! Nemáte to rozlišeno podle četnosti paranoidních záchvatů, kdy kolem sebe vidíte lézt z každého otvoru, do kterého se vy právě cpete, Putina?

P. Maleček 12.1.2018 1:51

Hm, a co ty sady v Polsku.

Ty by naopak řádně zbyrokratizovat potřebovaly. Podle toho jaké svinstvo k nám posílají. Nebo to je to, s čím Poláky vykopnou z té západnější EU?

R. Brzák 12.1.2018 0:27

Skvělé!

a poslední odstavec nechat otloukat o hlavu všem věřícím Babišovým...