18.1.2019 | Svátek má VladislavDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VĚDA: Začneme brát 4. dimenzi vážně?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 12, poslední: 31.12.2017 15:38, přehled diskusí

Díky pane autore:
Autor: P. Princ Datum: 31.12.2017 15:38

za inspirativní článek.

Mimochodem, Lisa Randall je moc pěkná ženská.

Re: Pohled pragmatika:
Autor: o. istvanfy Datum: 30.12.2017 23:59

Reprodukovateľnosť je len záležitosť presnosti merania.

Re: Čekám na vysvětlení, proč ty teorie brát vážně:
Autor: J. Jurax Datum: 30.12.2017 21:23

Ehm ... mám dojem, že na tu Vaši otázku profesor Gowers sám odpovídá a jeho odpověď je v článku citována.

Třeba řešení soustav rovnic s více než třemi proměnnými - každá rovnice určuje "plochu" v příslušně dimenzionálním prostoru; pro třírozměrný prostor je to triviální a namalovatelné ... té abstrakce se užívá při v metodách numerického řešení soustav nelineárních rovnic ... a když to funguje, vážně bych to bral :-)

Re: Pohled pragmatika:
Autor: P. Bílek Datum: 30.12.2017 17:50

Pragmatické je rozlišovat mezi tím, co funguje reprodukovatelně, a tím subtilním, co za všech okolností reprodukovatelně fungovat nemůže. Naše realita je tvořena jak tím reprodukovatelným, tak i tím subtilním.

Než začnete spekulovat o jiné dimenzi, doporučuju seznámit se s principy kvantové mechaniky. Není to ani zdaleka tak náročné, jak se domníváte. Jde to pochopit i bez doktorátů, čehož důkazem je http://www.quantum-mechanics.net/czech.html

Pohled pragmatika:
Autor: M. Pivoda Datum: 30.12.2017 16:49

Děkuji za odpověď, ale na diskusní úroveň Neviditelného psa je to poněkud náročné vysvětlení.

Většina lidí jsou pragmatici. Nezajímá je až tak moc hluboká teorie (a počet akademických doktorátů za ni obdržený), ale spíše, zda daný jev se dá nějak prakticky využít. Pro většinu lidí by to byl ten důkaz, i když nereprodukovatelný.

Homeopatie například funguje (praktičtí lékaři to ví), přestože "vědečtí" odpůrci tvrdí, že po zředění tak malé množství hmoty nemůže nic podstatného ovlivnit. Můžeme tedy spekulovat, že to pozitivní působení na organismus prochází přes jinou dimenzi?

Průkazný experiment 2/2:
Autor: P. Bílek Datum: 30.12.2017 15:28

Psychotronici mají zkušenost, že jejich metoda funguje skvěle do chvíle, kdy se začne zkoumat, jedná-li se o reprodukovatelný děj. Na otázku "jsi reprodukovatelně se projevující?" odpovídá metafyzika poctivě "ne".

Kvantová mechanika říká, že existuje-li mimo náš časoprostor něco, co ovlivňuje kolapsy vlnové funkce, pak od toho něčeho máme očekávat subtilní, jedinečné projevy, nikoli reprodukovatelnost.

Je falzifikovatelné tvrzení, že kolapsy vlnové funkce jsou náhodné, ničím zvenku neřízené? Odpověď je ano, avšak data, která to tvrzení falzifikují, musejí mít jednu nezvyklou charakteristiku: Musejí být nereprodukovatelná, protože se jedná o kolapsy vlnové funkce.

Otázka tedy nezní: "Lze předvést nějaký reprodukovatelný děj, který dokáže existenci něčeho mimo náš časoprostor?"

Otázka zní: "Vyskytují se jedinečné, nereprodukovatelné děje, které ukazují, že náš časoprostor není vše?"

Průkazný experiment 1/2:
Autor: P. Bílek Datum: 30.12.2017 15:28

Průkazným experimentem máte na mysli experiment reprodukovatelný? Kvantová mechanika ukazuje, že není na místě prohlašovat reprodukovatelnost za měřítko všech věcí.

Před objevem kvantové mechaniky se bralo jako samozřejmost, že příroda je deterministický stroj. Existoval-li by přenos informace nadsvětelnou rychlostí, jednalo by se "samozřejmě" o deterministický, spolehlivě reprodukovatelný děj. Šlo by jej pak použít k zinscenování logického paradoxu, ergo žádný přenos informace nadsvětelnou rychlostí není možný.

Kvantová mechanika přinesla superpozici a kolaps vlnové funkce. Nejzáhadnějším jevem kvantové mechaniky je nelokální korelace. Když by bylo možné ovlivnit nebo předpovědět, jak dopadne kolaps vlnové funkce nelokálně korelovaných částic, pak by bylo možné přenést informaci nadsvětelnou rychlostí. To ovšem viz výše možné není, ergo kolaps vlnové funkce propletených částic musí být nedeterministický.

Předpokládá se determinismus, zapomene se na to, vyvodí se z toho povinný nedeterminismus, a ten se nadto povýší na náhodnost. Říká se, že podle kvantové mechaniky musejí být kolapsy vlnové funkce náhodné.

Když odebereme předpoklad determinismu, který jsme ostatně (s jeho použitím) vyvrátili, a když odebereme i předpoklad, že nic inteligentního mimo náš časoprostor nemůže existovat, pak fyzika říká jenom to, že kolapsy vlnové funkce propletených částic nejsou reprodukovatelné.

Čekám na vysvětlení, proč ty teorie brát vážně:
Autor: M. Pivoda Datum: 30.12.2017 13:22

"Jedna věc je ukázat, že idea ví­cedimenzionální geometrie není nesmyslná, ale úplně jiná věc je vysvětlit, proč by se měla brát vážně."

Ano, čekám na průkazný experiment. A až přijde (přijde-li) ten průkazný experiment, pak bude nutno promyslet rehabilitace těch osob, které byly arogantními vědci (viz český klub Sysifos) poškozeny. Amen.

Re: Začnu ji brát vážně hned - jako novoroční předsevzetí:
Autor: F. Kusák Datum: 30.12.2017 11:25

Díky a také se připojuji k přání, aby nadcházející rok byl pro vědu úspěšný, protože vědu dělají chytří a přemýšliví lidé. Ale jinak hodně zdraví a klidu k přemýšlení pro všechny

Bezva článek:
Autor: T. Urbanec Datum: 30.12.2017 11:15

Zajímavý článek, vede mě i k zamyšlení, kdo a co vlastně jsme a proč tady jsme.

Re: Začnu ji brát vážně hned - jako novoroční předsevzetí:
Autor: J. Fridrich Datum: 30.12.2017 10:58

Souhlas s autorem článku - je velmi zajímavý, i s Vámi pane Basler....

Začnu ji brát vážně hned - jako novoroční předsevzetí:
Autor: J. Basler Datum: 30.12.2017 4:07

Přeji všem čtenářům nejen do nového roku hodně zdraví, duševní pohody a spokojenosti. A hodně dobrých zpráv z přírodních věd. S těmi společenskými tématy jako je politika (to určitě není "věda" - spíš asi tedy politologie), ekonomie a např. úlohy osobnosti v dějinách to, jak to tak vypadá, bude asi horší. Ale nezoufejme, víra, naděje a láska tiu pořád jsou...