18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

VĚDA: Čtyřrozměrný model života

Zaujalo mne další Matykání z blogu Jana Řeháčka, kde se na úvod čtenářů zeptal, zda nechtějí vyhrát milión dolarů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Sinnreich 29.12.2017 16:57

Ctyrrozmerny dum

Teserakt, neboli hyperkrychli jako stavebni prvek popisuje ve scifi povidce "Domecek jako klicka" Robert Heinlein. (Tezka planeta, Edice 13, sv 116, Praha 1979 ).

P. Rada 29.12.2017 19:06

Re: Ctyrrozmerny dum

Jaksi scifi je i světově proslulá počítačová hra rozvíjející u hráče kreativitu na bázi proměnných sestav krychliček ze kterých je tvořen její neobvykle rozlehlý a přitom variabilní svět.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Minecraft

D. Polanský 29.12.2017 11:01

Méně filozofických úvah, více

názornosti a konkrétnosti. Tady je můj skromný příspěvek k zobrazení čtyřrozměného světa H. Minkowského:

http://dusanpolansky.cz/clanky/minkowski.html

J. Hajský 29.12.2017 10:10

Vtip od Renčína

Napadá mě nádherný vtip od Renčína:

Na obrázku vinný sklep a přichází návštěva. Pod tím napsáno:

"Stréců, sů tu nějací fyzici a že prý ještě neviděli čtvrtý rozměr. Tož dajtě jim cucnůť"

V. Student 29.12.2017 6:59

Úžasné!

Matematika je jedním z posledních oborů, které si ponechávají schopnost čisté pravdivosti. Lež je zatím stále vždycky odhalena. Jaký rozdíl oproti vědám založeným na kecání a kecání...!

O. Istvanfy 29.12.2017 22:39

Re: Úžasné!

Matematika je jediný taký obor. A to len preto, že žije vo vymyslenom svete. Napriek tomu (alebo práve preto) je jej prínos pre ostatné obory nenahraditeľný.

P. Maleček 29.12.2017 6:13

Na mě trochu silný kafe.

Zvlášť na šestou hodinu ranní. Však se dodnes budím orosem hrůzou při vzpomínce na to, když jsem se v časech studií snažil proniknout do záhad diferenciálních rovnic.

Tenkrát mě zachránil tvrdý, ale k pochopení nevedoucí dryl. A diferenciální rovnice? Ty už jsem už v životě nikdy nepotkal. Za to to věčný trápení se ženskejma.

Až vážení matematici tuhle ženskou rovnici vyřešíte - to pak před vámi smeknu. Proti tomu je čtvrtý rozměr jasný jak facka.

V. Dolnik 29.12.2017 7:34

Re: Na mě trochu silný kafe.

Nejste sam, kdo v zivote uz nikdy nepotkal dferencialni rovnice. I kdyz verim. ze par lidem se to povedlo. Ale pocitat hamiltoniany, to se snad nikomu po skole nepostestilo, snad jen kratce Dr. Merkel, takze doufam, ze kvantova chemie z povinnycb predmetu pro chemiky vypadla.

V. Dolnik 29.12.2017 7:47

Re: Na mě trochu silný kafe.

Ale treba statistiku jsem se musel naucit sam.

L. Písařík 29.12.2017 10:36

Re: Na mě trochu silný kafe.

Ani já jsem už diferenciální rovnice v životě nepotkal. Pracoval jsem jako stavbyvedoucí, potom jako stavitel. A pokud se týká žen, označil bych je jako ní = nevypočitatelná náhodná proměnná - nikdy na stejnou situaci nereagují úplně stejně a nevím, zda to není jejich silná strana, poslední dobou zjišťuji, že v každém oboru a odvětví je více žen, než mužů, že by se všichni muži stali politology a filosofy?

J. Pospíšil 29.12.2017 3:36

Bod je samozřejmě

libovolnědimenzionální objekt s délkou O ve všech n dimenzích. Ve skutečnosti ani bod si neumíme představit a vypomáháme si představou malé kuličky ve třídimenzionálním a malého kroužku ve dvoudimenzionálním.

Jo a asymetrie je zvláštním případem symetrie.

A opravdu pestrá strava je nahodilé střídání stravy pestré s nepestrou.

V. Dolnik 29.12.2017 1:13

Ve ctyrrozmernem prostoru jsou leva a prava rukavice stejne.

1) Ctyrrozmerny prostor realne bud neexistuje anebo existuje, jen my jej nevnimame svymi smysly.

2) Ve ctyrrozmernem prostoru jsou leva a prava rukavice stejne. Podobne treba L-alanin a D-alanin a spousta dalsich isomeru opticky aktivnich latek.

3) Bez ohledu na nase smysly priroda rozlisuje opticke antipody, takze napr. bilkoviny (nejen) naseho tela jsou tvoreny vyhradne L-aminokyselinami.

4) Jestlize priroda rozlisuje opticke antipody, ktere jsou ve ctyrrozmernem prostoru stejne, pak dochazim k zaveru, ze nejde o pouhe selhani nasich smyslu, ale ctyrrozmerny prostor realne neexistuje.

M. Jandáková 29.12.2017 2:10

Nadhera. }

Nadhera. }

P. Dvořák 29.12.2017 3:10

Re: Ve ctyrrozmernem prostoru jsou leva a prava rukavice stejne.

Reálně neexistuje. Dobrá. Ale neprovádí se náhodou nějaké výpočty pomocí čtvrtého rozměru?

V. Dolnik 29.12.2017 7:46

Re: Ve ctyrrozmernem prostoru jsou leva a prava rukavice stejne.

Myslite kolik se vejde andelu na spicku jehlu? :-) To byl pokus o vtip. Jaky vypocet mate na mysli? Ja zadny takovy neznam, ale to neznamena, ze neexistuje. At uz jde o cokoliv, pak to, ze se neco vyjadrit nejakou rovnici, znamena, ze nekdo vytvoril nejaky model. NIc proti modelum. Klimatologum jejich modely jaksi nefunguji, ale treba pro odhad chovani plynu vystacim s tradicni a jednoduchou stavovou rovnici idealniho plynu a nepotrebuji Benediktovu rovnici. Ale to jsem odbehl. Takze jaky vypocet mate na mysli?

P. Rada 29.12.2017 8:51

Re: K narážce na kliatology.

Pane Dolníku otřel jste se o klimatology nekorektně a to prostě proto, že v systém který klimatologové popisují je deterministicky chaotický a tedy zásadně odlišný od toho co se autor snažil geometricky uchopit, či od linearity, nelinearity ba dokonce spojjitosti funkcí na které jste sám navázal.

Klimatické modely ale i v tomto determonisticko chaotickém systému FUNGUJÍ a dá se to nejlépe dokázat na jejich zpětné interpretaci v pojetí pravděpodobnostního vytýčení araktoru. Právě toto pravděpodobnostní pojetí v popisu reality zřejmě nedokážete akceptovat a tak jsete se uchýlil k nedomyšlené pomluvě.

L. Písařík 29.12.2017 10:44

Re: K narážce na kliatology.

Pane Rado, prosím, ten důkaz, pěkně prosím, fakta. Že po zimě nastává jaro ví dnes i dítě v MŠ. Ale co třeba takový CO2, důkaz si představuji, že v uzavřené soustavě (skleník), zvýšíte počet molekul CO2 o, dejme tomu - dvacet milontin a rostliny v něm se upečou.

Kdo a kdy takový pokus dělal?

L. Písařík 29.12.2017 10:47

Re: K narážce na kliatology.

Ještě bych přidal efekt motýlích křídel, v Costarice uhyne polovina motýlů a v důsledku toho roz/zamrzne Severní ledový oceán. To je taky moc pěkné jako četba pro dospívající dívky.

P. Rada 29.12.2017 11:45

Re: K narážce na kliatology.

Pane Písaříku tvrzení ..."Klimatologum jejich modely jaksi nefunguji,"... jste zde nadnesl Vy a zároven Vy jste se vyhnul nezbytné kvatifikaci pro posouzení. Proto tvrdím, že jde o pomluvu.

Pokud bude te mít "uzavřenou soustavu" - tak jak Vy jste představu o nyní nyí nadnesl - tak Vám dávám zapravdu, že v ní se mohou opravdu dít na podnět "dvacet milontin" velmi rozmanité a nekauzální jevy včetně lidských klevet.... Něco jiného by bylo ptát se na zdvojnásobení koncentrace - což se daleko častěji modeluje a s čím počítal už na počátku století Svante Arrhenius jehož dobrý odhad se dnes s moderní technikou jen upřesnuje.

Pro příklad výsledků klimatologických modelů uvedu prognozu vývoje teplot a hladin oceánů dokonce až na desetitisíciletí dopředu. Nejzajímavější přitom bude právě vývoj hned v prvém století. Od mířy jejich vytěžení doposud závisí další scénář vývoje.

https://ac.blog.sme.sk/c/402152/ako-bude-vyzerat-svet-o-10-000-rokov-zalezi-na-dnesnych-rozhodnutiach.html

L. Písařík 29.12.2017 11:56

Re: K narážce na kliatology.

Dík za informace, ozvu se až všechno přečtu.

J. Schwarz 29.12.2017 18:25

Re: K narážce na kliatology.

Chcete snad naznačit, pane Rado, že v klimatologickém modelování "vjedci" již ustoupili od používání spojitých funkcí? Že by byli až TAK progresivní? Pak se nedivím rozptylu jejich výsledků...

P. Rada 29.12.2017 19:34

Re: K narážce na kliatology.

Ano už dávno se modelování stmosférických procesů omezuje na nespojitou sít výpočetních bodů ve kterých se využívají soustavy už běžných diferenciálních rovnic popisujících dynamiku chování atmosféry. Toto vše ovlivnují ale i zcela nepředvídatelné jevy jako sopečné či sluneční erupce, lidká činnost atd.

Pokud jde o vývoj počasí pak věřím, že i Vy jse TAK progresivní, že využíváte výsledky takto sestavených programů a jen si přitom zřejmě neuvědomujete, že s principu jsou takto sestaveny a že analogiky jsou koncipovány programy klimatologické ale jen na daleko větším měřítku.

V obou případech s principu nejde o jistoty stavů v konkrétním čase a místě - naopak vždy jede jen o pravděpodonostní vyjádření zprůměrovaných jevů ve velké oblasi za rozsáhlý časový úsek.

Konkrétněji pak třeba vyjde s 90% jistotou, že při daném imisním scénáři ... bude v konci století teplota na planetě za průměrné 30tileté období vyšší o 4C. Toto dnes nejpravděpodobnější považji na rozdíl od Vás už za krajně vysoké riziko katastrofického civilizačního vývoje. Ti co si důsledky takových scénáře uvědomují o tom natočili pro tu lidověji založenou část populace ilustrativní film na téma "Je s námi konec?" a pochbuji, že by toto mohl změnit náhled na svět přes zde diskutovanou jeho čtvrtou dimenzi.

https://www.csfd.cz/film/455787-je-s-nami-konec/prehled/

O. Istvanfy 29.12.2017 22:49

Re: Ve ctyrrozmernem prostoru jsou leva a prava rukavice stejne.

Možno sa mýlim, ale zdá sa mi, že v 4-rozmernom priestore by mohli existovať 4 rôzne rukavice. V 5-rozmernom 8 a.t.ď.