18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

ESEJ: O demokracii tak i onak (5)

Každý ptáček se musí vylíhnout z nějakého vajíčka; není-li vajíčka, není ani ptáčka. Země mezi mořem Středozemním a Perským zálivem jsou kolébkou nejstarších civilizací, přesto se zdá, že vajíčko demokracie do jejich půdy sneseno nebylo; to by se snad za ty tisíce let vyklubal i odpovídající ptáček.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 13.1.2018 19:24

Re: jedna vec je demokracie a druha kecy o demokracii

Jenže odhlédneme-li od svébytné formy, má pan Pesat vcelku recht.

I. Mertl 12.1.2018 21:47

Re: poznámka

Jo, jo, Německo po prohrané válce bylo plné napětí, které muselo skončit nacismem. O demokracii se mohlo mluvit tak řekněme deset let 1920-30, skončilo to kancléřem Brunningem. ALe ani předtím žádný zázrak: hyperinflace 23-24 a všeobecný neklid, Hitlerův a Luddendorfův pokus o převrat, 29 začátek krize a Brunningův obrat.

C. Horák 12.1.2018 15:24

příjemné počteníčko

jako ostatně od Frýborta vždy.

P. Lenc 12.1.2018 13:23

Re: poznámka

Z historie pane Mertle.To píši za pana Zingy.

P. Lenc 12.1.2018 13:20

Re: jedna vec je demokracie a druha kecy o demokracii

Teda Pesat,něco tak "odborného" jsem již dlouho nečetl.A ten výběr kriminálníků a (ne)kriminálníků je opravdu exelentní.Kde se prosím školíte?

I. Mertl 12.1.2018 12:05

Re: poznámka

EHm, ehm, odkud čerpáte tyto podivuhodné informace, pane Zingo?

I. Mertl 12.1.2018 11:54

Re: jedna vec je demokracie a druha kecy o demokracii

Ehm, Pešáte/Pesate.

I. Mertl 12.1.2018 11:53

Re: Co ukázala demokracie

Kdepak Vy jste asi žil, pane Flenere, v letech 48-98 a jak dlouho? Pokud Vaše srovnání vychází i z Vaší reálné a prožité zkušenosti, pak čímpak jste se v oné době živil? Jinak samo srovnávání svědčí o bohužel dosti obecné nepřipravenosti českého člověka na demokracii.

M. Pesat 12.1.2018 11:52

jedna vec je demokracie a druha kecy o demokracii

edna vec je demokracie a druha kecy o demokracii, soudruzi, plnou hubu demokracie mji vzdy ti co nikdy nedodrzuji zakladni pravidla demokracie. Demokracie=svobodne/demokraicke volby . Demokracie, po volbach porazeny uzna viteze svobodnych demokratickych voleb a vitez dostane tzv, 100 dni hajeni. V USA, ktere exportuju "demokracii" stejne jako rudobolsevici exportovali marxismus/revoluci, tam soudruh Trump nedostal ani vterinu hajeni a ti co maji plnou hubu demokracie, ti zpochybnuji viteze voleb, pry za to muze soudruh Putin. Soudruh Putin samozrejmne "muze" i za vitezstvi soudruha Zemana, takze mu take nedame ani vterinu hajeni a budeme na nej poradat medialni stvanice jako v 50'ych letech. A ze soudruha Babise, kdyz nepomohla spina a pomluvy celych 5 let, tak t nej udelame kriminalnika. A skutecne kriminalniky, napr. souduha Ratha/Nagyovou/Janouska ty soudy osvobodi kvuli "neleganim" odposlechum ktere povolil soud. To je, soudruzi, "demokracie" podle "pravidel" jine situace.

Cest :-)

P. Maleček 12.1.2018 11:07

Re: Co ukázala demokracie

No on je malér v tom, že demokracie k své existenci potřebuje vzdělané, odvážné, moudré (aby lidskoprávně neblbli) a aktivní demokraty. Což je v současném Česku, ale i ve většině západního světa okrajová komunita. A proto to vypadá jak vypadá.

Holt ono Masarykovo povzdechnutí - "tož demokracii bychom měli, teď ještě nějaké ty demokraty" stále platí. A bude hůř.

A. Alda 12.1.2018 11:07

Německo bylo vzorovým demokratickým státem

od samého okamžiku svého vzniku 18. 1. 1871.

Už předtím byly všechny státy, z nichž bylo Německo vytvořeno, demokratickými.

I hegemon - Pruské království - bylo demokratickým státem přímo vzorovým.

P. Flener 12.1.2018 10:10

Co ukázala demokracie

Pouze to, že byla kdysi nadějí pro budování lepších společenských systémů, dnes naděje vyvanuly. Prokázalo se, že je to opět zkorumpovaný, protekcionistický a klientelistický systém, kde dění ve společnosti určuje skupinka protagonistů a jejich přisluhovačů, kteří vlastně vládnou a žijí z práce druhých. Parlament, policie a justice jsou jim de facto podřízeny a nejsou nezávislé. Je to sice asi lepší, než byla padesátá léta za komunistů, ale trvale není tato demokracie životaschopná - to prokazuje dnešní všeobecnou krizí v řadě zemí i neschopností se účinně bránit proti korupci, proti vlivu islámu a pod.

P. Zinga 12.1.2018 10:03

Re: poznámka

Já bych doplnil o Německo: to zrálo k demokracii od Napoleona. Po první do Hitlera to byl vzorový demokratický stát. Až na to dojel.

Takže po druhé bylo na co navazovat.

J. Babička 12.1.2018 9:05

poznámka

Tady musím panu Frýbortovi oponovat. Ono by ta demokracie v Japonsku ani v Jižní Korei nevzklíčila, nebýt americké okupace. Oni američané, na začátku dosti bezohledně, nebo chcete li autoritativně prostě diktovali nové zákony. dokonce jim napsali i ústavu.

A tak tam najednou měli rovnoprávnost a volební právo žen, kterě si uědomovali komu za to vděčí a naučili je být fandy sportu, hlavně baseballu aby se vydováděli na hřišti a ne v boji. A hlavně uvolnili tam podnikavost drobných lidí, kteří najednou nebyli svázáni militaristickou třídou s monopolem na podnikání.

I tak to vzalo 30 let stále něžnější okupace, ale jasně neústupné v přetváření společnosti, než se dalo říc, že demokracie zapustila kořeny. V Jižní Korei to vzalo 4o let.

Dnes by to nebylo možné.. Okupovat nějakou muslimskou zemi, ovšem musela by to být samozřejmě homogení, bez znepřátelených různých náboženství a národů, na 30 let, zavést kontrolu institucí okupanty,? Copak by tak dlouhou okupaci s potlačováním lidských práv svět toleroval ? Takže to nejde vyzkoušet.

J. Schwarz 12.1.2018 6:44

No a teď

se levičáci snaží seč můžou ten mesiášský nesmysl prosadit na "demokratickém" západě a věru nejsou daleko od "konečného vítězství". A to se dá říct že takové blbosti jako prosazuje "nová, moderní" levice netvrdili ani kovaní maoisté.