23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

ESEJ: O demokracii tak i onak (3)

Chodím hlavní ulicí naší čtvrti a nemohu si nevšimnout množství slepých výloh, ztemnělých místností s prázdnými regály a potrhanými kartony za zaprášenými skly… nu ano.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 10.1.2018 18:20

Parlamentní demokracie má své lepší dny

za sebou, a budoucnost mizernou, protože odnaučila občany ZODPOVĚDNOSTI !

M. Prokop 10.1.2018 15:50

Re: Naši předkové byli chytřejší

Problém je, že většina daní je dnes odvedena nepřímo.

Jiná věc je, že náš dnešní daňový systém by skutečně potřeboval změnu. Prostřednictvím DPH vybírat jen na věci státního významu (obrana, justice, státní policie, část školství), zbytek prostřednictvím místních daní. Peníze by nemusely putovat oklikami přes Prahu nebo dokonce Brusel, každý, kdo by daň v nějaké výši (starosta, hejtman) vypisoval by musel počítat s větší kontrolou, protože když volič musí šáhnout do kešeně a poslat peníze, stará se přece jenom více, než když mu je strhnou v Tescu a kdosi je přerozdělí.

A ovšem, většinové volby. Chci volit jednoho člověka, ne celou nekontrolovatelnou bandu.

J. Schwarz 10.1.2018 12:07

Tak mi to připomíná

nedávné pořady zabývající se první světovou válkou. Tehdy bylo taky bezprecedentně dlouhé období míru, optimismus, v evropských státech vládly spřízněné panovnické rody a možnost války údajně nikdo nečekal. jenže ten optimismus zřejmě i tehdy panoval hlavně v nejvyšších vrstvách a pak ve vrstvách kolem nich se ometajících / různí hodnostáři, akademici, továrníci ... / - prostě u těch, kteří měli možnost řídit si své životy, nebo si to alespoň mysleli. Dnes taky všeobecná životní úroveň roste / v materiálním smyslu / ovšem daleko rychleji roste míra byrokratické buzerace a nejistoty. Ani tak ne hmotné nejistoty, jako existenciální - úřady vás mohou kdykoli začít stíhat za věci, které je u druhých nezajímají. Tím se to začíná podobat socialismu, kdy jste se taky mohl na vládnoucí ideologii vykašlat, klidně jste mohl studovat i jako potomek "třídního nepřítele", pokud se na vás z jakéhokoli důvodu nezaměřil nějaký "soudruh". Pak už se za vás nepostavil ani dříve vstřícný ředitel. No, já se domnívám že zakopaný pes je v systému dědění. Pokud děti zdědí po úspěšných rodičích vilku a malou firmu, o nic nejde. Pokud se ale dědí celá obchodní impéria tak v tom už je problém. V přírodě nic takového neexistuje, potomek sebesilnějšího vůdce stáda se nestane automaticky jeho nástupcem. V lidské společnosti se ale vytváří vrstva dědičné smetánky a poskoků kolem ní, všechno "vzdělanci" , ovšem se vzděláním podobným jako měli dvořané na panovnických dvorech - znalost etikety, umění, módy, vybraného chování... Takové vzdělání je většině společnosti k ničemu, nicméně dotyční se honosí tituly a pobírají slušné peníze za obhajobu poměrů a svých pánů. K tomu patří taky ta "péče o chudé", nejlépe pokud jsou barevní, jiného vyznání a žijí na jiném kontinentu. Takový Bakala okrade v Česku desetitisíce lidí, ale podpoří "občanskou společnost", koupí pár koz do Afriky a je "humánista". Ty, co okradl si to přece zaslouží, jsou bílí a určitě měli kdysi i nějaké černé otroky...

J. Pražák 10.1.2018 10:33

Naši předkové byli chytřejší

Návrat k Badeniho nebo Taafeho volebnímu systému by problém vyřešil. Síla voličského hlasu byla úměrná voličem odvedeným přímým daním.

Ale pak přišli socialisté a tento perfektní systém, který bránil plýtvání a nezapomínal na dobré nápady chudých voličů, zrušili a nahradili ho všeobecným ROVNÝM volebním právem, což je v kombinaci se "sociálním státem" cesta do pekel.

D. Polanský 10.1.2018 7:51

Nic není dokonalé, ani demokracie

V demokracii o moc usilují politické strany ne lid. Usilovat o moc není nic zlého, kde se nebojuje, tam se degeneruje.