18.1.2019 | Svátek má VladislavDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ČLÁNKY S HŘÍVOU: Shaving series vol.1Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 30, poslední: 1.1.2018 22:00, přehled diskusí

velmi zábavné čtení :):
Autor: M. Crossette Datum: 1.1.2018 19:33

o patáliích s celoživotním úkonem mužů. Možná se každý kluk nejprve nemůže dočkat "mužného vzhledu" prvního strniska ale se z toho stane povinnost, které se snaží občas vyhnout. Nebo ne? Třeba manžel, když odešel do důchodu, liboval si, že už se nemusí každé ráno holit. Tady se říká, že správný chlap se má holit 2x denně - jednou ráno pro "ty ostatní", podruhé pak večer "pro manželku (milenku)" :)

Můj tatínek se holil žiletkou, jestli břitvou tak na to se nějak nepamatuji. Jeho holení v Praze si nevybavuji. Odcházel do práce, než my šli do školy, takže se asi holil, než jsme vstali. Ale jeho holení na chatě si živě vybavuji a podobá se popisu u YGy. Také si připravil štokrle, umyvadlo s teplou vodou, štětku v hrnečku, ručník a zavěšoval zrcátko. A vidím ho, pak pravidelně pěnou opatlanou žiletku (tedy v držátku) oplachuje v umyvadle a pak jí otřepe, nebo ofoukne, aby byla suchá. A také pak používal Pitralon. Manžela znám jen s el.holicím strojkem, takže pořezaného od holení jsem ho nikdy neviděla.

Ano Barber shop patří do am. historie, bývala to taková "mužská drbárna", a jak známo, často takový podnik fuguroval ve filmech. Tady u nás jsou stále dost běžné. Nemám ráda "holicí scény" břitvou ve filmech. Fakt mi vůbec nedělají dobře, vždy si zakreji oči a manžel mi řekne, až scéna skončí. Prostě trnu, že holič břitvou (schválně, samozřejmě)trochu více šmikne a odpraví tak nežádoucího svědka, padoucha atd. Musí to bý fimařský záměr, vsunout do filmu trochu napětí - šmikne, nešmikne? :)

Jinak tady existuje tzv."Barbershop quartet" (tedy většinou je to kvarteto, ale někdy je jich víc). Tenhle žánr je stále v Am. oblíbený. Skupina pěvců různého hlasové barvy a kvality, kteří zpívají bez hudby, "hudbou" si vytváří sami hlasovou harmonizací. Jeden dávný manželův kolega do jednoho takového kvarteta patřil, viděli jsme jedno jejich vystoupení a pokud vím, byli docela populární a žádaní. Neujal se náhodou tenhle zpěv i u vás? Každopádně se Hřívnatče těším na pokračování!

Re: velmi zábavné čtení :):
Autor: M. Pajakerryková Datum: 1.1.2018 20:00

Maričko, fénování zmrzlých končetin se ujalo a Olíkovi se moc líbí, taky Chickovi ale ten chce zavraždit fén.

Re: velmi zábavné čtení :):
Autor: M. Crossette Datum: 1.1.2018 20:55

Pájo, to mě těší, že fénování funguje a navíc má Otík z toho zábavu:) Já fénovala zrovna včera. Na procházku s Trixie (po dešti) jsem si natáhla holiny (hihi "holinky, hodinky, oboje se natahuje - pamatujete?) a tááák mi v nich prokřehly prsty, že sotva jsem je v garáži zas vyzula, ani jsem se nepozdravila s kočkami, jak rychle jsem pelášila do koupelny vyndat fén !

Tak chlapec se:
Autor: Z. Jenny Datum: 1.1.2018 17:37

nám holí,:-) hleďme jak to uteklo. Taky pamatuji Prahu, Ferdinandu,(BTW, tam se mi líbilo nejvíc),chlapečka se záplavou vlasů, hmm, toto letí. Holení to je věda, můj tatínek se holil břitvou a dodnes pamatuji ten zvuk broušení břitvy. Ráda si přečtu jak se holí v dnešní době u specialistů, budu se těšit.Jinak mám ráda oholené tváře mužů, připadají mi tak nějak čistější. Vousy pěkně udržované mi nevadí, zvláště když podoba pána ladí s vybraným plemenem psa. :-)) Jako dítě jsem zažívala muka u pánského holiče, který mně měl stříhat dle přání matinky, tedy zároveň s ušima, jak zněl požadavek. Lazebník mně nechával schválně čekat a pánové si mně neustále dobírali, strašně jsem se styděla a celou dobu čekání jsem musela pozorovat holící úkony páně Mašíčka, včetně vtípků a různých keců. Litry kolínské cítím ještě teď.

Díky za bezva článek,na nový rok se ten popis očisty krásně hodí. :-)

Re: Tak chlapec se:
Autor: T. Zana Datum: 1.1.2018 18:44

Jenny, v dámském kadeřnictví to o nic lepší nebylo (nebo mi to tak nepřišlo).

Re: Tak chlapec se:
Autor: Z. Yga Datum: 1.1.2018 18:50

Pche - mne stříhala mamka. Vždycky mne všichni přesvědčovaly (holky), jak mi to sluší a vždycky jsem měla chuť (po následném pohledu do zrcadla) se těma nůžkama zasebevraždit! Nebo minimálně měsíc nejít do školy ... Mamka dlouhá léta vyznávala střih podle kakáča s kšicí ustřiženou u kořínků (aby nepadala do očí a my nešvigraly!) Móóóc slušivý střih, kór pro děvčátko...

Re: Tak chlapec se:
Autor: T. Zana Datum: 1.1.2018 20:04

Hm, tohle mi udělal Franta krátce po svatbě (byla jsem blbá a nezkušená, přišlo mi, že druhý člověk s tím nemůže mít problém :-)))

Re: Tak chlapec se:
Autor: Z. Matylda Datum: 1.1.2018 20:23

Ygo, mě moje matička stříhala zrovna tak- a říkala tomu tupý střih. K tomu si představ tlustý brejle a katastrofa byla dokonána. Navíc aby se strefila všude stejně, tak zkracovala a zkracovala...

Re: Tak chlapec se:
Autor: Z. Jenny Datum: 1.1.2018 20:51

Ach ty matinky!Jistě to s námi myslely dobře! :-))

Re: Tak chlapec se:
Autor: Z. Yga Datum: 1.1.2018 22:00

Já doufám, Jenny, já doufám!

velmi zajímavý článek :
Autor: M. Pajakerryková Datum: 1.1.2018 17:04

holení je věda a taková žiletka nepatří gramlám do ruk, mám moc hezkou jizvu, na štěstí na noze, jeden neuvážený pohyb a šmik....

také se těším na pokračování, neb netuším co to je podnik

Neřekla bych do sebe,:
Autor: Z. Hanča Datum: 1.1.2018 16:23

že budu někdy s potěšením číst článek o holení! :-))

Můj tatínek používal strojek s žiletkou, holicí mýdlo a štětku. Občas jsme ho se sestrou pozorovaly, protože nás bavilo, jaké u holení dělá obličeje. On nás pak zase honil po kuchyni a namydlenou štětku se snažil nám otřít o tvář, že nám prý pak taky porostou fousy. Úplně živě vidím, jak pak vychází z koupelny, navoněn Pitralonem, lehce si poklepává prsty na hladké tváře a s úsměvem prohlašuje : Dobře oholen - dobře naladěn!

Jsem velmi zvědavá na pokračování o barber shopu (u syna jsem s ním neuspěla).

Ha, milý Hřívnatče,:
Autor: A. Lex Datum: 1.1.2018 14:05

je zde možnost řešení, co se týká holení. Mám 40 let manžela, který už víc jak padesát let jest fousáč. Proto máme asi i oblíbené plemeno psa - knírače, prostě bez fousů být nemůžu ;-). Ale také používá gerety na úpravu vousů, jakési zastřihovadlo. Ale to každodenní hoblímování, jaké jsem znala u tatínka, tak to už je pro mne vzdálená minulost.

Hřívnatec je dobrý psavec!:
Autor: Z. Vave Datum: 1.1.2018 14:01

A taky dobrý frajer; k té břitvě bezpochyby záhy dospěje. Moc se těším na jeho reportáž z novodobého pánského klubu.

Dědeček přeslicový se holíval břitvou. Ten mečový bezpochyby také, ale nevybavuji si ho. Byl to obřad, který si pamatuju. Vždycky nás zírající vnučky také trochu namydlil - chtěly jsme - a pak oholil obrácenou stranou břitvy. Ještě teď cítím tu vůni a lehce lepkavou a staženou kůži na tváři.

Děkuju Ti za pěkný článek a milou vzpomínku, Hřívnatče. A piš častěji!

Oooo!:
Autor: T. Zana Datum: 1.1.2018 13:29

Pěkné, pěkné...

Už jsem se bavila ráno, ale to jsem neměla čas napsat, tak jsem to teď vzala ještě jednou - fakt povedené. Těším se na pokračování.

U nás doma se chlapi holili či holí elektrikou. Tatínek měl nádobíčko na holení břitvou, ale už si nepamatuju, že by ho používal. Všichni měli či mají tvrdé a rychle rostoucí vousy, jedinou výjimkou je synek, kterému jedinému tahle skutečnost vadí :P

Na rozdíl od Bedy pánské strniště ráda nemám (a jestli se hodně nemýlím, tak naopak páni taky dámské strniště nevyhledávají, ono halt po strništi bos, že... :DDDD).

Re: Oooo!:
Autor: Z. Vave Datum: 1.1.2018 13:57

zano! :)

Re: Oooo!:
Autor: E. Šusová Datum: 1.1.2018 14:20

Jehehééé Zano!! Ale.... pravdu díš, v obou případech - tedy i v tom, že čtení je to moc pěkný a člověk se těší na další díl.

sakra to je věda:
Autor: M. Beda Datum: 1.1.2018 12:08

můj otec totižto používal něco, co zde kupodivu(?) od nikoho nezaznělo, a to strojek elektrický, takže jsem o všechny záhadnosti a alchymie coby malá přišla - mám pocit, že předehra nebyla žádná, posléze se naplácal Pitralon a bylo to (a docela mi to vonělo, no, tenkrát na výběr nebylo)

můj děda se hodil břitvou a tento úkon precizně popsala níže Yga včetně toho štokrlete, takže tímto odkazuji na její příspěvek (je to skutečně zcela přesné)

já osobně jsem jednou udělala zkušenost s takovým tím holítkem na normální žiletky (dostane se to ještě???? potřebovala bych je do šití), co vypadalo jako hříbeček na nožce - kdesi jsem to našla a netušíc co to je, do něčeho jsem se začetla a zamyšleně se tím drbala na obočí... k babičce vlakem jsem pak jela s kloboukem slamákem na obličeji, protože mít jen jedno obočí se nenosilo

zajímavá je tato poznámka "čůpr týpci v nějaký formě fousy maj" - přiznám se že takový to několikadenní strniště na mužné bradě se mi líbí a nejsem si jistá zda vím, kterak toho docíliti (mohla bych se zeptat zetě, ten to nosí), ale tak nějak si myslím že asi tak, jak to činí Yga s Jeníkem - nějakým sestřihovačem nastaveným NIKOLI na nulu

všem přeji krásný Nový rok i nový rok

Re: sakra to je věda:
Autor: Z. Iva Datum: 1.1.2018 15:22

Žiletky se dají normálně koupit v drogerii, jen si o ně většinou musíš říct, neboť krabičky jsou malé a snadno zcizitelné ;) . Mívají je většinou u kasy.

Jéje, nový autor:
Autor: Z. Yga Datum: 1.1.2018 10:58

Nejprve se v novém roce přivítám se všemi starými známými (starými vzhledem k době naší známosti, ne vzhledem k věku, protože my! my jsme furt mladí) i nově přišedšími - ráda vás vidím.

Dále tenhle holítkový rozbor se mi moc líbí - je vidět, že Hřívnatec je opravdu dobrý psavec a doufám, že až se doholí, dá nám nahlédnout do dalších chlapských dovedeností.

Jinak Jeník se už roky neholí - jednou týdně mu hlavu sjedu mašinkou kolem dokola a je zalíčený. Taťka se holíval strojkem na žiletky (ono toho taky tenkrát moc jiného nebylo), případné řezy zaceloval kamencem (a nechtějte vidět, jak jednou vypadal strýc Tonda - taťkův brácha - když si spletl tyčinku kamence s tyčinkou lapisu, kterým si teta vypalovala kuří oka) a nakonec se zušlechtil Pitralonem.

Stařeček byli jiný kanón - ten se holili břitvou (dvakrát týdně) a holení byl fakt rituál. Nejprve si nachystali štokrlu, z jejíž útrob vytáhli krabici na holení. Do mise nabrali teplé vody, jež se hřála na športheltě, postavili misu na štokrlu, na okenní kliku pověsili zrcátko, na dveřní kliku řemeň. Z krabice vyjmuli břitvu a začali ji obtahovat na řemeni, bříškem palce zkoušeli, jestli je dost ostrá. Když byli spokojený, umyli si obličej vřelou vodou, namočili štětku (s jantarovým držátkem - ale možná, že to byl jen bakelit) a jali se jí kvedlat tak dlouho v misce s mýdlem, až docílili pěny. Tu nanesli na tvář a mydlili a mydlili krouživým pohledem. A pak nastala ta napínavá fáze - všelijak si napínali kůži na obličeji a břitvou bravurně seškrabávali pěnu i s vousy. Nakonec otřeli ručníkem a zastřihli knírek ála Adolf (nebyla to pocta okupantovi, stařečkovi vrstevníci ho nosili skoro všecí), a pokud to bylo v neděli, nahodili sváteční šolnu (v zimě jsem jim pomohla do soukeného kabátu, stoje na jejich lůžku v kuchyni) a vyrazili mezi lid do kostela.

Tak jsem si na Nový rok hezky nostalgicky zavzpomínala ... děkuju.

Re: Jéje, nový autor:
Autor: T. Zana Datum: 1.1.2018 13:29

Ygo, mám ráda tvoje nostalgický vzpomínání!

Nojo,:
Autor: Z. Dalmi Datum: 1.1.2018 10:28

můj tatínek měl štětku a mýdlo v krabičce. Ráda jsem se dívala, jak se holil. Pěkně to vonělo a můj táta byl hezký chlap.

Břitvou se holil děda. I ten kožený řemen si pamatuji. Můj muž bez jakéhokoliv sentimentu používá jednorázová holítka.

Hezké povídání od mladého muže :-)

S břitvou:
Autor: Z. Lika Datum: 1.1.2018 9:23

uměl jen dědeček, pamatuji si, jak ji obtahoval na koženém řemenu, nebo jak se tomu říkalo.

Občas mě napadá, proč muži nepoužívají depilační krém nebo cukrovou hmotu. Ale přesně jak Hřívnatec píše - jde o obřad, chvíli soustředění. Jeden na sebe musí při tom hledět do zrcadla, uhnout pohledem nesmí... Vzpomínám si, jak otec občas po ránu chodil s novinovými útržky na obličeji :DDD (místo kamence).

Tenhle mužný závan holicí pěny mě v Novém roce nabádá vzmužit se :-) Půjdu si dát doutník.

Těším se na pokračování, jeden klub Barber's Shop je kousek od nás, působí lákavě tajemně, je příjemné jen i jít kolem.

Re: S břitvou:
Autor: Z. Yga Datum: 1.1.2018 11:00

Vidět někde napsáno Barbers Shop, myslela bych si, že je to buď obchod pro barbíny anebo (když bych viděla, že tam chodí samí muži) vykřičený dům (:o)))).

Re: S břitvou:
Autor: T. Zana Datum: 1.1.2018 12:11

Myslíš obchod S barbínami :DDD ?

Re: S břitvou:
Autor: M. Beda Datum: 1.1.2018 12:09

ano ano, kousek novin tu krev pěkně vysuší :-DDD

Jo jo,:
Autor: Z. Matylda Datum: 1.1.2018 9:11

i ta břitva by se u nás našla, jen tou se nikdo neholí. Myslím, že chlpci už mají vyzkoušené všechno, jenže Mušketýrovi rostou fousy raketovou rychlostí, takže se holí každé ráno a to na úžasnosti není čas, a Kuba se holí jednou za čas, neb tomu ty fousy rostou, ale jaksi oblastně a světlejší.

Upřímně, jsem ráda, že tohle nemusím- stačí, že se ráno musím nakrémovat, trochu namalovat a vyfénovat vlasy :)

Re: Jo jo,:
Autor: T. Zana Datum: 1.1.2018 17:30

Tato procedura se nazývá namalovat si obličej na ksicht :-)))

hezký den:
Autor: Z. Xerxová Datum: 1.1.2018 8:06

hezké sváteční pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) ...

S novým rokem nový autor :o)

To snad není možný, že ten čas tak letí. Takový hezký chlapeček to byl na prvním setkání Zvířetníků... :o) a on se už holí :o) (a už nějaký ten pátek :o) )

Re: hezký den:
Autor: M. Beda Datum: 1.1.2018 12:11

taky si ho s tou světlou(!!) hřívou pamatuji, i fotky někde budou, společně s Vílou si tam s veram vystřihovali nějaké origami nebo co to bylo :-))))