19.10.2018 | Svátek má MichaelaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


USA: Struktura určuje vlastnostiŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 29, poslední: 12.1.2018 21:44, přehled diskusí

:
Autor: V. Klíma Datum: 12.1.2018 21:44

Urednik - pracovnik, byroKRAT je z reckeho "Kratos", prenesene "vladce", tudiz "byroKRAT" je urednik, ktery vladne, coz je samozrejme pruser.

Srovnej demokracie, autokracie, teokracie atd.

Re: Hm, a co ty sady v Polsku.:
Autor: Z. Lapil Datum: 12.1.2018 15:17

Není to ironie? Já mám spíš dojem - a že to píšu VELICE nerad - že komunistické normy byly technicky smysluplnější, než jsou dnes.

Rozhodně si nevzpomínám na příklad, kdy by emisní předpis pro auta vedl k masovému (Dieselgate: že by v tom byl VW jediný?) podvádění.

Možná proto, že celá ČSSR byla tak trochu jedna velká fabrika a kdo četl Malého prince, ten ví, že rozkazy musí být splnitelné. Dnešní politiky, obávám se, odtlačily (zelené) neziskovky příliš daleko od reality.

O lidských právech nemluvě, to už je většinou úplný blábol.

Vlastnosti jsou vždy důsledkem struktury.:
Autor: A. Alda Datum: 12.1.2018 13:20

I v chemii, i ve fysice...

postrik jablek ?:
Autor: M. Pesat Datum: 12.1.2018 11:26

"podnik stříká minimálně. "To v italských sadech jsou jabloně za rok stříkány dvacetkrát!" dodal."

-----------------------------

O pestovani jablek nic nevim, co ale vim, ze chemie/postriky/hnojiva jsou hodne draha a kazdy postrik neco stoji, do toho musite zapocitat naklady na techniku/palivo/mzdy.

Cest :-)

a poslední odstavec nechat otloukat o hlavu všem věřícím Bab:
Autor: M. Pesat Datum: 12.1.2018 11:16

"a poslední odstavec nechat otloukat o hlavu všem věřícím Babišovým..."

------------------------------

Posledni odstavec je samozrejmne modrobosansky blabol, ekonomicka vykonnost jednotlivych statu v ramci USA je velice odlisna coz plati i o EU. Nemecko je tusim nejvetsi exportni ekonomiku sveta/minimalne jednou z nejvetsich/ , malinke Dansko je strojirenskym gigantem, kvalitou nikoliv kvantitou=montovna. Ono by nebylo od veci se soudruha modrobolsana=politruka Kohouta zeptat, v cempak to "podnika" on. Ano, soudruzi, stejne jako "ekonomka"/modrobolsanka=politrucka Sichtarova , "financni "poradenstvi". Co vyrabi takovy financni "poradce" ? Kolik zamestnava lidi, jakou pridanou hodnotu predstavuji jejich "vyrobky"? Takova chemicka PRECHEZA v Prerove, ta patri do skupiny Agrofert soudruha Babise, jedina fabrika v Prerove ktera zamestnava vice lidi nez za rudobolsevika. Nejvice o USA nebo Rusku mluvi/pisi/"vi" ti co tam nikdy nebyli/nezili. Soudruh Trump v USA to je jako pres kopirak soudruh Babis v CR, namisto aby je nechali vladnout, at ukazi/neukazi co umi, tak dnes a denne musi celit medialnim "skandalum", soudruh Trump ze sahl nekdy pred 50'ti lety spoluzacce na zadek a soudruh Babis s capim hnizdem, ktere nikomu nevadilo dokud nesel soudruh Babis do politiky a nevyhral volby. Cest :-)

https://www.precheza.cz/produkty/

Re: To není pravda.:
Autor: M. Prokop Datum: 12.1.2018 11:12

No, nevím ...

Pochvalný význam nemá zaručeně.

Re: Normativní kladivo na podnikání:
Autor: P. Hlosta Datum: 12.1.2018 10:55

Nejmocnější kontrolní orgán u nás je Hygiena. Ta může okamžitě zastavit provoz firmy. Pochopitelně té malé, protože velká je v klientelistickém svazku. Tak lehce lze okamžitě zastavit malou pekárnu a jednoduše zničit kynoucí těsta i kvasy, aby nebyly použitelné. Jaké prostředky k tomu Hygiena má?

Je obrovská spousta hygienických předpisů, které se vyžadují po provozovatelích. Od Hygienického minima až po převzaté směrnice z EU. Už jen výška obkladů pekárny je zásadní pro udělení povolení. Také dvojí šatny pro personál(čistá civilní a špinavá pracovní), bezkontaktní splachovače, povinnost se osprchovat při velké potřebě na záchod, složitý proces mytí rukou, jako i zákaz potravinářské práce po práci úklidové. Až směšně působí nepoužívané a vynucené jednorázové ručníky i minimálně jedna utěrka na osobu, co nesmí viset na předem neurčených místech a mnoho a mnoho dalšího, co by normální člověk ani nevymyslel, když chce efektivně pracovat.

Kdo chce začít podnikat u nás v potravinářství, musí počítat s nutností úplatku kontrolujícímu. Částka ovšem nesmí začínat nízko a je nutné předpokládat její zvyšování. Toto není samozřejmě možné nákladovat do účetnictví a proto potřeba mít tzv. černý fond. Ten se hodí i při zaměstnávání lidí načerno a proto je potřeba najít nelegální zdroj příjmu, což na druhou stranu je příjemné, že není danitelný. Mnozí tak přešli na fingované podnikání, které kryje podnikání načerno. Sranda je, že o tomto všem čelní politici ví a určitě víc než běžní lidé, kterým musí dokola říkat, jak hodlají proti korupci bojovat. ;-))

Normativní kladivo na podnikání:
Autor: F. Navr8til Datum: 12.1.2018 10:32

V současné době je regulace podnikání taková, že se vlastně podnikat nedá a podnikatelé proto zákony nedodržují (ani nemohou). Případné kontroly je treba korumpovat nebo mít politické ochránce, které je třeba sponzorovat. V případě malých podniků a žuvností pak doufat, že si vás kontroly nevšimnou. Příbuznému kontrola zjistila, že stropy v prodejně jsou o 11 cm nižší, než nařizuje norma. Naštěstí byl kontrolor nejsilnější chlap na světě a za 5000 korun stropy nadzvedl na požadovanou výšku.

Re: Je dobré býti bydelníkem!:
Autor: R. Brzák Datum: 12.1.2018 10:26

Teď jste dobře popsal jedno z východisek anarchokapitalismu - čím více státní angažovanosti, tím více zneužívání moci státu byrokraty a na nich se napojujícími původními kapitalisty, kteří se změní na lobisty a korporáty...

Re: Hm, a co ty sady v Polsku.:
Autor: J. Strakoš Datum: 12.1.2018 10:23

Ale to snad ne - regulace a předpisy samozřejmě byly, např. ČSN normy. A v mnohých případech se dodržovaly, popřípadě bylo jejich dodržování vyžadováno.

Rozhodně tu dobu nechci adorizovat, ale úplná šedá pustina bez pravidel to taky nebyla.

Je dobré býti bydelníkem!:
Autor: P. Hlosta Datum: 12.1.2018 10:10

Cit. Werich - Je dobrým bydlem býti bydelníkem. Proč asi houstne veřejné prostředí byrokraty a tím i jejich výpotky práce? Jednoduše proto, že to je velmi výhodné bydlo. Nevím jak dalece v USA, ale u nás se propojila státní i obecní administrativa s podnikatelskou sférou i politiky do klientelismu. Tento klientelistický systém se jen tak samovolně nezruší. Takže zůstane u přebyrokratizování a znemožňování růstu střední a drobné podnikatelské sféry. Ta totiž je o možnostech osvobození se od státu do té míry, že je na něm víceméně nezávislá. Peníze osvobozují a to natolik, že závislost na státu ruší. Naopak peníze získané korupcí utužují klientelistické vazby a tím i závislost na systému ve státě. Byrokracie slaví hody.

To není pravda.:
Autor: A. Alda Datum: 12.1.2018 9:48

Za komunistů byly hygienické normy dokonce přísnější než dnes.

To není pravda.:
Autor: A. Alda Datum: 12.1.2018 9:45

Takovýto význam slovo byrokrat v češtině nemá.

Velmi dobře napsáno.:
Autor: A. Alda Datum: 12.1.2018 9:44

A je to samozřejmě pravda.

I když autor nezná železný zákon politické sociologie: každá moc tenduje ke svému růstu.

Re: No, mluvil jsem se českým sadařem a ten říkal, že jejich:
Autor: P. Dvořák Datum: 12.1.2018 9:34

To je to, o čem píšu. Na jedné straně směrnice, na druhé zdravý rozum.

Formálně žádný, ale termín byrokrat má v češtině:
Autor: P. Vaňura Datum: 12.1.2018 9:31

význam někoho, kdo uplatňuje předpisy vyhradně tak, že ŠKODÍ!

No, mluvil jsem se českým sadařem a ten říkal, že jejich:
Autor: P. Vaňura Datum: 12.1.2018 9:30

podnik stříká minimálně. "To v italských sadech jsou jabloně za rok stříkány dvacetkrát!" dodal.

Pro A. Dlouhého:
Autor: M. Pivoda Datum: 12.1.2018 9:11

1. Vážený pane, já se zde vůbec nepletu do theologie, nic z toho učení nepopírám ani nepotvrzuji. Církev římskokatolická je ale jen pozemskou organizací a i na ni platí poznatky managementu. Církev představuje sice extrémní případ (tuhá hierarchie, která v tomto případě funguje, protože produkt této organizace se nemění), ale je poučný i pro ostatní organizace.

2. Regulace v USA je skutečně velká. Odhaduji, že deregulace (zejména organizací, které pracují s informacemi), povede k ještě většímu posílení jejich dnes již velmi silných pozic. A to dlouhodobě povede k naplnění předpovědi Ray Kurzweila, totiž, že postupně zeslábne vliv státu.

3. "... Kromě toho vydal důležitý exekutivní příkaz číslo 13771, který nařizuje vládním agenturám odstranit dvě existující regulace na jednu nově přijatou a zároveň zajistit, aby čisté náklady pro podniky byly nulové. ..." Kdyby to byl jen nějaký volební slogan, pak bych ho určitě podpořil. Pokud ale bude toto pravidlo v každém případě vynucováno, pak je to trapná hra na nám dobře známé socialistické ukazatele.

Re: Hm, a co ty sady v Polsku.:
Autor: M. Prokop Datum: 12.1.2018 8:53

A těch zbytečných a škodlivých je většina, navíc mnohdy přímo popírají těch několik užitečných.

Re: Struktura určuje vlastnosti. Nebo je to naopak?:
Autor: A. Dlouhý Datum: 12.1.2018 8:27

K papeži. Když měl náš prvorozeny křtiny (to byl papežem ještě ten Němec co poprvé asi za tisíc let odstoupil a nebyl v úřadu az do smrti aniz bych si všiml že by někde bylo vysvětleno proč). Tak kvůli nemoci zaskakoval u křtu jisty kněz z pražského arcibiskupství.

A ten v kázání mimo jiného hovořil o církvi a řekl že v jejím čele byli v minulosti takove osoby že kdyby to byla jenom nejaka zajmova organizace, tak by zanikla. Přesto vydržela dva tisíce let. Tudíž se dá předpokládat že nejaka vazba na svatého Petra, boha a tak dále tam bude.

Tolik asi k te perestrojce současného papeže a jeho snažení o změnu církve podle módních levicových dogmat.

Re: Hm, a co ty sady v Polsku.:
Autor: R. Langer Datum: 12.1.2018 8:24

Jo, to určitě. Za komoušů totiž žádné neplatili.

Re: Hm, a co ty sady v Polsku.:
Autor: R. Langer Datum: 12.1.2018 8:23

Vážně? A k tomu jste došel jakým myšlenkovým postupem?

Re: Hm, a co ty sady v Polsku.:
Autor: M. Valenta Datum: 12.1.2018 8:21

Regulace a normy o odpadních vodách zachránily např. naše řeky, ale že mnohé regulace jsou zbytečné či dokonce škodlivé je realita.

Jaký je rozdíl mezi:
Autor: O. Dvořák Datum: 12.1.2018 8:19

"byrokratem" a "úředníkem"?

Struktura určuje vlastnosti. Nebo je to naopak?:
Autor: M. Pivoda Datum: 12.1.2018 8:07

Před třiceti lety se v literatuře o managementu intenzivně diskutovalo zda "structure follows strategy" (tak, jak by to dle očekávání mělo být), nebo zda naopak "strategy follows structure".

Papež František, který se dnes snaží provádět církevní perestrojku, zjišťuje, že ta změna není tak snadná. Zjišťuje, pro něj platí spíše to druhé pravidlo, totiž, že strategie následuje strukturu. A to i navzdory tomu, že v církvi podřízení líbají papežovi prsten, což neplatí v případě výkonného amerického prezidenta vůči občanům.

Ano, ve hře je ještě zavedená kultura.

Evropská kultura se od americké kultury někdy dost odlišuje. Takže v tomto smyslu má Kohout pravdu, když v poslední větě svého článku píše toto: Marné naděje: z Evropské unie nikdy nebudou Spojené státy.

Re: Hm, a co ty sady v Polsku.:
Autor: J. Strakoš Datum: 12.1.2018 5:36

Ale to je takový všeobecný omyl, že regulace a nařízení povedou obecně k vyšší kvalitě tak, jak si ji představuji. V některých případech ano, ale rozhodně ne vždy.

Regulaci a nařízeními může být např. splnění zasílání informací statistickému úřadu. Z hlediska podnikatele povinnost, která se lehce kontroluje a pod pohrůžkou pokuty vyžaduje, ale vliv na kvalitu výrobku pro zákazníka je nulový (a v důsledcích mnohdy i záporný). Stejně tak informace o alergenech, vyvěšení cedulky o EET, vyvěšení cedulky o kamerovém systému, informace o cookies na stránkách, implementace a audity GDPR atd.

Re: Hm, a co ty sady v Polsku.:
Autor: P. Dvořák Datum: 12.1.2018 2:15

Kde berete jistotu, že ty sady, které k nám "posílají svinstvo", nepostupují podle směrnic EU?

Co to je "západnější EU"???!!! Nemáte to rozlišeno podle četnosti paranoidních záchvatů, kdy kolem sebe vidíte lézt z každého otvoru, do kterého se vy právě cpete, Putina?

Hm, a co ty sady v Polsku.:
Autor: P. Maleček Datum: 12.1.2018 1:51

Ty by naopak řádně zbyrokratizovat potřebovaly. Podle toho jaké svinstvo k nám posílají. Nebo to je to, s čím Poláky vykopnou z té západnější EU?

Skvělé!:
Autor: R. Brzák Datum: 12.1.2018 0:27

a poslední odstavec nechat otloukat o hlavu všem věřícím Babišovým...