29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: S mobilem pod lavicí

Civilizace se vyvíjí. Je to znát i na vztahu k dětem. Když přišla první průmyslová revoluce, začal bujet problém dětské práce v prvních továrnách. Když vypukla informační éra, bují problém přístupu dětí ke všudypřítomné komunikaci i sociálním médiím.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Krátký 18.12.2017 20:33

Re: Promiňte nevzdělanému dotaz:

pane Aldo, už si to nepamatuji přesně - 6-8 let tomu nazad - ale bylo to skutečně na dveřích do soudní síně a pak pan soudce osobně to ještě připomněl - až pak náhle zjistil, že "někdo" má mobil zapnutý a že je to on sám - tolik k vašemu dotazu, který § to zaštiťuje netuším

K. Potoček 18.12.2017 19:50

Jsou děti dnes chytřejší?

Souhlasím s autorem, že pokroku se ubránit nelze, ale má to svá rizika.

Jsme hráli v rodině kanastu, tak jsem pověřil dceru, že dnes to bude sčítat ona a ona suverénně vytáhla mobil. A u této celkem chytré dívky mi přijde, že má dost malé všeobecné znalosti. Ale proč by je vlastně měla mít, když si to, co se potřebuje dozvědět, tak si vygooglí. Dle mého to tuto generaci podporuje v lenosti.

Nesouhlasím s autorem, že ovlládání těchto nových technologií lépe než rodiče, svědčí o jejich větší chytrosti. Osobně bych se nepovažoval za přemrštěně chytrého, pokud bych ovládal něco stejně jako 90 % mých vrstevníků.

O fyzické kondici těchto dnešních dětí, vejrajících se sluchátky na uších na mobil i u přecházení přechodu pro chodce, se ve srovnání s generacemi jejich předků, snad ani nemá cenu bavit.

Vím, že kdyby mi dnes bylo 15, tak jsem stejný, ale nelíbí se mi to a nic s tim nenadělám.

P. Portwyn 18.12.2017 19:33

Re: Respekt k učitelům?

Ono je to hodně i složením třídy. Moc nevěřím tomu, že v jedné třídě jsem dobrý učitel, pak přejdu chodbu a jsem špatný učitel... a všichni kolegové se vstupem do téže třídy se stávají také špatnými učiteli.

D. Polanský 18.12.2017 19:28

Elektronizace se mýtizuje,

vzpomínám jak jsem konzultoval diplomku, kde šlo o statické výpočty. Jeden výsledek získaný programem se mi nezdál, ptám se studenta, zde je ten výsledek dobře, aby jej ručně přepočetl. Koukal na mě jako jojo, že to on neumí, že on věří programu.

P. Portwyn 18.12.2017 19:27

Re: To je sice pravda,

Výstižné.

Bez toho, aby děti neměly základní přehled, nedokážou poznat ani totální bláboly. Bylo to na internetu, tak je to svatý... To je jedno, že je to třeba úplně o něčem jiném.

P. Portwyn 18.12.2017 19:23

Jinak vtip je právě v tom,

že děti v pubertě potřebují rebelovat.

Když jim zakážete dlouhé vlasy či mobily, stačí k prokázání hrdinství ty vlasy nebo mobil.

Když jim všechno dovolíte, tak holt musí přitvrdit, aby konečně našli něco, co mohou porušit. Představa, že když dětem všechno povolíme, budou šťastné, je naprosto zcestná.

Jinak si teda nemyslím, že by se měl zavádět plošný zákaz mobilů ve školách např. zákonem. Někdy se dá mobil smysluplně využít i ve výuce.

Nechal bych to na ředitelích škol.

P. Portwyn 18.12.2017 19:17

Představa, že děti umí

obsluhovat počítač, je legrační.

Jo, umí ho na rozdíl od prababičky zapnout (babička už si mailuje s kamarádkami recepty), umí chatovat na fejsu, pařit gamesy... a dost. Zbytek se musí naučit ve škole.

Přijdou děti k nám z jiných škol a celkem běžně neumí vyhledávat - natlučou klíčové slovo do Googlu (nedej Gates, aby tam byl třeba Bing), ono jim to vyprskne 10 stránek odkazů. Stejně vezmou ten první, nepřečtou si, co tam je, Ctrl+C, Ctrl+V, pak to koktají u tabule a myslí si, že "na počítači udělaly referát". Neumějí udělat prezentaci (teda oni si myslí, že umějí, protože Ctrl+C a pak Ctrl+V do PowerPointu... jenže to není prezentace). Nevědí, co je URL adresa nebo IP adresa atd.

A všechno tohle se učí ve škole.

Jo, jsou tam kluci, co fakt v těch 15 letech umějí. Dokonce programují a o některých věcech vědí víc, než já. Jeden, maximálně dva ve skupině.

I. Babková 18.12.2017 17:40

Re: To je sice pravda,

Oprava: správně je "zeměpisného testu" ne textu. Ten šotek mě dnes zase zlobí.

I. Babková 18.12.2017 17:37

Re: To je sice pravda,

Je to horší, než si dokážete představit. Nedávno mi kolegyně četla perličky ze zeměpisného textu (studenti SŠ, maturitní obor). Např. Marseille a Lyon jsou řeky, které se vlévají do Středozemního moře, na otázku zemědělství už nevím které evropské země byla odpověď - těží se tam uhlí, další bláboly stejného kalibru jsem radši zapomněla. Tito studenti pak při matematice běžně tvrdí, že 3 na druhou je 6 a jsou si svou odpovědí natolik jisti, že nemají potřebu ji ověřit na kalkulačce.

S tou technikou - no nevím. Pravděpodobně nemají problém dostat se na fejsbůk, ale vyhledávat informace např. v Googlu neumí. A pokud snad i něco najdou, nedokážou rozlišit nesmysly od solidních informací.

J. Lepka 18.12.2017 15:51

Re: Promiňte nevzdělanému dotaz:

Já sice situaci neznám, ale domnívám se, že na dveřích byla ta směsice přeškrtnutých ikonek, co je už nikdo nevnímá a jak je vidět, ani pan sudí.

Z. Lapil 18.12.2017 14:03

Re: To je sice pravda,

Respekt? Jak u koho. Střední školu jsem dělal v době, kdy kalkulačka byla žhavou novinkou, měl-li tedy kdo přístup k zahraniční měně nebo aspoň k vekslákům. Vzpomínám na pár učitelů, které jsme respektovali jaksi od přírody, naprostá většina měla respekt skrze kombinaci toho přírodního a toho vynuceného, a zhruba stejně, jako těch samozřejmě respektovaných, bylo těch naprosto neschopných, jejichž nepřítomnost v jakémkoliv druhu školství by prospěla jim i nám.

Příklad? Koncem základní školy jedna starší paní učitelka vyvolávala v některých spolužácích "poryvy smíchu". Bohužel na ně s oblibou naprosto upřímně reagovala: "Tak mi řekněte, čemu se smějete. Vždyť já abych si nakonec myslela, že se smějete mně." Následky byly pravidelně strašlivé a ona upřímně nešťastná.

A to nebyla úplně nejhorší, celkem jsme se s ní něco naučili. Tuším dva byli striktně ještě víc k ničemu, v podstatě nepoužitelní. Kupodivu oba chlapi.

P. Dvořák 18.12.2017 12:17

Re: U českých soudů - ale jistě i jinde ve světě

Jedním slovem:

Nesmysl.

A. Alda 18.12.2017 10:14

Respekt k učitelům?

Ten vyplýval jen z toho, že škola psala vyjádření k přihlášce na střední školu. A rodiče se báli, aby nám naštvaný učitel neznemožnil další studium a neodeslal nás tak do učňáku.

A na střední to bylo podobné, jen jsme se báli už sami, že nám posudek ze školy neumožní dále studovat a zejména kluky tím pošle na dva roky na vojnu.

Nic jiného než strach za tím "respektem" nebylo.

P. Lenc 18.12.2017 10:12

Re: To je sice pravda,

Pane Kopečku, k vašemu názoru se mohu pouze přidat.Podobně píši již drahnou dobu.Je tristní, když maturant nezná ani malou násobilku.

A. Alda 18.12.2017 10:11

Promiňte nevzdělanému dotaz:

Který zákon zakazuje účastníkům a svědkům a veřejnosti při soudním líčení mít u sebe mobilní telefon? Neptám se ironicky - chtěl bych jen, abyste mne na to znění navedl.

A. Alda 18.12.2017 10:09

Výrobci mobilů jistě zareagují.

A zakomponují mobily třeba do náramkových hodinek nebo do tašek.

M. Krátký 18.12.2017 9:35

U českých soudů - ale jistě i jinde ve světě

jsou zavedeny technické pomůcky, které 100 % zjistí přítomnost zapnutého mobilu v soudní síni. Máme s tím osobní zkušenost - když nás naše nájemnice donutila podat žalobu - začalo to pípat ale nakonec se ukázalo, že ten svůj mobil zapomněl vypnout pan soudce - hezký den

J. Kopeček 18.12.2017 1:21

To je sice pravda,

ale my jsme měli k učitelům respekt a od toho pramenily v převážné míře i školní výsledky. Dne děti umí s mobily i tablety, ale jinak jsou blbé a nejsem si jist, že právě nové generace převezmou ten prapor po nás. A nejenže jsou blbé, ale ony děti jsou neskutečně nezručné. Bez kalkulačky nejsou schopny spočítat triviální příklady. Kolik z nich ví, co je to trojčlenka? A jestli si někdo myslí, že čím vyšší školství, tak tím je to lepší, tak opak je pravdou. Školy chrlí tisíce středoškoláků a vysokoškoláků, ale s jakým zaměřením? Většinou humanitním, která nikdo nepotřebuje.