25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Národní stát v cestě přežití lidstva

Debata o relevanci národních států opět přestává být okrajovou záležitostí, ale pořád se pohybuje v naprosto teoretické úrovni. Jde samozřejmě o paradigmatickou změnu, která bude, stejně jako například osvícenství, trvat několik generací.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Schwarz 1.1.2018 17:00

Re: Naopak, to jsou výborně investované peníze

A proč by měl řídit stát? Třeba by prodával lístky na veřejných záchodcích...

V. Pavelka 1.1.2018 18:32

No

SSSR a satelity mohli fungovat jen díky paraelnímu trhu který sponzorovala surovinová schopnost SSSR, a unesla neskutečné mrhání,kdyby byl vystaven normálnímu trhu světa , skrachoval by již dávno .

R. Gramblička 1.1.2018 10:41

Re:

Jste mně pobavil :-)))

P. Mach 1.1.2018 12:34

Stát vám sebere půlku platu především proto, aby bylo

na důchody. Jestli Vám vadí, že stát financuje na vysokých školách zbytečné obory, tak nic vám nebrání v tom, abyste ve volbách věnoval pozornost stranám, které řeší skutečné problémy, např. reforma financování školství, místo populistických vylízanců deroucích se ke korytu přes hysterické žvásty na téma uprchlíci.

J. Schwarz 1.1.2018 17:01

Re: Stát vám sebere půlku platu především proto, aby bylo

Zase jede, kterej by souhlasil s pořízením hasičáku až když mu hoří obývák...

J. Schwarz 1.1.2018 17:02

Re: Stát vám sebere půlku platu především proto, aby bylo

Oprava: Zase jeden, kterej by souhlasil s pořízením hasičáku až když mu hoří obývák..

P. Mach 1.1.2018 20:01

Re: Stát vám sebere půlku platu především proto, aby bylo

Takovou sebekritiku bych od vás nečekal. Každopádně oceňuji, že jste uznal, že financování školství je vážný problém, kdežto tzv. uprchlická krize je nudle, na kterou populistiti bojující o politická koryta, utáhli spoustu hlupáků.

P. Lenc 1.1.2018 10:00

Tak jsem si

přečetl další pohádku Ovčí babičky.

P. Rudolf 1.1.2018 9:50

Ta poslední věta

je samozřejmě naprosto nezpochybnitelná, dějinných důkazů bezpočet.

Člověk je ale schopen se identifikovat spíš s menšími, jemu přehlednějšími celky, což ukazuje nutnost zachování a ochrany malých územních celků, včetně menších států. Tyto však na řešení čím dál většího množství problémů nestačí a tak se budou muset hledat řešení, jak tyto kompetence, byť třeba někdy i jen dočasně, předat na celky vyšší. EU je v tomto směru velmi dobrá cesta, i když ani ta na mnohé problémy, jako je třeba globalizace, klimatické změny či migraci sama, stačit nebude.

P. Urban 1.1.2018 10:13

EU nestačí ani nato

aby prosadila kvóty. Ano, je to blbost. Nicméně EU o tom rozhodla a měla by tedy toto rozhodnutí uvést do praxe, i když se to někomu nelíbí. Leč, jak vidíme, EU má sice pravomoc, ale ne reálnou moc.

Čím víc budeme posilovat pravomoci EU, tím budou takové případy častější. Nakonec dospějeme k evropské obdobě posttitovské Jugoslávie. Centrum bude mít pravomoc a zodpovědnost, a bude ji aktivně využívat (možná až hyperaktivně), státy či republiky budou mít reálnou moc, ale ne zodpovědnost, a rozhodnutí centra budou uskutečňovat jen tehdy, pokud to nebude v rozporu s jejich zájmy.

Takový stav možná nemusí nutně vést k občanské válce. Že by ale dokázal efektivně řešit společné problémy, o tom silně pochybuji. A pro neefektivní řešení máme OSN.

P. Rudolf 1.1.2018 10:49

Re: EU nestačí ani nato

EU kvóty pochopitelně prosadila, jen ta realizace zatím vázne. Vypadá to ale, že brzy se vše urychlí. A to s námi, či bez nás.

P. Urban 1.1.2018 11:02

Ano, to je pravda

Federální vláda v Jugoslávii osmdesátých let také prosadila, co chtěla. Jen ta realizace občas vázla...

P. Rudolf 1.1.2018 12:14

Re: Ano, to je pravda

Aha. A na Sahaře je hodně písku, co?!

J. Schwarz 1.1.2018 13:25

Re: EU nestačí ani nato

EU by nemusela prosazovat kvóty, kdyby sama nevyhlásila svou "povinnost" přijímat migranty a starat se o ně. V takových případech by neměla platit ani údajná "demokracie" kdy 52% prosadí svou vůli vůči 48% / a to jen těch volících, což může být taky jen 50% oprávněných voličů /. V takovém případě by si měla každá část společnosti zařídit vlastní "řešení" a minimálně stejné jako "lidské právo" se přestěhovat je právo druhých žádné cizince mezi sebe nebrat. Mimochodem, ty okázale ušlechtilé "elity" se ukazují být mnohem nenávistnějšími a netolerantnějšími než ti které kritizují, jak se přesvědčil na vlastní tetované kůži třeba dřívější prezidentský kandidát Franz. Ten poté, co podpořil ve druhém kole Zemana čelil zjevné nepřízni své společenské třídy. Přitom kdyby obyčejní lidé přestali nakupovat u člověka který by se přiznal k homosexualitě nebo jíst kebab "od turka" to by bylo žvástů o nenávisti a xenofobii. Zato v podání intelektuála je stejná emoce obranou demokracie a odvahou "vystoupit z davu".

P. Zinga 1.1.2018 10:28

Re: Ta poslední věta

Je bezpočet (?) dějinných důkazů, že řešení světových problému vznikem vyšších center vždy skončilo katastrofou, minimálně zánikem oněch vyšších celků.

P. Rudolf 1.1.2018 10:47

Re: Ta poslední věta

Což je krystalický nesmysl, stačí jen připomenout třeba porážku německého nacismu a posléze ruského komunismu. A to, že vyšší správní celky vznikají a zanikají je výsledkem přirozeného vývoje lidstva, chcete-li evoluce, s mnou zmíněnou premisou nikoliv v rozporu.

R. Gramblička 1.1.2018 10:48

Re: Ta poslední věta

EU by na tyto problémy stačila, kdyby ji nevládli pomatenci, uctívající pomýlené ideologie (anebo se pomalu snažící o nastolení jakési soft diktatury)

P. Rudolf 1.1.2018 10:53

Re: Ta poslední věta

EU vládne 27 členských států. Považujete-li je za pomatence, pak to spíš leccor prozrazuje o vás (a nic pěkného to není).

M. Mikulec 1.1.2018 11:42

Re: Ta poslední věta

Británie je stále ještě členem, vy vlezdobruselko. Takže 28.Ani tohle nevíte?

P. Rudolf 1.1.2018 12:11

Re: Ta poslední věta

Každý průměrně vzdělaný a dění kolem sebe alespoň trochu sledující jedinec ví, že VB už do dění v EU dávno nezasahuje, bylo by to chucpe, vy vlezdokremelko.

P. Zinga 1.1.2018 12:21

Re: Ta poslední věta

Pane Rudolfe, neříkejte, že tomu věříte! EU vládne SRN a Francie a nad nimi ještě někdo.

Jak vládne ČR? Co prosadila?

P. Rudolf 1.1.2018 13:23

Re: Ta poslední věta

Není nic jednodužšího než si vygůglit rozhodovací procesy v EU. Je to dokonce i v češtině.

To, že ti větší si jsou schopni dojednat realizování svých zájmů lépe, než ti malí, je věcí danou a nikdy tomu nebyło a ani nebude jinak. Česko mělo možnost si domluvit leccos, na co by mimo EU nemohlo ani pomyslet. Že se mu něco povedlo a něco ne je věc jiná a samozřejmá.

Jinak Němci a Francouzi k sobě v posledních desetiletích našli velmi pozitivní cestu a lehké si představit, jak by jejich mocenská symbióza vypadala, nebylo-li by EU. ČR a celá V4 by zcela jistě patřila k těm, kteří by splakali nad výdělkem.

Ale v Česku jsou jistě i tací, kteří by to přivítali.

P. Urban 1.1.2018 9:48

Autorova logika

připomíná stavitele radnice v Troubelově. Chtěli v ní mít světlo jak venku. A tak bourali stěny bránící přístupu světla tak dlouho, až jim radnice spadla na hlavu. Zda v Troubelově četli Ashise Nandyho, to pohádka neříká. Rozhodně jim nutno přiznat, že se neschopností představit si alternativu nenechali omezovat.

Jak to funguje bez národního státu vidíme názorně na Blízkém východě. Buď diktatura, která se se svými odpůrci nijak nemaže a v případě nutnosti sáhne i ke kolektivnímu vyhlazování. Nebo anarchie, která je ještě horší. Všimněte si, že kulturně dost podobný Írán tyhle problémy nemá. To je země, kde může proběhnout i dost zásadní revoluce, a dokonce se i natrvalo udržet, a stát se nerozsype. Írán alias Persie je ovšem národní stát. Dokonce jeden z nejstarších dosud existujících.

Zda by kolektivní diktatura dokázala lépe řešit environmentální hrozby, těžko říci. Možná by dokázala citelně snížit početnost lidského druhu, ale ani to není jisté.

Život na Zemi by mohla skutečně ohrozit srážka s větší planetkou. Ne takovým plivátkem, jaké vyhubilo dinosaury. Ostatní hrozby mohou tak maximálně rozvrátit stávající globální ekosystém, ale to by nebylo za poslední miliardu let nic nového. I člověk by to možná přežil.

Jde tedy spíš o civilizaci. Civilizaci západní i civilizaci obecně. Ano, ty ohroženy jsou. Těžko ale hledat řešení tam, kde chybí elementární znalosti o tom, jak funguje lidská společnost. A tato neznalost je nahrazována odkazem na filozofy.

P. Zinga 1.1.2018 9:36

Jsou bezdomovci,

kteří skutečně nemají střechu nad hlavou. A pak jsou bezdomovci, kteří přes luxusní bydlení nejsou nikde doma.

A k ničemu nemají vztah, pouze k sobě samému.

Elita vytvořila globalizaci a problémy s ní spojené a teď chce likvidací národních států tyto -jí vyvolané problémy-řešit.

Plán či nedomyšlenost? Já bych řekl, že plán.

A užiteční idioti, tzv. obslužná elita (prof. Keller), jim v tom pomáhají. Pro pocit, že jsou něco lepšího, než plebs. A taky pro trochu peněz.

P. Zinga 1.1.2018 9:30

O oteplování klimatu

Co to je za blbost? Jak chceš oteplovat klima? Je to hrnec vody či svíčková? Klima je třicetiletý statistický údaj a ten je buď vyšší nebo nižší, ale nikoli teplejší či studenější.

A o globálním oteplováni, zaviněném lidmi, nemá skutečně význam psát. Ale z jiného důvodu, než míní autor.

Díky NP si můžeme přečíst, o čem sní zachránci Zeměkoule. Měli bychom ale dávat pozor, aby ty své sny nerealizovali. Žel Bohu, zatím se jim to daří. Proč?

J. Fridrich 1.1.2018 9:04

Jen jedna otázka pro autora článku - terorismus,

Jen jedna otázka pro autora článku - terorismus, intoleranci a nenávist na celém světě provádí kromě vyznavačů islámu ještě KDO ?

M. Mikulec 1.1.2018 11:39

Re: Jen jedna otázka pro autora článku - terorismus,

:-)) Tři možnosti by nebyly? Tohle novodobé školství pracuje s písemnými testy. :-)))

E. Erat 1.1.2018 8:46

Slivestrovská poudačka

fanatického eurohurvínka.

E. Erat 1.1.2018 9:29

Re: Slivestrovská poudačka

Silvestrovská

J. Zak 1.1.2018 7:17

Proste magor

Doufam, ze NP si v tom novem roce 2018 najde lepsi autory.