20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

ESEJ: O demokracii tak i onak (1)

Zaměstknání jejich pak bylo s rejstry důchodův a pokladův církevních. I řekl sem: „Omylem jim tuším duchovní otcové říkají: důchodní otcové slouti by měli.“ (Jan A. Komenský o duchovenstvu jeho doby)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 9.1.2018 15:55

Ehm

10 a více stran plodí nemastné, neslané, rozhádané, nestabilní a kompromisní, tudíž nikoho neuspokojující, ale zato mnohé seroucí koalice s neúměrným vlivem nejslabších jazýčků na vahách a s členy devadesát procent energie vkládajících do vzájemného soupeření a okopávání.

Pro příklady netřeba se příliš nořit do historie ani opustit byvší země marky moravské a království českého.

Z. Rychlý 8.1.2018 22:28

Parádní text !

Při tomhle čtení člověka napadá množství myšlenek, které by se asi jinak nedostavily.

Například tohle. Při studování různých dějinných událostí jsem zpravidla nacházel potvrzení premisy, že všechny dobré skutky bývají po zásluze potrestány. Přesněji - všechny ideje proklamující zavedení ráje na zemi skončily v potocích krve, v lidském pekle a ve své vlastní karikatuře. Všechny ty rovnosti, svobody a bratrství došly při realizaci k rovnostářství, pozměněnému otroctví a k takovému bratrství, že si jeden hnedle přeje být sirotkem.

Není naše stadium demokracie již za zenitem a neutápí se v neúčelném a neperspektivním dobratroušení? Netrousíme zbytečně demokracii do muslimských zemí, kde si ještě ani pořádně neužili kmenového společenství a demokracie je pro ně sprosté slovo? Není to troušení dobra sebevražedné? Není ta naše snaha následovat a napodobit Ježíše tak trochu mimo mísu, jestliže nemáme schopnost konat zázraky?

Ale zatím lepší zřízení, než parlamentní demokracii nevidím. Tak snad takový "zlepšovák" demokracie. Chyba je v tom, že se nám ta husitská káď do které občané přispívají daněmi hodně vzdálila. Teď dokonce z Prahy do Brusele. Sledovat, jak s nimi bylo naloženo už je mimo obzory obyčejného občana. Vede to k nezájmu občanů. Švýcarský daňový systém by to chtělo, ani ta jejich referenda nejsou tak zajímavá, jako je spravování místních daní v místě a místními občany. To by zájmu o politiku pomohlo velice. Jak se mám totiž s uspokojením dívat na tenhle svět, ve kterém mě výběrčí daní oberou a já pak jen mohu kroutit hlavou, na co všechno se peníze (i ty moje) přímo vyhazují a promrhávají. Máme na to v Čechách a na Moravě slůvko přiléhavější, se sexuálním podtónem.

J. Vintr 8.1.2018 20:30

Zásadními omylem je představa, že si lidé zvolí někoho

kdo je bude zastupovat. Neexistuje větší pitomost. Každý člověk po celý život zastupuje jen a jen sebe. To ale zároveň nevylučuje, že by se jeho zájem nemohl shodovat se zájmy jiných lidí. Demokracie by mohla fungovat, kdyby se do parlamentu dostal vyvážený vzorek populace, kde by každý poslanec prosazováním svých občanských zájmů zároveň prosazoval i zájmy ostatních občanů. Aby to mohlo alespoň teoreticky fungovat, nesměl by mít poslanec jiné postavení než ostatni občané a poslance by museli většinovým systémem opravdu volit občané. Stranický systém je ta nejhorší varianta. Poslance nevolí občané, ale vybírají si je úzké skupiny vedení strany, takže poslanci slouží zájmům těchto lidí a nereprezentují zájmy občanů. Kromě toho různé výhody, které poslanecká funkce poskytuje, funguje jako dokonalá korupční pobídka, aby sloužili svým chlebodárcům. Sama politická strana je mlhavý pojem a vedle tradičních stran se širokou členskou základnou, si může stranu založit i jeden člověk (nebo úzká zájmová skupina) jen k prosazování svých zájmů.

M. Prokop 8.1.2018 21:10

Re: Zásadními omylem je představa, že si lidé zvolí někoho

A jak ten jeden člověk své zájmy prosadí prostřednictvím strany, v níž je sám?

J. Vintr 8.1.2018 22:16

Re: Zásadními omylem je představa, že si lidé zvolí někoho

On v ní není sám, má tam své "zaměstnance"....

J. Jurax 9.1.2018 15:44

Re: Zásadními omylem je představa, že si lidé zvolí někoho

Je-li zvolen, prosadí.

A zvolen býti může, má-li dost prostředků na oblbení voličů zvané volební kampaň a netrpí-li přílišnými morálními zábranami, aby mohl bezuzdně lhát, že zajistí všem zkráceně řečeno ráj na zemi, a aby se na své sliby hned po zvolení mohl vykašlat aniž by trpěl výčitkami svědomí.

Možná jej už podruhé nezvolí - i když naivita voličů je bezmezná - takže během onoho volebního období musí prosadit své zájmy natolik, aby po případném nezvolení byli on i jeho blízcí zabezpečeni do konce svých dnů a ještě dýl.

B. Lukáš 8.1.2018 17:19

Poděkování autorovi.

" Zbylo už jen účetnické přepočítávání nikdy nepostačujícího příjmu, jediným účelem stranického soupeření se stalo jakés takés přežití od voleb k volbám".

" O svatá prostoto. Nikdo se nepopanští tak rychle jako k moci a honérům povýšený pastucha, nikdo tak urputně neusiluje o rychle zbohatnutí na veřejný účet."

Výroky autora si zaslouží tesat pro do kamene. Článek sice dlouhý, ale velmi poučný, autorovi děkuji.

P. Vaňura 8.1.2018 12:56

A, mimochodem, VŽDYCKY byla demokracie jen pro

OBČANY! Neexistovala obecná lidská práva, pouze práva občanská. Cizinec měl práva na základě mezinárodních dohod a záviselo to na vztazích s jeho domovským státem! Mohl být vypovězen a v případě války dokonce internován.

P. Vaňura 8.1.2018 12:52

Tady se do demokracie plete něco, co DEMOKRACIÍ NENÍ

Např. lidská práva nemají s demokracií mnoho společného! Jsou do určité mí nutná ALE pouze v negativistickém vymezení, NELZE je zaměňovat za NÁROKY!

A už vůbec nelze zaměňovat s demokracií moc nevolených spolků, podporovaných SOUDCOKACIÍ! "Nezávislé soudnictví" je nesmysl, soudci musí být voleni na omezenou dobu!

A. Alda 8.1.2018 10:32

Demokracie je problémová

a dobrá diktatura je 100x lepší než nejlepší demokracie.

Problém ovšem je v tom, že špatná diktatura je 1000x horší než ta nejhorší demokracie. A každá diktatura má tendenci stávat se horší a horší, o čemž nás velmi důrazně poučují krvavé dějiny.

Proto jsem vždy zastáncem diktatury.

Raději ať mne přehlasují, než aby mi nařizovali s trestem za jiný názor.

M. Prokop 8.1.2018 17:42

Re: Demokracie je problémová

Dobrá diktatura se vyskytuje tak zřídka, že skoro vůbec. A pokud ano, tak ne dlouho. Ta možnost diktovat totiž značně korumpuje.

Takže jste se asi "upsal".

Z. Lapil 9.1.2018 12:05

Re: Demokracie je problémová

Mě baví původní význam slova tyran. Když byl v antickém Řecku průšvih, byl demokraticky jmenovaný diktátor a po půl roce(?) se musel zodpovídat.

P. Maleček 8.1.2018 10:31

Demokracie je mořena přílišnou demokracií.

Holt, čeho je moc, toho je příliš. Však to tímto svým sice jako vždy mnohá moudra i krásnou češtinu obsahujícím, ale nepřečtitelně zamotaně rozsáhlým výronem předvedl jindy čtivý autor. Však i problémem dnešní demokracie je to, že je jí prostě moc. Čehož si všimli i odvěcí nepřátelé dekokracie - socialisté, když převlečení za liberální demokraty ji moří extrémně likvidační aplikací demokratických principů, hlavně v oblasti lidských práv a ochrany menšin. Odtud všechno to multikulti, genders, LGBT či inkluzo třeštění, Me Too nevyjímaje. To kořeněno návozem islámských prý nešťastníků.

Ti však chtějí takto dekokracii zničit. Proč však v podstatě to samé dělají roduvěrní demokraté? Hlavně tím, že do demokracie vtáhli téměř všechny. I ty, co do ní nepatří. Což jsou zejména individua buď nedospělá rozhodování o druhých, či ta nic společnosti nepřinášející, naopak jen z ní tyjící, či ji morálně a kulturně destruující. Však ve starém Řecku demokracie fungovala jen za účasti těch, co svou kariérou prokázali, že se dokážou postarat o svou rodinu. To za respektování platných morálních a kulturních principů a přínosnosti jejich kariéry pro obec. A tak oním "lidem" bylo v tamních polis původně jen pár desítek jedinců.

Dnes by stačilo aby se účastníkem demokracie mohl stát jen ten, kdo za respektování platných principů uživí svou rodinu a společnosti víc odvádí na daních než si přes nejrůznější dotace bere. Nejen finančně, ale i morálně a kulturně. Což by vyřadilo třeba Babiše a komouše.

V tu ránu by v ČR bylo z cca 8. nějaké 3-4 miliony voličů, lidí v rodině potomky plodící a o ně pečující, společnosti víc přinášející než beroucí a to nejen finačně, ale i morálně a kulturně ji obohacující. Ano součástí demokracie by nebyla snadno manipulovatelná či všeho schopná "spodina". Ale to je právě ta část společnosti, co do jejího čela deleguje šíbry, co pak demokracii v zájmu maximalizace svého majetku a moci destruují.

Což z aktuální ČR prý-demokracie, o té EUnijní nemluvě, přímo bučí.

P. Vaňura 8.1.2018 12:58

Re: Demokracie je mořena přílišnou demokracií.

"lidská práva a ochrany menšin, multikulti, genders, LGBT či inkluzo třeštění, Me Tooatd. NEMÁ NIC SPOLEČNÉHO S DEMOKRACIÍ!

Demokraticky lze v krajním případě odhlasovat, že homosexuálové patří na šibenici!

D. Polanský 8.1.2018 10:10

Z demokracie se stala primabalerína,

která si myslí, že má svůj post automaticky zajištěn až do baletního důchodu.

J. Karlík 8.1.2018 7:44

Optimální počet,

6 až 7 stran kolem 10%. Snad ano, ale pokud myslí od voleb k volbám, je zle. Asi jako když bude řidič autobusu nucen poslouchat cestující, kam že vlastně ma jet. I tady si cestující vybere svoji linku a ta ho doveze do cíle. Nechte nastoupit různé cestující do jednoho autobusu a máte demokracii v praxi, nedojede se nikam. Já bych volil osvícenou monarchii s parlamentem většinovým. Ten náš guláš mi moc nesedí.

M. Valenta 8.1.2018 10:00

Re: Optimální počet,

Problémem je, že z osvícené monarchie se přes noc může stát "Mordor".

P. Lenc 8.1.2018 10:23

Re: Optimální počet,

Přesné pane Valento, ovšem totéž platí pro "osvícenou" demokracii a to má zřejmně na mysli pan Karlík.

M. Valenta 8.1.2018 14:07

Re: Optimální počet,

Možné to je, ale povětšinou to nejde tak rychle.

J. Karlík 8.1.2018 20:35

Re: Optimální počet,

Ani monarchie s parlamentem většinovým se přes noc nesesype. Mám na mysli něco podobného jako v UK.

J. Jurax 9.1.2018 15:47

Re: Optimální počet,

Ehm - u nás v osmačtyřicátém to šlo sakra rychle, připustíme-li ovšem, že jsme tu po válce měli až do vítězného ůnora jakous takous demokracii.

J. Jurax 9.1.2018 15:48

Re: Optimální počet,

pardon - února ...

Z. Lapil 9.1.2018 12:00

Re: Optimální počet,

Ve Švýcarsku prý mají službu: na nádraží čeká u vlaku autobus, lidi nasednou, každý sdělí adresu a řidič se zamyslí a rozveze je.

Pravdu byste měl v případě, kdyby byl volant u každé sedačky. Aplikováno na stát - kdyby se hlasovalo u každého rozcestí/zákona.

Připomínám, že švýcarská celostátní referenda mohou odvolávat stávající (právě přijaté?) zákony nebo navrhovat zákony kompletní.

V. Kotas 8.1.2018 6:44

Přesto by v demokracii neměla mít

politická kasta nikdy úplně navrch. Proto je potřebné mít možnost odvolávat politiky, kteří nechtějí sloužit společnosti a jdou mnohdy proti zájmům společnosti. Trochu té " diktatury " nám od r.1989 chybí, alespoň co se týká staveb dopravních, elektráren ( jaderných ), neziskových organizací ( většiny z nich ), nepřizpůsobivé části společnosti.

D. Polanský 8.1.2018 10:13

Nepřizpůsobivá část společnosti tvrdí,

že demokracie je krásná věc, jenom by mohla být ještě o něco více finančně štědřejší. Stejný názor sdílejí i migranti.

P. Dvořák 8.1.2018 11:17

Nepřizpůsobivá část společnosti se dělí na

a) Již dříve domácí, tj. starousedlíky (nebo sice staro, ale neusedlíky).

b) Budoucí domácí, tj. současné připrchlíky. Prchat (tedy "uprchovat" nebo "odprchovat") není od čeho.

:-))

P. Vaňura 8.1.2018 13:03

ALE reálná demokracie nedávala původně nikomu nic ALE

také nikomu nic nebrala!

Z. Lapil 9.1.2018 11:51

Re: Přesto by v demokracii neměla mít

Podle mě od začátku chybná úvaha. Demokracie je, tvrdím já, způsob, jak zájem společnosti zjistit (chceme dálnici?), nikoliv, jak ho naplnit.

Čtyři roky od voleb k volbám vůbec nejsou dlouhá doba a bývají označovány za příčinu, proč politici nemyslí dlouhodobě, ale právě od voleb k volbám. Udělejte politiky snadno odvolatelnými, a oni se bez průzkumu veřejného mínění ani neto.