24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

GLOSA: Írán aneb Nevíme

Íránci už týden protestují a nikdo přesně neví proč. Proč to vlastně začalo, kdo za tím je a k čemu to míří. Upřímně, seriózní odpověď zní „nevíme“. Napíše-li to komentátor LN, nic se neděje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 7.1.2018 21:13

Důsledky pouličních protestů

Írán zakázal výuku angličtiny na základních školách - https://www.ft.com/content/60e6e91a-f3d7-11e7-8715-e94187b3017e

J. Kanioková 7.1.2018 12:31

.......

Rostoucí nesouhlas zvyšuje potíže iránského režimu - https://www.ft.com/content/e363d3da-f161-11e7-b220-857e26d1aca4

Zoufalí Íránci protestují, proti "neúrodné ekonomické politice" - https://www.ft.com/content/e7e896ee-ee3b-11e7-b220-857e26d1aca4

J. Kanioková 6.1.2018 20:20

"Nedávno jsem byl v Khomeyn v Markazí

a slyšel mnoho příběhů o tom, jak velký odběr vody ze studní v posledních 30 letech zcela vyčerpal podzemní vody - a teď finito. Výsledek: smrt zemědělských plodin - zemědělci odcházejí do měst. Potřebná řešení."

https://twitter.com/GaryLewisUN/status/949404903063150593

Stejné poměry, jaké předcházely demonstracím v 2011 v Sýrii.

Sucha, která předcházela syrské občanské válce byla pravděpodobně nejhorší za období 900 let - https://news.vice.com/article/the-drought-that-preceded-syrias-civil-war-was-likely-the-worst-in-900-years

J. Kanioková 6.1.2018 20:37

Re: "Nedávno jsem byl v Khomeyn v Markazí

Ve středu pákistánská vláda vyzvala 1,4 milionu afghánských uprchlíků, aby opustili zemi do 30 dní. Podle DAWN , nejstaršího anglického jazyka v Pákistánu, je to šesté prodloužení udělené uprchlíkům, jehož poslední vypršel 31. prosince.

https://www.zerohedge.com/news/2018-01-05/chaos-strikes-14-million-afghans-have-30-days-leave-pakistan

S. Netzer 6.1.2018 21:39

"DAWN , nejstarší anglický jazyk" :-))))

S. Netzer 6.1.2018 21:38

"smrt zemědělských plodin" :-))))

Smrt zemědělské půdy, vy překladatelko.

J. Kanioková 6.1.2018 21:50

Ignore

S. Netzer 6.1.2018 22:00

Můžete to napsat česky :-))))

M. Prokop 6.1.2018 16:45

To "provokování barevných revolucí"

je oblíbená fáma.

Není-li pro to v té které zemi podhoubí, nevyprovokuje nikdo nic.

J. Kanioková 6.1.2018 13:56

Bude zajímavé sledovat,

jestli vývoj v Íránu ovládnou reformátoři z okolí současného prezidenta, nebo zda převáží konzervativní duchovenstvo. Demonstrace propukly, jelikož je tam 12-ti procentní nezaměstnanost a inflace až 9 %. Výsledek bude mít zásadní dopad nejen pro Írán, ale i pro celý Blízký východ.

M. Pesat 6.1.2018 12:40

Iran

"Íránci už týden protestují a nikdo přesně neví proč."

Samozrejmne ze se vi proc. Prakticky ze stejnych duvodu jako v roce 1980 zacaly stavky v Gdanske lodenici V.I.Lenina, katastrofalni zivotni podminky pracujicich, drahota/zoufale zasobovani a samozrejmne diktatura/monopol na jedinou pravdu/ vlady jedne strany. Iran/Persie to je predevsim kultura/vedeni ktere prispelo do svetove pokladnice lidstva stejne jako napr. Rekove/Rimane/Zide.Stejne jako komunisticka diktatura byla uplne jina v 50'ych letech a uplne jina za vlady soudruha Gorbacova, tak vlada teokratu/mulahu v Iranu se casem liberalizovala, dnes bych to prirovnal k husakovske normalizaci v posledni fazi. Ta dohoda soudruha Obamy/ukonceni sankci, vymenou za ukonceni jaderneho programu/ ta byla do znacne miry motivovana snaho zapadu/USA dostat se k obrovskym zdrojum iranskych penez z ropy, ktere byly/jsou zmrazeny v zapadnich bankach. A dnesni straseni Iranem, tam je hlavnim duvodem fakt nezavisle zahranicni politiku Iranu v regionu, navic ve spolupraci s Ruskem ale i Kurdy. Iran spolecne s Ruskem a castecne Tureckem/Erdoganem vysachovaly USA z reseni/rozhovoru o Syrii. Jednim z odborniku na Iran je Barbara Slavin, setkala se a delala rozhovory snad se vsemi vyznamnymi lidmi v Iranu a venuje se regionu desitky let, samozrejmne takovych lidi bude hodne a pravdepodobne i v CR se najdou fundovani lide, kteri by priblizili problemy Iranu/regionu serioznim zpusobem. Co se tyka budoucnosti Iranu? Jedine diktatura, ktera se bude casem liberalizovat a pokud bude fungovat obchod/ekonomika/mezinarodni spoluprace tak je predpoklad ze i postup demokratizace. Realitou totiz je, ze dnesni Putinovske Rusko za ta leta jeho vlady udelalo znacny posun k demokratickemu statu, nutno si uvedomit, ze jde o beh na generace. V konzervativnim/nabozenskem Iranu jeste plati daleko vice. Cest :)

rozhovor s Barabarou Slavin

https://www.c-span.org/video/?410500-4/washington-journal-barbara-slavin-iran-nuclear-agreement

R. Brzák 7.1.2018 11:41

Re: Iran

Dva nesouhlasy - Putinovské Rusko, právě proto, že je v jeho čele dlouhé období úzká skupina lidí, ve vztahu k rozvoji demokracie a svobody Ruska přinejlepším stagnuje.

"jedině diktatura" - pokud bychom hovořili o Arabech, snad bych i souhlasil. Ale u Peršanů doufám i v jiné možnosti - jsou to vzdělaní lidé, kteří, pokud se jim bude dařit ekonomicky, budou více prosazovat svoji svobodu. Což můžeme jako Západ podpořit přísně obchodními vztahy.

Je tu samozřejmě ještě problém náboženský - a opravdu nevím, nakolik je islám šítský schopen vnitřní reformy. Ale oproti sunitskému wahábismu je určitě přijatelnější.

M. Pesat 7.1.2018 13:47

Re: Iran

"Dva nesouhlasy - Putinovské Rusko, právě proto, že je v jeho čele dlouhé období úzká skupina lidí, ve vztahu k rozvoji demokracie a svobody Ruska přinejlepším stagnuje."

------------------------------

Stagnace, tak to mi zase neprijde tak spatne, protoze tzv. "demokraticky zapad", ten uz min. 20 let v demokraticke recesi/propadu.Budete se divit, ale CR "ridi" cca 30 let uzka skupina lidi, a nenechte se mylit tim, ze se obcas prohodi tvare, protoze podstata ta je stejna. Asi jak v tom vtipu:koho budes volit? No komunisty, jiste, to je jasne, ale ze ktere strany? Predpokladam, ze "informace" o Rusku/Iranu ....... cerpate z ceskych "zdroju". Cest :)

R. Brzák 7.1.2018 16:57

Re: Iran

Je obtížné čerpat jinde, když tam nežiji - ale v Iránu podniká dobrý známý a vedem o tom dost debat...

demokracie vyžaduje častou obměnu lidí u vlády - jinak mocný podléhá moci nad druhými a demokracii i svobodu touží ometzovat. Nikdo není anděl - a u Putina to platí tuplem...

M. Pesat 7.1.2018 21:04

Re: Iran

"demokracie vyžaduje častou obměnu lidí u vlády"

-----------------------------------

To je samozrejmne naprosty nesmysl, k demokracii musi spolecnost dozrat moralne/psychologicky/eticky. A demokracie stoji na nejakych pilirich/zakladech, pokud ty zaklady jsou prohnile tak muzete stridat lidi u vlady kazdy tyden a porad tam budete mit grazly/klientelismus/korupci/zlodejinu, coz je dokonaly obrazek ceske "demokracie". Reknete mi, v cem je napr. soudruh Putin horsi nez napr. soudruh bratr Kalousek, soudruh Klaus ci soudruh Bohus Sobotka nebo soudruh bratr Belobradek ? Cest :)

tady se muzete podivat/poslechnout to co je v Rusku naprosto bezne v TV, Xenia Sobcak to je otevreny kritik Putinova rezimu. Pokud tedy umite rusky. Cest :)

https://www.youtube.com/watch?v=HOv-1J1pROI

J. Kanioková 6.1.2018 7:49

ÍRÁNSKÁ TEOKRACIE NA POKRAJI? -

http://jdem.cz/dq2ak2

Stávající protesty nejsou vedeny studenty a městskou střední třídou, jak tomu bylo v případě neúspěšného Zeleného hnutí v roce 2009. Ani dnešní protesty nejsou o legitimitě jednorázových prezidentských voleb nebo o bitvě mezi takzvanými "reformátory" a hardlinery. Jedná se o "populistické protesty", zpočátku poháněné ekonomickou nespokojeností mladých lidí ve venkovských oblastech, ve městech a malých městech, kteří kritizují celé teokratické zřízení. Oni zpochybňují legitimitu, nikoliv jednoho konkrétního vůdce nebo jiného, ​​ale ze samotného založení zkorumpované, sebeprovozní kněžské hierarchie, která není v kontaktu s potřebami obyčejných lidí.

S. Netzer 6.1.2018 10:14

Na pokraji čeho?

J. Schwarz 6.1.2018 13:21

Re: Na pokraji čeho?

Na pokraji hrozby zániku způsobené pouhou možností přestěhování Frau Netzer do oné nešťastné země...

J. Kanioková 6.1.2018 7:45

ÍRÁNSKÁ TEOKRACIE NA POKRAJI? -

https://www.frontpagemag.com/fpm/268920/iranian-theocracy-brink-joseph-klein

Stávající protesty nejsou vedeny studenty a městskou střední třídou, jak tomu bylo v případě neúspěšného Zeleného hnutí v roce 2009. Ani dnešní protesty nejsou o legitimitě jednorázových prezidentských voleb nebo o bitvě mezi takzvanými "reformátory" a hardlinery. Jedná se o "populistické protesty", zpočátku poháněné ekonomickou nespokojeností mladých lidí ve venkovských oblastech, ve městech a malých městech, kteří přišli opovrhovat celým teokratickým zařízením. Oni zpochybňují legitimitu, nikoliv jednoho konkrétního vůdce nebo jiného, ​​ale ze samotného založení zkorumpované, sebeprovozní kněžské hierarchie, která není v kontaktu s potřebami obyčejných lidí.

J. Kanioková 6.1.2018 7:50

Nejdřív že nic, pak 2x