16.12.2018 | Svátek má AlbínaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VZPOMÍNKA: Kádrové materiályŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 24, poslední: 11.1.2018 20:05, přehled diskusí

Tady je jedna z mých vzpomínek na kádrování a ....:
Autor: M. Bílý Datum: 11.1.2018 17:02

.... kádrováky. Když mě v roce 1953 vyhodili z Energoprojektu (hlavně) pro můj buržoazní původ (otec byl do roku 1948 podnikatel) nemohl jsem nikde v projekci najít místo. Trvalo to šest týdnů a byl jsem z toho už nešťastný, ale do výroby se mi nechtělo.

Šel jsem jednoho dne Jindřišskou ulicí a proti Hlavní poště byla za oknem vývěska: Přijmeme elektroprojektanta. Nic víc, žádné jméno podniku. Vrátný mě poslal do prvního patra za soudruhem Štastným. Když jsem pootevřel dveře, zarazil jsem se s poznámkou: "Promiňte, to jsem tu špatně" a couval zpět. Za stolem seděl důstojník - major. "Pojď dál!" Pověděl jsem mu bez příkras svou historii a předložil jsem mu i "vyhazovací" dopis. Chvíli jsme si povídali a on pak zvedl telefon a vytočil číslo: " Souruhu náčelníku, mám tady takového šikovného mládence - elektroprojektanta, oni ho vyhodili, ale mně se to nelíbí. Na propouštěcím dopisu jsou uvedeni a podepsáni samí inženýři, žádnej dělník (pozn. kde by se v Energoprojektu vzal). Já ti ho tam posílám, mně se soudruh líbí. Tak jsem nastoupil do Vojenského projektového ústavu (VPÚ) a docela se v něm uplatnil a hlavně slušně jsem tam vydělával.

Pak přišly prověrky na konci roku 1958. Zaměstnance VPÚ prověřoval Ústřední výbor KSČ a přestože za mne na ˇUV - KSČ "orodoval" soudruh náčelník projektového atelieru, soudruh major, soudruh Kučera, dočkal jsem se od pracovníka ÚV - KSČ tohoto (velmi pomalu pronášeného) ortelu: "Soudruh Bílý ... všimni si ... že ti říkám soudruhu ... Tomu se v životě ... všechno vedlo ...takže nebude na škodu ...když se to změní ... a pozná práci ve výrobě ... a sblíží se ... s dělnickou třídou." Následovalo osočování mého otce a celé rodiny.

Namítl jsem, že jsem dobře pracoval a mám dobré hodnocení. " To my víme, soudruhu ... a právě proto jsme tak rozhodli" !!!!

A tak jsem v roce 1960 nastoupil jako montér Elektromonážních závodů Praha na povrchový důl Ležáky I v Mostě. Opět jsem se tam uplatnil a velmi slušně vydělával. Ale to už je jiná historie.

No jo, jako všude....:
Autor: J. Pýcha Datum: 11.1.2018 14:36

.... diktatura zmírněná bordelem.

Nic není černobílé.:
Autor: A. Alda Datum: 11.1.2018 11:14

A nikdy nebylo.

Nejhorší jsou a vždy byli ti přesvědčení.

Re: Nic není černobílé.:
Autor: J. Fridrich Datum: 11.1.2018 12:23

" Nic není černobílé " , píšete, pane Alda - ano, ale toto je černobílé, pokud hodnotíme tu šílenou komunistickou dobu, víme, pane Alda ?

Ani ta šílená komunistická doba nebyla černobílá.:
Autor: A. Alda Datum: 11.1.2018 16:17

Dodnes například polovina lidí bydlí v "králikárnách" postavených v té době. A také se dnes divíme, že se znovu objevují nemoci, které u nás byly tehdy vymýceny. Prostě nic není černobílé.

Re: Ani ta šílená komunistická doba nebyla černobílá.:
Autor: M. Klas Datum: 11.1.2018 16:23

A tady byly vymýceny díky bolševikovi? A kdo je vymýtil ve zbytku Evropy zvané Západní? V paneláku bydlím taky, podobné vídám při svých cestách na západ, kdo je postavil tam?

Re: Nic není černobílé.:
Autor: Š. Hašek Datum: 11.1.2018 20:02

Pane Fridrichu, vy byste byl dobrej sekyrář.

Červená/černá, bílá/černá. Mezi tím nic. Něco jako 0 a 1 v počitadle. Blahopřeji.

Hezké vyprávění - jako vždy:
Autor: M. Krátký Datum: 11.1.2018 9:42

ale mladejm to nic neříká - už počátkem 90tých let jako spolujezdci v autě kroutili hlavou a vůbec dělali ksichty, když jsme při průjezdech státní hranicí konstatovali úlevu, že můžeme projíždět bez víz ev. bez doložky a pod. A ty ksichty dělali i když jsme jim to vysvětlovali. Hezký den

Soudruzi se v mém případě jmenovali vždycky:
Autor: F. Houžňák Datum: 11.1.2018 8:47

Svoboda, Procházka a jednou to byl nějaký Plachý. Ksichty měli ovšem vždycky jiné. Poprvé se nepředstavovali vůbec, jenom mi vlídně na začátek sdělili, že mě můžou nechat zavřít na dva roky.

Oni samozřejmě lhali.:
Autor: A. Alda Datum: 11.1.2018 11:15

Už od dob presidenta Novotného byli estébáci pod přísným dohledem a vůbec si nemohli dělat, co chtěli.

To je možné, já takové informace jako vy:
Autor: F. Houžňák Datum: 11.1.2018 12:00

(dodal bych jízlivě "od zdroje") nemám. Stojí to nějak v protikladu k tomu, co jsem napsal, a pokud ano, jak? Já tam nic nevidím.

Novotný je těžce zkrouhl krátce po té,:
Autor: A. Alda Datum: 11.1.2018 16:25

co se stal generálním tajemníkem. Sami komunisti se jich tehdy velice báli a proto se mu to podařilo. Definitivní tečkou za obdobím všemocnosti StB bylo zatčení ministra vnitra Rudolfa Baráka v lednu 1962, které provedl president osobně za podpory L. Štrougala.

V 80. letech se lidé konečně přestali estébáků bát a přestali na jejich lži a výhrůžky slyšet. S novou generací disidentů, kteří začali své dílo právě až v 80. letech, si už vůbec nedovedli poradit. Vím o tom hodně, protože to studuji z pramenů, ze zdrojů ABS a ÚSTR a podobných. A je to velice zajímavé. Každému to doporučuji.

Re: Novotný je těžce zkrouhl krátce po té,:
Autor: Š. Hašek Datum: 11.1.2018 20:05

Asi tak.

Z očí do očí mám zjištěno, že nejvíc se všichni báli Lidových milicí, tam měli sklady ostrých. Otázkou samozřejmě je, kdo byl vždy velitelem těch milicí a jestli mu to nějak myslelo.

Re: Oni samozřejmě lhali.:
Autor: J. Řezák Datum: 11.1.2018 12:19

Je to smutné, že jste si nemohli dělat, co jste chtěli.

ZAJÍMAVÝ ČLÁNEK A.....:
Autor: V. Kolman Datum: 11.1.2018 8:07

....PERFEKTNÍ ČEŠTINA.

Pokud si pamatuji:
Autor: A. Hrbek Datum: 11.1.2018 7:39

tak v roce 1968 měl každý možnost podívat se do svých kádrových materiálů a řada "posudků" se z kádrových materiálů vyřazovala. Také se opomenul zmínit o svém členství v ČSM, případně SČSP.

A pokud jel na služební cestu do kapitalistické ciziny, musel pro STB vypracovat obsáhlý materiál o průběhu cesty a o tom s kým se tam stýkal. O tom také mlčí.

V roce 1977 se stal kandidátem chemických věd. K tomu musel mít kladný posudek od MVKSČ v Praze.

No, to není pravda, já jsem vypracoval:
Autor: F. Houžňák Datum: 11.1.2018 8:48

jednu stránku a nikdo neprotestoval. Tak nepaušalizujte.

Re: Pokud si pamatuji:
Autor: F. Kusák Datum: 11.1.2018 10:10

Jestli to tak bylo, tak jak M. Horáček vysvětlí svůj druhý pobyt v USA. A nějaké plky o provdané sestře ve Francii a dodržování helsinských dohod mu lze jen těžko věřit.

Záznam o služební cestě se nevypracovával:
Autor: A. Alda Datum: 11.1.2018 11:17

pro Státní bezpečnosti, ale pro Zvláštní oddělení v každém podniku. To nebyli estébáci. Ale když k nim estébáci přišli s žádostí o informace, vždy je samozřejmě dostali.

Re: Záznam o služební cestě se nevypracovával:
Autor: A. Hrbek Datum: 11.1.2018 12:26

Tyto zprávy se centrálně ukládaly na zvláštním pracovišti pod dohledem STB.

Re: Pokud si pamatuji:
Autor: J. Fridrich Datum: 11.1.2018 12:27

Jste vůbec normální, soudruhu Hrbku ? Jste u docenta Chocholouška ?

rusky ochranny Buh:
Autor: P. Rychetsky Datum: 11.1.2018 0:52

Hezky pribeh. Moc bych se nedivil, kdyby za spoustou vaseho kadrovackeho stesti bylo jednoduse vase ruske jmeno. Mraky ruskych bilych kontrarevolucionaru v Ceskoslovensku si Stalin po valce stahl zpatky na dovyvrazdeni v Rusku. Byla tedy vetsi sance, ze kdosi s ruskym jmenem je synem ruskeho zpravodajce, poradce ci zaslouzileho vojacka. Takze kdokoli se vasemi kadrovackymi materialy zabyval, a nemel je dostatecne prostudovane, si musel v hlave projit slozitym rozhodovacim procesem. "Aaa, soudruh s ruskym jmenem. Muzu si dovolit ho vydusit, nebo me to ziska poukazku do dolu?" Takze stalinske besneni transplantovane na ceskou pudu a jim vyvolana nejistota vam v tomto mozna pomohly.

To je pravda.:
Autor: A. Alda Datum: 11.1.2018 11:22

Takové jméno tehdy skutečně hrálo významnou roli.

Re: To je pravda.:
Autor: M. Krátký Datum: 11.1.2018 15:16

Reaguji jen pro obveselení pane Aldo - ta doba byla hrůzně šílená - a teď moje reakce - zde : na moje jméno mi na vojně1962-64 náš staršina reagoval slovy : Krátký - já vás prodloužím - jak toho chtěl dokázat mi však nevysvětlil.